LEI0SCHE €01)11 AAI {875. N\ 313. DUVGSDAG 9 SEPTEMBER. BINNENLAN DSCHE BKBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p.f 3.50; met hei f erslag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 's jaart, buiten dt expeditiekoeten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De pr[js der Adverlentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLE1Ï Expeditie-Kantoor van Adverter.tiën te Hamburg Lubeck frankfort a, M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (lallen, Genève en Lauianne. Bij deze Courant toordt verzonden IV". 3G blad 45) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 3 September. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt maakt be kend dat zijdie genegenj;zijn om eene plaats van apotheker 3e ltl. bij de armee hier te lande le vervullen, zich bij verzoekschrift, op zegel geschre ven en portvrij in te zenden, zoodra mogelijk bij lieni inspecteur kunnen aanmelden. Aan die betrekking is verbonden een jaarlijkse!) tractenient van ƒ900 en de rang van 2<len luitenant bij het leger. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineren van hen. die alsnog eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs in de landbouwkunde wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1873 zitting zal houden te Arnhem op 11, 12 en 13 September aanst., en benoemd: lot lid en voorzitter: hoog leeraar dr. M. Salverda, inspecteur van het middelbaar onderwijs le 'sGra- venhagc; tot leden dr. J. 11. van Bemmelen, directeur der iioogere burger school te Arnhem; dr. O. Pisch, leeraar aan de landbouwschool te Wage- ningen; dr. C. Freylag, hoogleeraar aan het landhuishoudkundig instituut der hoogeschool te Halle; Cs. Reinders, landbouwer te Warflum; G. J. van den Boschdirecteur van den Wilhelminapolder te Wilheminapolder, bij Goes. Naar men verneemt, meldt liet U. D., zijn de nog ontbrekende gelden, benoodigd voor den aanleg van de spoorlijn Leiden—Woerdenthans te Londen gevonden, zoodat met de toegezegde gelden door de betrokken ge meente-besturen het benoodigd kapitaal van drie millioen aanwezig is. Door de concessionarissen zal daarvan weldra mededeeling gedaan worden en daarna zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. De kapitein op non-activiteit E. J. F. Franck is weder bij het 4e reg. infanterie in activiteit gesteld. Blijkens het daarvan uitgegeven programma zal de opening van de ver gadering der stalen-generaal op den 15Jen dezer op de gewone wfjze plaats hebben. Ten gevolge van het door den voorzitter der Hollandsche maatschappij van landbouw, dr. A. H. van der Boon Mesch, wegens redenen van gezond heid genomen ontslag en met het oog op de wenschelijkheid om in de daardoor ontstane vacature nog op de aanstaande algemeene vergadering te Amsterdam te voorzien, worden voor de betrekking van voorzitter aanbe volen de heeren C. J. van der Oudermeulen, te 'sHage; A. II. van Tien hoven, te Gorinchem, en mr. D. J. Viruly, te Voorburg. Onlangs is gemelddat de hoofdingenieur Stroolmanvergezeld van de ingenieurs Stieneker en Hoogerwaardeene zending naar Egypte zou aan vaarden. De Stoompost verneemt, dat er van die zending, althans voor eerst, niets komt. Het bij de firma Enthoven gegoten beeld van de Nimf, bestemd voor den Bi iel, is dezer dagen in de fabriek te zien geweest. Het is, zegt de Speet., zeer goed gelukt en een schoon gietwerk. De lichte bronskleur is fraai, liet beeld doet in liet metaal eene gelukkige uitwerking, en deze zal ongetwijfeld nog winnen, wanneer het op de vercischtc hoogte gezien wordt. De houding is vol opgewektheid en bevalligheid, vooral de opgehe ven reglerarm met het vaandel, waarover zoo ten onregte als iets onbe staanbaars gespot is, en de dunne zwevende draperie, die zich om de beencn in zeer sclioone lijnen plooit. De lessen aan de rijks kweekschool voor onderwijzers le Haarlem zijn dezer dagen weder begonnen met een aanlal van 46 kwcckelhigen. In het eerste studiejaar zijn er 13 toegelaten, waarvan 10, na gehouden vergelijkend examen, in liet genot eener rijks-beurs zijn gesteld en 3 voor eigene rekening studeren. Bovendien is een nieuwe cursus voor dienstdoende hulponderwijzers geopend, aan welken door ruim 20 personen, wordt deelgenomen. In de gemeente Haarlemmermeer zijn Vrijdag namiddag, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, van de Gebr. van der Beek drie bergen net graan, een met hooi een gebouw, waarin de woning van den opzig- ter en 400 hectoliters oliezaad eene prooi der vlammen geworden. Van het 3e reg. huzaren te Haarlem zal een detachement naar Brielle vertrekken voor de feesten, die aldaar zullen plaats hebben. De officier van justitie le Rotterdam heeft de aandacht gevestigd op een persoon van ongeveer dertigjarigen leeftijd, gezond van uiterlijk, met donker haar en donkere wenkbraauwen en vollen haard, en waarschijnlijk Italiaan van geboorte, die in het laatst der maand Augustus aldaar billettcn van de Lombardische bank heeft uitgegeven van 1000 lires, welke blijkens berigt uit Milaan zijn bevonden valsch te zijn; enkele billclten droegen het evenzeer valsche stempel van Weiss en Schott te Florence. Te Monnikendam zal ter herdenking aan den roemrijken slag op de Zuiderzee, nu 300 jaren geleden, onder hevel van den admiraal Cornelis Dirksz, burgemeester van Monnikendam, in October aanslaande, mede feest werden gevierd. Tot leeraars aan de hoogcre burgerschool te Hoorn zijn benoemd; voor de Hoogduitsclie en Engelsche talen en letterkunde de heer K. ten Bruggencate te Almelo, en voor de natuurkundige wetenschappen de heer R. Sinia, leeraar aan de hoogere burgerschool te Enklniizen. In de legerplaats te Milligen hadden Vrijdag II. weder groote manoeu vres in het vuur van twee partijen tegenover elkander plaats. De escadrons van het 4dt reg. huzaren, in garnizoen le Deventer, worden verondersteld deel uit te maken van een vijandelijk legercorps, dat den IJssel is overge trokken en eene voorwaartsche beweging maakt in de rigting Deventer ApeldoornAmersfoort. De kamperende divisie werd verondersteld van de Grebbelinie in de rigting Amersfoort—Apeldoorn naar den IJssel op te ruk ken met het doel den vijand te noodzaken over die rivier terug te trekken. Scheidsreglers waren: de kolonel baron Gansneb, comm. van het 4de reg. huzaren, de kolonel van Toll, comm. van het lsle reg. huzaren, de luit.- kolonel van Gheel Roellcomm. der art., en de luit.-kolonel Roloff', chef van den staf der vcreenigde troepen. Zaturdag hebben weder dergelijke manoeuvres plaats gehad. 'sGRAVENUAGE. 8 Septembe. Door Z. M. is bepaald dat het secretariaat der commissie gedurende den tijd van één jaar, ingegaan 1 Augustus 1873, belast met het afnemen der natuurkundige examens volgens art. 4 der wet van 1 Junij 1865wordt opgedragen aan het lid dr. Th. Place, hoogleeraar te Amsterdam. Voorts zijn benoemd; tot lid dier commissie, het plaatsvervangend lid dr. D. de Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leiden, en tot plaatsvervangende leden: dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningen, en dr. F. van Calker, leeraar aan de rijks- hoogcre burgerschool te Tilburg. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger van het haven- en schatgeld op het kanaal van Walcheren, voor zooveel de zeeschepen betreft, de heer W. Scliuylenburgontvanger der directe belastingen, te Viissingen. De heer A. Arata is benoemd lot Nederl. consul te Civita-Vecchia. De luit. ter zee 2C kl. P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur, uit O. I. teruggekeerd, wordt op non-activileit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzer G. A. Sedee, zich noemende en schrijvende Cedee, en de hulponderwijzers W. F. Com- merell en A. Baars Wzn., gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Naar men verneemt heeft het Z. K. II. den groothertog van Saxcn- Weimar-Eisenach behaagd den heer J. Ragut, tweede secretaris van Z. lv. 11. prins Hendrik der Nederlanden, le benoemen tot ridder zijner orde van den Willen Valk 2e klasse. Heden ochtend ten 7 ure 'zijn Z. M. de koning en Z. K. II. prins Hendrik, ter bijwoning van de opening der havenwerken'enz.naar Viissin gen vertrokken. Aan het station van den Rijnspoorweg alhier werd Z. M. gecomplimenteerd door den president der maatschappijden heer mr. Ames- hoff. De vorstelijke personen begaven zich van hier tot het slation Vlake. alwaar het koninklijke jagt gereed zon slaan om hen naar Viissingen over ie brengen. De koning zal in Middelburg overnachten en morgen ochtend ten 7 ure naar de residentie lerugkeeren. alwaar Z. M. ten 12 ure zal arriveren.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1