LËIDSCflE OIIH A NT. 1873. y&ili VRIJDAG 19 SEPTEMBER. JV". 221, STADS-RERICIITEN. PATENTBIABEI. MNNKCNA WSCIiK BliRIGTUlN Dc ourant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdayen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p-t 3.50/ mei het iet siag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3-5, franco p. p. j 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 s /ac.rs, hutten de espeditie kosten. At zontieriijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. be prjjs der Advertenliëii is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advorienticn vuor llniischland Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door UAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Bamlturg Lubeck frankfort a. hl. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weetien, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausannt. ownokiXL. ts BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat liet le Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1873 is goedgekeurd door dc Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den 15de° September jl., en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invor dering ter band gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet le voldoen. En wordt deze door plaatsing in de fcidsche Courant afgekondigd. burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 September 1873. E. KIST, Secretaris. De RURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dal dc ingevulde patenlbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor dc wijken 7, 8 en 9, bij bet College van Zetters, in een der verlrckken van bet Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den twintigstcn Septem ber eerstkomende, terwijl na bet verstrijken van dien lijd de onafgehaalde patenlbladen van die wijken, aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen cischcn tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Lcidschc Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 September 1873. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 18 September. In dc heden gehouden zitting van den gemeenteraad is de heer mr. J. T. Buys, na het afleggen der gevorderde eeden, als lid van den raad geïnstal leerd. Dc voorzitter wenschte hem geluk met de hernieuwing van zijn mandaat, en drukte den wensch uit dat ook zjjn werk mogt strekken tot bevordering van de belangen der gemeente. Ingekomen was een adres van G. de Groot, agent van policie le kl. tot verhooging zijner jaarwedde en voordragten tot bet aanstellen van een lecraar bij de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs en liet splitsen cener klasse. Tot hulponderwijzeres aan de openbare lagere school n°. 2 voor minver mogenden werd benoemd A. A. van Rijn, thans werkzaam te Hendrik-Ido- Ambacht. Aan de orde was verder de voordragt betrekkelijk de riolering in de Marendorps-achtcrgracht. Burg. en weth. stelden voor aldaar lot cene tweede toepassing van het Liernurslelsel over le gaan, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ00000, en inmiddels ƒ3000 beschikbaar le stellen voor bet opmaken der plannen en bestekken. De commissie van financiën adviseerde dit voorstel aan te houden en inmiddels cene commissie te benoemen om de financiële en andere resultaten na te gaan, welke het stelsel van riolering in andere plaatsen opleverde en daarover rapport uil te brengen. Algemeen was men overtuigd dat de toestand der Marendorps-achtergiacht dringend voorzie ning vorderde. Dc heer Krantz zou gaarne zien dat, daar dc meerdere of mindere waarde der verschillende stelsels nog niet met zekcrhèid was te bepalen, burg. en welh. werden uilgcnoodigd te trachten een zoodani- gen maatregel te nemen om in den toestand te voorziendie voor het vervolg in niets influenceerde; b. v. door de sloffen in bakken te ver zamelen, die ten spoedigste werden weggehaald. De heer Stoffels deelde mede dat een der leden van de commissie van fabricage en de archi tect naar Delft waren geweest en aldaar bet tonnenstelsel hadden gade geslagen; dat stelsel op de Marcndorps-achlergracht toe te passen, zou cene uitgave vorderen van 10000. De laecalien op die wijze le verkrij gen, zou men, even als die volgens hel Liernurslelsel verkregen, moe ien verkoopen, daar men geen compost kan makenuithoofde het straat- vuil verpacht is. Eerstdaags zou men hier een der tonnen kunnen zien, die te Delft bij het aldaar gevolgde stelsel worden gebruikt. Dc beer Krantz gal daarop te kennen dal er dan nu uiocijclijk cene beslissing le nemen was. De heer Stoffels verklaarde dat dit ook niet in zijne bedoeling lag; in cene volgende vergadering zou dit kunnen plaats hebben. De lieer Seefig achtte de zaak rijp voor eene beslissing. Het bestendigen van den tegenwoordigen loestand kon hij niet goedkeuren. Uitvoerig ontwikkelde bij zijne zienswijze, hierop nederkomende dal men aan de ingezetenen zou verbieden de faeealiën in liet water te laten loopen en daarop controle zou houden, aan hen overlatende op welke wijze zij die sloffen willen verzamelen, onder verzekering dat zij ten spoedigste zullen weggehaald worden. Bepaald was hij voor eene pneumatische wijze van reiniging, maar de kosten zouden te groot zjjn. De heer Buys constateerde dat de commissie van financiën niets gezegd had tegen het Liernurslelsel. Het was de vraag of dat stelsel voor geheel Leiden was tot stand te brengen. Zullen wij tot dat stelsel besluiten of een stelsel aannemen dal in de gcheele stad kan ingevoerd worden? De heer Goudsmit meende dat geldelijke bezwaren niet le pas kwamen, waar het de gezond heid der ingezetenen betreft; in dal geval zouden de ingezetenen de lasten gaarne dragen. Ilel was in de eerste plaats de vraag: wat wordt er voor de gezondheid geeischt? cu dan moest het geld er komen. De lieer Buys was van meeniug dat voor eene gemeente, even als voor een individu, alles afhangt van de vraag wal zij kan. Thans is er sprake van dc riole ring, later van de duinwaterleiding of van de behoefte aan scholen. De draagkracht der ingezetenen was toch beperkt. De heer van llcukclora wilde nil nog nadere inlichtingen afwachten van burg. en welh. betreffende, het tonnenstelsel, en stelde voor de zaak aan dat eollegie le renvoycren. Dit voorstel vond ondersteuning, en werd met 18 stemmen tegen 1 aange nomen, De voordragt betrekkelijk cene overdragt van de klok der Hooglandsche kerk en hare huizing aan de Ned. hervormde gemeente alhier. De gemeente- commissie wilde een en ander overnemen, maar verzocht daarbij cene som van /800, waarop men dc reparatie reeds in liet vorige jaar had begroot, benevens cene som van ƒ2000, om uit de renten daarvan het voortdurend onderhoud goed te maken. Burg. en welh. en de commissie van financiën meenden dat hierin niet kon getreden worden en dat, zoo de kerkelijke ge meente den toren enz. niet w ilde aanvaarden zooals hij daar stond, men tot afbreken moest overgaan. De heer Eigeman toonde de billijkheid aaff van hel toekennen eener som van ƒ800, daarin krachtig onderslennd door den heer Cock. Voor het toekennen der som van ƒ2000 vonden ook zij geen gronden. De lieer Cock stelde de geschiedenis der zaak in het lichten beweerde dat het niet aanging eene zaak, die een lastpost was, over te doen in een verwaarloosden toestand. Aan de klok waren voorts herin neringen verbonden en Leiden zou, van al de gémeenten, die torens enz. in onderhoud hadden, wel de eerste zijn die in Nederland het voorbeeld tot afbreken gaf. De voorzitter en de heer Buys konden niet toegeven dal in de voordragt iets onbillijks was gelegen, liet was een eigendom der gemeente, waarvan zij zich wilde ontdoen, maar vooraf vroeg zij aan de kerkelijke gemeente of die hem wilde hebben. De heer Dcrcksen achtte het niet uiigemaakl dat het 6de add. artikel der staats regeling van 1798 aan de burg. gemeente het regt gaf den toren af le bre ken. De heer Buys beweerde dat dit regt teil duidelijkste uit dc bewoordin gen van dat artikel voortvloeide. Na verdere discussie werd een voorstel van den heer Eigemanom klok en klokkenhuis aan de herv. gemeente aan te bieden, niet toevoeging van ƒ800, die noodig zijn tot herstel, onder verpligling heiden te onderhouden, aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. De voordragt betrekkelijk de opzegging van een gedeelte der schuldvor deringen ten laste der voormalige hooldkerken werd met algenicene stemmen aangenomen. De voordragt lot verhooging van den prijs van het gas gaf weder tot discussie aanleiding. Gelijk men weet strekte die voordragt om den prijs van het gas met 50 ets. per 1000 kub. voeten te verhoogen, vooral opgrond van de duurte der steenkolen. De commissie van financien was van de noodzakelijkheid dier verhooging niet overtuigd, en verlangde nadere inlich tingen. vooral cene specifieke raming van alle inkomsten der fabriek. De lieer de Frcmery deelde nog eenige nadere opgaven mede omtrent de te verwachten financiële uitkomsten der exploitatie, die hij meende dal weinig van de werkelijkheid zouden verschillen. De commissie had gezegd dal zij nog geen zekerheid had, maar absolute zekerheid, nil er nog ruim drie maanden van lie! jaar moeien verloopenwas niet te geven. De heer

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1