LEIDSCHE N\ 218, PATENTBLADER. f 875, DINGSDAG 16 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. 1 3.59 met het kers lag tier Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.8!). liet verslag afzonderlijk rs verkrijgbaar v oor .'2.50 s jaars, buiten de «xpeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Ad verten tién is van 1—4 regels f 1.iedere regel nicer 25 cents. Advertentiën voor Doitschland Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOO-LKil Sxpeditio-Kantoor van Advertentiên te Hamburg Lubeck frankfort a. Al. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genïve en autcr.tr. Bij deze Courant wordt verzonden IV0. 38 blad 47) der Handelingen van den Gemeenteraad STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeenlebestuur van Leiden, doet te welendat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor dc wijken 7, 8 en 9, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeenteverkrijgbaar zijndagelijks van des middags twaalf lot twee uren, en wel tol en met den twintigstcn Septem ber eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken, aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor liunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 September 1873. v. d. BRANDELER. BI N NE N LA IN IhSGH L BKR IGT L N LEIDEN, 15 September. De arrondissements-regtbank alhier heeft op de lijst van aanbeveling, voor de betrekking van lid der reglbank, geplaatst de navolgende candi dates 1°. m'. S. J. Fockema Andreae, kantonregter te Hillegersberg2". mr. C. P. E. llanegraaff, kantonregter te Brielle; 3°. mr. II. van Manen, substituut-griffier bij de regtbank te Amsterdam. Niet ten onregtc trekt de étalage van den beer W. T. Werst (firma Jac. Hazenberg Cz.), op het Rapenburg, doorgaans in ruime mate de aan dacht van het publick. Menig wandelaar toch kan zich het genot niet ont zeggen aldaar eenige oogenblikken te vertoeven en zich tc verlustigen in zoo menig voortbrengsel van schilderkunstgraveerstift of kleurendruk al daar ten toon gesteld, waarbij tevens hulde moet gebragt worden aan de wijze van rangschikking, die ailezins van eenen goeden smaak getuigt. Thans echter trekt die étalage in bijzondere mate de aandacht, door de tentoonstelling van twee prachtige schilderijen van den als dicrenschilder zoo gunstig bekenden Javaansclicn schilder Raden Saleli. De schilder geeft te aanschouwen twee leeuwenkoppen in natuurlijke grootte, die ons reeds bij den eersten aanblik ontzag inboezemen voor den koning der wouden, hetzij hij daar in rustige houding voor ons staat of wel in zijne trekken van zijn woesten aard doet blijken. De natuur is hier met groote naauw- keurigheid wedergegeven, dat als het ware op vele plaatsen als met den vinger kan worden aangewezen en het talent van den schilder doet bewon deren. IIcl was cene gelukkige gedachte van den lieer Werst deze kolossale stukken voor het oog vau allen toegankelijk te stellen, waartoe dc ruimte, waarover hij te beschikken heeft, hem ecne zoo goede gelegenheid aanbiedt. Dc minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat aan het scheikundig laboratorium der polytechnische school met 1°. November 1873 in dienst kan treden een adsistent, voornamelijk tot liet leiden van dc oefeningen der leerlingen in liet eerste studiejaar, op eene jaarwedde van ƒ1000. Zij, die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 1 October e. k. aan zijn departement aanmelden. De ministers van oorlog en koloniën, ontvangen hebbende Zr. Ms. be sluit van 19 Aug. jl.houdende maatregelen ter voorziening in het bestaande incompleet aan officieren der genie bij hel leger in Ned. Indiehebben tor algcmecne kennis gebragtdal bij voornoemd besluit o. a. het navol gende is bepaald: Civile ingenieurs, Nederlanders van geboorte, die hun29stc levensjaar nog niet zijn ingetreden en een diploma als ingenieur aan de polytechnische school te Delft hebben verworven, zijn benoembaar tot 2den luitenant der genie bij het leger in Ned. Indie, zoo lang niet op de tot dus verre gebruikelijke wjjzc in de bestaande behoefte aan officieren der genie kan worden voorzien. Voor hunne benoeming als zoodanig moeten zij echter bij militair geneeskundig onderzoek physiek geschikt zijn bevonden voor de militaire dienst in die gewesten en een voldoend examen hebben afgelegd. Het voorschreven examen behoort te worden afgelegd voor de adspiranlen in Nederland aanwezig aan dc militaire akademie te Rreda, waartoe telken jare in de maand April, te beginnen met het jaar 1874, de gelegenheid kan worden geopend. Aan de adspiranlen in Nederland aan wezig, die zulks mogten verlangen zal vergunning worden verleendom dc lessen aan dc kon. militaire akademie kosteloos bij te wonen. Daartoe wor den zij ieder jaar in de maand September, te beginnen met het jaar 1873, aan de genoemde inrigting toegelaten. Om zich voor liet bedoelde examen te bekwamen wordt aan de adspiranten een tijdvak van hoogstens twee jaren toegestaante rekenen van en met den dag waarop zij in opleiding zijn gekomen. Gedurende den tijd van hunne opleiding genieten de adspi ranten ecne maandelijksche toelage van ƒ75. De beer A. 11. de Lang, arts te Zuidland. is door den keizer van Duitschland benoemd tot ridder der kroonorde 4dc kl. Tol predikant bij de herv. gemeente te Alkmaar is beroepen ds. J. Eigeman, pred. te Delishaven; en tot predikant bij de herv. gemeente te Harlingen, ds. W. Koelman, pred. te Katwijk aan den Rijn. Op den 26sUn dezer zal in het Nieuwe Diep aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden overgaan een detachement militairen, sterk 300 man, waaronder 18 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kolonel der infanterie van het leger in Oosl-Indië A. J. E. Diemont. De Deventer Cour. meldt, dat van de 14 jongelieden, die na afgelegd «'indexamen der hoogcre burgerschool mededongen naar eene opleiding voor gouvernementsrekening tot Chineesch tolk, de lieer B. Hoelink van Deventer het hoogst aantal punten behaalde, en ten gevolge daarvan voor die oplei ding is aangewezen. In eene te Nieuwkoop gehouden vergadering van ingelanden van den polder Nieuwkoop is besloten, eene locomobiel aan te schaffen, ter vervan ging van den onlangs afgebranden watermolen n". 12. Het provinciaal geregtshof van Noordholland heeft een ingezeten uit Alkmaar, P. Deugd, schuldig verklaard aan valschheid in een onderhandsch geschrift, door verzinning eener beschikking, omdat hij, hoewel wetende dat hij geen voogd was en dat voogden door den kantonregter benoemd werden, op de secretarie der gemeente Alkmaar, na met den inhoud te zjjn bekend gemaakt, een verklaring had geteekend, waarbij hij als voogd toe stemde, dat zijn minderjarige zwager als plaatsvervanger voor de nationale militie in dienst trad. Hij had voor liet geven van die toestemming een rijksdaalder genoten van L. J. Breebaardagent te Alkmaar, van den com missionair in plaatsvervangers te Zaandam S. A. Stern, die een commies ten stadhuize had verzocht de bewuste verklaring op te maken, aangezien hij zijn formulieren te Zaandam had laten liggen. Gemelde agent stond deze week mede voor het hof te dier zake teregt, doch ontkende geweten te hebben, dat zijn medebeschuldigde geen voogd was. Het hof sprak den agent vrij op grond dat hel wettig bevvjjs van zijn schuld niet was geleverd doch veroordeelde den pseudo-voogdonder aanneming van verzachtende omstandighedentot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen en beta ling eener geldboete van ƒ50. Te Naat'den werd Vrijdag 11. feestelijk herdacht de herovering dier stad op de Franschcn in 1G73. De burgerij loonde hare belangstelling door liet uitsteken der vlaggen, en tc 12 uren was cene aanzienlijke schare in de hoofdkerk vergaderd, waar dr. Meerburg in eene korte toespraak de be- teckenis van het feest uiteenzette, en weldra het sein gaf tol de onthulling van een steenter nagedachtenis aan dezen blijden dag. De lieer te YVechcl nam daarop liet woord, om aan de hand der geschiedenis de roemrijke feiten van Naarden's verleden te schetsen, en besloot zijne rede met een toepas selijk gedicht. De heer van Eyken, van wien de eerste gedachte tol de viering van dit feest was uitgegaanbragt hulde aan de nagedachtenis van prins Willem III, den redder van stad en vaderland. Uit Zaandam meldt men dat de heer R. de Jasykoff, luit.-generaal en directeur van de rcgtsgeleerde school te St. Petersburg, aan den burgemees ter dier gemeente ƒ100 heeft toegezonden, ten behoeve van hel door hem gestichte fonds, ter cere van de nagedachtenis van Czaar Peter. In het vorige jaar schonk hij ƒ500. Die gelden moeten strekken om uit de renten een of meer prijzen te vereeren aan den besten leerling, die dc hoogcre burgerschool aldaar verlaat. De Zutph. Cl. deelt ntcde, dal een ingezeten van Drummen, die ver-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1