Het toenemend gebrek aan kader bij liet leger heeft het den minister van oorlog wenschclijk doen voorkomen, de bepaling waarbij miliciens tot korporaal kannen worden bevorderd ook toepasselijk te maken op de mili cien-plaatsvervangers. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's [lage zyn Za- lurdag voor de acte van gymnastiek geëxamineerd 5 candidaten, van welke er een zich terugtrok en 4 werden toegelaten, te weten: de hh. J. G. Bezet, uit Rotterdam; C. van der Waals en G. van der Waals, nit Leiden, en D. .1. M. de llondt, uit Delft. Verder werden de examens voortgezet voor de acte van hulponderwijzer. Van de 21 candidaten werden 9 afgewezen en toegelaten 12. t. w. de hh. M. Berkel, uit Delft; R. J. J. Berkhout, uit Rotterdam; P. Bontje, uit Delft; H. llulleman, uit Rotterdam; F. Janse, uit Dordrecht; 11. J. Kolstee, uit Delft; C. van Rooijcn, uit Dordrecht; W. J. j Schotman, uit Dubbeldam; H. C. Stolk, uit Delft; M. J. Vink, uit Nieuwer- kerk a/d. IJssel; E. Witte, uit Delfshaven, en A. P. Wolhoff, uil Dordrecht. Rij het examen voor apothekers, te Utrecht, heeft zich van de 8 can- didaten 1 tijdens het examen teruggetrokken, terwijl 6 zijn geslaagd, t. w. de heeren 1\ Boon, van den Helder; G. J. Goeneveld, van Winschoten; j A. E. van der Meulen, van üragten; II. Nanning, van Zuidbroek; G. van i Sanlc Bz.t van Zaandam; D. Veen, van Edam. Het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van den Javaan, daartoe gemagligd bij besluit van de algemcene vergadering van 14 JnliJ jl., heeft zich lot de tweede kamer gewend met het eerbiedig verzoek, dat het haar moge behagen, er bij de regering met kracht op aan te dringen om in de eerste plaats in de residentie Kedirie, Kadoe, Banjoemaas, Banjoewangie, Jcpara, Samarang, Chcribon, Krawang en Bantam, waar aan het voor schrift van liet regerings-reglement het minst is voldaan, een begin te maken met bet in erfpacht uitgeven van koflijluinen. liet was sedert jaren regeldat men voor de muziekcorpsen bij de verschillende regimenten der infanterie muziekmeesters engageerde, die naar gelang hunner bekwaamheden den litulairen rang van onderoflieier of kor- j poraat verkregen. Onlangs is echter aan het dep. v^an oorlog de order ontvangen, om aan de muzikanten geen titulaire rangen meer te vcrleenen, hetgeen, naar onze berigtgever vreest, gelijk staat met de spoedige opheffing dier muziekcorpsen, daar geen toonkunstenaar van eenige bcteekenis zich als gewoon soldaat zal willen verbinden. Hbl De Nederlandsche Guslaaf-Adolt-Vereeniging hield Dingsdagll. te 's Her togenbosch hare algemcene jaarvergadering. Des avonds had ecne openbare zamenkomst plaats in de Ilerv. kerk, waarin de hh. Böhringer en de Graaft, pred. te 's llage en Amsterdam, het woord voerden, en een gemengd koor een drietal liederen zong. Een vorigen avond, terzelfder plaatse, werd een concert gegeven ten voordeele der verceniging, door uicj. W. Gips (zang) en den heer R. Hol (orgel)bijgestaan door den heer J. 51. Dicurifch, die allen op belanglooze wijze hunne talenten ten beste gaven. Het stoomschip Prins Hendrik is, meldt hel Ilbl., vergaan op de Brothers, kleine eilanden, uit koraalriffen bestaande, die in het gevaarlijkste deel der Roode zeeop 24 uren stoomens van Suezliggen. Passa giers en bemanning werden gered en in veiligheid gebragt te Cosire, een kustplaats, die ongeveer 32 Engelsche mijlen van de Brothers afligt. Het schip bad op Java cene volle retourlading gescheept en had aan boord de volgende passagiers: 12 volwassenen en 3 kinderen le klasse, 6 volwassenen en 3 kinderen 2C klasse en 74 terugkeerende militairen. Manifest en lijst van namen der passagiers kunnen eerst met de mail, die na 4 September Batavia verlaat, bier aankomen. Uit de brieven van 27 Aug. blijkt, dat destijds gouvcrncmentskoffij werd geladen te Samarang en Pckalongan, bene vens 10000 pikols rijst te Losaring (nabij Indramajoe) en dat te Batavia verder zou warden opgevuld met kollij en tin voor particuliere rekening. Wij vernemen, dat de stoomvaartmaatschappij //Nederland" de volie waarde i er schepen door assurantie dekt, zoodat het eventueel verlies van dit seboone schip, boe betreurenswaardig ook, voor de regelmatige ontwikkeling ilcr vaart geen verlies van kapitaal aan de maatschappij zal veroorzaken. Volgens nader herigl van den hoofdagent der stoomvaartmaatschappij //Nederland", in Egypte, omtrent de Prins Hendrik, vreest hij dal schip en lading verloren zijn. 5 October zou een stoomboot van Suez naar Cosire vertrekken, om de passagiers en equipage af te balen. Door de erfgenamen van vrouwe M. Klugkist 11 esseEskcs, onlangs te Kollum overleden, is, op haar verzoek, ouder meer andere giften tot liefdadige doeleinden, geschonken aan bet Ncd. bijbelgenootschap, het Ned. zendelinggenootschap en het Seminarie nabij Batavia ieder de som van dui zend gulden. Donderdag II. is te Brielie het Geuzengestichl //Wilhelmus van Nassauen" plegtig en feestelijk geopend. Er heerschle ecne algemecne deelneming. De groolc menigte, welke aan het feest deelnam, werd met twee booten overgebragt. Aan het diner, dat bij deze gelegenheid plaats had, is een telegram aan Z. 51. den koning verzonden, waarbij hem het beschermheer schap over dit gesticht werd aangeboden. Door Z. 51. is deze cpdragt aangenomen. j Voor bet prov. gereglshof in Noordholland zal morgen teregt staan C. de Vries Hakquebaard, oud 43 jarengeb. te llarlingen, wonende te i Amsterdam, kroeghoudster, ter zake van moedwilligen doodslag. Ten laste van de beschuldigde blijkt: dat zij in den nacht van 17 op 18 April 1873, te circa 3 uur, in beschonken toestajid, in hel voorhuis barer tapperij, na voorafgaanden twist, Theodora Schumers, mede in zeer beschonken toe stand, moedwillig een duw in den rug heeit toegebragt, ten gevolge waar van deze voorover en met het hoofd tegen de sleenen op straat gevallen, i onmiddellijk in bewusteloozen toestand geraakt is en in den nacht van 19 op j '20 April daaraanvolgende, in het Buitengasthuis alhier, volgens de verkla ringen der'deskundigen aan hersendrukking; veroorzaakt door bloeduilslor- 'ing op de hersenen, ten gevolge van het vallen op de straat, is overleden, j De beschuldigde geeft voor dal de bedoelde vrouw op de stoep is gestrui keld en gevallen. 's GRAVENllAGE G October. Z. 51. heeft den heer 11. de Jager, le Brielie, secretaris der hoofd commissie voor de feestviering van 1 April en feestredenaar bij de onthulling van het monumentbenoemd lot ridder der orde van den Eikenkroon. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den heer A. II. de Lang, arts te Zuidland, tot hel dragen der versierselen van ridder 4e kl. der Pruissischc Kroonorde met hel Roode Kruis op een wil veld te dragen aan het herin- neringslint, hem door den Duilschen keizer, koning vanPruissen, geschonken. Z. 51. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan C. 5V. 5Iarlin, policie-dienaar te Amsterdam, toegekend de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, we gens het redden van drenkelingen. Door Z. 51. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Voorburg de heer mr. J. N. A. Bucaille, onder toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Sassenheim; tot burgemeester der gemeente Sassen- licim de heer J. J. van Ileekcren; tot burgemeester der gemeente Wassenaar de heer R. G. S. baron van Rhemen van Rhemenshuizen, in de plaats van den heer 11. C. van Calcar, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend; tot burgemeester der gemeente Zoelen de heer D. van 5lourik, secre taris dier gemeente; en tol burgemeester der gemeente Diepenheim de heer II. S. Scnn van Basel. Itij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. die der 3e kl. N. van Rijnberk, 11. G. C. Heringa en J. Paré. De twee laatstgenoemden, alsmede de officieren van j_ gezondheid 2e kl. J. K. Stakman Bosse en J. II. Byslra, zijn voor den tjjd van 2 jaren bij het leger in O. I. gedetacheerd. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. 51. de koning heeft Zalurdag avond ten 6 ure in gehoor ontvangen Z. Exc. den generaal-majoor A. W. P. Weilzel, nieuw benoemd minister van oorlog, die toen als zoodanig in handen van Z. 51. de eed heeft afgelegd. Heden morgen heeft de minister zijne functiën op zijn departement aanvaard, nadat vooral de hoofd- en verdere ambtenaren aan Z. Exc. waren voorgesteld. De minister heeft voorloopig zijn intrek genomen in het hotel Paulez. Z. 51. de koning heeft heden namiddag ten half zes ure de commissie uit de tweede kamer ontvangen, belast met de aanbieding van de candidaien- lijst ter voorziening in de vacature bij den hoogen raad. Heden, 51aandag zijn in een der localen van het departement van financiën de examens aangevangen voor adspirant-landmeler van het kadas ter. De minister heelt bepaald dat in dit jaar 16 aspirant-landmeters zullen worden aangesteld. Het getal der candidaten is ongeveer 30. HUITENLANDSCIIG HEItKU IwN. ENTGELAIVU». LONDEN5 Oclober. J De commissie onlangs benoemd om onderzoek te doen "naar de grie ven ingebragl tegen de schccprceders, nl. dat deze de schepen in niet-zec- waardigen toestand naar zee zenden en dat zij de schepen overladen, heeft dezer dagen rapport uilgebragt, waaruit blijkt dat die grieven mcerendeels niet ongegrond zijn bevonden. De commissie moet erkennen dat werkelijk schepen naar zee worden gezonden, die moeten vergaan als de wind wat opsteekt, en die de ongelukkige opvarenden, van hun vcroordecling onkun dig, doen omkomen, terwijl de rceder de assurantie-penningen voor zijn overladen, slecht gerepareerd schip, niettemin opsteekt. Bewezen werd ook voor de commissie, dat bij den bouw der schepen steeds slecht hout en ijzer gebruikt wordt. De commissie verklaart zich echter tegen elke poging der regering om op een en ander toezigt le houden, aangezien er geen wettelijke bepalingen zijn toe le passen op een zoo groot aantal schepen als thans in de vaart is. Dit rapport heeft over het algemeen geen gunsti- geil indruk gemaakt. Op 1 October had te Tuam ecne vergadering van geestelijken uit die diocccse plaats onder voorzitting van den bisschop van Tuam, welke zich voor eenige dagen in een openlijk schrijven als een voorstander van dc scheiding tusschen Engeland en Ierland heeft doen kennen. In die vergade ring werd met algemeene stemmen het volgend besluit genomen: //In liet volle besel der maatschappelijke en zedelijke rampen, welke dc legislative eenlnid gedurende meer dan zeventig jaren over ons land heeft gebragt, achten wij liet onzen pligt op elke wettige wijze tot hare leniging bij le dragen en daartoe onze medewerking le verleenen tot het lot stand brengen eener gehcele of gedeeltelijke oplossing der Unie, waaruit zij zijn voortge vloeid. Niettegenstaande dc ondervonden onderdrukking en het ten gevolge der Unie geleden onregt. is onze bevolking, eene volslagcne afscheiding van Engeland onmogelijk .achtende, overtuigd dat de vcreeniging tot één rijk, maar met onafhankelijkheid op wetgevend gebied, in beider belang zou zijn, vermits daardoor dc oprcgle wederkeerige medewerking der beide landen zon worden verzekerd. Er is eene nieuwe methode uitgevonden lot het overvoeren van Aus tralisch vleesch naar Engeland. Der stoomboot Norfolk zal eerstdaags alhier worden aangebragt cene hoeveelheid raauw Australisch vleesch, bestaande uit gchccle stukken, die door middel van ijs in vcrschen toestand zijn gehouden. Volgens bcrigt uit New-York zijn dc gevangen Modoc's op 3 October in hel fort Klamath, in Oregon, opgehangen. F S5 A A H K U K. Er is een brief van den lieer Thiers openbaar gemaakt, waarin hij zegt niet naar Nancy te zullen gaan, ten einde gcene aanleiding tot nieuwe lastertaal of tot onrust in den lande te geven. Hij keurt voorts met nadruk de handelingen af van eene partij, welke, zonder mandaat, zonder magl, bij liet afzijn van de nationale vergadering over het lot van Frankrijk wil beslissen zonder het land te raadplegen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2