LË1D8CIIE CCflRANT. 1873. iV. 231. WOENSDAG 1 OCTOBER. as /fesfefe,*-- De Courant verse hij fit dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cour a yd is per vierendeel jaars f 3.franco p.p.t 3.50 y wiét het f er stag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.8 5. net verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.5Ö '8 jaarsbuiten de esepediitekosten. Af zondèrlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentien is van 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitechiandOo?tenr^k en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTKIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck frankfort a. M. Berlijn, Leipzig Dresden Br es Lau, Keulen, StuttgartWtenenPraagBazelZurich, St, Gallen, Genhre on Lausanne. STA DS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat op aanstaanden Vrijdag 3 October, den gedenk dag van Leidcns Ontzet, evenals ten vorigen jare, het museum van Schilderijen in de Lakenhal op den Ouden Singel voor het publiek ter be zichtiging wordt opengesteld van 's voormiddags half twaalf tot 's namiddags half vijf. waarvoor de locgangbiljetten (roodc geldig van half Iwaalf tot half twee, witte geldig van half twee lot drie uren en blauwe geldig van drie uren tot half vijf) gratis verkrijgbaar zijn ten raadhuize op Don derdag 2 October te voren, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 27 September 1073. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op aanstaanden Vrijdag 3 October, den gedenk dag van Leidcns Ontzet, des namiddags van 2 tol 4 uren, door hel muziekkorps der dienstdoende Schutterij, en des avonds van 8 uren lot hall 10, door het muziekkorps van het 4e regiment Infanterie, daartoe welwillend beschikbaar gesteld, eene MVZIGHIJITVOEKIlVCt zal plaats hebben op de Korenbrug. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 September 1873. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 2 October 1873, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1*. Benoeming van een hulponderwijzer- of onderwijzeres aan de openbare lagere school n\ 2 voor onvermogenden. (153) 2". Idem van twee hulponderwijzers aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden. (154) 3'. Verzoek van Dr. W. P. Wcebers, om continuatie als stadsgeneesheer. (156) 4'. Idem van A. J. Wetrens, om kosteloos gebruik der Stadsgehoorzaal op 3 October a. s. (155 en 155') 5". Idem van den Kerkeraad der Nedcrd. llcrv. Gemeente alhier, betrekke lijk de overdracht van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, met het daaromtrent uitgebracht rapport van de Raadscommissie ad hoe. (89 en 150) G°. Voordracht betrekkelijk de parellel-klassen op de Iloogerc Burgerschool. (152 en 152') 7'. Idem tot afstand aan het Rijk van een gedeelte der Stadstimmerwerf ten behoeve van de vergrooling der kazerne aan de Morscbpoort. (157) 3°. Idem betrekkelijk de aanwijzing van een gedeelte van het Caccilia-Gast- huis tot inrichting voor de verpleging van Ijjders aan besmettelijke ziekten. (158) BINNEN LA N DSC1IK BEBIGTEN. LEIDEN, 30 September. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ54.ƒ50.— .50 ƒ32.50 ƒ30.— 10 6.60 5.80 5 2.90 n 2.75 De heer dr. F. C. J. van Gocns, predikant bij de Waalsche gemeente alhier, aan wien eervol emeritaat is verleend, zal Zondag aaust.bij de voormiddag-godsdienstoefening, zijne afscheidsrede houden. Het stoomschip Holland, op reis naar Batavia, is den 29~len Septem ber ten 1 uur van Suez vertrokken; alies was wel aan boord. Te Amsterdam wordt met 1 October in hel gebouw van de handel maatschappij te Amsterdam, op den hoek der HecrengraclU en Spiegelstraat, •een bjjkantoor der posterijen gevestigd, in hetzelfde locaal, waarin hel hulpkantoor van den rijkstelegraaf wordt gehouden. De dienst van het bijkantoor strekt zich uit tot den verkoop van postzegels, briefkaarten en formulieren van postwissels, lot de behandeling van aangeteckcnde brieven met of zonder aangifte van geldswaarde, alsmede lot het verzenden en uitbetalen van postwissels. Postwissels van meer dan ƒ50. worden echter alleen op het hoofdkantoor uitbetaald. Voor l et aanstaande najaars examen, ter verkrijging van acten voor het lager onderwijs, hebben zich in deze provincie aangemeld 57 Candida- tenen wel 33 mannelijke en 24 vrouwelijke. Van hen hebben zich aangemeld voor de acte van hoofdonderwijzer 11, voor die van hoofdonderwijzeres 4, voor die van hulponderwijzer 13, voor die van hulponderwijzeres 4, voor verschillende aanteekciiingen op hunne acten 9 mannelijke en 16 vrouwelijke candidaten. -- Aan de tweede kamer der staten generaal is aangeboden de begroo ting wegens den arbeid der gevangenen voor 1874. Zij wordt voorgesteld op een bedrag van ƒ263,455. Uit een in de memorie van toelichting ge voegde opgave blijkt, dat zich op 1 Julij 1873 in de gevangenissen bevon den: 965 crimineel veroordeelden, 1991 correctioneel veroordeelden, 288 ongevonnisden eu 176 niet veroordeelde meisjes en jongens, ingevolge art. 60 -van het strafwetboek te Montfcart en Alkmaar geplaatst. In 1869 beliep het gezamenlijk getal 3550; in 1870, 3320; in 1871, 3173; in 1872, 3255 en in 1873, 3423. Op 1 Julij 1873 was het aantal gevangenen dus liooger dan op dezelfde dagteekening in de drie voorgaande jarendoch lager dan op 1 Julij 1869. Naar men aan de Zulf Cour. meldt zou er bij den raad van state een wets-ontwerp ziju ingekomen, strekkende om verandering te brengen in de artsen examens, die veel slof tot klagen geven. Door hel hoofd-comilé van het Roode Kruis is weder mcdedeeling ge daan van de ontvangen berigten van hel cenlraal-comité der vcreeniging in Ncderl.-Indië. Die berigten loopen tot 9 Augustus 11. Blijkens die berigten bestaat er vooreerst geen behoefte aan ondersteuning van gewonden of zieken, afkomstig van de laatste expeditie tegen Atchin. Voor de weinige nog ver pleegden was de aanwezige voorraad voldoende. Den 9 Augustus, meldt verder hel cenlraal-comité, zijn de 110 kisten uit Nederland ontvangenen hun inhoud bevond zich in den besten toestand. De kolonel van Goch, bevelhebber van het cscader en de kommandcrende officieren van de bodems, aan welke verstrekkingen werden gedaan, hebben aan het centraal-comité te Batavia de ontvangst beriglen hragteu in een voudige, warme zeemanstaal den dank over van allen, die de goede gaven onzer vereeniging op den hoogslen prijs stellen. De gezonden verbandmid delen, hospilaal-kleederen en alles, wat geen ververschingen waren, werden aan den dirigerenden officier van gezondheid te Padang afgegeven. Een groot gedeelte werd later naar Batavia opgezonden. Aan deze voorwerpen was vooralsnog geen behoefte. Zij worden voor de volgende expeditie be waard. De versnaperingen waren hoogst welkom. Onlangs werd weder eene verzameling ververschingen afgezonden voor de marine, belast met de blokkade der kusten van Alcliin. In koffij en andere dranken wordt in voldoende hoeveelheid van staatswege voorzien, zoodat zending van derge lijke zaken is af te raden. Het centraal comité was zeer gelukkig met het berigt der afzending van 10.000 houten pijpen. Het centraal comité zegt in zijnen brief van 3 Augustus; //Wat wij in het algemeen noodig hebben is het volgende: tabak, sigaren, bonten pijpen, sigarenblad, zeep. gezelschapsspelen, lectuur, vruchten, in c'en woord: ver snaperingen, waarin de slaat niet voorziet, en die de soldaat ol matroos, al wilde hij ze legen goud koopen, op expeditie zijnde, vaak niet kan be komen. Alles lost zich eigenlijk op in geld." De meeste gewonden en zieken van de laatste Alchinesche expeditie hebben de hospitalen verlaten en Behoeven dus vooreerst de hulp van het Boode Kruis niet meer. Van wege het hoofdcomité zullen de comités en corres pondenten op de hoogte gehouden worden van alles, wat er op het gebied van het Boode Kruis in Indië voorvalt. Het verzoekt hun in de plaatselijke dagbladen, zooveel mogelijk, die mededeelingen te verspreiden, want het hoofd-comité stelt er hoogen prijs op, dat de natie wele, niet welk een liefde en ijver de vereeniging zorgt, voor onze brave strijders in Indië, van wie de meesten dierbare betrekkingen in hel vaderland bezitlen. En

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1