LMBSCME CRURAif. f87,3. VRIJDAG 5 SEPTEMBER. N" 200 STADS-BERICHTEN. PATENT B LADEN. BINNKNLANDSCHtë UK BIGT KM, 'V* De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet le welendat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 7, 8 en 9, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren, terwijl ile belanghebbenden worden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 September 1873. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 4 September. Aan den verjaardag van Z. K. K. den prins van Oranje werd heden op de gebruikelijke wijze, door het uitsteken van vlaggen, gedacht. lieden morgen ten 11 ure werd door eene vrouw, alhier woonachtig en die kostgangers houdt, aangifte gedaan, dat, tijdens zij afwezig was, «enige gouden voorwerpen uit een gesloten kasije waren ontvreemd, waarop het een kwartier uur later een inspecteur van politie mogt gelukken zekeren A. B., van beroep beeldhouwer, in de Rijnstraat te arresteren en naar het bureau van policie over le brengen, alwaar hij nog in het bezit werd be vonden van de gestolene voorwerpen. De heer P. E. Springer, werkzaam op het bureau der Kon. Nederland- sclie grofsmederij alhier, mogt lieden zijne 25-jarige dienst bij die inrigting herdenken. 11IIcommissarissen, zijne diensten willende erkennen, vereer den hem bij die gelegenheid met een fraai geschenk, een zilveren inktkoker, met toepasselijke inscriptie. De luchtgesteldheid is zeer los geworden, met sterke afwisseling van baromeier- en thermomelerstand. Gisteren avond werd de lucht bijna hel der en de thermometer daalde in korten tijd 10°; ten 11 ure teekende hij schraal 50°. Nu cn dan schoten vuurbollen, in de rigling van het westen naar het oosten, door het luchtruim. Voor middernacht kwamen er don- derbtiijen uit het westen opzetten, die dan ook heden van den vroegen morgen tót in den laten namiddag, dikwijls vergezeld van hevigen regen, onafgebroken gewoed hebben. Naauwelijks waren de zware onweerswolken, van de eene bui, met windstille, zeer traag afgedrevenof er volgde eene andere bui. Wij vernemen dat heden voormiddag de bliksem is ingeslagen in het aka- demisch ziekenhuis, gelukkig echter zonder ernstige gevolgen; alleen eenige glasruiten werden verbrijzeld. Volgens het V. D. heelt prof. A. H. van der Boon Mesch zijn ont slag gevraagd als voorzitter van de Holl. maatschappij van landbouw. Uit 's Ilage meldt men' ons dat gisteren avond na eene korte ongesteld heid aldaar is overleden de heer dr. M. Hoek, hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht. De minister van binncnl. zaken heeft ter algcmcene kennis gebragt dat de commissie, belast met het examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker wenschen le verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 22 September e. k. en volgende dagen te Utrecht, en dat de commissie, belast met het examineren van hen, die eene acte van bevoegd heid als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 15 September e. k. cn volgende dagen te Utrecht. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebragt het kon. besluit van den 191"1 der vorige maand, waarbij wordt bepaald dat de meu bilaire goederen toebehoorende aan gehuwde onderofficieren en mindere mi litairen, weduwenaars met een of meer kinderen, bij hen inwonende kin deren daaronder begrepen, aan wie in het belang van 'srijks dienst eene andere standplaats wordt aangewezen, voor 'srijks rekening, hetzij met de middelen van den aannemer voor de dienst der militaire transporten te water, hetzij met andere vervoermiddelen, naar die nieuwe standplaatsen zullen worden overgebragt. De Coi rant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50 met hei Verslag der Mandelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.S5. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de espeditie kosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. tUverieiJÜen voor L'nitoctilondOostenrijk ea Zwitserland worden nitslnitenö aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg leubeck frankfort a. JM. Berlijn, Leipzig, Dresden Bres/au, Keulen, StuttgartWeentn, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genive en Lausanne. In de 47' alg. vergadering der vereeniging van en voor Nederl. indus triëlengisteren te 's llage gehouden, is na de voordragt van het verslag van den secretaris een belangrijk debat gevoerd over de vruchten van de Weener tentoonstelling voor de Nederlandsche industrie; vervolgens in beginsel op de voordragt der commissie ad hoe, met algemeene stemmen, uitgemaakt dat de instellingop de daarvoor ontwikkelde grondslageneener //Nederland sche nijverheids-bank" in de hoogste mate nuttig en derhalve noodzakelijk was te achten ter verkrijging eener regelmatige markt van Ned. industriële waarden. Aan dezelfde commissie is. in overleg met liet bewind, opgedra gen aan de volgende algemeene vergadering de statuten voor zoodanige bankals naamlooze vennootschapter beoordeeling voor te leggen. Daarna is bepaald, alzoo de vereeniging het thans bet ware oogenblik hiervoor oordeelde, om Z. M. nogmaals eerbiedig te verzoeken een afzonderlijk de partement van algemeen bestuur in te stellen voor de belangen der nijver heid cn aan bet hoofd daarvan le plaatsen een verantwoordelijk minister, en om, zoodra de nieuwe zitting der stalcn-generaal zon zijn geopend, op de afschaffing van den zcep-accijns en van het invoerregt op granen (niet op het meel) met den meesten nadruk aan te dringen. - Te Amsterdam is eergisteren avond eene vergadering gehouden van be langhebbenden in Spaansche fondsen, waartoe de uitnoodiging was uitgegaan van eenige firma's aldaar. De heer Dinger, consulent der firma Zicgelaar en van den Bergh, opende die vergadering met een toelichtend woord, ten bc- tooge dat hel Nedcrlandsch kapitaal, voor zulk een aanzienlijk bedrag in Spaansche aangelegenheden betrokken, niet langer eene afwachtende hou ding mogt aannemen Ilij stelde vervolgens aan de orde de volgende vragen: 1°. Zullen bij de Spaansche regering stappen worden gedaan, om ten aan zien van de schuld te geraken uit den tegenwoordigen 'oestand? 2°. Zoo ja, kan dan de vergadering adhacsie schenken aan het voorsicl tot conver sie der schuld, van de hli. Ziegelaar en van den Bergh, openbaar gemaakt in de brochure: //Een woord aan de houders van Spaansche fondsen"? Na uitvoerige discussie, waarbij onderscheidene personen betoogden dat voorstellen tot conversie vooralsnog ontijdig waren en dat het verkeerd was dat die van den crediteur uitgingen, werd de eerste vraag met 12G legen 4 stemmen bevestigend beantwoord. Op de tweede vraag werd dcor den heer Wertheim eene motie van orde voortgesleld: //De vergadering, het niet geraden achtende, vooralsnog in overweging te nemen het voorstel van conversie, besluit eene commissie uit le noodigen, om de middelen te onderzoeken, dienstig, om aan het zooeven genomen besluit kracht van uitvoering te gevenen van hare bevinding rapport uit te brengen in eene volgende bijeenkomst. Na beraadslaging werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen. Voorts werd besloten dat het bureau de wenschen der vergadering zou overbrengen aan hel beurs-comité. In aanmerking nemende, dat het hier geldt eene zaak van 150 millioen franken onbetaalde rente, zou het beurs comité wel het kleine gebrek in den vorm over het hoofd willen zien, dat bedoeld bureau eigenlijk niet door de vergadering was geconstitueerd. Gisteren nacht is door de stoomboot, varende liisschen Rotterdam en Venlo, nabij Gorinchem op de rivier de Merwede eene roeiboot overvaren, waarin zich drie personen bevonden, allen werkzaam bij de wegruiming der. zandplaat te Sleeuwijk; twee hunner zjjn gered, terwijl de derde is ver dronken. -- Te Amsterdam is in eene vergadering der commissie voor de viering der 25-jarige regering van Z. M. den koning een plan goedgekeurd, tot het houden van een grooten historisch-allegorischen optogt, waarbij de hoofdpunten onzer geschiedenis, van Willem den Zwijger tot Willem V, in zeven groepen en het koningschap allegorisch zullen worden voorgesteld. Een algemeene versiering der gemeente is tevens in het plan begrepen, dat zóó is ingerigt, dat alle klassen der maatschappij daaraan kunnen deelnemen. Daar te plaatse zijn uit de Vesttusschen de Raam- cn Zaagmolen-barrières, opgehaald het lijk eener vrouw, en dat van een kind, aan haar ligchaam vastgebonden. Te Utrecht is gisteren de 12' algemeene vergadering gehouden van de maatschappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland. De bij Milligen gekampeerde troepen hebben Dingsdag weder groole manoeuvres in Iicl vuur uitgevoerd, die uitmuntend slaagden. Voor den

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1