BUITENLANDSCI1E BEBIGTEN. 1! 's fiRAVENHAfiE 23 September. Z. M. heeft den heer 0. Passera, gewezen secretaris van het Italiaansche gezantschap bij het Ned. hof, benoemd tot ridder der orde van den Ne- derl. Leeuw. Door Z. M. is vergunning verleend aan L. R. baron Taets van Ame- rongcn, hofmaarschalk van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het dragen der versierselen van kommandeur le kl. met de ster van de Frc- deriks-orde, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. De kapitein K. R. A. Abbink, vpn het wapen der infanterie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door den Nederl. consul te Chrisliania is de lieer H. J. Gregersen aan gesteld tot zijnen vice-consul te Porsgründ, tevens voor Brevig en Skiën. Naar men verneemt zal Z. 51. de koning, na den 8en October de feestviering in Alkmaar bijgewoond te hebben, den volgenden ochtend naar het Loo vertrekken. In de zitting van de tweede kamer van gisteren gaf de minister van justitie, in antwoord op eene vraag van den heer Nierstrasz, of deze de door de regering in de eerste kamer gedane mededeelingen omtrent het ge beurde met betrekking tot de ministeriele crisis ter sprake kon brengen te kennen dat de regering zich verpligt had geacht eene mededeeliug te doen, zoodra zij voor het eerst optrad in eene der beide kamers. Zij deed die mcdcdceling vooral ook in de eerste kamer, omdat die zich hechtte aan het antwoord door haar in de zitting van 18 Juli) gegeven. 5Iaar het sprakzijns inziens, van zelf, dat wat in den anderen tak der wetgevende magt was gesproken, moest beschouwd worden als gerigt te zijn aan de vertegenwoordiging van het Ncdcrlandsche volk in het algemeen, zoodat die incdededeeling ook hier een onderwerp van bespreking kon uitmaken. Over die mededeeling in verband met de politieke omstandigheden en de aan de ministeriele crisis gegeven oplossing voerden het woord de heeren Nierstrasz, Ilcydenrijck en Ilalïinans; de minister van justitie de door die sprekers medegedeelde beschouwingen beantwoordende, verklaarde daarbij onder anderen, dat, zoo de kamer mogt meenen, dat de gegeven oplossing niet de beste was geweest, en het belang van het vaderland op die wijze niet behoorlijk behartigd was, zij, naar het hem voorkwam, hare wenschen kon uitspreken en tot de kennis van het hoofd van den staat brengen, ïlisschien was, naar zijn oordeel, geene gelegenheid zoo schoon als de te genwoordige. nu het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede werd behandeld; maar hetzij dit nu geschiedde, dan wel hij een afzonderlijk adres, of bij eene andere gelegenheid, als de kamer in hare wijsheid zou verkie zen, het was binnen de grenzen van hare bevoegdheid en hare roeping, om, zoo zij dacht dat dit bewind niet langer aan het bestuur had moeten blijven, hare zienswijze dienaangaande aan den koning mede te deelen. De heer van Lijnden van Sandenburg zegt, thans zijns ondanks en in zeer bescheiden mate te moeten afwijken van zijn zeer bepaald voornemen om zich niet te mengen in het debat over den acluelen politieken toestand).' in verband met de ministeriele crisis, niet omdat hij. gelijk de heer van Recnen ten vorigen jare aanmerkte, bij de ministeriele crisis betrokken is geweest, maar omdat naar het spr. voorkomt achter de oplossing der ministeriele crisis thans nog een vraagteeken staat. Ieder gevoelt en moet gevoelen dat er zaken zijn waarover spr. thans niet kan spreken en waar over het stilzwijgen moet worden bewaardjuist op grond van het van den koning ondervonden vertrouwen, al mogt ook het bewaren van het stilzwij gen lot eene verkeerde beoordeeling leiden. Een enkel woord moet spr. echter zeggen om te protesteren tegen de houding der regering en tegen hare opvatting van de constitutionele cischen van het oogenblik, uit kracht van de opdragt hem gedaan door het vertrouwen des konings en die door spr. is aanvaard; aanvaard, omdat het aanvaarden op zich zelf was het in het leven tVedcn van de overtuiging dat de lijd was gekomen dat dit kabinet, een kabinet van wiens politiek beleid de oorlog metAtchin de vrucht is, dat opgetreden is met een gevoel van noodzakelijkheid om te zijn een krachtig bewind tol oplossing van zeer bepaalde quacstien, maar, met uilzondering van Alchin, die quaeslien niet buiten behandeling heelt ïmn w' olb n iln gelaten, maar -u meerderheid overeenkomstig de eischen van den constitutionelen regerings vorm het moest steunen, maar niet steunde; dat de tijd was gekomen dat dit kabinet vervangen werd door een ander ministerie, dat niet, zooals de minister van justitie zeide, alleen kan vinden oppositie qtiand-même, maar een ministerie, dat rekenen kan op eene aaneengesloten meerderheid, een ministerie van zaken, dat het vertrouwen geniet van de verschillende ele menten dw vertegenwoordiging en der natie. Eene opdragt niet geslaagd met het oog op het feil dal zij werd gedaan, hoogstens 10 dagen voor het sluiten der zitting en de opening der nieuwe bijeenkomst, met den pligt om aanstonds voor de staten-gcneraal te verschijnen met eene bcgrooting die deze regering had gemaakt, eene regering die bij monde van haren minister van financiën nog jl. Zalurdag heeft verklaard dat het wegens de tijdsom standigheden onmogelijk was dat de interimaire minister van oorlog eene nieuwe begroeting voordroeg. Voor dat feit der tijdsomstandigheden is niet het geëerbiedigd hoofd van den slaat, maar het ministerie verantwoordelijk, liet ministerie, dat wel gevraagd heeft aan den koning om te worden ont slagenmaarniet, zooals 'slands belang vorderde, met verzoek orn ad inte rim met de leiding der zakea tc worden belast. Voor liet feit alzoo dat aanvaarding niet kon worden geweigerd om de redenen door spr. blootge legd, en niet kon worden volvoerd, omdat dé tijd daartoe tc kort was. De minister van justitie anlwoorde op het bezwaar van den heer van Lijnden, waarom de ministers niet levens aangeboden hadden zich interi mair met de zaken le zullen blijven belasten, waardoor uitstel met de for matie zou hebben kunnen worden verkregen. De minister zegt, dal hij eene andere vraag aan den spr. kon doen; indien dat voor hem zulk een be zwaar was, waarom heeft hij mij daarvan geen kennis gegeven? Als hij acbragt hij mij gevraagd had hetzij om een uitstel en of wij interimair wilden blijver, hij kan verzekerd zijndat aan beide wenschen zou zijn voldaan. De heer van Lijnden repliceerde dat de opdragt der formatie van liet ka- binet van het hoofd van den staal uitgaat en niet van een demissionair kabinet; terwijl ook de onderhandelingen regtslreeks met het hoofd vandea slaat worden gevoerd. En als de minister van justitie nu verklaart dat hij, die het kabinet formeerde, zich had moeten wenden tot een demissionair kabinet, dan zou spr. willen vragen of dit constitutioneel te noemen is. D( minister van justitie zeide niet le hebben beweerd dat met het demissionair kabinet moest onderhandeld worden, maar dat men het kabinet niet een verwijt er van moest maken, dat de termijn te kort was, alleen om het regt te verkrijgen het daarvoor hier ter verantwoording te roepen. In de zitting van heden is de discussie over de algemeene strekking van het adres voortgezet. De bh. van Loon, 5Iesschert van Vollenhoven en van den Berch van Heemstede hebben de anti-revolutionaire rigting verdedigd, tegen eenen heftigen aanval van den heer Wintgens in de zitting van gisp. ren. De heer Kappeyne van de Coppello heeft de strekking van het adre verdedigd. De minister van justitie heeft de plannen der regering voor d( toekomst opgegeven. Zij blijft niet alleen voor de zaak van Alchin, maai) vele ontwerpen uit de vorige zitting blijven aanhangigwaaronder de v» tingwet, de census, enz,, terwijl de nieuwe minister van oorlog, als hi optreedt, de defensie-verbetering zal moeten ter hand nemen. De wet oj het hoogcr onderwijs wordt van den raad van state terugverwacht. Mei de exploitatie-maatschappij zal een nieuw contract gesloten wordenooi zullen voorstellen gedaan worden tot den aanleg van spoorwegen en de Ik. vordering daarvan. Nog ccnigc nieuwe wetten zullen aangeboden wordtn waaronder wijziging der wet op de eenzame opsluiting en herziening dei jagtwet. De algemeene strekking van het adres is met 58 tegen 11 stemmen goed gekeurd. De verdere discussien zijn gevorderd tot de paragraaf betreffende het onderwijs. deze volksvertegenwoordiging, van welke de ENGELAND. LONDEN22 September. In de berigten van de Goudkust omtrent het gebeurde op de rivier di Prali wordt gezegd dat liet, sedert de nederlaag der Ashantijnen nalij Elmina, de taktick van Assah Mogiiantahdie de von Mollke der Aslian- tijnen wordt genoemd, bestaat in het ontwijken der Engelschen, met hei kennelijke doel om den volgenden regenmousson af te wachten, wanneet hij op den bijstand van zijne beste bondgenoolen legen de blanken, koorls en dysenterie namelijk, zou kunnen rekenen. Omtrent de geldcrisis in de Vereenigde Staten maakt Daily News ile volgende opmerking; Reeds sedert een jaar verwachtte men elk oogenblit een financiële crisis in de Vereenigde Stalen. Niemand zou er dus over ver rast zijn, ware zij niet ontstaan als gevolg van het faillissement van een hooggeacht bankiersbuis. De heeren Jay Cooke C*. zyn geruimen tjjd de agenten der Amerikaansche regering geweest, en in haren naam hebbeu zj hare belangrijkste financiële operatiën geleid. Aan dat huis werd toever trouwd de uitgifte der 5/20 bondsdoor middel waarvan men zich het noo- dige geld verschafte voor de verrigtingen in den oorlog tegen het Zuiden, en laatstelijk nog nam die firma het grootste aandeel in de nieuwe leenin: voor de conversie van een gedeelte der schuld van de Vereenigde Staten. Och heeft het huis Jay Cooke C" zijne bemiddeling verleend bij de belalin: der schadeloosstelling in zake de Alabama, een operatie die pas is afgeloo- pen. Ongelukkig voorzeker, hoe verhevener de positie is van een bank wier schorsing een crisis na zich sleept, te grooter is het gevaar, en mei bezorgdheid zien wij de berigten uit New-York le gemoet. De geldmarkten der wereld zijn thans zoo naauw verbondendat een crisis op een plaats als New-York onmisbaar hare terugwerking te Londen moet doen gevoelen, Waarschijnlijk zullen wij regtslreeks en waarschijnlijk ook indirect er door gelroden worden, wegens het verband, dat lusschen de New-Yorkschi markten cn de financiers in Nederland en Duilschland bestaat. Wij hopen dat de uitwerking van den storm zal hebben kunnen verzacht worden dooi het besef dat men had van zijne nadering. Alle belanghebbenden zijn go waarschuwd geworden, en hebben hunne verbindtenisscn kunnen beperken. FRANKRIJK. Aan de Incl. Beige wordt uit Parijs het volgende geschreven: Eene crisis schijnt thans zeer nabij te zijn. De algevaardigden van het regter- centrum willen niet langer in onzekerheid gehouden worden omtrent di bedoelingen van den graaf van Chambordcn men zou den vorst thans eenen uilerlijkcn termijn, welke den 2G»"11 dezer eindigt, stellen, waarbin nen hij zich zal hébhen le verklaren. Wanneer er op den genoemden da; geen bevredigend antwoord ontvangen was, zouden de leden van het regter- centrum hunne volledige vrijheid hernemen cn omzien naar andere maatre gelen tot handhaving der zedelijke orde. Ter voldoening aan veelvuldige verzoeken, heeft de minister van oorlog de namen bekend gemaakt van de in staat van beleg verklaarde departe menten, alsmede van den dag van ingang van elke verklaring. Op die lijsl komen 51 departementen voor, waarvan er 44 tusschen den 19<i<n Julij en den laalsten December 1870 cn 7 in de maand January 1871 in slaat van beleg werden verklaard. De republikeinschc dagbladen beklagen zich dal het dep. van bimienlandsche zaken niet te gelijkertijd eene opgave heeft gedaan van de departementen waarin de staat van beleg is opgeheven. In de Opinion Nat. leest men, dat aan het ministerie van fiuanciëa gearbeid wordt aan een staat, aanwijzende het roerende vermogen van Frankrijk in obligaliën, aandcelen, enz. Dit vermogen wordt op 40 mil liarden geschat. liet regtsgeding van maarschalk Bazaine zal op 8 October te Trianon

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2