Er is in deze streken een verschil ontslaan met betrekking tot de aardappel meel-indnstrie. De fabrikanten willen of kunnen niet meer betalen dan ƒ1.25 per hectoliter, de verkoopers willen niet lager dan ƒ1.50 verkoopen. Nu heeft eene der jongste fabrieken 300,000 hectoliters ingekocht voor 1.50. Maar de meeste overige fabrikanten willen liever niet, of slechts half werken, dan zich door de landbouwers laten dwingen. Dientenge volge zijn lijdelijk vele arbeiders afgedankt en heeft de verscheping der aardappelen plaats gemaakt voor opeenhooping op de velden. Vermits de opbrengst van het gewas ook dit jaar goed is, mag worden aangenomen, dat op dit oogenblik nog wel 2 millioen hectoliter fabriek-aardappelen on verkocht b(j op ze landbouwers voorhanden is. Onder de gemeente Gulpen, in Limburg, brak Donderdag 11. een hevige brand uit in de schuur van den landbouwer Giessen. Door volslagen gebrek aan water kon de aanwezige spuit niet werken, waardoor de brand zich uitbreidde en 8 huizen met schuren en stallingen eene prooi der vlammen werden. Men begroot de schade op ƒ20000. De regering heelt ingediend het wetsontwerp tot wijziging der wet van den l,len Jung 1805, regelende de voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van geneeskundige, apotheker, hulp-apotheker enz. liet motief is dat reeds spoedig na de invoering der wet van 1865 (Stbl, n°. 59) het aan de commission, belast met het afnemen van de natuurkun dige examens volgens art. 4, bleek dal het aantal vakken, waarover dat examen loopt, zoo groot is, en dat de meeste dier vakken van zoo grooten omvang zjjn, dat alleen buitengewoon begaafde jongelieden in staat zijn daarin op denzelfden tjjd blijken van voldoende kennis te geven. Niettegenstaande later genomen maatregelen, is het resultaat even ongun stig gebleven en hebben alle examen-commissiënsedert 1866 meerendeels zamengesteld uit hoogleeraren in verschillende vakken van onderwijs, den staf gebroken over de wijze, waarop de wet het natuurkundig examen ge regeld had.' Splitsing van dit examen in twee examens werd door allen toegestaan. In v(jf jaren van 1868 tot 1873 is bet getal geneeskundigen met 173 ver minderd. Na dit alles overwogen te hebben, is de minister van binnenlandsclie zaken van oordeel, dat niet langer mag gewacht worden met in dezen toestand verbetering te brengen. Dit is het hoofddoel van dit ontwerp. Maar tevens scheen het raadzaam van deze gelegenheid gebruik te maken de wet van enkele gebreken en misstellingen te zuiveren. In art. 1 wordt dan ook voorgesteld dat voortaan van den aanstaanden arts twee natuurkundige examens in plaats van een wordt gevorderd; het eerste zal ongeveer gelijk staan met het propadeutisch examen in de genees kunde aan de hoogescholen afgenomen; het tweede met her candidaats- examen. De omvang van het examen wordt ook verminderd door de ver- pligting tot afleggen van een examen in de artsenijmengkunde op te heffen, en aan hen, die dit verlangen, gelegenheid te geven dat examen in twee gedeelten af te leggen. 's GRAVENI1AGE7 October. Z. M. heeft, als bljjk van goedkeuring en tevredenheid, aan D. Kroo- nenberg, te Amsterdam, en L. Koornneef, te Spykenisse, wegens het redden van drenkelingen, toegekend de bronzen medaille, ingesteld b(j besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn benoemd: tot president van het prov. geregtshof in Friesland de heer mr. S. W. Tromp, thans raadsheer in dat geregtshof, en tot regter in de arrond.-regtbank te Haarlem de heer mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, regter in de arrond.-regtbank te Winschoten. De heer E. Doonen, consul te Valparaiso, is benoemd lot Nederl. consul in Chili, te Santiago, en de heer II. Schierholz is benoemd tot Nederl. consul te Valparaiso. Tot 1CD luitenant der infanterie hij de landmagt in West-Indie is benoemd de 2de luit. bjj die landmagt A Conradi, adjudant bji den gouver neur van Suriname. De luit!, ter zee 2e kl. J. II. Mijer, L. G. Kakebceke, jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, D. J. W. A. G. Coops, A. E. Arkenbout Schokker en T. Dalhuiscu worden op non-activiteit gesteld; terwijl met 1 November geplaatst wordenaan boord van het wachtschip te Willemsoord de luit. ter zee 2e kl. G. J. Fisscher; aan boord van liet ramschip Buffel de luit. ter zee 2e kl. P. lleyning; aan boord van den monitor Heiligerlee de luit. ter zee 2' kl. jhr. J. C. R. Westpalin van Hoorn; aan boord van het schrocf- stoomschip het Loo de luitt. ter zee 2« kl. J. Wenlholt en C. R. A. van Osenbrugge; aan boord van het wachtschip te Hellevoctsluis de luit. ter zee 2e kl. P. F. 11. Volcke, en aan boord van het wachtschip tc Amsterdam de luit. ter zee 2' kl. J. C. van Wessem. De luitt. ter zee le kl. C. ten Bosch, gedetacheerd als kommaudanl aan boord van het flotille-vaarluig Hector, II. J. S. van der Sloot, geplaatst bij 'srijks werf te Willemsoord, L. G. C. van Wachendorff van Rjjn, le officier op het ramscliip Schorpioenen L. J. E. Ilagenius, gedetacheerd als kom- mandant aan boord van het verdedigingsvaartuig Wodan, die der 2' kl. T. Spree, gedetacheerd aan boord van liet flotillcvaarluig Hector, en de officier van administratie 2C kl. F. T. Courier dit Dubckart, van het wacht schip te llellevoetsluis en belast met de functien van administrateur bij de maritime ziekeninrigling aldaar, worden op non-activiteit gesteld en ver vangen rcspectivelijk door de luitt. ter zee le kl. C. Schtiylenburg. J. M. Brevet, F. II. Coblijn en D. J. Weys, dien der 2' kl. II. G. llildebrandt cn den officier van administratie 2' kl. J. P. Vasseur. Z. M. de koning heeft heden middag ten half zes ure in bijzonder gehoor ontvangen den heer Cercedo Torres, die aan Z. M. zijne geloofsbrie ven heeft overhandigd als vertegenwoordiger van Brazilië bij het Neder- landsche hof. In de zitting van de tweede kamer van heden is de lieer de Lange beéedigd en toegelaten. Een aantal wets ontwerpen van geringen omvang is aangenomen. Voorts is het ontwerp tot nadere tijdelijke beperking van de aanmunting van zilveren standpenningen, na discussie, aangenomen met 54 stemmen tegen 1. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Een verdienstelijk man is lieden alhier overleden, met name de heer W. J. de Vries, die sedert vele jaren als hoofdonderwijzer aan de jongens school van het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werkzaam was, Het bad-saizoen te Scheringen zal aanstaanden Zaterdag worden ge sloten. BUITIiNLAISDSCIIE BLBIGTUiN. ENGELAND. LONDEN6 October. De Board of Trade heeft de jaarlijksche opgave van op de spoorwe gen voorgevallen ongelukken over het jaar 1872 openbaar gemaakt. Door de spoorwegmaatschappijen waren 1145 gevallen medegedeeldwaarin de slagtoffers gedood, en 3038, waarin z(j alleen verwond werden, doch was daarbjj 'e kennen gegeven dat verreweg de grootste meerderheid dier onge vallen aan eigen schuld of onvoorzigligheid der slagtoffers moest geweten worden, zoodat eigenlijk maar de dood van 24 reizigers, dat is écn op de 17% millioen personen, welke van de spoorwegen gebruikmaakten, aan de spoorwegmaatschappijen kon worden geweten. Het gemiddelde getal perso nen, welke in het tijdvak van 18621867 door cigeu schuld of onvoorzig- tigheid op de spoorwegen het leven verloren, bedroeg 785, dat dergenen welke buiten eigen schuld omkwamen 25. In eene circulaire van een groote firma van theehandelaars alhier wordt dc aandacht der regering gevestigd op de groote hoeveelheid thee, voor menschelijk gebruik nadeelig, in de magazijnen aanwezig. Een parijj van 300 kisten werd door den beambte voor het toezigt op de levensmid delen afgekeurdals zjjnde zamengesteld uit afgetrokken en verrotte bladen. De schrijvers der circulaire meenen dat streng toezigt wel mag gevorderd worden voor een artikel, dat dagelijks 10000 aan regten oplevert. FRANKRIJK. De bekende brief van den heer Thiers wordt in de republikeinsclie bladen ten hoogste genoemd. Geheel anders is het oordeel van de Francais. Dit blad zegt: Wie eene ruime opvalling van den politiekcn toestand in dit schrijven verwacht had zal bitter te leur gesteld zijn. Langdradige persoonlijke klagten, eene nieuwe lijst van alle hateljjke opruijingen uit de radicale bladen van slecht allooi, ziedaar wat men er in lezen kan. De geest van den voormaligen president schijnt zoo zeer door de hartstogt beneveld te zijn dat de gewone helderheid en duidelijkheid van zijne zegswjjze er onder geleden hebben; men kan zich niets meer onduidelijk, verward en somwijlen onjuist voorstellen. Het stuk maakt den indruk van slecht vertaald te zjjn uit eene andere taal; men zou het bijna voor een ondergeschoven stuk gaan houden. Of moet men de slordigheid van den vorm even als de heftigheid van den inhoud aanmerken als ken teekenen van den gemoedstoestand, waarin de vroeger zoo scherpzinnige staatsman, het uitstekende lid der Fransche akademie, vervallen is? - Op nieuw wordt in den officieusen Frangais gezegd dat er noch bjj de regering noch by dc tot de meerderheid behoorende afgevaardigden eenig plan beslaat tot vervroeging der byeenroeping van de nationale vergadering. Volgens de Union en de Temps zijn de onderhandelingen met den graaf van Chambord over de vlag nog met geene overeenstemming bekroond, De openbare teregtzittingen van den krygsraad in de zaak van maar schalk Bazaine zyn thans geopend. Eene maatschappij heeft eene omnibusdienst tusschen Trianon en hel station te Versailles ingerigt, tot gemak van hen, die van Parijs komen, om het proces bij tc wonen. De plaats, voor het publiek bestemd, is na tuurlijk niet groot. In de onmiddellijke nabyheid van de zittingszaal ver rijzen restauraties en koffijhuizen. Ook heeft een ondernemende Parijzenaar een huisje doen bouwen, waarin men de voornaamste couranten te koop en ter lezing vindt. Naar men uit Toulouse meldt, hebben het parket en de prefectuur geweigerd vergunning te geven tot het verspreiden van stcmbillettcn met den naam van de Rémusat, op grond dat deze geen exemplaar daarvan, eigenhandig geteekend, ter griffie had gedeponeerd. Zoodra de heer de Rémusat dit te welen is gekomen, heelt hij, ter bevordering der republi- keinsche zaakde candidatuur aangenomen cn ter behoorlijke plaatse een door hem ondcrtcckeiid billet gedeponeerd. De kommandant Gaveau, die, als regerings-commissaris bij den derden krijgsraad, veel ijver en bekwaamheid bij de behandeling van het Parjjscbe monsterproces ten toon gespreid, maar ten gevolge daarvan zich zoozeer overspannen heeftdat zijne verstandelijke vermogens gekrenkt zijn gewor- dcu en hij, na de militaire dienst vaarwel gezegd tc hebben, naar een der departementale krankzinnigenhuizen moest worden overgebragt, is aldaar thans overleden. Den 30s,co September zijn dc laatste veroordeelden, die zich nog in het bagno te Tonlon bevonden, aan boord van het transportschip le Fm ingescheept, hetwelk hen naar Nieuw-Caledonie moet overbrengen. Naar gemeld wordt, bevond zich onder hen de gewezen marine-officier en, gedu rende een korten tijd de generaal en chef der Parijsche Commune, Cb. Lullier. die zich zoo heftig tegen zijne inscheping verzet heeft, dat men genoodzaakt is geweest hem naar het schip of dc boot te dragen. Het thans ledig bagno zal tot een uitgestrekt magazijn voor marine-materieel worden ingerigt. Onlangs is de procureur der republiek te Saint-Etienne, de lieer Licvre, als beschuldigd van het plegen van valschheid in geschriften, uit zijiie be-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2