UL'ITKNLANDSCIIE BElUGTIiN. den bezwarende getuigen legen hem optreden, ontkent de beschuldigde bet hem ten laste gelegde. Voor liet prov. gcrcgtshof in Zeeland stond Vrijdag 11. tercgt Eug. de Weerdt, oud 32 jaren, ongehuwd, van beroep dienstbode, wonende te Wa- terlandkcrkje, beschuldigd van in den avond van den 28sl,n Mei 11. haar kind, dat twee maanden oud was, te hebben geworgd, en daarna in een waterput te hebben geworpen, liet 0. M. heeft de schuldigverklaring der besch. gcëisclii aan moedwilligen doodslag, met voorbedachten rade gepleegd, en hare veroordeeling lot levenslange tuchthuisstraf. De verdediger mr. F. M. C. van Deinse heeft tot vrijspraak geconcludeerdop grond dat de besch. in staat van krankzinnigheid moet verkeerd hebben. Te Amsterdam is de gevierde tooneclkunstenares, mevr. Kleine-Gartman, aan een groot gevaar ontsnapt. Zalurdag ochtend zich naar den schouwburg begevende, werd zij in de Amslelslraat omvergeworpen door een bierkar, die achterwaarts uit den stal werd gei eden. Dank zij evenwel haar tegen woordigheid van geest en de kloekheid van een voorbijganger, die snel het paard bij den toom greepis zij ongedeerd geblevenofschoon zij reeds onder het voertuig was geraakt. Tc Utrecht had Zalurdag op plegligc wijze hel leggen van den eersten steen plaats voor de Amalia-stichtingbarakkcn-lazarethdoor Z. K. 11. prins Hendrik, door wiens krachtige ondersteuning het-rceds lang gekoes terde plan van liet Ulrechtsche comité van liet Roode Kruis tol uitvoering kon komen. Dezer dagen is, tijdens de schietoefeningen in het artillerie-kamp bij Socslcrbcrg, een persoon uit Amersfoort, die zich op onveilig terrein had gewaagd om projectielen, kogels, enz. te zoeken, zoo ernstig gewond, dat hij. naar Amersfoort vervoerd, in zeer bedcnkelijkcn toestand verkeerde. In zijne woning werden artilleriekogels gevonden, zoodat de justitie zich de zaak heelt aangetrokken. -■ Te Meppcl werd Donderdag en Vrijdag de groole jaarlijksche boter markt gehouden. Op den eersten dag werden p. m. 80000 kilo boter aan gevoerd. De handel was levendig en vele vreemde kooplieden waren aan wezig. Op den tweeden dag bedroeg de aanvoer p. m. 140.000 kilo. De bedongen prijzen varieerden van ƒ52 tot 64 per vat. Op beide dagen werd voor ongeveer ƒ300,000 aan boter verhandeld. De groote marktdag, of zoogenaamde Boterdondcrdag valt in de volgende week in. Men meldt uil Maastricht: Weder is op de spoorweglijn van den Grand Central Beige, tussehen Bcverst en Diepenbeek, een ongeluk gebeurd. Een conducteur, die de plaatsbillcltcn wilde controleren, werd op den weg ge worpen. liet portier, waartegen hij leunde, kwatn in botsing met de brug te Bcverst, geraakte los en sleepte den ongelukkige mede, die terstond ge dood werd. -• Te Scharn, in Limburg, had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een jongentje van 6 jaren, dat bij cenc in werking zijnde dorschmachine stond te kijken, werd door een der vleugels gegrepen, de beenen werden verbrijzeld en ook op andere plaatsen aan het Iigchaam ernstige kneuzingen toegebragt. :j 'sGRAVENllAGE, 22 September. Tot burgemeester der gemeente Druten is benoemd de heer A. B. Barkey, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Voor burg. Voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. mr. G. F. baron van den Boetzelaer. als burgemeester der gemeente de Bilt, en M. baron de Vos van Steenwijk, als burgemeester der gemeente Zuidwolde. De minister van justitie zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Aanstaanden Zalurdag des morgens ten 7 u. 50 m. zal 11. M. de ko ninginmet gevolg, per Rijnspoor de residentie verlaten en 111). builenland- sclie reis ondernemen. Aanvankelijk zal II. M. naar Aken vertrekken en zich vervolgens naar Wecnen begeven. De Duitsche hooglecraar dr. Bluntschli, van Heidelberg, is dezer dagen te Scheveningcn aangekomen. In de zitting van de tweede kamer van lieden was aan de orde het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Dat concept is van den vol genden inhoud: De tweede kamer der staten-generaal stelt het op lioogen prijs, dat Uwe Majesteit, bij de hervatting der werkzaamheden van de volksvertegen woordiging in haar midden verschenen, gunstige mcdedeelingen heeft kun nen doen aangaande den toestand des lands. 2. Inzonderheid was liet slreelend voor ons gevoel, Uwe Majesteit te hoo- reu gewagen van de blijken van bloei en welvaart, bij haar bezoek aan de noordelijke gewesten des rijks allerwege ontmoet, en van de levendige en ondubbelzinnige bewijzen van liefde en verknochtheid, waarmede iu het Noorden en in het Zuiden door geheel de bevolking de koning werd begroet. 3. Wij deelen in den wensch, dat de havenwerken van Vlissingen. aan welker plegtige opening Uwer Majesteits tegenwoordigheid luister heeft bij gezet aan hunne beslemming mogen beantwoorden. 4. Ook met het tog op de verwikkelingen in den Indisehen Archipel, was ons de verzekering aangenaam, dat Uwe Majesteit voortdurend van alle vreemde mogendheden bewijzen van belangstelling en vriendschap mogt ontvangen. 5. Wij houden ons overtuigd, dat zee- en landmugt steeds hirr en in de* overzeesche gewesten op loffelijke wijze aan hare roeping beantwoorden. 6. De levendige belangstelling, door Uwe Majesteit voor het openbaar en bijzonder onderwijs aan den dag gelegd vindt bij ons onverdeelden weerklank. 7. Onder de voorregtcn, waarvoor wij erkentelijk zijn, behoort dat de gesteldheid onzer geldmiddelen, niettegenstaande de buitengewone uilgaven en de stijgende behoeften der gewone dienst, zoo hier te lande als in Indië, gunstig kon worden genoemd. 8. Dat de kusten van Atcliin thans met goed gevolg door de zeemagt warden geblokkeerd, vernamen wij met genoegen. Vurig wenschen wij, dat door de genomene of te nemen voorzieningen spoedig aan den krfj» met dal rijk een eervol einde zal worden gemaakt. 9. De verdere mcdedeelingen, door Uwe Majesteit omtrent den toestand der Oost Indische bezittingen en West-Indische koloniën gedaan, wijzen tegenover enkele schaduwzijdenvele lichtpunten aan. Hartelijk wenschen wij met Uwe Majesteit, dat onze beraadslagingen in het ingetreden zittingjaar, onder Hoogeren zegen, vruchtbaar mogen zijg voor de belangen van het dierbaar vaderland. Voor den aanvang der discussiën heeft de heer Nierslrasz de ministers geinterpcllecrd over de oplossing der ministeriële crisis. De minister van justitie heeft nagenoeg hetzelfde gezegd als in de eerste kamer en de houdin» der regering verdedigd, liet aan de bestrijders overlatende, zoo noodigva, hunne afkeuring te doen blijken. Daarna is de discussie over het adres aangevangen. EKGELAIVD. LONDEN, 21 September. Door twee leden van hel parlement is tot den voorzitter het verzoet gerigt te bepalen dat de heer Gladstone, ten gevolge van het aanvaard» van de portefeuille van financiën, zich aan eene herkiezing zal onderwerp» De voorzitter zal dus in deze quaestie uitspraak moeten doen. Gelijk me: weet is er thans allczins grond te vermoeden dat de lieer Gladstone nie: zal herkozen worden; de uitslag der laatste verkiezingen wettigt dat rei- mocden. Vo'gens de Med. Times and Gaz. hebben 60 personen aanvrage daan bij het Nederlandsche gouvernement, om als officieren van gezondheii deel te nemen aan de expeditie naar Alchin. Tot nu toe zijn er sleclik twee aangenomen, namelijk dp. Charles Mayo en dr. J. C. Galtow. Zij zullen den 27"cn Engeland verlaten. Volgens berigten uit New-York blijlt de financiële toestand aldaar zeer gespannen. Ook de maatschappij "National Cust" heeft hare betaling» gestaakt. De minister Richardson zal met den president maatregelen bera men ter tegemoetkoming in de crisis. Er is bevel gegeven tot een bedra: van 10 milliocn obligation der 5/20 leening te koopen tegen den gemiddel den prijs van den dag. Instruction in dezen zin zijn gezonden naar Ne*- York en Philadelphia. In eene vereeniging van bankiers is beslot» onmiddclijk certificaten uit te geven tot een bedrag van 10 milliocn dollars, onder den naam van «Loan of Certificates." FRA1VKRIJ Et. Volgens Haras zijn ecnige afgevaardigden der legitimistischc partij, naar Frohsdorff vertrokken. Zij hebben, naar men zegt. in last den graal van Cliambord den werkclijkcn toestand uiteen te zetten en van hem op helderingen te vragen, die aan de onzekerheid en het wantrouwen van liti publiek en van een deel der nationale vergadering een einde kunnen maken, In parlementaire kringen gelooft men, dat vóór de aanstaande bjjeenkomsi der permanente commissie een resultaat zal zijn verkregen. De Soir verzekert reeds, dat de graaf van Cliambord een verzoenend ant woord heeft gegeven, verklarende dat zoodra zijn erfregt onvoorwaardelijk wordt erkend, hij bereid zal zijn op zijne beurt al die concessiën te doen die als noodzakelijk erkend worden. Genoemd blad maakt ook gewag van het gerucht, dat de graaf van Chamboord te verstaan zou hebben gegeven, dat zoodra zijn regt zal zijn erkend en na te Versailles alle hulde te heb ben ontvangen, hij bereid zou zjjn afstand te doen ten behoeve van den graaf van Parijs. Van den generaal Chanzy is het berigt ontvangen dat hij, in Algeril aangekomen, aldaar alles rustig heeft gevonden. Een volledig rapport van liet gedurende zijne afwezigheid voorgevallene zou door hem opgezonden worden en voor dien lijd zou hij gecncrlei maatregel ten aanzien der ko lonie nemen. Het Joum. des Déb. verdedigt zich tegen de beschuldiging dat liet den herderlijken brief van den aartsbisschop van Parijs te heftig zou hebben veroordeeld, en zegt: Wij moeten doen opmerken dat deze brief geen godsdienstig maar een politiek stuk was, geen mandement maar een pamphlet, Wij zouden ons gccne enkele aanmerking veroorloofd hebben op een man dement waarbij gebeden voor den Paus uitgeschreven werden, maar de» geestelijke vermaningen dienden alleen tot voorwendsel voor uitingen van een geheel wereldlijk karakter. Nu achten wij het oogenblik zeer slecht gekozen om zoo heftig uit te vallen, en houden den uitval van mgr. di Guiberl legen Italic en de Italianen voor dubbel onhandig, niet het oog op onze binnenlandschc en buitenlandschc politiek. SPANJE. De cortcs hebben met 124 tegen 68 stemmen het voorstel betreflenik de schorsing der zitting aangenomen. De president Caslelar hield eene rede, waarin hij betoogde dat zonder gematigdheid en voorzigtigheid de republiek niet te redden was, en mededeelde dat hij ook generaals van conservative denkwijze zou bezigen, vermits in den oorlog geesldrilt niet voldoende was, maar ook ervaring en kennis vereischt werd. Volgens hem kon ma de sterkte der Carlisten op meer dan 50000 man schatten. Het bevestigt zich dat de generaals Lorna en Santa Pau de Carlisten onder Lizarraga nabij Tolosa hebben uiteengejaagd. De regeringstroepen waren 12C00 man sterk, en de Carlisten omstreeks 3500; de eerstgenoemde! liaddin 2 gesneuvelden en verscheiden gewonden verloren, de Carlisten8 gesneuvelden, 10 gewonden en 7 gevangenen, waaronder 2 officieren. DUITSCULAN». Yen wil welen dal prins Bismarck en ook de minister van ceredienst het denkbeeld koesteren om bij den rijksdag eene wet ter invoering va» het verpligt burgerlijk huwelijk in te dienen, maar dat zij geen van beide»

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2