LLIDMBK UHAf 1873. DIAGSDAG 30 SEPTEMBER. mNNtfM.AMKSCUE BGRIGTEN. su jh y, 233. Dc Courant verst A^ut dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prils tier Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco i met kei L er slay der Handelingen van den Getneentcraad 3.35, franco p. ƒ3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar v o<r 2.50 s jaars, buiten de ezpeditiekosten. Afzonderlijke norr.mers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents, De prjjs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DuitachlnndOostenrijk en Zwitserland vorden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentien te Hamburg Lubeck Frankfort a. M, Berlijn, Leipzig, Dresden Bresltiu, Keulen, Stuttgart, tFeenan, Praag, Bazel, Zurich, StGallen, Gcnbie.en Lausanne. IV". 40 blad 50) der Handelingen Bij deze Courant wordt verzonden van den Gemeenteraad. LEIDEN, 29 September. Bij dc heden op liet raadhuis gehouden aanbesteding van de leverantie) van dc benoodigde brand- en lichtstoffen ten behoeve der gemeenle, ge durende liet jaar 1874, zijn daarvan aannemers geworden: L. F. Meycraan, winkelier alhier, paient-olic 46 cis per liter, peiroleiun 22 ets idem; J. W. Boekwijt, winkelier alhier, kaarsen 67r'sV per kilogr.G. Blommesteyn koopman in brandstoffen alhier, korte kagchcllitrf 65 ets. per dubb. hectol. korte haardturf 67 ets. idem; F. 11. de Jong, koopman in brandstoffen alhier, lange turf 53 ets. de 100 stuks, grove New-Castle steenkolen 2,25 de 100 kilogr.; II. van den Hoorn, koopman in brandstoffen alhier, Rtihr- kolen, 2.25 idem, houtskolen 75 ets. de halve hectol., beuken blokken ƒ10.74 per stère, kctikenhout 10.95 idem; Wed. van Haansbergcn en Dutilh, kooplieden in brandstoffen alhier, steenkoiengruis 64 ets, de halve hectoliter. De leverantie van hel drukwerk ten behoeve der gemeente, gedurende dc jaren 1874 en 1875, is aangenomen door de hh. de Breuk en Smits, alhier, voor 55 pCt. beneden het tarief. Zalurdag 11. kregen op de llooglandsche kcrkgracht een paar jongens twist, die zoo hoog liep dat, nadat zij elkander een pak slagen toegediend hadden, de een den ander met een mes eene ernstige wonde aan den arm tocbragl. In eene der sectie-vergaderingen van de algemeene vergadering der lloll. maatschappij van landbouw te Amsterdam is gesproken over dc beste wijze van inzameling der faccalien en hoe die het nuttigst kunnen worden aangewend. De slotsom was, dat aangenomen werd de volgende motie van ilr. L. Mulder: »De vergadering is van oordeel, dat in zake faecaliën vóór alles eene rijkswet noodig is, die het maken van verzamelplaatsen in den bodem van excreta, het herstellen van bestaande en het uitioopen van faeealia in wateren en rivieren verbiedtomdat daardoor de waarde der faeealia verloren gaat. Zij meent, dat dau de noodzakelijkheid van eene goede en practisch uitvoerbare verzameling als van zelve zal blijken en men zal over gaan de bestaande wijze van verzameling naar gelang van den plaatselijken toestand toe te passen." Op de tentoonstelling van vee, Zalurdag gehouden, waren aangebragt 95 paarden, 36 stieren, 96 stuks rundvee (fokdieren), 240 fokschapen, 15 lok varkens, 43 vette kocijen en ossen, 50 vette schapen en 18 vette varkens, waaronder pracht-exemplaren, die algemeen bewonderd werden. Aan die tentoonstelling viel een druk bezoek te beurt. Blijkens het proces-verbaal der bekrooningen zijn o. a. toegekend: aan D. M. van der Hoef, te Oegslgeest, 3C prijs voor veulen-merrien van vreemd ras, 3e prijs voor rijstieren, inlandse!) ras, le prijs voor rijstieren, vreemd of gekruist ras, 3e prijs voor ooijen, geb. in 1872 of vroeger, prijs van het bestuur voor ramlammeren, geb. in 1873, le prijs voor ooilammeren, geb. in 1873; aan J. Ciggaar, te Sassenheim2C prijs voor kar- of chaispaard, inl. ras; aan G. van Bruchem, te Leiderdorp, le prijs, voor kruispinken, inl. ras; aan W. van der Lee, te Koudtkerk, 2' prijs voor vette hamels; aan A. A. Roodcnburg, le Koudekerk, prijs van het bestuur voor rijstieren. -- Men meldt uit Amsterdam: Naar ons uil goede bron wordt verzekerd, mag men eerlang eene eigenaardige tentoonstelling tegemoet zien. De heer C. A. J. Geesink, die als vertegenwoordiger van aanzienlijke Nederlandsche inzenders de wereldtentoonstelling te Weenen bezoekt, en, gelijk men weet, eene galerij van Nederlandsche kunstnijverheid op die expositie bewerkt, heeft, gesteund door een groot deel der exposanten, besloten, onmid dellijk na afloop der Weener tentoonstelling, in de maanden December 1873 en Januarij 1874, eene verzameling van nationale kunstnijverheid te orga niseren in het Paleis voor Volksvlijt alhier. Onze landgenooten zullen daar door in de gelegenheid verkeeren, zich een trouw beeld te ontwerpen van de Nederlandsche afdeeling te Weenen, en de bekroonde voortbrengselen onzer nijveren niet slechts in den vreemde behoeven te bewonderen. Bij de voortzetting van hel examen voor lmlp-apotheker (litter, gedeelte), te Utrecht, zijn van de 8 candidaten 2 toegelaten, de hh. J. H. Remmers, van Haarlem, en J. E. Lttber, van Amsterdam; 2 candidaten hadden zich onder het examen teruggetrokken. In het geheel zijn van de 20 geêxami- neerden 7 geslaagd. Aan mevr. Elise van Calcar, door het hoofdbestuur der vereeniging lot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland bekroond met de gouden medaille voor hare beantwoording der prijsvraag over de roeping der vrouwis dezer dagen een fraai gouden savonet remontoir uurwerk uitgereikt, hetwelk, op haar verzoek, de medaille verving. Ilct uurwerk draagt een toepasselijk inschrift. (N. v. d. D.) Door burg. en well), van Amsterdam is aan den gemeenteraad eene voordragt ingediend voor de benoeming van een pracceptor aan het stedelijk gymnasium. Daarop zijn geplaatst de hh. dr. J. S. Speyer, docent in de oude talen aan de hoogere burgerschool te Hoorn, en dr. J. C. Vollgraff, le 's II age. - Aan de diaconie der herv. gemeente le Leimniden is door wijlen J. Gareel, te Aalsmeer overleden, ƒ1000 gelegateerd; aan de herv. gemeente te Sommelsdijk zijn door onbekenden mede twee legaten vermaakt, een van 1000 en een van 3000. Blijkens het programma der feestviering te Alkmaar op 8 October, ter herinnering aan het ontzet dier stad in 1573, zal Z. M. de koning op dien dag ten 12 ure aldaar aankomen en door hel gemeente-bestuur en de feest-com- missie ontvangen worden. In de feestzaal zal door de Alkmaarsche dames eene banier aan de feest-commissic overhandigd worden. Ten half 2 ure heeft de opening der fcesl-tribunes plaats en ten 2 ure komt Z. M. op die plaats. Dc heer dr. N. Beets houdt de feestrede, waarna Z. M. door den president der feest-commissie wordt verzocht den sluitsteen te leggen voor het te stichten monument »Alcmaria Viclrix." Na een volkskoor, Wilhelmus van Nassouwen, begeleid door muziek, neemt dr. N. Beets andermaal het woord. Ten 3 ure keert de koning naar hel stadhuis terug, ten einde in de gelegenheid te zijn den historisch-allegorischcn optogt le zien passeren. Ten 4 ure déjeuner dinaloire, aan Z. M. door het gemeentebestuur aange boden. Ten 7 ure volks concert, en vervolgens algemeene illuminatie en vuurwerk. Zalurdag middag heeft het stoomschip Koning der Nederlandenvan de stoombootmaatschappij «Nederland", de haven van het Nieuwe Diep ver laten, met bestemming naar Batavia. De muziek van het instituut der ma rine liet zich, bij het uitgaan der stoomboot, aan het havenhoold hooren. De zeedijk was als bezaaid met toeschouwers, die den verlrckkenden een laatst vaarwel toewuifden. Uit Arkel is gevankelijk naar Gorinchem gebragt zekere Gijsberlina van Ringelestijn, huisvrouw van C. van Hees, beschuldigd van brandstich ting op den 25~1"» dezer, gepleegd in het huis, dat door haar en liarcn stiefzoon bewoond werd. Volgens hare bekentenis had wraak zuchtjegens dien stiefzoon haar lot dc misdaad gedreven Nabij Harlingen is Zalurdag ochtend ten half vijf ure een hevige brand uitgebarsten in de pannenfabrlek, loebehoorendc aan den heer J. van Ilulst Jr. De brandweer slaagde er in, de vlammen te beteugelen, doch hel nieuwste en beste gedeelte dezer groole fabriek is verteerd, en slechts het oudste behouden gebleven. De brand moet in de machinekamer ontslaan zijn. Uit Maastricht meldt men dat II. M. dc koningin Zalurdag II. ten 1 ure aldaar is aangekomen. Dc commissaris des konings, de burgemeester en verdere burgerlijke en militaire autoriteiten, eene eerewachl en duizenden belangstellenden wachtten de vorstin aan het station af. Na eenige oogen- blikken in het gouvernementsgebouw te hebben vertoefd, werden in den loop van den dag het stadhuis, de Sint Servaaskerkde weeshuizen, de buitcnsocieteit «Slafante" en de gangen van den Sint Pietersberg door 11. M. bezocht. In //Slafante" werd de koningin door lal van aanzienlijke Maas- triclilsche jonge dames, in liet wil gekleed en versierd met nationale strik ken, verwelkomd. Gedurende hel banket, dal ten 7 ure aanving, liet zich de muziek der kon. Harmonie hooren. Inmiddels waren alle publieke, ais- mede vele particuliere gebouwen geïllumineerd. Eerst des avonds ten i0 ure is H. M. naar Aken vertrokken. Hel prov. geregtshof in Limburg heeft in de vorige weck behandeld de zaak van II. Bruels, landbouwer te Gulpen, beschuldigd van moord met

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1