Verder laai hij zich in dien brief aldus nil: Weldra zullen wij niet enkel de republiek le verdedigen hebben, die, naar mijn wijze van zien, hel cenige gouvernement is, dat de zoo verdeelde partijen, in naam van het gemeenschappelijk belang, tot elkander kan brengen; die alleen met voldoend gezag tot de democratie het woord kan voeren, en die ditmaal, nel verre van Frankrijk le verontrusten, de natie heeft leeren kennen, als zijnde de staatsvorm, die de orde, het leger, de financiën, het crediel heeft licrstelddie het" grondgebied heeft vrijgekocht; die in één woord alle ivonden des oorlogs, met uitzondering van ée'n, heeft geheeld; weldra, zeg ik, zullen wij niet enkel de repuliek te verdedigen hebben, maar alle rogten van Frankrijk, zijne burgerlijke, staatkundige en godsdienstige vrijheden, zijn maalschappelijken toestand, zijne beginselen, welke, in 1789 geproclameerd, de beginselen van de gansche wereld zijn geworden, zijne banier, eindelijk, onder welke de wereld Frankrijk kent, onder welke zijne soldatenoverwinnaars of overwonnclingenzich met roem hebben overladen, en welke, hoe dierbaar zij ons zijn moge, ons niet tevreden zou stellen, indien alle zaken, waarvan zij het zinnebeeld is, ons ontnomen werden; want het is ons niet te doen om den schijn van al die heilige zaken, maar om de werkelijkheid, en de driekleur, alleen behouden om de contra-revolutie te dekkenzou de verfoeijlijkste. de gruwelijkste leugen zijn. Dit alles nu, ik herhaal het, zullen wij weldra te verdedigen hebben, niet door de zoo gemakkelijke middelen om den aard der dingen te verval- scben, maar door middel van de koele, de bezadigde rede. Onze laste raars zullen wij niet behoeven te ontzien, maar de ernstige toestand des lands eisclil omzigtigheid; allen zullen wij in ons staatkundig gedrag krachtvol cn gematigd moeten zijn. De prefect van politie te Parijs heeft mede hel rondventen van het dagblad le Siècle op de straten verboden, omdat het den tekst had mede gedeeld der door den lieer Gambelta op het feestmaal te Périgueux gehouden redevoering. SPASE. De Oaceta bevat een besluit, waarbij 15 officieren worden ontslagen, omdat zij zich niet hebben begeven op de posten, die hun waren aange wezen. Een ander besluit strekt tot hel heffen van verscheidene buitenge wone belastingen, om te voorzien in de behoeften van het oogenblik. De admiraal, bevelhebber over het Spaansch eskader in de Middelland- scbe zee, heeft medegedeeld, dat zijn eskader spoedig lot den slrjjd gereed zal zjjn. Ook de Pitloria behoort onder zijne schepen. I» t'ITS C SI L A V De dagbladen hebben bcrigt dat von Bismarck van den koning van Italië cenc gouden doos met het portret des konings in brillanten ten geschenke had gekregen. In de Nordd. All. Zeil. wordt dit bcrigt voor ongegrond verklaard met deze bijvoeging: «liet voornemen 0111 aan vorst von Bismarck, die reeds sedert zeven jaren de hoogste Italiaansche ridder orde bezit, zulk een geschenk te geven, heeft naar wij vernemen bestaan, maar is niet uitgevoerd, dewijl zulks zoowel met de pósilie van den rijks kanselier als met de tusschen de beide regeringen behandelde zaken onver- eenigbaar geacht werd. Door koning Victor Emmanuel scheen geen ander geschenk gegeven of aangeboden, dan het reeds voor eenige dagen vermelde portret, zijnde cene teekening in waterverw, zonder lijst, met ren eigenhandig onderschrift des konings." De Pruissische regering heelt bekend gemaakt, dat de Egyptische rege ring voor cenc op te rigtcn onderwijzers-kweekschool te Cairo twee Duitsche leeraren verlangt, die grondig met het Fransch bekend zijn, op eene jaar wedde van 3200 en 24C0 tb. Volgens de Rhein. Zeil. zijn er thans niet minder dan 7 aanklagten wegens overtreding der kerkelijke wetten tegen den aartsbisschop van Keu len aanhangig. Toch schijnt het, dat er een gunstiger veihouding tusschen ile regering en den aartsbisschop begint te komen. Aan het Marcellen-gym nasium te Keulen was de betrekking van godsdienstleeraar opengevallen. Op voorstel van de regering en in overeenstemming met haar, heeft de aarts bisschop als zoodanig benoemd den heer Feil, kapelaan der 11. Urstila-kcrk. liet aantal bezoekers der internationale tentoonstelling te Wecnen, van 1 Mei tot 30 September, bedroeg: betalende 3,096,498, niel-belalende 1,705,075; te zamen 5,502,135. OOIT-IKDIE. Door het dep. van marine is een uitvoerig verslag gegeven van de ver- riglingcn van het blokkade-eskader in de Atchinesche wateren. Daarin wordt 0. a. medegedeeld: Door het stoomschip Watergeus werd den 0dcD Junij cene praauw prijs gemaakt, terwijl de opvarenden als krijgsgevange nen met de Maas cn Waal naar Atchin opgezonden werden. De praauw werd verbrand en in den grond gehakt. Den 2J«1 Julij bemagtigde het goiivernemcnts-stoomschip Telegraaf eene praauw onder den wal, alwaar de bemanning onlvluglle, bragt 4 Julij een brik onder Engelsche vlag. de Mariners-hopedie de blokkade geschonden had, op en vertrok daarmede den 6",n naar Deli. liet stoomschip Citadel van Antwerpen kreeg op G Julij een Engelschcn schoener in zigt, die met den zeewind de rivier van Simpang Olim binnenzeilde. Op een los schot en daarna gevolgde drie scherpe schoten van de Citadel, kwam eene sloep niet den gezagvoerder aan boord cn bleek het de schoener de Ningpo te zijn, wien reeds op 26 Junij de blokkade was aangekondigd, liet schip had dus de blokkade geforceerd, werd dientengevolge door de gewapende werksloep uil de rivier gehaald, naar de rcede van Edi opgebragt cn daar ter bewaking aan den Uriel afgegeven. De lading van den schoener was reeds vroeger gelost. Den 8'1''11 Julij maakte de Citadel van Antwerpen vier Atchinesche praauwen prijs; ook die werden aan den Briel algegeven, benevens vier andere, die den volgenden dag genomen werden, liet stoomschip Timor maakte op 25 Junij jagt op een paar de Engelsche vlag verteonende vaartuigen, waar van slechts een, 11a 8 mijl te hebben afgelegd, werd ingehaald. Verschei dene vaartuigen werden gevisiteerd; bij ée'n hunner, de Dal/a. die in de monding van de Arakoenda-rivier ten anker lag, moest de sloombarkas p. m. 100 el afstands voorbij een wachthuis, en zag men op het strand cenige stukken opgesteld, die geladen werden en waarbij een 20-tal gewa pende Atchinezen klaar stonden. Ziende dat het niet op hen gemunt was, lieten zij de barkas, waarin zich de kommandant tot het doen van eenige observatiën persoonlijk bevond, ongestoord naar de Dalia en terugstoomen. llunne houding was echter dreigend. Op 29 daaraanvolgende werd aan boord van de schoenerbrik Toa eenig geschut meer gevonden dan op de papieren vermeld stond;- en werd dat vaartuig dientengevolge naar Edi gedirigeerd. Nog werd een vaartuig, onder Atchinesche vlag varende, buit gemaakt en derwaarts opgezonden, Door het stoomschip den Briel werden eenige Atchi nesche praauwen bcmagtigd en dit schip vertrok op 12 Julij met 9 prijzen naar Deli. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENlIAGE, 6 October. Door Z. M. is benoemd tot rcgler in de arrond.-regtbank te Leiden, de heer mr. S. J. Fockema Andreae kantonreg- ter te llillegersberg. WEENEN, 5 October. De keizer is alhier teruggekomen en heeft een bezoek afgelegd bij de koningin der Nederlanden, die in het hotel Munscli is gelogeerd. Het bezoek duurde ruim een half uur. De ontmoeting was wederzijds zeer hartelijk. De koningin bezoekt ijverig de tentoonstelling en de merkwaardigheden der stad. PARIJS, 5 October. De reglerzijde heeft gisteren eene bijeenkomst gehou den en een commissie benoemd, om een programma vast le stellen, dat geschikt is om de verschillende groepen der reglerzijde op één en hetzelfde terrein te brengen. Deze commissie is zamengesteld uit de volgende afge vaardigden: Changarnier, d'Audiffret-Pasquier, de Larcy cn Daru. Zoodra de commissie hare taak zal geëindigd hebben, zal het programma aan de goedkeuring der bureaux van de verschillende groepen onderworpen worden. In die bijeenkomst is ook besloten, dal de afgevaardigden der reglerzijde aanstaanden Donderdag, na de zitting der permanente commissie, te Ver sailles geen bijeenkomst zullen houden. PARIJS, 6 October. In Paris Journal geeft de Pene de volgende lijst van het nieuwe ministerie, zooals zij in de eergisteren gehouden vergadering der royalisten is vastgesteldter vervanging van het bestaande kabinet Decazes, buitenlandsche zaken; Bocher, binnenlandsche zaken; Cbesnclong financiën; üepeyrejustitie; Grivas, openbare werken; Anisson, oorlog: Montagnac, marine; alzoo drie leden van de regterzijde cn twee leden der behoudende club. Hij voegt er bij dat het voorstel tot wederinvoering der monarchie op den gewijzigden grondslag van het charter van 1814 op den dag zelvcn van de wederbijeenkomst der kamer zal ingediend worden. üurijcvlijtic i ONDERTROUWD: B. Amelung, jm. 24 j. cn P. A. van Santen de Hoog,jd.25j. '3. P. Weijcrs, wedr. 27 j. en-W. Bernard, jd. 24 j. B. Robbers, jm. 30 j. en G M. 'JËswilder, jd. 33 j. W. F. G. L. Kuiters, jm. 28 j. en E. de Jong, jd. 28 j. N. Wassenaar, jm. 28 j. en M. M. Smit, jd. 22 j. - W. Plu, jm. 28 j. cn G. Pracht,jd. 24 j. M. Zwarts, jm. 23 j. en C. Vcrmiiiiichl, wett. gcsch. 38 j. J. G. Vreeburg, jm. 29 j. en A. M. Wouters, wed». 30 j. A 11 V g£KTOT! KA. Heden overleed le WHnis onze geliefde Behuwd-zuslcr ELISABETH BOTS, geb. BOSMAN. 5 October 1873. T J. BOTS. Eenige en algemeene kennisgeving. 11. G. BOTS, IIefftiiich. Mevrouw BIJUSSÉ stelt zeer op prijs de blijken van belangstelling, die zij op hare hooge jaren nog steeds van hare vrienden ontvangt; hun, die liet haar vercerend voornemen moglen hebben haar ter gelegenheid van haren aanstaanden jaardag een bezoek te brengen, moet zij evenwel met erkentelijkheid daarvoor doen welen dat zij, ter vermijding van grootere drukte dan waartegen zij zich bestand acht, heeft moeten besluiten gedu rende de maand October niemand te ontvangen. Cronestein, 6 October 1873. Ten Kantore van LEZWYN EIGEMAN, op het Rapenburg, Wijk I, N°. 240, le Leiden, wordt gevaceerd DingsdagsWoensdags en Donder dags, van 9 tot 11 ure, ter betaling van al de Coupons, verschenen primo October 1873, van de 4 pCts. Certificaten der volgende Ad ministratie-Kantoren als van De Ilecren KETWICH VOOMBERGII WED. W. BORSKI. A. K. P. K. VAN HARPEN EN PLUYM BACKER. S. D. SArORTAS, VAN MAARSEVEEN LE JOLLE en RUYS KERKHOVEN. En De WED. II. F.' TJEENCKc. s. De Talons der Certificaten 4 pCt. van bovengemelde Adminis tratie-Kantoren worden na 15 dezer overgenomen ten einde daarop nieuwe bladen Coupons te kunnen Iigten. DIRECTEUREN van het Kantoor van Administratie ran Rationale Fondsen, gevestigd te Leiden, bcriglen, dat van heden af zal worden ge vaceerd tol betaling der Coupons hunner Administratie, verschenen 1 October 1873, van de Certificaten 4 pCt. Nationale Schuld, cn wel des Dingsdags van 12 tot 2 ure, ten Kantore der Administratie op de PapengraelitWijk IV, N". 580, en de overige werkdagen van 10 lot 12 ure, ten Kantore van VAN DER SPRUYT DE GRAAF. fpÜ|r~* Wijders zal ten kantore voornoemd -gevaceerd worden tot afgifte van nieuwe stellen Coupons bij gemelde Certificaten, legen intrekking der ISewijaen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3