LEIBSCHE COURANT. 1873. MAANDAG 8 SEPTEMBER. STADS-BERICIITEN. PATEHTBLADEW. BUM NKIN LA IN DSC! IK BKKIGTKIN. SS\ i\°. 211. Be Cot rant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Be prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3,franco p.p.f 3.50; met hei f'er slag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roc* f 5.50 's jaart, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke, nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertcntiCn is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentie» voor OnitsohinndOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door ïIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor vaa Advertentiën te Hamburg Lubeck frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. üallen, Genève en Lautanni. c. vs v t.vrar uü.yjr -r- S^iav.yjTlV.rryg Bij deze Courant behoort een BfJPOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van Anton Diederich Wempe stukadoor en handelaar in brandstollen, wonende binnen deze gemeente, daarbij verzoekende om liet pakhuis in de Salomonsteeg, n°. 4, tot magazijn van brandstoffen te mo gen doen inrichten; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19) en 29 April 18G4 (Staatsblad n®. 39), alsmede op art. 280 der Algetneene Politieverordening van 24 October 18C7; Doen te weten, dat lot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatici! de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den lld®D September aanst. 'svoortniddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvanzjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 September 1873. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patcntbladenover het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 7, 8 en 9, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente, verkrygbaar zijn, dageljjks, met uitzon dering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren, terwijl de belanghebbenden worden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 September 1873. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 6 September. De arrond.-reglbank alhier heeft op de lijst van aanbeveling voor de betrekking van kantonregter te Woerden geplaatst de bh.: 1° mr. J. W. Mouton, griffier bij het kantongeregt te Zaandam; 2". mr. J. W. van Oos terzee, griffier bij bet kantongeregt te Noordwijk; 3®. mr. J. G. A. van 7,ijst, griffier bij het kantongeregt te Wijk bij Duurstede. Wij vernemen dat liet Lcidsch ^irchest, onder directie van den beer Wetrcns, met welwillende medewerking van vele heeren dilettanten, op 3 October e. k. in de slads-zaal een concert zal geven, ten voordcele van het standbeeld van P. Az. van der Werf, waarop zich o. a. de heeren Duysterde Goey en Vreeswijk als solisten zullen doen hooren en de tweede symphonie van van Beethoven zal worden ten gehoore gebragt. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 87 lot 95 volwassen personen en 34 tot 41 kinderen. -- Naar men verneemt heelt het Z. M. behaagd, de straf van den onlangs veroordeelden surnumerair der posterijen te Arnhem E. H. T. te veranderen in eene correctionele gevangenisstraf van gelijken duur. Het stoomschip Prins Hendrik, kapt. Üort, is eergisteren van Batavia naar het Nieuwe Diep vertrokken met volle lading en een aantal passagiers. Volgens het V. D. kan het bestuur van de Pomologische vereeniging te Boskoop, dat voornemens was vruchten te zenden naar de tentoon stelling te Weenen, wegens de geringe deelneming aan haar voornemen geen gevolg geven. Volgens hetzelfde blad is onder de verhooging van traclementen voor liet leger, voor soldaten en korporaals, die alsnu in toepassing is gebragt, eene bevreemdende uitzondering gemaakt voor de korporaal-tamboers, waarvan de meesten gehuwd zijn. Uit Haarlem meldt men dat Zalurdag-avond, even builen die stad, een meisje, dat van een familiepartijtje huiswaarts keerde, door een mans persoon, die haar scheen te hebben opgewacht, met een mes verwond is geworden. De dader heeft zich voor de gevolgen zoozeer bevreesd gemaakt, dat hy zich heeft verdronken. Zijn lijk is des Maandags onder de gemeente Haarlemtnerliede en Spaarnwoude opgehaald geworden. -- Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den gemeenteraad inge diend eene voordragt betrekkelijk het bouwen eener nieuwe koopmansbeurs. Burg. en weth. deelen mede dat de onderhandelingen niet den minister van financien tot vereeniging van liet telegraafkantoor met de beurs en tot tegemoetkoming in de kosten daarvan, niet tot eene bevredigende uitkomst hebben geleid. Daarentegen is onderzocht of en in hoeverre, in het geval liet meerendeel der kosten van eene nieuwe beurs door de gemeente zou moeten worden gedragen, op financiële hulp van den handel te rekenen zou vallenen dat onderzoek iieeft eene meer bevredigende uilkomst opgeleverd. De hoofdgedachte van eene door de commissie van handelaren uitgebragt rapport, waarmede burg. en weth. zich vereenigen, is, dat een gedeelte der beurs door een ijzeren hek zou worden afgescheiden, en aan den ingang tourniquets zouden worden geplaatst, welke elke beursbezoeker zou kunnen passeeren tegen betaling van 50 cents per keer. Men zou zich voor den toegang kunnen abonneren; aan bedienden van handelshuizen zouden, tegen betaling, toegangsbewijzen kunnen worden ter hand gesteld. Op deze wijze, benevens van de opbrengst wegens het verhuren van lokalen, van het buffet enz. zou kunnen gerekend worden op eene jaarlrjksche inkomst van f 60000. Wat de plaats voor de oprigting betreft, is gekozen het terrein begrensd door de Damstraat, den O. Z. Voorburgwal, de St.-Pietersteeg en de Nes. De kosten zouden bedragen voor onteigening van 154 percelen 1,100,000; voor het beursgebouw zelf ƒ1,100,000; totaal 2,200,000. Aan het rijks museum te Amsterdam zijn door mej. Liotard gelegateerd 15 schilderijen van de hand van haren grootvader, den schilder J. E. Liotard. Te Purmerend is Donderdag 11. de bliksem langs de telegraafdraad in het telegraafbureau geslagen en heeft een der beide toestellen voor het oogenhlik onbruikbaar gemaaktdaar enkele deelen zijn verbrand en een gedeelte der machine is gesmolten. Verdere ongelukken zijn daardoor niet veroorzaakt. De bliksem is waarschijnlijk door de verdere geleiding in den grond gegaan. Te Hoorn werd ook een houtzaagmolen getroffen; hoewel er geen brand ontstond was de aangerigtc schade vrij groet. In de legerplaats te Milligen is Donderdag 11. de verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje met veel luister en geestdrill gevierd. Behalve de gewone vlaggen der kantineshadden de onderofficieren en manschappen bijna alle tenten met de driekleur en oranje getooid. Niettegenstaande het weder voortdurend dreigend was, waren duizenden bezoekers van heinde en ver gekomen om bij het feest tegenwoordig te zijn. De groote parade was luisterrijk. Het defileren werd op schitterende wijze met vlugheid en regel maat volbragt. Bij het defileren werd een hoofdofficier, door hel steigeren van zijn paardtegen den grond geworpen. Hij heeft echter geen letsel bekomen. Door het prov. geregtshof van Gelderland is J. H. Agelink, timmerman te Arnhem, schuldig verklaard aan het in brand steken zijner woning, waarbij menschenlevens in gevaar werden gebragten veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf. Bij de behandeling van de zaak van E. Beekman, van lieerde, voor het provinciaal geregtshof van Overijssel, heeft, na afloop van het getuigen verhoor het openb. ministeriebij monde van den advocaat-generaal mr. de Jong van Beek en Donk. zijne schuld aan den hem len laste gelegden moord op zijne vrouw gepleegd volhoudende, veroordeeling tot 20 jaren tuchthuisstraf geeischt. De verdediger, mr. If. II. van Cappelle, van Arnhem, hield de schuld voor niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Men meldt uit Leeuwarden: Aan de harddraverij, met paard en chais, op den verjaardag van den prins van Oranje, hebben 24 paarden deelgeno men. De prijs, een zilveren theeservies met dito theeblad en koffijvaas, is .gewonnen door T. Velstra, van Deinum, pikeur W. de Boer; de 1® pre mie, een zilveren bouilloire met onderstel, door H. Krol. van Noordwolde, pikeur H. Ilijlkema; de 2® premie, een gouden oorijzer, door P. Koopmans, van Wijnaldum. pikeur J. Jukema. Prijs en premien waren geschonken door Z. M. den koning en vertegenwoordigden eene waarde van ƒ2000. lie heer Velstra heeft alzoo ten tweedenmale in dit jaar den koninklijken prijs te Leeuwarden met zijn bekenden harddraver Sophia behaald.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1