P. A. VAN DER MEER, L.\ V.*. MUSIS SACRUM. VUURWERKER. AANBESTEDING. trekking ontslagen en naar het huis van verzekering te Lyon overgcbragt. Hij heeft aldaar getracht zich door vergif om het leven Ie brengen. Dit is liem echter niet gelukt, en men heeft het alstoen noodig geoordeeld hem jn een der gasthuizen van laatstgenoemde stad te doen verplegen. Thans wordt gemeld, dat de in staat van beschuldiging verkeerende patient de waakzaamheid zjjner oppassers verschalkt en zich uit de voeten gemaakt heeft. §PAKJE liet regeriiigsblad bevat een besluit tot reorganisatie van het departe ment van koloniën. Voorts wordt daarin eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken openbaar gemaakt, welke alle bijeenkomsten van vrijwilligers zonder vergunning van den alcalde der plaats verbiedt, die van ajjnen kant 24 uren vooraf aan de provinciale regering kennis moet geven van de plaats waar en het doel waarmede de vergadering zal worden ge houden. Elke afdeeling vrijwilligers, welke in strijd met deze bepalingen mogt handelen, zou als gevaarlijk voor de openbare rust beschouwd en ont wapend worden. Te Barcelona is de verkoop in openbare veiling van het koninklijke paleis aldaar aangekondigd. ITALIË Uit Rome schrjjlt men aan de Augsb. Allg. Zeit.: In het Vaticaan heerscht groole ontsteltenis. Aanzienlijke kapitalen, door den St. Pieters penning opgebragt, schijnen verloren te zijn. Het was natuurlijk dat men die sommen niet gaarne renteloos wilde laten liggen, en even natuurlijk dat men ze niet gaarne aan Italiaansche crediet-inrigtingcn of bankiers toe vertrouwde, welke alle in meerdere of mindere mate met de bestaande regering in betrekking slaan. Zoo nam men de loevlugt tot Amerikaansche bankiers; met name werden alle uit Zuid-, Midden- en Noord-Amerika ko mende bjjdragen van den St. Pieterspenning te New-York geplaatst; maar ook een groot deel der in Europa verzamelde giften waren derwaarts ge zonden. De geldcrisis in Noord-Amerika schijnt nu het grootste gedeelte dier kapitalen verslonden te hebben. De vier millioen Italiaansche renten, welke de garantiewet aan den II. Stoel verzekerd heeft en welke steeds voor hem gereed liggen, mag men natuurlijk niet aanraken, en hel zal veel ijjd kosten om door middel van den St. Pieterspenning weder een kapitaal bjjeen te brengen hetwelk de Curie in slaat zou stellen de ontzettende uit gaven te bestrijden, welke zij op zich genomen heeft. De Paus heeft 300 leden der katholieke vereenigingen ontvangen, welke hij in zijn antwoord op hunne aanspraak aanmoedigde om op betere tyden te hopen, liet was bij die gelegenheid dat hij zich in het gesprek met cenige leden der deputatie de uitdrukking liet ontvallen dat men hem wilde bewegen Rome te verlaten, maar dat hjj nooit daartoe zou besluiten. B1JIT8CIILAND. De Spcn. Zeit. wordt ongeduldig over de toegeeflijkheid der Pruissi- sche regering tegepover den aartsbisschop van Posen. Na eene opsomming van al de strafbare handelingen van dezen prelaat, verklaart het blad dat de regering haar gezag in gevaar brengt door jaren achtereen met een op- roerigen priester te twisten, en hem, ofschoon achtereenvolgens geldboete opleggende, in het centrum van zijne niagt op zijnen aartsbisschoppelijken zetel te laten. Volgens art. 24 der wet van 24 Mei kunnen de geestelijke vvaardigheidbeklccders afgezet wordenwanneer hunne handhaving in limine fuiicliën in strijd is met de openbare orde. liet blad twijlelt dan ook niet ofmsgr. Ledechowski zal weldra voor het hooge geregtshol verschijnen, dat ter behandeling van geschillen als het zijne is ingesteld. De oud-katholieke bisschop Reinkcns zal den 7<i"1 Oct. te Berlijn door den minister van ecredienst beëedigd worden. Als getuigen zullen daarbij tegenwoordig zijn de kanonicus von Richthofen, de hoogleeraars Webcr en Schnoolders en de geheimraad Elsenicb. In den omtrek van Leipzig hebben in den nacht van 27 op 28 Sept. weder verregaande ongeregeldheden plaats gehad. Eene groole menigte van liet ruwste werkvolk verliet omstreeks 11 uren onder een woest getier de stad en begaf zich, allerlei baldadigheid bedrijvende, naar Reudnitz. Aldaar aangekomen, trok de allengs toegenomen hoop naar een paar be kende bierhuizen, alwaar men toegang vorderde. Hier ontstond een tooneel van schrikkelijke verwarring. Het gemeen dier plaats geraakte insgelijks op de been en voegde zich bij de rustverstoorders. Toen men de beoogde lokalen had bereikt, eischic men toegang, die geweigerd werd. In een oogwenk waren deuren en vensters verbrijzeld en trol huisraad en alle an dere voorwerpen, die onder het bereik van den razenden hoop vielen, het zelfde lot. Nadat de rustverstoringen allengs op grooter schaal waren voort gezel. daagde de policie op, ondersteund door eenige manschappen van de gendarmerie. Hierop ontstond een verwoed gevecht, en eerst na een ge duchte worsteling gelukte het aan de policie en gendarmerie het terrein schoon te vegen. Vtle personen werden in hechtenis genomen. Het trekt de aandacht dat gelijktijdig ook op andere plaatsen ongeregeldheden hebben paats gehad. sicur lc maréehal." Razaine is in groole uniform, versierd met het groot kruis der orde van liet Legioen van Eer. Hij zit in een leuningstoel en naast hem bevinden zich zijne verdedigers, de vermaarde advokaal Lachaud en zijn zoonvoor de militaire bijzonderheden bijgestaan door den heer Villcltc, kolonel van den staf. Onder de opgeroepen getuigen waren slechts enkele afwezig. De namen van Jules Favre. Regnier en den houtvester Scalabrino hebben sensatie gemaakt onder het publiek. De voorlezing van bet gemotiveerde advies der commissie van capitulatie geschiedde met zwakke slem en was naauweljjks hoorbaar. Dit stuk is trouwens bijna nutteloos geworden ten gevolge van het uitvoerige rapport van generaal Riviere waarin de conclusiën legen maarschalk Bazaine met juistheid aangegeven en door de voorafgegane uiteenzettingen zeer duidelijk toegelicht zijn. Na dat bedoeld gemotiveerd advies was voorgelezen las de griffier voor het be velschrift tot het instellen van een onderzoek met betrekking tot Bazaine. Uit dit bevelschrift, gedagteekend 9 Mei 1872 en uitgevaardigd door gene raal Cissey, minister van oorlog, blijkt, dat tegen den maarschalk vermoe den was ontstaan ter zake van de capitulatie van het leger en van Metz. Met de voorlezing van het rapport van generaal Rivière is men heden niet verder gekomen dan tot bladz. 3 kol. 2. ROME, 6 October. De Paus, gevraagd over den tijd van de vermoedelijke izege zijner zaak, heeft geantwoord: "Maken wij ons geen hersenschimmen; dat tijdstip kan, menschelijker wijze gesproken, nog zeer ver verwijderd zijn.'" De gezondheid van den Paus is voortreffelijk, KOPENHAGEN, 6 October. De zitting van den rijksdag is heden ge opend zonder troonrede. Daarna werd zeer plegtig onthuld het bronzen standbeeld van koning Frcderik III. AD VKKTKNTI KÜ. Voor de bewijzen van belangstellingondervonden bij de geboorte van onze dochter, betuigen wjj onzen hartelijkcn dank. C. C. TIELEMAN. -Leiden7 October 1873. M. TIELEMAN, van IlAntRor. De Vergadering van Woensdag 8 October is uitgesteld tot Woens dag 22 October. Woensdag 8 October, 's avonds te 8 uur, BUITENGEWONE VERGADEK1NG VAN AANDEELHOUDERS, in het gebouw van 't Nut, Lokaal N». 1, ter behandeling van voorstellen des Bestuurs, naar aanleiding van het rapport der Sub-Commissie uit de Aandeelhouders. I De bewijzen van aandeel moeten aan den ingang worden vertoond. Het rapport der Sub-Commissie ligt van héden af voor de Aandeelhouders ter lezing in het gebouw der Vcrceniging. Namens het Bestuur, Leiden, 4 October 1873. II. N. VÉEFKlND, Secretaris. Mr. Smid. 's Graveiiliag-c, vraagt, tegen lioog loon en vast werk, een bekwaam PEK TELEGRAAF. 'sGRAVENlIAGE, 7 October. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in den Imogen raad mr. J. Heemskerk Az., oud-raadsheer bij het prov. hof in Noordholland. VERSAILLES, G October. Bij de behandeling der zaak van Bazaine, is voorgelezen zijn dienststaat, rapport aangaande zijne eervolle onderscheidin gen,' zijne wonden, enz., alsook het rapport der commissie van onderzoek omtrent de capitulatie, ten gevolge waarvan hij hij decreet voor den krijgs vaart is geroepen. Daarna werd voorgelezen het rapport van generaal Rivière. VERSAILLES. 6 October. Proces Bazaine. De hertog van Aumale leidt de zitting met naniiwkeurigheid en klaarheid. Wanneer hij tot Bazaine het woord rigt is hij zeer beleefd; hjj spreekt hem aan met den titel: »mon- Ten kantore van de Ondergetcekenden bestaat reeds gele- genheid tot hel verzilveren der Coupons Vereenigde v® Hiaten Obligation, verschijnende 1 November a. s,., tot den koers van den vorigen bcursdag. VAN DER SPRUIT DE GRAAF, Correspondenten der Rotterdamsche Bank. OPENBARE VERKOOPING, aan den Burg te Leiden, op Zaterdag den 18,ltn October 1873 bij opbod en op Zaterdag den 255,'° October 1873 hij afslag, des avonds [lp ft ten 7% ure, ten overstaan van den Notaris A. J. R1JSHOUWER, resideerende te Soelerwoudevan: N». 1. Een HUIS en ERF, te Leiden, aan de Biniienveslgracht, Wijk III, N". G7, Straatnummer 40, groot 52 vierk. ellen. Verhuurd tot 1 Februari 1874 voor ƒ1.50 in de week. N°. 2. Een dito, als voren, aan de Oranjegracht, Wijk VIII, N". 593, Slraatnummer 53, groot 66 vierk. ellen. Verhuurd lot 1 November 1875 voor ƒ1.50 in de week. Nadere informatiën te hekomen ten kantore van genoemden Notaris, nabij de Hoogewoerdspoort. Op Maandag den 13Jcn October 1873, des middags te twaalf uren. zal door Burgemeester en Wethouders der gemeente Leidenop het Raadhuis aldaar, aanbesteed worden: Det vernieuwen van de Ophaal- of AVipbrug aan het eind der Oude Hcerengracht. Hel bestek en de teekening ligt ter inzage "enz. aan de Stads-Timmerwerf, op eiken werkdag de besteding voorafgaande, van 's morgens te 10 uren tot 's namiddags te 4 uren-, alwaar het.eerste ad 10 cents verkrijgbaar is. Aanwijzing in loco zal geschieden Donderdag vóór de besteding, des mor gens te 10 uren. Verlangde ophelderingen enz. zijn bij den Gemeente-Architect lc bekomen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3