PER TELEGRAAF. HIJ VOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 8 September 8873, A°. clóó. Uit Washington wordt het volgende gemeld: Door een marine-officier, juist van Oost-Indië teruggekeerd, verneemt men, dat al de stammen van Noord-Sumatra zich'bij den Sultan van Atchin hebben aangesloten. Alleen van één stam hebben 14000 man de peper-plantages verlaten en den Sultan hulp aangeboden. Een algemeene opstand der Maleijers tegen het Hol- landsche gezag wordt tegemoet gezien. Ce Sultan van Atcbin gaf den Ame- rikaanschen consul den wensch te kennen, dat hij eene naauwcre verbin ding met de Vereenigde Staten wilde aanknoopen; hij voegde er bij, dat als de Vereenigde Staten hem bescherming verleenen wildenhij daartegen uitgebreide handels- en andere voorregten verleenen zoude. De consul gaf den Sultan te kennen, dat hij zijn voorstel niet beter kon doen, dan door een afgezant naar hel gouvernement der Vereenigde Staten te zenden. FKASiHKIJfi. In le Soir, thans officieus orgaan der regering, wordt het volgende medegedeeld: De ministerraad heeft eene vergadering gehouden onder prae- sidium van den president der republiek. Die vergadering heeft van tien ure tot over twaalven geduurddaarin werd vooral beraadslaagd over de verkie zingen, waaromtrent in eene aanstaanden Zaturdag te houden vergadering eene beslissing zal worden genomen. Wij kunnen hierbij voegen, dat de verkiezingen voor openstaande plaatsen in de nationale vergadering deels in October en deels in December zullen worden gehouden. -- Men verneemt dat het thans bepaald is dat het regtsgeding van maar schalk Bazaine te Trianon zal gevoerd worden. Zondag 11. heeft de heer Parisot, maire van Belfort, den heer Thiers, te Lttzern, de gouden medaille overhandigd, die de eerstgenoemde stad ter eerc van den gewezen president hééft doen slaanen waarop de inscriptie prijkt: "Het lransch-gebleven Belfort aan den heer Thiers. 2 Augustus 1873." Ook een zeventigtal katholieken uit Zweden is, onder leiding van den graaf van Ferdestad, te Parijs aangekomen, om ter bedevaart naar Paray-le- Jlonial le gaan. Den lst£D September heeft in de groote gehoorzaal der Parijsche Sor- bonne de opening van het internationale orientalisten-congres, onder een groolen toevloed van belangstellendenplaats gehad. Het aantal geleerden uit alle, zelfs de vcrstafgelegcn landen, die aan dit congres deelnemen, is zeer talrijk. De eerste zitting werd o. a. door ruim honderd Chinezen en Japannczcn bijgewoond, In deze eerste zitting van het congres zijn ver scheidene cerediploma's en bronzen medailles uitgereikt aan correctoren opzigters en werklieden van de nationale drukkerij, van de drukkerijen der heeren Firmin Didot, Bouchard-Huzard enz., die zich gedurende de laatste dertig of veertig jaren met opzigt tot de uitgave van in oostersche talen geschreven werken verdienstelijk hebben gemaakt. ZWITSERLAND. De in de te Oltcn gehouden algemeene vergadering van gedelegeerden der oudkalholieke .vereenigingen in Zwitserland aangenomen resolutien strekken tot 1°. invoering der landstaal bij alle godsdienstige handelingen, voorloopig met uitzondering der mis; 2". vereenvoudiging van de eeredienst; 3°. afschaffing van alle betaling voor kerkelijke verrigtingen4". afschaffing van betaling voor dispensatien; 5". verbod van den St. Pieterspenning, van den handel met aflaten, van inzamelingen voor de propaganda enz.; 6". beperking van het misbruik der broederschappen, der bedevaarten, der ver eering van beeldenenz.7°. behandeling der kerkelijke beletselen tegen huwelijken, voor zoo ver daarvan tegen betaling dispensatie verleend werd, naar de burgerlijke wet; 8°. afschaffing van alle beperkende voorwaarden bij het sluiten van gemengde huwelijken; 9°. toelating van doopgetuigen van andere christelijke gezindheden: 10». secularisatie der begraafplaatsen; 11°. verpligting der geestelijken om bij alle begrafenissen het kerkelijk geleide te geven, zoo zulks verlangd wordt; 12». invoering van volkomen gelijkheid der lijkplegligheden voor rijken en armen; 13°. oprigting van neutrale scholen; 14°. toekenning van bestaande stipendien voor studenten in de god geleerdheid ook aan studentenwelke zich aan het ambt van zielzorgers bij oud-katholieke gemeenten willen wijden. DITITSCHLAND. De Prov. Corr. deelt het volgende mede: De rijkskanselier vorst von Bismarck, die den 30slcn Aug. ter deelneming aan de feesten hier aangeko men was, vertrekt weder naar zijne goederen, Ook de president van het staatsministerie, veldmaarschalk graaf von Roon, verlaat Berlijn weder en zal op zijn vroegst met de helft van October terugkeeren. Van de aanwe zigheid van den rijkskanselier en den minister van buitenlandsche zaken en van den president-minister, en van de terugkomst der gezamenlijke minis ters is gebruik gemaakt tot het beraadslagen over en het beslissen van onderscheiden gewiglige quaestiën. Wat de parlementaire werkzaamheden betreft is thans bepaald afgezien van eene vernieuwde bijeenroeping des i'ijksdags in den loop van dit jaar. De verkiezingen voor het Fruissische huis van afgevaardigden zullen waarschijnlijk tegen het laatst van October uitgeschreven worden. In de eerste helft van October zullen de provinciale landdagen in het grootste gedeelte der provinciën worden bijeengeroepen. Het op grond der onlangs uitgevaardigde kerkelijke wellen ingestelde honinkljjk geregtshof voor de kerkelijke aangelegenheden heeft zijne eerste zitting gehouden en zich geconstitueerd. Bij het in die zitting vastgestelde reglement is het beginsel van de mondelinge behandeling der regtszaken ruimer toegepast, dan tot dusver bij de meeste geregtshoven in Pruissen het geval is. Reeds zijn bij het hol eenige zaken aangebragt. Te Berlijn heeft een congres van ünitsche kappers plaats gehad, waar aan vele kappers uit andere landen, zelfs uit Amerika, hebben deel geno men. Bij die gelegenheid is eene haarmarkt gehouden. Onder de plaatsen waar thans de cholera heerscht, worden ook ge noemd: Ingolstadt, Landshut en Heilbronn. Te Koningsbergen waren op 29 Aug. 57 personen aangetast en 24 overleden. Volgens officiële opgaven zijn uit Hamburg gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar vervoerd 45635 landverhuizers; gedurende de eerste 7 maanden van 1872 was dat aantal 42,892 personen, terwijl in een gelijk tijdperk van 1871 dat aantal niet meer had bedragen dan 21,173 personen. Er heeft derhalve, sedert den oorlog, een vermeerdering van ruim 100 per cent plaats gehad. 's GRAVENHAGE6 September. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië zijn in Benkoelenboven Lais, de adsistent- resident en een controleur vermoord: versterking werd daarheen gezonden. De Staatscourant van heden avond bevat het programma van de opening der vergadering van de staten-generaal door den koning op Maandag 15 September. MADRID, 5 September. In de cortes zijn de discussiën voortgezet over het voorstel om de militaire wetten streng toe le passen. De heer Navar- retla heeft een amendement voorgesteld tot afschaffing van de doodstraf bij de militairen. Het werd verworpen met 89 tegen 85 stemmen. De ministers hebben hun ontslag aangevraagd. Salmeron heeft het ver leend. Hij zelf zal zijn ontslag indienen na de aanneming van het voorstel van den heer Martinez, lot herstel der militaire wetten in al hare gestreng heid. Gaslelar zal tot president worden verkozen. MADRID, 5 Sedtembcr. Er is eene geheime bijeenkomst gehouden der Cortes. Castelar verklaardedal alle krachten moeten worden ingespannen door de liberalen om de Carlisten te bestrijden, vooral nu in geheel Europa een geest van reactie zich openbaart. De heer Salmeron zeide, dat hij sedert 20 jaren een voorstander is van de afschaffing van de doodstraf; hem ont breekt de zedelijke autoriteit om de straf toe te passen. Hij gelooft verpligt te zijn zich terug te trekken, en het kwam hem goed voor dat Castelar hem verving. De heer Rios Rosas verklaarde, dat de meerderheid der Cortes het land vertegenwoordigt en dat de weg moet gevolgd worden, die door Salmeron is ingeslagen. Castelar vroeg van 24 tot 48 uren tijd om zijn besluit te nemen. Hierop werd de zitting opgeheven. LONDEN. 5 September. Den 29 Augustus beproefde don Carlos den Ebro over te trekken, doch hij werd hierin door de vrijwilligers uit Viana ver hinderd, lot dat twee kolonnes van de troepen van Bregna verschenen en hem met Elio en Dorregaray in de rigting naar Santacruz de Camperes terugdrongen. Santa Fau heeft Murieta bezet en, vereenigd met een andere van Maesta gekomen kolonne, de Carlisten naar de Amesenas teruggedron gen. Tolosa is zeer versterkt. Op de bergen van San Gregorio wordt, in weerwil van de Carlislische beweging, het republiekeinsche kamp spoedig en degelijk versterkt. Men wil dat Espartero artillerie-officieren opgeëischt heeft om in dienst der regering te treden. Zondag zijn te Vittoria vele personen in gechtenis genomen. De gevangenissen zijn opgevuld met Carlisten. LONDEN. 5 September. Met betrekking tot de Noordpool-expeditie meldt Leigh Smith onder dagteekening van 4 Julij, dat hij mondbehoeften heeft verstrekt aan drie schepen der Zw'eedsche expeditie, die bij den noordelijken uithoek van Spitsbergen door het ijs ingesloten waren. PARIJS, 5 September. De regering heeft besloten dat, na de volkomcne ontruiming van het grondgebied door de Duilsche troepen, een dank-gods- dienstoetening in alle kerken, tempels en synagogen gehouden zal worden. In de Notre-Dame te Parijs is een plegtig Te Deum te verwachtendat door Mac-Mahon, de ministers enz. zal bijgewoond worden. De minister van on derwijs en eeredienst zal aan de bisschoppen en consistoriën eene aanschrij ving te dezer zake zenden. MUNCI1EN, 5 September. Het officiële blad bevat een koninklijk besluit betreflende de oprigting van volksscholen. In dit besluit vindt men ook naauwkcurige voorschriften met betrekking tot hetgeen gedaan moet worden bij de oprigting van volksscholen voor leerlingen van verschillende geloofs belijdenis. Het tot stand brengen van laatstbedoelde instellingen van onder wijs is gemakkelijker gemaakt. Ten einde uitvoering te geven aan de rijksmuntwet is reeds de intrek king van de een- en tweeguldenstukken gelast. Het hooggeregtshof heeft heden het beroep in cassatie in zake Adèle Spilzeder behandeld. De advokaat der veroordeelde concludeerde, wegens een gebrek in den vorm bij de behandeling van het proces voor den eersten regter, vernietiging van het vonnis en verwijzing van de zaak naar een ander, zoo ver mogelijk van Munchen verwijderd geregtshof, eventueel, wegens onjuiste toepassing van de artt. 281 en 283 van het strafwetboek. Het openbaar ministerie eischte verwerping der voorziening. Aanstaanden Dingsdag uitspraak. KONSTANTINOPEL, 4 September. De wet, waarbij gelast wordt de in schrijving op het grootboek en de uitgifte van obligatiën voor 22 millioen pond. bestemd tot de aflossing bij wijze van conversie van de ten jare 1872 gecreëerde schalkislbonsis heden afgekondigd. Meii weef nooit wat er gebeuren kan. Een aanzienlijke dame bevond zich op een stoomboot. De lichte beweging, welke de boot maakte, niet kunnende verdragen, viel zij in zwijm. Oordeelt over de verlegenheid van de familie, die haar vergezelde, en die haar te vergeefs tot het leven trachtte terug te roepen. Een doctor, die zich onder de'passagiers bevond, haalde een flacon uit zijn zak en wreef daarmede de slapen, de hals en de handen van de dame in, die eindelijk tot zich zelve kwam. Over de parfumerie ondervraagd wordende, antwoordde hij: ik reis nooit zonder een flacon van dit wonderbare water mede te nemenwant men weet nooit wat er gebeuren kan. De bijzondere eigenschappen daarvan komen voort, dewijl het op aromatische planten gestookt is. Al de goede eigenschappen van planten, bloemen, zaden, zijn daarin vereenigd. Het heet Eau d'Anvers, en is uitgevonden door Aug. de Marbaix, te Antwerpen, en ik raad u ten sterkste aan op reis altijd eenige flacons er van mede te nemen, daar men nooit weet wat er gebeuren kan. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5