BUITLiNLAiNBSCIIE BLH!GTL;N alle nog afmarsch uit iiet kamp waren van Je twee balailions één gemaakt, om de sterkte te hebben als op voet van oorlog. De officierendie daardoor over compleet waren, hebben als toeschouwers de manoeuvres bijgewoond. Nopens den gezondheidstoestand der kampeerende troepen worden de meest gunstige verzekeringen gegeven. Het gemiddelde aantal ziekenter ambulance behandeld, bedraagt nog geen 150 per dag, op 8000 man 1, tegen 300 in het vorige jaar, toen het weder veel gunstiger was. Onge lukken, bij groote troepenverzamelingcn dikwijls voorkomende, hebben tot heden niet noemenswaardig plaats gehad. Tc Arnhem heeft dezer dagen zekere v. E, zonder dat hij daartoe eenigc aanleiding had, R., die hem voorbijging en met wien hij vroeger ook geenc onaangenaamheden had gehad, getracht van het leven te beroo- vcn door tweemalen een geweerschot op hem te lossen. De politie, die pogingen in hel werk stelt, om den schuldige op te sporen, is daarin niet geslaagd. --- Te Ingcn is dezer dagen een jong mcnsch, zoen en kostwinner eener weduwe, bij het plukken van peren, door het breken van de ladder van eene aanzienlijke hoogte neerge\allen. llij is aan de gevolgen van den val overleden. Tc Wier, gemeente Menaldumadeel, is Zondag nacht, ten gevolge van het broeijen van het hooi, brand ontstaan in de huizing en schuur van den landbouwer Sidcrius. Al het aanwezige hooi (ongeveer 2C000 kilogr.), eene partij tarwe, gerst, klaverbloem, 2820 schoven droog vlas en 21% zak lijn zaad alsmede een paard, twee varkens, een hond, een 20-tal kippen, vele meubelen, huissieraad en boerengereedschappen zijn met een groot deel van het gebouw een prooi der vlammen geworden. Door den gemeenteraad van Goes is lot Ieeraar in de wis- en natuur kunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de lieer 11. Japikse, te Leiden. -- Naar men uit Maastricht meldt heeft de heer Smulders, pianofabrikant aldaar, een hoogst belangrijke uitvinding gedaan. Hij heelt op zeer kun stige wijze een instrument zamengestelddat dienen moet om het carillon 'te bespelen, op dezelfde manier als men het orgel bespeelt, doormiddel van klavieren, en dat zoo weinig kracht vereischt, dat een kind van 14 jaren het gemakkelijk kan bespelen. Dij de gemeonte-begrooting zijn de uitgaven geraamd als volgt: Hoofd stuk 1. Huishoudelijk beheer ƒ43495; II. Kosten voor werken en inrig- tingen tot openbare dienst bestemd 72757; III. Kosten van eigendommen welke de gemeente bezit ƒ21940; IV. Kosten van invordering der plaat selijke belastingen 12924; V. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer ƒ57398; VI. Kosten der plaatselijke gezóndheids-policie. 1825; VII. Kosten van het onderwijs en ter bevordering van kunsten en weten schappen 151.376; VIII. Kosten van het armwezen, subsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verhand staande instellingeu ƒ62662,50; IX. Renten en aflossingen van geldlceningen ƒ14338.92; X. Andere uilgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen ƒ22745; XI. Onvoorziene uit gaven ƒ6000. Bij hoofdst. I wordt voorgesteld het tractement van den gemeente-architect met ƒ500 te verhoogen, ten gevolge van de uitbreiding aan zijne werk zaamheden gegevenvooral nu ook commissarissen der gasfabriek de be voegdheid hebben zijne diensten in te roepen. Ten opzigte van de jaarwed den der ambtenaren van de gemeente-secretarie is eene nieuwe regeling voorgesteld, ten einde te voldoen aan den wensch om de jaarwedden dier ambtenaren te verhoogen door middel van inkrimping van het personeel. Volgens die regeling worden die ambtenaren thans gerangschikt naar de onderscheidene afdeelingen waarin zij werkzaam zijn: a. algemeene zaken, waaronder nat. militie en schutterij; b. financiën; c. burgerlijke stand. Ver der wordt voorgesteld euie verhooging van de jaarwedden van de meesten dier ambtenaren, aismede om aan den heer E. N. van der Horn, thans 2de beambte, met 1 Jan. aanst. een eervol ontslag te verlecnen, overeenkomstig het door hem te kennen gegeven verlangen, en hem een pensioen toe te leggen ten bedrage van ƒ900. De op de vorige begrootingen uitgetrokken som voor bezoldiging van kopiisten wil men doen vervallen; voor belooning van schrijfwerk in zake fabricage wordt echter op cencn anderen post ƒ350 aangevraagd. Voor het onderhouden en schoonhouden van het raad huis wordt ƒ1420 geraamd, waaronder ƒ350 voor buitengewoon werk, t. w. voor het vernieuwen van een gedeelte van hel dak, voor het leggen van een nieuwe vloer, ter grootte van 60 cent., op de kleine Pers, en voor het vernieuwen van het behangsel en verwwerk in verschillende ver trekken. Bij hoofdstuk II wordt voor het onderhoud van slratcn en pleinen, uilgetrokken ƒ15055; men acht de aanschaffing noodig van 140,000 straat- keijen (waarvan 65000 voor de bestraling van het Rapenburg) en 250,000 stuks klinker-. Voor het onderhoud, van wegen en voetpaden is uitgetrok ken ƒ3624, waaronder ƒ890 vcor buitengewone herstellingen, als aan de brug en het hek aan het exercitieveld en aan de kleine Driegatenbrug in den Zijhlijk. liet onderhoud van bruggen en overzetveren is uitgetrokken tot een bedrag van ƒ24530, waaronder ƒ16850 voor buitengewone herstel lingen, als: aan de Schrijversbrug over den Ouden Rijn builen de Zijlpoort 1850; aan de Paauwbrug over den Ouden Singel ƒ8500; en aan de Vrou- wcnstecgsbrtigwaarvoor men leggen zal eene nieuwe vaste ijzeren brug, ƒ6500. Bij het onderhoud van pompen en riolen, geraamd op ƒ7589, is ƒ50 0 opgenomen voor het onderhouden van gemeentewege van zoodanige riolen, waarvan hel onderhoud tot dusverre behoorde te geschieden door de eigenaars van de in die riolen uitioozende privaten, waartoe onlangs eene voordragt werd ingediend. Voor den aanvoer van duinwater is uitgetrok ken ƒ10966, waaronder 1.750 voor het aanschaffen eener nieuwe schuit. De kosten van het reinigen van riolen (stelsel Licrnur) zijn geraamd op ƒ2000. Bij hoofdst. Ill is voor" het onderhoud van huizen, torens enz. uit getrokken ƒ5590, waaronder, als buitengewoonƒ500 vor.r het aanschafTen van nieuwe stoelen in de slads-gehoorzaal; ƒ200 voor het witten en schoon maken van die zaal450 voor het herstel van het leijendak van het waag gebouw: alsmede nog het onderhoud van de stads-apotheck, het Caecilia- gasthuis, huizen op de Aalmarkt en in de Vrouwenkamp en het aan de gemeente in eigendom overgedragen voormalig akadetnisch ziekenhuis waarvoor eene som van ƒ1150 wordt geraamd. Bij hoofdstuk IV wordt, onder de kosten van toczigt en invordering der plaatselijke belastingen, voorgesteld de jaarwedden van de beide beambten ten kantore van den gemeente-ontvanger met 100 te verhoogen. Bij hoofdst. V wordt de jaarwedde van den tweeden commissaris van policie, thans vastge- steld op ƒ1600. voorgedragen op ƒ1400. Voor het onderhoud der brand spuiten wordt uitgetrokken 2587, waaronder, als buitengewoonƒ300 voor het aanschafien van brandladders en bonzeilen; ƒ200 voor het ver nieuwen van slangen en buizen; ƒ708 voer 6 einden nieuwe slangen voor de stoombrandspuit; ƒ100 voor een reddingstoestel. De belooningen en pre- miën aan de brandspuillieden en beambten zijn uitgetrokken lot een bedrag van 3321 en de kosten der schutterij tot een bedrag van ƒ8415. Bij hoofdst. VII worden voorgedragen: kosten van het gymnasium ƒ1 1750; kosten voor de middelbare scholen ƒ16650 (onder de inkomsten is hiervoor opgenomen het rijkssubsidie ad ƒ7000); jaarwedden der hoofd- en hulponder wijzers en onderwijzeressen enz. ƒ67160; veranderlijke belooning van de onderwijzers uit de opbrengst der schoolgelden 1461onderhond van de scholen en schoolmeubelen ƒ6970; kosten van schoolboeken en schoolbe- hoeften ƒ6200; vuur en licht in de scholen ƒ1400; vergoeding aan de hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeressen voor gemis van vrije woning ƒ2200; kosten der bewaarscholen 8280; kosten der burgeravondschool ƒ3 300; kosten van aan- en verbouw van schoollokalen 18000 (verbouwing van de bewaarschool in de Groenesteeg; inrigting van het schoollokaal op de Oude Vest tot bewaarschool: inrigting van lokalen van het oude nosocomium voor eene tusschenschool). Bij hoofdst. VII worden de kosten van verpleging van arme krankzinnigen geraamd op ƒ11900 (in Julij 1873 was het getal dier personen 50) en de kosten van verpleging in het akademisch ziekenhuis 6300. Bij hoofdst. IX wordt uitgetrokken voor renten van gevestigde schuld ƒ400; voor renten van de bijzondere geldleeningen 1500; voor aflos sing van de bijzondere geldleeningen ƒ8000, waaronder ƒ5000 uit de winst der gasfabriek, tot jaarlijksche vermindering van het uitgeschoten kapitaal; voor pensioenen en wachtgelden 4438.92. Bij hoofdstuk X wordt voor kos ten van openbare vermakelijkheden en feesten eene som van ƒ2000 uitge trokken met het oog op den 300-jarigen gedenkdag van Leiden's ontzet en den 2a-jarigen van de troonsbestijging van Z. M. den koning; voor aankoop van inschrijvingen op het grootboek ƒ3000, om gevolg te geven aan vroe gere raadsbesluiten, waarbij bepaald werd dat daarbij aangewezen verkochte kapitalen binnen een zeker aantal jaren weder in de gemeentekas moeten worden teruggebragt. Aan de memorie van toelichting is toegevoegd een staat van de verhooging der jaarwedden van het hulppersoneel op de open bare lagere scholen, ingevolge art. 2 der verordening van 4 Mei 1872. 'sGRAVENHAGE, 4 Septembe. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer E. G. A. baron Snouckaert van Schauburg, adjunct-commies bij het ministerie van buitenl. zaken, tol het aannemen van het ridderkruis der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft den heer S. W. Praag, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ontvanger der directe belastingen te Colijnsplaat, en benoemd tot ont vanger der directe belastingen te Waardenburg, den heer G. W. F. G. Kallen fels, thans ontvanger derzefde middelen te Boskoop. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcencn -- De 33e verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje werd lieden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Talrijk waren de vlaggen die de woningen wapperdtn, terwijl ook van de minisleriën en de openbare ge bouwen naar gewoonte de vlag was uitgestoken. Men verneemt nader, dat de heer mr. C. T. baron van Lynden vat Sandenburg gisteren bij Z. M. ten gehoore is toegelaten en dat die heer alstoen de opdragt eener poging tot kabinetsformatie heeft aangenomen Dientengevolge heeft hij zich ook met onderscheidene politieke personen zijner rigting in betrekking gesteld. De commissie, hier werkzaam tot het opstellen van de regelen ten be hoeve van eene Indische brigade, bestaat uit de volgende hoofdofficieren, als van het Nederlandsche leger: generaal-majoor Weitzel, Iuit.-kolonel Netscber van het 6C reg. infant., majoor Wilhelmie, kommandant van het koloniaal werf-depot, en van het Indische leger: kolonel Diemont, luit.-kolonel Rij nen en de gepensioneerde majoor Bloem; secretaris bij die commissie is d( heer mr. van der Wijckambtenaar bij het depart, van koloniën. Naar me» verneemt heeft de commissie zich niet te belasten met het onderzoek over de wenschelijkheid van de oprigting der bedoelde brigade, die door den mi nistcr in beginsel moet zijn aangenomen, maar met hel ontwerpen der rege len daaromtrent. Zij moet met hare werkzaamheden reeds ver gevorderd zijn, zoodat zij spoedig met hare taak gereed zal zijn. BEIifilE. (lp den Luxembitrgschen spoorweg heeft een vrecselijk ongeluk plaats gehad. De exprestrein, die des ochtends ten 10 uur 25 m. Arlon verliet, was een kwartier te laat. De machinist reed zoo snel mogelijk. Dc trein bevond zich tusschen de stations Poix en Gruponttoen plotseling een rail brak, waardoor alle waggons ontspoorden. Slechts de locomotief en tender bleven op den weg. De schok was verschrikkelijk; alle rijtuigen werde» verbrijzeld. Zes reizigers werden onmiddellijk gedood terwijl hel aantal aekwetsten zeer groot is.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2