medegedeeld. De longziekte onder het rundvee openbaarde zich in die maand bij een 15-lal veehouders. In die maand zijn aan die ziekte 4 runderen gestorven en zijn 28 runderen te dier zake afgemaakt. Het geheel getal runderen sedert 1 Januarij dezes jaars aan de longziekte gestorven of afge maakt Bedraagt daardoor 1270. De pokziekte onder de schapen schijnt zich weder uit te breiden, althans in de gemeente Menaldumadeel, waar zij in de vorige maand bij 58 veehouders werd waargenomen. Met den aardappelbouwdie in deze provincie steeds meer en meer in omvang toeneemt (de uitgestrektheid van de aardappelvelden ten vorigen jare was 2150 heklarcn meer dan gemiddeld in de laatste 10 jaren) en dit jaar op buitengewoon groote schaal is toegepast, moet het, naar men ver neemt, niet te gunstig uitzien, een gevolg van de vele regens der laatste dagen. In sommige oorden toch wordt de ziekte onder dit gewas in vrij hevige mate aangetroflcn. Over het algemeen wordt hier naar droog en bestendig weder met verlangen gewacht. Te Middelburg is door het bestuur van het Zecuwsch genootschap der wetenschappen, ten gerieve van het publiek, aan een der buitenpilaren van de graan beurs, geplaatst een bruinhouten kast met glazen wandenwaarin zich bevindt een thermometer, waarop de drie schalen van Fahrenheit, Celsius en Réaumur zijn aangebragt, benevens een barometer. De kast is van boven met ijzergaas afgesloien, zoodat de instrumenten met de buiten lucht in aanraking blijven. Men meldt uit Curasao van 16 Augustus: Na een langdurige droogte mogteu wij ons den 4dc° dezer verheugen over een algemeenen regen, welke in de buiten-districten zelfs tamelijk zwaar was. Met uitzondering van eenige ligle buijen regen in de maanden Februarij, Junij en Julij plaatselijk in de builendistricten, heeft het sedert de maand December van verleden jaar op dit eiland niet geregend; ten gevolge waarvan er reeds op eenige plantages gebrek aan drinkwater voor menschen en vee bestond en in het stadsdistrict groote schaarschtc. De regenbuijen van den 4de0 jl. gingen vergezeld van zwaar onwedcr. Naar men verneemt is de bliksem in de onderofFicicrskamcr bij de kazerne op het fort Beckenburg geslagen en is daar eenige schade aangerigt. Uit het dagboek van een officier van het blokkade-eskader voor Atchin deelt de Arnh. C. o. a. het volgende mede: De blokkade beteekent lot nu toe niets; niet de tegenwoordige instructiën en het onvoldoend aantal sehepen kan het ook niets geven. Sinds twee maanden ontvingen deze geen provisie, geen steenkolen, geen berigt zelfs. Wat kon er dus uitge voerd worden Men bleef in de baai liggen en bewaarde den laatsten voorraad kolen om zich uit den wal te kunnen houden, indien bij een hevige bui het schip van zijn anker werd geslagen. De instructiën luiden, dat men den handel niet beletten mag, doch alleen moet onderzoeken of de handeldrijvende schepen ook wapens geladen hebben. Gedurig komen er inlandsche handelschepen aan; men zendt een sloep aan "boord van het vaartuigdat gewoonlijk met Maleijers is bemand en een Engelsche vlag aan den gaffel laat waaijen; de gezagvoerder vertoont zijne papieren, daar op staan geen wapens vermeld; de papieren zijn dus in orde, en het vaartuig gaat naar binnen' Soms, als het schip niet wil bijliggen, wordt er een los schot gedaan, maar daar blijft het bij. Zulk een schip, dat j stellig munitie of wapenen geladen heeft, gaat ook verder ongemoeid naar binnen! Over eenige maanden zullen wij er de gevolgen van ondervinden. De Citadel heeft drie rooverspraatiweii veroverd; de bemanning zit rustig op het dek, onder toezigl van een schildwacht. De zeevarende Atchinezen zien er lang zoo flink niet uit als zij beschreven zijn; bij de expeditie was het in het oogvallend dat de meeste voorvechters oude mannen waren. Daar nu deze bijna alle werden doodgeschoten, is de kern der bevolking overgeblevendie dan ook druk bezig is, zich te versterken. Hel begint haast vervelend te,"worden. Eentoonigheid en gebrek zijn aan de orde; geen gebrek in dén uitgestrektsten zin, want de scheepskost ontbreekt niet, maar gebrék aan al het andere, ook aan geld. Zelfs het tafelgeld kan niet meer uitbetaald worden. 's GRAVEN11AGE 17 Septembe. Tot burgemeester der gemeente Clinge is benoemd de heer P. Yercau- teren, in de plaats van den heer J. F. Vercauteren, aan wien, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag is verleend, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten gedurende een reeks van jaren in die betrekking bewezen. Z. M. heelt eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan den lieer J. 11, Schuylenburg als adjunct-controleur der directe belastingen, zijnde hij bij vroeger besluit beschikbaar gesteld voor den gouverneur-generaal van Ncêrlandseh Indië. Gok heelt Z. M. eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan den heer S. M. 1). d'llarvant ais ontvanger der directe belastingen te Ferwerd. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden is be noemd de lieer T. Ilofstra. Door Z. M. zijn bevorderd: tot luit. ter zee 1« kl. die der 2e ld. A. de j Cruyne, en tot luit. ter zee 2e kl. de adelborst le kl. A. G. van der Sande Lacoste. Met 1 October aanst. wordt in dienst gesteld het schroefstoomschip 4' kl. Deliliggende te Willemsoord; het bevel daarover is opgedragen aan den luit. ter zee le kl. P. Swaan. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge- hoor verleenen. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten half zes ure ten gehoore ontvangen de commissie van de tweede kamer, belast met de aanbieding van de lijst der candidaten voor het voorzitterschap, gedurende het tegen woordig zïtïngjaar. Z. M. zal zich spoedig met het doen eener keuze bezig houden. Men verwacht morgen eene zitting van de tweede kamer, waarin 'skonings keuze zal worden kenbaar gemaakt en de nieuw benoemde voor zitter zitting zal nemen. In de zitting van de eerste kamer van heden werd medegedeeld dat het concept-adres in antwoord op de troonrede definitief is vastgesteld. Het zal gedrukt worden en morgen ten 11 ure in discussie gebragt worden. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is door den burge meester medegedeeld dat, op verzoek van eenige bewoners der Bogt van Guinea, de naam van dit gedeelte der gemeente veranderd is in dien van 'Iluygenspark." Onder de punten ter behandeling aangewezen kwam voor een preadvies van burg. en weth. op een adres van de lieeren Victor de Stuers en John Loudon, welke lieeren hun leedwezen betuigden over het verwen, waaraan op dit oogenblik het sladhuisgebouw uitwendig onderworpen wordt en liever hadden gezien dat de hardsteen en de baksleenkleur werden nagebootst. Hun verzoek aan den gemeenteraad kwam dus hierop neder, dat de gevels van het stadhuis in hunnen oorspronkelijken toestand zouden blijvenof die althans zoo te verwen, dal de kleur der voor het stadhuis gebezigde mate rialen zoude worden geimiteerd. De gemeenteraad vereenigde zich met het voorstel van burg. en wetli. om liet adres ter afdoening in handen testellen van het dagelijksch bestuur. Het was ook het voornemen van den gemeente architect om den voorgevel van het raadhuis zooveel mogelijk de kleur der grondstoffen te geven, doch toen de lieeren adressanten zich tot den raad wendden, stond de gevel eerst in grondverf. De goede bedoeling van adres santen om het oorspronkelijke van onze oude gebouwen te behouden, wordt desniettegenstaande zeer geprezen. Door den raad is nog beslotenen zulks tiaar aanleiding van het adres van het bestuur [der vereeiiiging tot bescherming van dierentot oprigting van algemccne slagthuizcn (abattoirs), zich te wenden tot Z. Exc. den mi nister van binnenlandsche zaken, met dringend verzoek om dispensatie te verkrijgen van de wettelijke beletselen, die het verpligtend maken van slag ten in van gemeentewege ingerigle abattoirs tegenhouden. 13 L' 1112 N L A N D S C1115 13 E1U G T E N BELG I E. Zondag II. is de trein Maastricht-llasselt-Aerschot nabjj Kempt uit het spoor geraakt. De trein had eenig oponthoud gehad en de machinist had den verloren tijd willen inhalen. Verscheidene waggons werden ten onderst boven geworpen, de achterste raakte onder den omvallendan locomotief. f De machinist werd gedood. De stoker,, die op den weg geworpen werd, kwam er met eene wonde aan het hoofd af. Vele passagiers werden in meerdere of mindere mate gewond; een hunner overleed aan de bekomen wonden. Er werd dadelijk bijstand gezonden en de gewonden werden naar Hasselt gebragt, waar hun de noodige hulp werd verleend. LONDEN, 16 September. Van de Goudkust is het berigt ontvangen dat een der Britsche oorlog schepen, de Rattlesnakebij het opvaren van de rivier de Prali, ten einde een onderzoek te doen naar de bevaarbaarheid dier rivier, op ongeveer eene mijl afstand van de kust, nabij het krom Chamah, door de inboorlingen was beschoten geworden, zoodat de kommandant, verscheiden officieren en opvarenden waren gekwetst. Eene der booten van het schip was bij het landen nabij het krom mede aan het vuur blootgesteld geworden, zoodat eenigen der opvarenden gekwetst waren. De Times deelt nog het volgende mede: Volgens berigtcn van de West kust van Afrika heerschen vele ziekten onder de Engelsche troepen: de inboorlingen in Engelsche dienst schijnen geheel gedesorganiseerd te zijn en weigeren de officieren te gehoorzamen. Nadere berigten bevestigen dat eene expeditie, die eene verkenning op de rivier Prah deed, door de inboorlingen overrompeld is; bijna al de manschappen die daaraan deel namen zjjn ge kwetst, de commodore zelfs zeer ernstig. - Uit New-York meldt men dat de stoomboot Ironside op het meer Michigan is verongelukt, waarbij 217 personen het leven hebben verloren. FRANKRIJK. De officieusc Francais zegt ten opzigte der vertoogen, die volgens sommige bladen door de lialiaansche regering bij die van Frankrjjk zouden gedaan zijn over het mandement van den aartsbisschop van Parijs: De Fransche regering kan aan eene buitenlandsehe regering even min als aan de permanente commissie ophelderingen geven aangaande de handelingen van eenen bisschop, aan welke zij geheel vreemd is. De kerk is in Frank rijk vrij en de katholieke kerk geniet die vrijheid, zoo al niet volkomen, dan toch in eene veel grootere male dan de radicale dagbladen schijnen te mcenen en te verlangen. Het Journ. des Déb., dit zeer goed wetende, j tracht de zaak van een ander standpunt te beschouwen; liet door de rege ring aan de lieeren Parfait en de Mahy gegeven antwoord niet kunnende afkeuren, begeeft'dit blad zich in eene wetenschappelijke beschouwiug over de wcderzijdsche verpligtingen van den staat en de geestelijkheid. Wij zullen het blad niet volgen op het terrein, waarop het den strijd wil over brengen. Wij bepalen er ons toe te doen opmerken dat het Journ. des Déb. de beweringen der regering niet kan tegenspreken op het eenige punt, waarover op het oogenblik verschil van meening kan bestaan. Aan de Agence lianas wordt uit Rome gemeld. Men verzekert dat de heer Nigra belast is met het doen van eenige vriendschappelijke vertoogen bij de Fransche regering over het mandement van den heer de Guibert, en de jegens Italië vijandige demonstratie, welke legen den 20st!n September in Frankrijk opgezet is. De afgevaardigde Pressense' zet in de Revue pol. et Ut. uiteen dat sedert de Orleansen de knie gebogen hebben voor den graaf van Chambord, de monarchie in Frankrijk onmogelijk is geworden. Het land toch, dat zich welligt de constitutionele monarchie zou hebben laten welgevallen, wil van den terugkeer van het régime van het //droit diviu" niets weten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2