in: COURANT. 1875. VRIJDAG 12 SEPTEMBER. BINNEN LAN DSCHE BERIGTEN. i\°. 215, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. f 3.50 met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Ad verten tiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiiin voor Dnitschland Oostenr(Jk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Ex poditic-Kantoor van Advertenticn te Hamburg Luheck frankfort a, MBerlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN, 11 September. Dc Staatscourant deelt thans, nu de naaste familiebetrekkingen der onlangs in Benkoelcn vermoorde ambtenaren van vvege het dep. van kolo niën zijn gewaarschuwd, ook de namen mede dier ambtenaren, t. w. de adsislenL-resident II. van Amstcl en de controleur E. E. W. CasVens. Men meldt uit Katwijk aan Zee: In den loop van dit jaar werd alhier döor 44 schuilen de kant- of verschvisscherij uitgeoefend, welke van 1 Februarij tot 15 Augustus gezamenlijk besomden 125,800, aldus per schuit 2800. Ofschoon de scholvangst in de laatste jaren wel niet zoo ruim was als vroeger, verkreeg men nogtans ten gevolge der buitengewoon hoog gestegen vischprijzcneene zeer bevredigende uitkomst, dat uitlokt tot meerdere deelneming en uitbreiding der visscherijvooral wanneer het plan voor den aanleg van een zeehaven te Kalwjjk mogt verwezenlijkt worden. Den 8"*° der volgende maand zullen in de standplaatsen der hoofd- administratien van de verschillende corpsen in bet openbaar worden aan besteed de levering van al de voor het jaar 1874 benoodigde voorwerpen van kleeding en uitrusting. Het metropolitaan-kapittel der oud-katholieke kerk zal op 30 September weder te Utrecht bijeenkomen ter verkiezing van een aartsbisschop. Te Rotterdam is tot predikant bjj de Ned. hervormde gemeente beroe pen ds. E. F. Kruyff, pred. te Velp. De beer dr. L. J. Suringar is tijdelijk aangesteld als Iccraar in het Gricksch en Nederlandsch aan bet gymnasium te Maastricht. Naar wij vernemenmeldt de Anih. C.zullen de waggons kolen per spoor uit Pruissen aangebragt, in bet vervolg, na betaling der vracht, niet gelost kunnen worden dan na eerst voorzien te zijn van een consent tot vrije lossing, evenals zulks tot dusverre liet geval is met dc kolen, die per schip worden aangevoerd. De stad Rrielle was lieden morgen in feestdos. Geen huis, geen schip was zonder vlag. Voor het gcuzen-weeshiiis in de Voorstraat prijkte een bjjzonder prachtig decoratief. Er viel weinig regen, maar er woei een hevige zuidwestenwind. In den morgen waren aldaar deputation aangeko men van de verecnigingen «het Metalen Kruis" uit Rotterdam, 'sllage, Delft en Schiedam. Voorls waren tegenwoordig de voorzitters der eerste en tweede kamers, de commissaris des konings in deze provincie, de luil.-kolo- ncl Schönstcdt enz. Tc Amsterdam werd dezer dagen eene vergadering gehouden van Neder- landsche deelnemers iu de onderneming op hel wrak der Lutine, bij Ter schelling. Uit het verslag, namens commissarissen uitgebragt, bleek, dat, niettegenstaande dc verzanding, er gegronde hoop op ontzanding van liet wrak bestaat, hetgeen slechts in betrekkelijk geringe mate het geval behoeft te zijn, om de uitvinding van den heer Ier Meulen tot liet duiken in zand met den helmduiker in toepassing te brengen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de op den bodem der Lutine rustende schatten ongeveer tien milliocn gulden bedragen, dan spreekt het vanzelf dat eene, naar het oor deel van alle deskundigentijdelijke verzanding niet tot ontmoediging be hoeft te leiden. Tevens werd medegedeelddat tusschcn de Britsche en Nederlandsclie deelhebbers de gewcnselite overeenstemming was ontstaan, en dat de regten van de Nederlanders, hun door Willem 1 toegekend, onver kort zouden worden gehandhaafd. De heer D. Hckker jr., te Amsterdambij wicn vroeger dc in Neder land gevormde Indische hoofdonderwijzer Iskander zijne opleiding heeft ge noten, heeft zich. op uilnoodiging van den minister van koloniën, bereid verklaard, onder zekere voorwaarden, drie Javanen uit de kweekscholen van Socrakarta, Bandong en Tanah-Batoe te huisvesten en geschikt te maken tot het onderwjjsvak. Die drie jongelieden zullen onder leiding van den onderwijzer Iskander herwaarts worden gezonden. Voor ieder hunner wordt een som van 1000 toegekend, behalve geneeskundige verpleging en reis kosten, terwijl den lieer Ilekkcr nog omstreeks 1000 is verstrekt tot verbouwing zijner woning. Mogt deze proef gunstig slagen, dan stelt dc regering zich voor, van lieverlede die opleiding op grootcr schaal te doen plaats hebben. De aldus in Nederland, opgeleide inlandsche onderwijzers zijn bestemd, om bij dc Indische kweekscholen te worden aangesteld. (IJbl.) Iu dc omstreken van Bhcden heeft een windhoos groote schade aan- gcrigt. Op den IJssel is eene boot, waarin drie kinderen speelden, omge slagen, mot liet noodlottig gevolg dat die kinderen zijn verdronken. Uit Hoogevecn meldt men aan de N. R. CIn twee gezinnen, die zich vergast hadden aan het eten van blei, openbaarden zich terstond na het gebruik dier viscli ernstige verschijnselen, die aan vergiftiging deden denken. Naar men verzekertis een der huismoeders reeds bezweken. Bjj onderzoek van een der visschendie overgebleven warenvond men in de maag een kokkelboonlje. Het bleek dus, dat deze visscben. die van huilen waren ingevoerd, door middel van dit gevaarlijk vergif waren gevangen. Te Groningen is op den Hecrcpoortenwal liet lijk gevonden van een sjouwerman, die zich daar in beschonken toestand te slapen had gelegd, maar niet weder ontwaakte. In de Maandag 11. te Amsterdam gehouden zitting van de taal- ert letterkundige aideeling der kon. akademie van wetenschappen is de heer Opzoomcr in eene uitvoerige beschouwing getreden over onze wetgeving in liet algemeen en over art. 194 der grondwet, betreflende liet onderwijs, in liet bijzonder. Hij merkte op dat er geen kunst is, welke men hier mir.der verstaat dan die vau wetten maken. Ons volk heeft geen eigen wetgeving, maar die overgenomen van den vreemdeling. De Franschman echter, hij toch is die vreemdeling, heeft gedurig aan zijne wetten gear beid en de vrucht van zijn denken tot hare verbetering aangewend. YVjj daarentegen hebbben al zeer weinig gedaan, liet gevolg daarvan is, dat liet Franschc wetboek een meesterstuk, liet onze gebrekkig mag heeten. Wjj hebben niet willen zien bij het licht, dat reeds lang in Frankrijk was op gegaan. Onze grondwet zelfs, het middelpunt, dc zón van ons staatsleven, is een zon vol vlekken. Aan het op 's lands kosten gewapend oog der zamenstellcrs zijn ontelbare fouten ontsnapt. Zij munt daarenboven uit door onbcliagclijken duisteren stijl. Eenige dier gebreken in den vorm toonde spreker met voorbeelden aan. Een grondwet, zou men zeggen, behoort kort te zijn, opdat zij den wetgever vrijheid van handelen en door die vrijheid kracht geve. Het tegendeel is echter hij ons het geval. Zij treedt den wetgever door tal van belemmerende bepalingen in den weg. Hierdoor wordt niet alleen liet voortbouwen op de in die hoofdwet ontwikkelde grondsla gen belet, maar worden die grondslagen zelf ondermijn I. Wij hebben nu gewacht liegen jaar op een wet, regelende het lager, vijftien jaar op eene 'regelende liet middelbaar onderwijs; terwijl de voorloopige toestand, waarin zich ons liooger onderwijs bevindt, een toestand, zoo slecht, dat hij al aanstonds onhoudbaar werd verkl aarddit jaar zijn zilveren bruiloft zal vieren. Toch staat in de additionecle artikelen der grondwet, dat o. a. «dc ontwerpen van wet betreffendeliet onderwijs zoo mogelijk in de eerste zitting na afkondiging der veranderingen in de grondwet en in allen geval niet later dan in de daarop volgende worden voorgesteld." Tliorbcckc, die anders zeer goed van geheugen bleek te zijn, schijnt ten deze, aan het roer van het schip staande, vergeten te hebben wat hij, in het ruim gezeten, zoo duidelijk gezegd had. Worden de ministers er naar gevraagd, dan is men aan hel voorbereiden, worden de kamerleden er over aangesproken, dan beginnen ze te lagchen. Men is onverschillig geworden. Men spreekt er eens over in de troonrede en daarop in de kamer en neemt het te baat om een goede vertooning te maken in liet adres van antwoord. De indiening van onvoldoende ontwerpen, zooals dat op de regterlijke inrigting, brengt al verder en verder van liet doel af. Men stelt wijzigingen voor, die de indiener de kracht mist om te voorkomen of te doen verwerpen. Men stemt af en sluimert in met dat zelfde lachje totdat de ernst der tijden de imre- slapenen ten slotte wakker zal schudden. Nadat spreker in eene uitvoerige beschouwing was getreden van art. 194 der grondwet, besloot hij zijne rede met eenige algemeene opmerkingen van staatkundigen aard, vooral met betrekking op den tegenwoordigen toe stand. Bij de keuze der ministers moet men met naauwgezetheid te werk gaan. Slechts erkend knappen mannen moet liet roer van staat in handen worden gegeven. Het hoofd van elk kabinet moet ook stilzwijgend geëer biedigd worden als het hoofd der partij, waartoe hij behoort. De tijd,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1