BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. Buys stelde de bedoeling der commissie nader in het licht. De verhooging was eene moeijelijke zaakwaartoe men niet dan in hooge noodzakelijkheid moest overgaan. Uit de opgaven van den heer de Fremery maakte hij op dat o. a. de opbrengst van de cokes en de leer te laag waren geraamd. Men wilde gaarne vooraf weten hoe de raming der inkomsten had plaats gehad. De heer Eigeman was van meening dal eene winst van ƒ16000, waarop nog gerekeud werd, nog altijd voldoende was, en de heer Dercksen be toogde op nieuw dat de gasfabriek nooit mogt gebezigd worden als een middel om winst te trekken. De heer du Bieu was mede legen eene ver hooging in den loop van dit dienstjaar. Evenmin als men andere posten van inkomst op de begrooting tusschentijds verhoogde, moest dit ook hier niet plaats hebben. In den loop der discussie kwam het voorstel ter sprake om het besluit te nemen de gasprijzen niet te verhoogen. hetgeen de heer Goudsinit een /'kloek besluit" noemde, maar dat door den heer Buys ten sterkste werd afgeraden, daar dit zeer onvoorzigtig zou zijn. Ten slotte werd dan ook het voorstel der commissie van financien aangenomen met 13 legen 6 stemmen. Verder werden goedgekeurd de voordraglen: betrekkelijk den voormaligcn binnenvader in het Caecilia-Gasthuislot het verlecnen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting, betrekkelijk de vernieuwing van de brug over de Oude lleerengrachl, met supplctoiren staat van begrooting dienst 1873, tot verhooging der begrooting dienst 1873 in ontvangst en in uitgaaf (crediet te verleenen aan de raads-commissie in zake den aanvoer en verstrekking van duinwater); en gunstig beschikt op de verzoeken van mr. W. P. Sleenhoff om ontslag als secretaris van 1111. curatoren van het stedelijk gymnasium, en van li. Japikse om ontslag als lecraar aan de vormschool. Aan het slot der zitting bragt de heer Cock uog den aanvoer van duin water, in de vorige zitting behandeld, ter sprake. Hij verzocht den voor zitter, als antwoord op eene toen door hem gedane vraag, te doen drukken den slaat vau het aantal reizen dal door de schuiten gedaan is. De voor zitter zeide hieraan gevolg te zullen geven, maar dat hij tevens van deze gelegenheid gabruik wilde maken om te constateren dat de reservoirs niet meer water hadden kunnen bergen dan er was aangevoerd. De hoogleeraar A. E. Simon Thomas zal den 23slen September aanst. gedachtenis vieren van zjjn 25-jarig professoraat aan de Lcidsche hoo- geschool. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie door middel van de Stoomschepen Borneo en Celebes van de maat schappij «Java", waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep voor de Borneo op den 22"lcD September en voor de Celebes op den 1"™ October aanst. is bepaald. De met de Borneo te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in den morgen van den 22sten en die met de Celebes in den moggen van den 30,",n September aan het Nieuwe Diep aangekomen te zijn. Volgens bij het dep. van koloniën ontvangen berigt, is het stoomschip Prins van Oranje in den avond van den ÏS^" dezer te Batavia aangekomen. Alles was wel aan boord. Omtrent de lading van het stoomschip Tromp, in de Boode Zee ge strand, wordt gemeld dat de meeste goederen in beschadigden toestand zijn verkocht. Voor het staats-examen te Amsterdam en Leiden hebben zich 48 mi litaire studenten van de geneeskundige dienst opgegeven, te welen; 11 mi litaire candidaat-artscn voor het geneeskundig examen te Amsterdam en 37 militaire studenten voor het natuurkundig examen, dat alhier wordt ge houden. Tot arts zijn reeds bevorderd de hh. H. de Vries en J. Coronel. -r- Z. M. de. koning heeft verwisseld in een geldboete van ƒ10 de cellu laire gevangenisstraf van eene maand, waartoe P. J. van Markenstcin, bij arrest van het prov. bof in Overijssel van 28 Junij jl.was veroordeeld, Ier zake van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een treindal hij had kunnen eu moeten voorzien. Door de Nederl. Vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap is een adres aan Z. M. den koning opgesteld, waarin zij aandringt op wet telijke bepalingen tegen dronkenschap in het openbaar, dergelijke bepalingen die den drankverkoop regelen, en dat in overweging genomen worde in hoeverre aan hel vereischte van gezonde en goedkoope volksdranken (bier) kan voldaan worden door de wegneming van drukkende bepalingen die het vervaardigen en het gebruik van zulke dranken in den weg staan en zoo noodig eene vergoeding, voor wat de schatkist daardoor zou lijden, te zoe ken bij meer zamcngestelde en duurdere dranken van dien naam, maar die niet altijd aan het vereischte //gezond" voldoen. Het bestuur der Vereeniging zal op een aantal plaatsen de gelegenheid aanbieden zich bij dat verzoek aan te sluitendoor adressen van instem ming ter onderlcekening open te stellen. Den 229lcn dezer zal van het koloniaal werfdepot tc Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 180 man (waaronder 11 onderofficieren), om dien dag te embarqueren aan boord van het aldaar via Suez naar Java bestemde stoomschip Borneo. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der artillerie van het O. 1. leger L. F. Hogel. Op 1 October zullen de nog bij het koloniaal werf- depót voor het O. I. leger bestemde militairen naar Java vertrekken met het via Suez derwaarts bestemde stoomschip Celebes. Te Botterdam is door de kiesvereeniging «Burgerpligl" als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen de heer B. J. Mees BAz. Te Dordrecht heeft Dingsdag morgen bij het ten anker komen van het barkschip Catharina Maria, kapt. Boon, voor die stad, een deerniswaardig ongeluk plaats gehad. De bootsman, K. H. A. Gradener, die bij den anker- keiling stond, geraakte bij het laten vallen van het anker met het been tusschen den ketting en het gangspil, waardoor hem het been finaal boven den enkel afgeknepen werd. Na de eerste geneeskundige behandeling aan boord Ie hebben ontvangen, is hij naar het gasthuis vervoerd, alwaar hel been even onder de knie is afgezet. Voor de vervulling eener vacature in het prov. geregtshof van Fries- land is de volgende aanbevdlings-lijst opgemaakt: 1». jhr. mr. F. J. J. van Eysinga2». mr. E. Jongsma; 3". jh'. mr. C. J. Speelman, allen reglers in de arr.-reglbank te Leeuwarden; 4". mr. J. A. YVillinge Prins, regter in de arr.-regtbank te Stieek; 5". mr. S. J. llingst, regter in de arr.-regtbank te Amsterdam; G». jhr. mr. W. E. Engelen, lid der gedep. staten van Friesland. 'sGBAVENI1AGE18 Septembe. Z. M. heelt lot voorzitter der tweede kamer gedurende de zitting van 1873/74 benoemd den heer mr. W. H. Dullert. Aan den heer C. II. lliebendaal is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Appellern. De heer J. 1. Greidanus, thans ontvanger der directe belastingen enz. te Ilarlingen. is benoemd tot ontvanger der accijnsen op den wijn, het gedistilleerd, het zout, de bieren en azijnen en de zeep te Amsterdam. De onderdirecteur 2' kl. bij den rijkstelegraaf 11. L. van Balgoye is benoemd tot telegrafist le kl. Met 1 October aanst. worden geplaatst: aan boord van het schroef- stoomschip Deli, de luilt. ter zee 2de kl. H. J. de Wal, als oudste officier, cn J. V. Wierdsma, de adelborsten lllB kl. G. J. Sluyterman en 11. J. E. van Gogh, de officier van gezondheid 2Je kl. F. II. L. Boessingh van Iterson en de officier van administratie 3dt kl. N. de Bonde Bresser; en aan boord van het ramschip Buffel, de luit. ter zee 2,,e kl. C. F. A. Gregory. In de zitting van de eerste kamer van heden was aan de orde liet concept-adres in antwoord op de troonrede. Dat concept-adres is een weer klank op de troonrede. Aan het slot wordt gezegd dat de kamer ver trouwt dat 's konings regering eerlang aan de staten-g( neraal zal kunnen aanbieden die wels-onlwerpen, welke door 's lands belang gevorderd worden. Door de kamer is, na verwerping van een amendement van den heer Han sen, met 23 tegen 9 stemmen, om vollediger inlichtingen en stukken nopens Alchin, het adres van antwoord onveranderd aangenomen met algeraeene stemmen. In den aanvang der zitting heeft de minister van justitie meegedeeld, dat hel ministerie, op herhaaldelijk geuit vcrlaagen des konings om aan te blijven, en na het mislukken der pogingen van anderen tot zamenstelling van een nieuw kabinet, aan 'skonings verlangen heeft voldaan. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Dullert het voorzitterschap aanvaard, met eene korte rede, waarin hij dank zeide voor het blijk van vernieuwd vertrouwen en een beroep deed op de wel willende medewerking der leden. De kring der werkzaamheden, zeide hij, is ons nog niet gegeven te overzien, maar zooveel is zeker, dat zij van ge- wigligen aard zullen zijn. Hij beloofde met strikte onpartijdigheid de orde te zullen handhaven. Het heil van het vaderland was aller wensch. Men verneemt, dat in eene openbare vergadering van het algemeen Ned. Vredebond, met medewerking van de llaagschc afdeeling van dat bond, op Woensdag 24 dezer, des avonds ten half acht ure. op feestelijke wijze zal worden ontvangen de heer Henry Biehard, lid van het Engelsche lager huis, die opzettelijk eene reis naar het buitenland heeft ondernomen om ook aldaar de openbare meening gunstig le stemmen voor het stelsel van een duurzaam internationaal scheidsgeregt tot oplossing van volkenregterlijke ge schillen. ENGELAND. LONDEN. 17 September. Omtrent het gebeurde met de sloepen van de Rattlesnake op de rivier Prah meldt men aan de Times de volgende nadere bijzonderheden: De expeditie, op verkenivng uitgegaan, ten einde een geschikt terrein te zoeken om de Ashantijnen in de flank te bestoken, bestond uit twee sloomsloepen en een aantal roeislocpen, onder bevel van den Commodore Commerell en de kapiteins Luxmore en Helden. Daar men wist dat de oeverbewoners van de Prah met de Ashantijnen heulen, had men vooraf een garnizoen van tien negcrsoldaten gelegd in hel kleine fort te Chamahdoor de Hollanders gebouwd. Dit zwakke garnizoen werd al dadelijk door eene afdeeling As hantijnen overrompeld, gedood of verjaagd. Met dit feit onbekendstevende de expeditie de rivier op, waarop zij nog slechts een korten weg had afge legd toen zij zich plotseling blootgesteld zag aan een allerhevigst geweer vuur uit hel digte bosch aan den oever. Commodore Commerell ontving vier wonden tegelijk; de kapiteins Luxmore en Helden werden mede ernstig gekwetst; een paar matrozen werden gedood, en bijna geen enkel man in de booten kwam zonder letsel vrij. Van represailles op den onzigtbareo bespringer was geen sprake. Ja, waren de Ashantijnen beter gewapend geweest, zoo zou geen enkele Brit aan hun vuur ontsnapt zijn. In allerijl maakte de expeditie nu regtsomkeert. Maar in de verwarring kan telde een der sloepende bemanning wist haar wel spoedig weer ree te brengen; doch e'én matroos, een slecht zwemmer, werd door de Ashan tijnen in het water achterhaald, naar den wal gesleept, en daar, voor de oogen zijner ontstelde makkers, met de lange hakmessen der neger; onthoofd. De triomf der Ashantijnen was volkomen. Wel werd daarop door de Engelschen het stadje Chamah gebombardeerd en verwoest, maar wat beteekent zulk een wraakneming, wanneer men bedenkt dat deze stad niets anders was dan een onaanzienlijk hoopje hutten van klei en boom- l bladeren! Dc Ashantijnen schijnen schraal voorzien te wezen van ammuni tie; zij gebruiken althans kleine steenen voor kogels. Uit Calcutta schrijft men aan de Times: Men is in onze bezitting meer op de hand der Atchinczcn dan op die der regering van Ned. Iiidid. Men kan het aan de Engelsche regering nog maar niet vergevendat zij indertijd Java ruilde voor de Kaap de Goede Hoop, juist toen sir Stamford

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2