De ministers van binnenlandsche zaken en van koloniën hebben zich mede naar Vlissingcn begeven. Aanstaanden Donderdag, des ochtends ten 9 ure, vertrekt Z. M. naar den Bricl en wordt nog denzelfden avond hier terugverwacht. Naar wij vernemen zal li. M. de koningin den 27sle" dezer hare bui- j tenlandsche reis aanvaarden. Z. K. II. prins Hendrik is gisteren avond uit Duitschland hier terug gekeerd. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. Voor de criminele kamer van het provinciaal geregtshof in Zuidholland zal aanstaanden Vrijdag leregt staan O. S.koopman te 'sllagc, beschul digd van misdadige deelneming aan het in omkopen brengen van nage maakte zilveren nationale gangbare muntspeciën. Het openb. ministerie zal worden waargenomen door den advocaat-generaal mr. van Jlaanen. Als verdediger zal optreden mr. C. Rueb. Velen waren heden middag, ondanks liet ongunstige weder, op de be graafplaats Eik-cn-Duinen bijeengekomen, om getuigen te zijn bij deter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer dr. 51. Hoek, in leven hoogleeraar aan de Utrechtsche hoogeschool en die in de afgeloopen week, op 38-jarigen leeftijdhier ter slede overleden is. Diep bewogen nam pro fessor Aluldereen der collega's van Hoek, namens de Utrechtsche faculteit, waarvan cenigc leden hier vertegenwoordigd waren, voor den geopenden grafkelder het woord op, om den rouw te schetsen, waarin de Utrechtsche hoogeschool is gedompeld: haar was toch een kostbare schat ontvallen. De wetenschap, zcide hij hoofdzakelijk, verwachtte veel van onzen Hoek, waiit reeds had zjjn vernuft, zijn genie rijke vruchten voorlgcbfagt op een ge bied slechts toegankelijk voor weinige bevoorregtcn. Als van zelf ver bond spreker den naam van den in het vorige jaar verscheiden Ncderlandschcn sterrekundigc Kaiser en dien van Hoek. Waardige leerling, sprak hij, van zulk een meester, moest ge reeds zoo spoedig uw leermeester volgen, en de kelen verbroken worden, die in Nederland de slerrekunde als wetenschap zon in stand houden? Al is uw naam met eere opge- icekcnd en zal tuv roem leven, zoolang de wetenschap haar licht ver spreidt, toch treurt de wetenschap en met haar de hoogeschool, die in u een vruchtbaren bodem vond voor schoone natuurwetten; in u, die hel waagdet, een der meest treflende natuurverschijnselen aan uw door ziet te toetsen. De Utrechtsche hoogeschooi treurt ook met u, diep be droefde weduwe, die in de lente van het leven uwe levenszon ziet onder gaan; met u, zwaar beproefde ouders, die op uw zoon, een sieraad onzer hoogeschool, met welgevallen moest neerzien. Ik weet het, zoo besloot de spreker, geen taal is rijk genoeg, om Uwe droefheid te matigen; toch zal de gedachte u goed doen, de gedachte, dat niet alleen betrekkingen en vri nden, maar dat ook de wetenschap, dat ook de Utrechtsche hoogeschool, wier tolk ik ben, bij ons aller verlies, met diepen weemoed vervuld zijn. De schoonvader des overledenen bedankte, namens de familie, voor de laatste eer den ontslapene bewezen. En hiermede was de droevige taak der ter aarde bestelling volbragt, hartverscheureud voor den vader, die het stoffelijk overschot van het vijfde zijner kinderen moest verzeilen tot aan de groeve, waar reeds vier den broeder ter ruste waren voorgegaan. BlTJ'ENLAlNDSCIlE BEBIETKN. FKAXKBW K. In de isscmblnat. worden de geruchten nopens eene tusschcn de prinsen van het huis van Bourbon sedert de zameukomst te Krohsdorf uit gebroken oncenigheid tegengesproken. Wij zijn in staat gesteld, zegt dat blad, te verklaren dal er tusschcn hel hoofd van het huis van Bourbon en ile medeleden van zijn huis gccne oneenigheid bestaat. Ook bestaat er geene oueenigheid lusschen de voormalige legitimistische en orleanistische partijen, welke thans gezamenlijk slechts écne partij, de royalistische, vormen. Wij kunnen de verzekering geven dat de door de voornaamste vrienden van de graven van Chambord en van Parijs gevoerde taal geene reden geeft om te vreezen dat de door de zameukomst van Frohsdorf verkregen uitkomst eenig gevaar zou Ioopen. Tc gelijk verklaart hel blad het gerucht voor valsch dal de heer de Broglie aan den graal van Chambord onmogelijke eischen zou hebben gesteld. Betreffende de werkzaamheden van de krijgsraden, die uitspraak heb ben gedaan over de misdrijven in verband staande met de Commune, ver neemt men dal van de 50000 zaken, over welke die raden moesten beslis sen 9200 te gering te zijn geweest voor een formeel onderzoek en dus zijn teruggegenomen. In 23500 gevallen is na voorloopig onderzoek afgezien van verdere behandeling; zij werden verklaard geen reden tot vervolging op te leveren. In 9000 gevallen is na formele instructie en defensie vonnis geveld en 2750 beschuldigden zijn bij verstek veroordeeld; 2300 gevangenen zijn vrijgesproken. Er blijven nu nog 2700 zaken ter afdoening over, en deze zullen voor het einde van het jaar gedaan zijn. De heer Thiers heeft uit I.ucern ecu brief geschreven aan den heer Jules Ferry, in antwoord op een adres van de meerderheid van den depar- teaientaleu raad der Vogezen, dat de heer Ferry hem had doen toekomen: «De gevoelens der onderteekenaren van het adres, zegt hij daarin, en de wijze waarop mij die kenbaar gemaakt zijn, hebben mij diep getroffen. Ik zoek noch ophef te maken, noch demonstraliën uit te lokken: maar dank baar ontvang ik de huldeblijken mijner medeburgers. Hunne goedkeuring is de eenige bclooning, die mijne eerzucht zoekt, en deze is onafhankelijk van de luim der partijen, wanneer zij wezenlijk verdiend is Ik geloof dat dit hier het geval is; want, wat ook gezegd wordt door sommigen mijner vijanden, die veel erger op mij gebeten zijn dan ik had kunnen denken, ik heb in de laatste 3 jaren wel wat voor mijn land gedaan, liet land erkent heten daardoor ben ik ruim beloond. Ik weet niet of het in het belang is van de conservatieve republiek, dat ik de voortreffelijke oostelijke pro vinciën op nieuw kom bezoeken. Ik blijf de republiek als den eenig moge lijken staatsvorm beschouwen. Elk andere regeringsvorm zal de zegepraal zijn eener partij op alle andere partijen, en zal noch onbevangen, noch regtvaardig, noch verzoenend wezen." Op 4 September, den verjaardag der revolutie, is de rust nergens ge- stoord geworden. Uit Perpignan verneemt men echter dat een koopman, wonende op een plein, waar gedanst werd, eene buste, de republiek voor stellende, voor de glazen had geplaatst. De policie gelaste den koopman het beeld weg te nemen. Deze weigerde. Alstoen werd van hooger hand de winkel gesloten en het dansen op het plein verboden. De gewapende magt verscheen vervolgens op het plein om het te doen ontruimen. De overheid van het dep. Var heeft een club van Draguignan,genaamd //Jeu de Paume", doen sluiten. Volgens den Francais was de club een der krachtigste middelpunten der Zuid-Fransche demagogie geworden. Het blad gelooft dan ook, dat deze maalrcgel de goedkeuring verwerven zal van alle ordelievenden in het departement. De Engelsche pelgrims zijn op 3 September te Paray-le-5IoniaI aange komen en luisterrijk ontvangen. Zij zijn onmiddellijk in optogt, met ont rolde banieren, naar hel kerkgebouw getrokken; terwijl nagenoeg de geheelc bevolking zich aan den stoet aansloot. Naar verzekerd wordt, zal eerst daags uit Nederland en Belgie een duizendtal pelgrims naar Paray-le-Monial te Parijs aankomen. Eenige leden van het wetenschappelijke genootschap hebben te Lyon, onder de leiding van den aeronaut Poitevineene opstijging beproefd, die goed geslaagd is, maar waarvan de afloop echter niet goed was. Nadat mepn in minder dan twee uren tijd eene breedte van 200 kilometers had doorloopen, is, in den omtrek van het fort des Rousses, in de Jura, tot de nederdaling besloten, die echter, ten gevolge van een aan de veiligheids klep ontstaan gebrek, veel sneller heeft plaats gehad dan men gewenscht had. Van de vijf congres-leden, die den luchtreiziger vergezeldenheeft vootal de oudste hunner, de heer Martins, deken van de geneeskundige faculteit van Montpellierzware kneuzingen bekomen. 8PAKJE In eene vergadering van de meerderheid der cortes heeft de heer Cas- lelar zich bereid verklaard, het presidentschap bij het uitvoerend bewind te aanvaarden, mits hem in die betrekking de uitgebreidste volmagt wordt verleend. Men besloot een voorstel in dien zin aan te nemen. Op het congres van de internationale werklieden-vereeniging, teGcnêve gehouden, is door eencn gedelegeerden uit Spanje een verslag uitgebragt, waaruit het volgende blijkt. De Internationale had onder de Spaansche werklieden een zeer grooten voortgang gemaakt, en was vooral in den laatsten tijd zeer sterk uitgebreid geworden. In Augustus des vorigen jaars bestonden er in Spanje 236 afdeelingen met 20402 leden en thans 331 afdeelingen met 25600 leden. Tevens bestaat er in Spanje eene op zich zelve staande vereeniging van fabriekarbeiders, welke zich aan de Interna tionale aangesloten en hare beginselen in haar reglement opgenomen heeft: deze vereeniging telt 226 afdeelingen met 30400 ledenzoodat de beginselen der Internationale gezegd kunnen worden in Spanje 56000 openlijke aan hangers te hebbenwelke in 557 afdeelingèn verdeeld zijn. De vereeniging beschikt, over zes Spaansche dagbladen, welke voor hare beginselen propa ganda maken en, volgens het verslag, dat werk met goede uitkomsten drijven, even als de pogingen der Internationale veel hebben bijgedragen om den toestand der Spaansche werklieden te verbeteren. De werkzaamhe den der Internationale bestonden in het afgeloopen jaar hoofdzakelijk in het bewerken van werkstakingen, welke niet minder dan 130 in aantal bedroe gen en gemeenlijk leidden tot verhooging van de loonen of vermindering van de werkuren, echter niet dan tegen eene som van 400,000 pes., op welke het onderhoud der werkstakers aan de kas van de vereeniging tc staan kwam. Van de afkondiging der republiek had de Internationale niet veel voordeel gevonden; alleen waren er andere personen aan de regering gekomen, doch uitzigt op verbetering van den maalschappelijken toestand der werklieden werd daardoor niet geopenden de vereeniging had dus gemeend hare propaganda op den ouden voet te moeten blijven drijven. Zoodra echter het bewind van den heer Pi y 5Iargall had plaats gemaakt voor eene regering, welke optrad met het besluit om de orde krachtig te handhaven, begreep de vereeniging dat er pogingen tot hare onderdrukking zouden volgen, en toen werkelijk 'een paar harer afdeelingen bij het uit breken eener werkstaking gesloten waren geworden, besloot zij dat geweld met geweld gekeerd zou worden. Alles wat er omtrent plunderingen en wreedheden, die de werklieden te Alcoy zouden bedreven hebben, verteld werd was niets dan logen en laster. D UITSCIIL, A.STD. In navolging van hetgeen na den oorlog van 1813 en dien van 1815 is geschied, heeft de keizer den wensch geuit, dat in alle gemeenten der monarchie in de kerken gedenksteenen zullen worden geplaatst, waarop de namen zullen worden gebeiteld der gemeentenaren, die in den jongstenoor log zijn gesneuveld. Ter eere van de gesneuvelden zal aan het hoofd van den gedenksteen dit opschrift prijken: //Uit dit kerspel stierven voor koning en vaderland;" waarna de namen zullen volgen van alle gesneuvelden, die vroeger tot het kerspel behoorden. 5Ien verneemt dat men thans te Berlijn een plek heeft gevonden, waar het parlementsgebouw voor den rijksdag zal worden gesticht. Het ligt in de nabijheid der Altenbrug en heeft een oppervlakte van 2500 vierkante roeden. De koopsom zal ter naauwernood de helft bedragen van de ter reinen waarover vroeger is onderhandeld. De Pruissische regering heeft besloten, naar de provinciën, waar de cholera heerscht, een aantal geneeskundigen te zenden, tegen vrije reis- en verblijfkosten, benevens eene toelage van 5 th. per dag. Er hebben zich reeds velen aangemeld om daartoe in aanmerking te komen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2