Lokaal ZONERLUST. CONCERT, Buitengewoon Vocaal en Instrumentaal PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. Leiden, 2 October 1873. W. A. VAN LITIl. Leiden, 29 September 1873. A. E. SIMON THOMAS, Med. Prol. FAILLISSEMENT. Leiden, 2 October 1873. F. A. VAN LEEUWEN, Advocaat. VRIJDAG 3 October 1873, BIJ GELEGENHEID VAN LEIDENS ONTZET, wiens proces binnen weinige dagen geopend wordt, in de zeer uitvoerige acte van beschuldiging de volgende feiten ten laste gelegd: 1». van met den vijand eene capitulatie te hebben gesloten en de vesting Metz te hebben overgegeven, zonder alle middelen van verdediging te hebben aangewend, welke hem ter beschikking stonden, en zonder alles te hebben gedaan het geen pligf en ecr 'lem voorschreven2°. van als opperbevelhebber van het leger voor Metz in het opene veld eene capitulatie te hebben gesloten, waarbij hij zich verbond de troepen hunne wapenen te doen nederleggen; 3». van niet, voor dat hij tot mondelinge en schriftelijke onderhandelingen overging, alles te hebben gedaan hetgeen pligt en eer hem voorschreven, misdrijven voorzien bij de artikelen 209 en 210 van het militair straf wetboek. De heer Pessard, die tot hiertoe de directie over het republikeinsche blad /e Soir voerde, heeft, bij de overgang van dat blad tot de monarchale partij, verlof gevraagd tot oprigling van een nieuw blad, le Jour. De ver- eisebte magtiging is hem door de ministers geweigerd. Door de policie is weder een belangrijke gevangenneming bewerkstel ligd, nl. die van den ex-kolonel der gefedereerden Bernard, die van 15 Augustus lot 3 Mei daaraanvolgende het 11' legioen kommandeerde. Ver scheiden beschuldigingen van plundering en opligterij zijn ten laste van Bernard ingebragt. Hij werd in een hotel meublé, 87 rue de la Révolte, gevangen genomen. Door het hof van assises van liet dep. der Seine is de gewezen notaris van Arcueil, Gustave Dupont, die in een tijdsverloop van tien jaren eene som van 1,3000,000 fr., hem gedeeltelijk geleend, gedeeltelijk toevertrouwd, verduisterd heeft, ten einde de verliezen, die een buitensporig en ongelukkig beursspel hem berokkende, te dekken, tot eene gevangenisstraf van vijl jaren veroordeeld. ZWITSERLAND. De dagbladen van Genève deelen het noodlottig uiteinde mede van een Rus bij een togt op den Mont-Blanc. De heer Fedtschenko, beroemd in de wetenschap door zijne vele belangrijke reizen en vooral door de ontdekking van den glelscher Slchourovsky, in het Khanaat van Kokhand, was naar Zwitserland gekomen, om een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de gletsclicrs van den Mont-Blanc en die van Kokhand. Zijn vrouw en eenig kind van 8 maanden logeerden te Monlreux. Van daar begaf hij zich le voet den 12deD September naar Chamounix en kwam den !3de11 in het hotel des Alpes aan. In het museum Payaux vroeg hij om twee gidsen. De heer Payaux beval hem zijn twee neven, gewone landbouwers, aan. Den 14dJ0 gingen de drie reizigers reeds vroeg op weg en kwamen ongeveer 8 uur in hel hotel Montauvert aan, waar zij zich van leeftogt voorzagen. Weder op marsch gegaan beletten hevige sneeuwvallen hen den top te beklimmen, waarvan zij nog maar twee uren verwijderd waren. Tegen 5 uur gevoelde dc jonge natuuronderzoeker zich niet wel. Zijn beenen weigerden dienst; ten laatste kon hij niet verder. Een van zijn gidsen werd ook plotseling ongesteld. Toen de heer Fedtchenko zijn einde voelde naderen vermaande hij zijn gidsen zonder hem terug te keeren; zij bleven echter tot dal de ongelukkige den laalsten adem had uilgeblazen. SPANJE. De regering geelt blijk dat het haar ernst is met veerkracht le han delen. In het officiële blad wordt medegedeeld dat er bevel gegeven is tot liet voltrekken van twee ter zake van desertie uitgesproken doodvonnissen. Naar men verneemt zouden in het noorden de zaken een meer gunst igen keer nemen De generaal Moriones gaat aldaar met kracht aanvallender- wijs te werk. Nadat hij door zjjnen marsch naar Tolosa er in geslaagd was de Carlislische strijdkrachten te verdeelen. organiseert hij thans in het binnenste van Navarra eene gecombineerde beweging met de troepen van den generaal Primo Rivero. Naar het oordeel van onpartijdige militairen is ten gevolge van het thans aangenomene stelsel een zegepraal van Don Carlos onmogelijk. DVITSCHLAND. De Spen. Zeil. meldt uit goede bron dat bisschop Reinkens naar Her lijn is ontboden om beëedigd te worden. Dit zal in den loop dezer maand plaats hebben. Hij zal den eed afleggen in handen van den minister van cerediensten dus niet, gelijk men dacht, in handen van den president van liet provinciaal bestuur, waar hij zijn domicilie heelt. Het blad vestigt bij zonder de aandacht op het leit, dat mgr. Reinkens na zijne beëediging het regt zal hebben onder goedkeuring van den staat parochiën op te rigten en dat alle huwelijken, door zijne geestelijken ingezegend, rcglsgeldig zul len zijn, hetwelk niet het geval is met huwelijken, ingezegend door die katholieke geestelijkenwelke door hunne bisschoppen zijn benoemd in strijd met de wet. De Köln. Zeitung meldt, dat op dit oogenblik reeds voor 25 millioen tb. aan thalerstukken is ingetrokken en dat dit bedrag aan zilver gereed ligt om te Hambnrg en te Frankfort versmolten te worden. De rijks-regering zou in den laalsten lijd bij hare aankoopen van goud bemoeijelijkt zijn door de concurrentie der Scandinavische regeringen, die ook tot het invoeren van den gouden standaard besloten hebben. Een later berigt der genoemde courant meldt, dat de verdere aanmunting van goud wordt geschorst, omdat de voorraad van gouden muntstukken voorloopig voldoende is. Daarentegen zal met de aanmunting van zilveren pasmunt, overeenkomstig de nieuwe muntwet, een krachtig begin worden gemaakt. Op verschillende plaatsen in de Rijnprovincie heeft men in den na middag van 28 September eene aardschudding waargenomengepaard met een sterk onderaardsch geluid, als het rollen van den donder of als een verwijderd kanonvuur. Te Carlshiitte werd bij een apotheker door de dreuning een ledekant een eind weggeschoventerwijl bij zijn buurman eene klok van den muur viel. In de kerk te Prummern vielen de banken Op de galerij bij het orgel omver. Te Immendorf viel bij iemand, die zat te schrij ven, door den schok de inktkoker van tafel. De berigten uit verschillende oorden van Beijeren en Saksen ontvangen, ten aanzien van den stand der cholera, luiden zeer gunstig. Waar de ziekte nog niet is verdwenen, is het getal lijders althans buitengewoon gering; men vleit zich, dat de ziekte weldra geheel als geweken zal be schouwd mogen worden. Uit de Deensche afdeeling in het tentoonstellingsgebouw te Weenen is een glazen kistje gestolenwaarin eenige kostbaarheden waren ter waarde van ruim ƒ1500. Naar men meent moet de dader onder de beambten of bedienden gezocht worden. POSEN, 1 October. Op last van den president van het provinciaal bestuur heeft de policie den proost Arndt te Fihlene de kerkregisters afgenomen, op grond dat hij onwettig is aangesteld. PARUS, 2 October. De heer Bourdeillette, adjunct en waarnemend maire van Périgueux, is in zijne functiën geschorst geworden, omdat hij Gam- bctta zijne rede heeft laten uitspreken zonder hiertegen te protesteren. De verkoop van het republikeinsche blad la Dordogne op dc openbare straat is verboden, wegens het opnemen van eenige volzinnen uit Gam- betta's rede. PARIJS, I October. De Gaulois verklaart niets gemeen le hebben met de drijvers die een bondgenootschap tusschen republikeinen en Bonapartisten willen bewerken, doch stelt zelf zulk een bondgenootschap voor op den grondslag van een beroep op het volk, waartoe onmiddellijk moet overge gaan worden. BERLIJN, 1 October. De offleieuse Prov.-Corr. bevestigt het berigt dat de keizer den 15den dezer maand naar Weenen vertrekken zal om den 22slc" hier terug te keeren. FRANKFORT, 1 October. De gewezen Hessische kabinetsraad Schimmcl- pfennig is, wegens majesteitsschennis en wegens beleediging van prins Bis marck in de Hessischen Blatter, tot zes maanden vestingstraf veroordeeld; de uitgever is met vier maanden vestingstraf gevonnisd en den redacteur is een boete van 20 th. opgelegd. NEW-YORK, 1 October. De toestand is volkomen hersteld. De ontvang sten der Eric-spoorwegmaatschappij gedurende de week die 23 September afliep hebben 530,366 bedragen. Volgens den heden openbaar gemaakten maandstaat der staatsschuld is deze verminderd met 1,901,000 in de schatkist zijn voorhanden 80,246.000 aan goud en 3,289,000 aan munlpapier. Ons jongste Kindje, onze lieve CORNELIS, werd ons heden, pas 5 maan den oud, door den dood ontrukt. Eenige kennisgeving. G. VAN LITIl, de Jong. De Heer en Mevrouw VAN DEN AARDWEGH VAN DER MONDE betuigen hunnen dank voor de bewijzen van deelneming, bij het overlijden van hunnen Behuwd-broeder en Broeder ondervonden. Gaarne betuigt de Ondergeteekende zijnen dank aan allen, die door de hartelijke en vereerende wijze, waarop zij hunne belangstelling getoond hebben in het door hem op 23 September 11 gevierde feest en de onder scheiding hem le beurt gevallen, dien dag voor hem tot een der schoonste en gelukkigste zijns levens gemaakt hebben. De Schuldcischers in den faillieten boedel van CORNELIS KRUYMEL, Koopman en Grutter, te Bijnsaterwoudeworden hierbij opgeroepen tol het bijwonen, in persoon of bij behoorlijk gemachtigde, der eerste bij eenkomst ter verificatie der Schuldvorderingen, welke zal plaats hebben op Zaterdag 11 October 1873, des namiddags te half twee uur, in een der localen van het Gerechtsgebouw te Leiden, met verzoek, de vorderingen minstens drie dagen van le voren in te zenden bij den Curator, te geven door het Gezelschap der Grande Salon de Paris, bestaande uit 15 Hollandsche, Fransche, Duitsche, Engelsche en Italiaansche Artislcn. MATINÉE 25 Cents entree, aanvang ten 1 ure. SOIREE 2» 7

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3