BUIT EN LA A DSC 11L BE BIG TEN PER TELEGRAAF. BEiGIE. Te Brussel zal eerstdaags een congres worden gehouden Tan juristen en staatkundigen, out te beraadslagen over de wenschelijkheid om het vol- kenregt te wijzigen en een tribunaal van internationale scheidsregters te vestigen. Volgens het Mém. dipt. zal het volgende voorstel aan de verga dering in overweging worden gegeven. Elk gouvernement zal bij de regtbank van scheidslieden door een gelijk getal regters vertegenwoordigd zijn. De regtbank zal alle geschillen regelendie tusschen verschillende staten mogten ontstaan en wel overeenkomstig een internationaal wetboek, dat door liet congres zal worden vastgesteld. Alle gouvernementen zullen gehouden zijn de diplomatieke betrekkingen af te breken met die mogendheid, die weigeren zal zich naar de uitspraak der regtbank te gedragen. FRANKRIJK. Lc Soir deelt het volgende mede: Morgen (3 Sept.) zal uit Parijs naar Puitschland verzonden worden het laatste vierendeel van het vijlde milliard, zijnde de laatste termijn van de oorlogsschatting. De ontruiming van het grondgebied zal waarschijnlijk den 17den September geheel algeloopen zijn. In het leger van Parijs doen de gevolgen der ontruiming zich reeds gevoe len. Het vierde legercorps zal den marsch naar het westen voortzetten. Twee linie-regimenten hebben bevel ontvangen om den 5dcn September per spoorweg Parijs te verlaten. De thans door hen bewoonde kazernes, in de forten Charenton, Nogent, Vincennes en Rosny en te Reuilly, zullen betrok ken worden door twee thans te Courbevoie garnizoen houdende regimenten. Deze troepen-bewegingen zijn de voorloopcrs van andere, welke nog voor het einde dezer maand de geheele ontruiming der legerkampen van Meudon en Villeneuve en de gedeeltelijke ontruiming van het kamp van Satory ten gevolge zullen hebben. Men wil weten dat de hertog de Broglie, zich verzekerd houdende van de mislukking der fusie, de wcnschelijkheid heeft ingezien om hetzij din rcpublikcinschen regeringsvorm, als voorloopig, met den maarschalk Mac-Mahon als president te handhaven; of wel. indien hiertegen overwegen de bezwaren bestonden, over te gaan tot de behandeling der bij de Nationale Vergadering aanhangige constitutionele wetten. Men verzekert dat de hh. Dnfaure en Casimir Péricr reeds zijn gepolst over de vraag of zij met de intrekking der wetsontwerpen genoegen zouden nemen, indien de voorloopige toestand wierd gehandhaafd met den maarschalk als president gedurende een of twee jaren. Hel antwoord moet echter niet zeer bevredigend zijn geweest. Zij gaven te kennen dat de natie zeer ontevreden zou zijn over die hardnekkigheid om een voorloopigen toestand te willen bestendigen, welke tot niets dan onzekerheid en woelingen aanleiding geeft en, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, aan de royalistische partij vrij spel geeft voor hare onophoudelijk vernieuwde, maar onveranderlijk mislukkende aanslagen; zij meenden dat men thans tot eene beslissing moest komen en dat, nu de meerderheid zich de grondwetgevende bevoegdheid blijft toeken ken, zij verpligt is eene grondwet te maken en iets tot stand te brengen, hetzij de monarchie, hetzij de republiek. Zij behoort zulks althans te be proeven; mislukt die poging, dan behoort zij de taak over te laten aan de nieuwe vertegenwoordiging, welke de natie verkiezen zal. De Libcrté deelt mede dat kapt. Brunct, van den gcneralcn staf van het ministerie van oorlog, naar Berlijn gaat, ten einde met de Duitsche regering in overleg te treden, tot aankoop van een gedeelte van het oor- logsmalcrieel, dat tijdens den oorlog van 1870—71 door de Duitschers op Franschen bodem veroverd werd. De president is Woensdag naar zijn buiten Laforêt, bij Montargis, ver trokken voornamelijk 0111 zich daar gedurende ecnigen lijd aan het jagl- verniaak over te geven. Tweemalen per week zal de maarschalk evenwel teriiïkeerenom den ministerraad te presideren. De zittingen van dezen vinden thans eiken Woensdag en Zalurdag in het Elyse'e plaats. De maatschappij van geneeskunde te Parijs heeft eene bijeenkomst ge houden. waarin een rapport is voorgelezen van den correspondent dier maat schappij voor het arrondissement Havre, over de cholera in die stad. Hel is volstrekt niet bewezen, dat die ziekte er aangebragt is door een schip uit Hamburg, gelijk men gezegd heeft. De correspondent was geneigd te gelooven, dat zij ontstaan is onder den invloed der buitengewone hitte. Omtrent het aanwezig zijn der cholera lc Parijs waren de mededeelingen ontkennend; men had. zeide men, cholerine ten onregte voor cholera gehouden. Nadat het vuur groole schade had aangerigt, is de overheid in Algiers er eindelijk in geslaagd de boschbranden van Philippeville, El Arroech en llohertville, die men aan kwaadwillige Arabieren toeschrijft, te sluiten. Een groot eigenaar van olijfboomen, de heer Oldfield van Callc, heeft hij deze ramp een verlies geleden van meer dan 40000 franken. SPANJE. Omtrent het overbrengen van de Almansa en Fittoria van Carthagena naar Gibraltar door de Engelsche zeemagt verneemt men nader nog het volgende; De opstandelingen hadden den Brilschen admiraal Yelvcrlon be dreigd dat hunne schepen en forten het Brilsche eskader zouden beschieten, indien hij aan zijn voornemen gevolg gaf om de beide schepen uit de haven te vervoeren, en op de schepen en in de forten werden daartoe de noodige aanstalten reeds gemaakt. De admiraal besloot echter zich door die bedrei gingen niet te laten afschrikken, maar den uit Engeland ontvangen last te volvoeren en, mogt er geweld door de opstandelingen worden gebruikt, hunne in en voor de haven aanwezige oorlogsschepen lc vermeesteren, het geschut der forten tot zwijgen te brengen en het arsenaal in brand te schie ten zonder de stad te deren. Nadat een paar Britsche en een llaliaansch oorlogsschip de koopvaardijschepen uil de haven hadden gesleept en ook de Amerikaansche, Duitsche, Italiaansche en Fransehe oorlogsschepen naar bui ten waren gestevend, werd op de Britsche oorlogsschepen alles voor het gevecht gereed gemaakt, de beide vermeesterde schepen van Britsche be manning voorzien, en het geheele eskader verliet daarop de haven en de baai van Escombrcra, koers zettende naar Gibraltar. Ofschoon de schepen der opstandelingen eene gunstige positie voor eenen aanval hadden ingeno men en de Britsche schepen binnen het bereik der stukken van de forten waren, werd er echter geen schot gelost en liet men het eskader onge- j hinderd vertrekken. ITALIË. Men meldt uit Rome dat de commissie van liquidatie, naar mate zij met de uitvoering van de bepalingen der kloosterwet voortgaat, meer en meer moeijelijkheden van de zijde der geestelijkheid ontmoet, welke haar beletten hare taak spoedig ten einde te brengen. Aan de oppersten der kloosters was uit het Vaticaan bij eene circulaire de uitdrukkelijke last ge geven om zich ten aanzien der beschikkingen van de commissie stipt te ge dragen naar het voorbeeld van den Paus, die alle aanbiedingen van vergoe ding voor de aan de kerk ontnomen regten van eigendom van de hand had gewezen en steeds zou blijven wijzen. DUITSCIILANR. De Staats-Anz. bevat een verslag van de te Mannheim gehouden zitting der centrale commissie voor de Rijn-scheepvaart. De gewigtigste daarin be handelde onderwerpen zijnhet ontwerp eener vaste brug over den Rijn bij Germersheim; het algemeene nivellement van den Rijnstroom, waarmede de Pruissische directeur van den waterstaat Nobiling, onder medewerking der ambtenaren van den waterstaat der overige oeverstaten belast is; de verbe tering van het vaarwater der rivier in den Rheingau, naar een door Pruis- sen voorgesteld plan, welks uitvoering eene uitgaaf van 700,000 th. zal vereischen, en eindelijk eene in het najaar van 1874 door waterstaatsbe ambten der oeverstaten te houden inspectie van den geheelen Rijn, van Bazel tot aan zee. De Mainz. Anz. deelt mede dat op bevel der regering door de policie ter kennis is gebragt aan boekhandelaars en andere personen aldaar, dat zij voortaan geen plattegronden der stad in den handel mogen brengen, waarop de vestingwerken der stad zijn aangeduid. Tc Uiten, in Zwitserland, heeft de aangekondigde vergadering van gedelegeerden der oud-katholieke gemeenten plaats gehad. De voorstellen van het centraal comité zijn aangenomen. Ook is besloten het comité te verzoeken zoo spoedig mogelijk weder eene vergadering van afgevaardigden bijeen te roepen, ten einde over de voornaamste punten eener kerkeljjke organisatie te kunnen beraadslagen. BERLIJN, 4 September. De oDicieuse Prov. Corr. meldt, dat de Duitsche troepen te Verdun den 8 dezer zullen beginnen met de stad te ontruimen en dat zij die tegen 20 dezer zullen verlaten hebben. Voorts zegt het blad, dat de koning van Italië te Berlijn wordt verwacht; want nadat hij reeds vroeger het voornemen had te kennen gegeven om den keizer in den loop der maand September te bezoeken, heeft deze hem eene hoogst vriendschappelijke uitnoodiging gezonden. Deze zamenkomst. zegt het blad, zal strekken tot een veel bcteckenende bevestiging van de vriendschappelijke betrekkingen, die reeds lang tusschen beide regeringen hebben bestaan. MADRID, 4 September. Indien de heer Castelar zich met de zamcnstcl- lig van een nieuw ministerie belast, dan wordt de volgende combinatie waarschijnlijk geacht: Cervesa, koloniën; Pedrozal, openbare werken; Abarzuza, buitenlandsche zaken; Sanchez Bregua, oorlog; Berges, justitie. PERPIGNAN, 4 September. De officieren en soldaten, die bevel ontvingen om het escorte naar Berga te versterken, hebben geweigerd den marsch te aanvaarden. Zij zullen dientengevolge voor een krijgsraad gebragt worden. PARIJS, 5 September. De gouverneur van Parijs heelt, na den minister raad te hebben gehoord, de uitgave van het republikeinschc blad le Peuple Souverain verboden, omdat het in een artikel, voorkomendein hetnommer van gisteren, een aanval bevat tegen de regering door de nationale ver gadering ingesteld. Het Journal officiel bevat het decreet waarbij markies d'IIarconrt tot gezant te Weenen benoemd wordt, ter vervanging van markies de Banne- ville, die op zijn verzoek op pensioen is gesteld. MADRID, 4 September. De fregatten Almansa en Fittoria zijn onder Engclsch geleide gisteren Gibraltar binnengcloopen. BERLIJN, 4 September. De Prorincial-Correspondenz meldt dat afge zien is van het voornemen den rijksdag weder bijeen te roepen, dal de verkiezingen voor den Pruissischen landdag vermoedelijk tegen liet einde van October zullen geschieden, en dat de meeste der provinciale landdagen in de eerste helft van die maand zullen bijeengeroepen worden. Voorts leest men in genoemd blad dat Verdun den 8 en 10 September ontruimd zal worden. rilOKRAimA TAN Ml #.IKKUITVOEUI\f; E1V. Musis Sacrum. Zondag 7 September, 's namiddags ten twee ure, door het Muziekcorps van het 4,le Regiment Infanterie, onder directie van den Kapelmeester A. Grextzius. lstc Afd.1. Marsch, Hermann; 2. Ouver ture: «L'Africaine", Langlois; 3. Deux larmes", Valse, Humblel; 4. //Land en Zee", Fantaisie, A. Grentzius. 2C Afd.: 5. Ouverture: «Nabuchodonosor", Verdi6. «Les Gardes de la Reine", Valse, Godfrey; 7. Fantaisie //.Martha", Painparé; 8. Trompeter-StiickchenBender; 9. Marsch, Lehmann.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3