COURANT. LEIDSCHE tie Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaart f3.—franco p.p. f 3.50g met hei Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 's /aars, buiten de expeditrekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f I.—, iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te hamburg ZMbeek frankfort a, M. Berlijn, Leipzig, Dresden Brestau, Keulen, StuttgartWeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Qenlve en Lausanne. N°. 208. DONDERDAG 4 SEPTEMBER. ST ADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van Jacobus Van Meeteren, winkelier, wonende alhier, daarbij verzoekende om in zijn huis in de Nieuwsteeg, n". 10, eene be waarplaats van petroleum te mogen inrichten; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januari 1824 (Staatsblad n». 19) en 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incomtnodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 8'ten September aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 September 1873. E. KIST. Secretaris. verschijning van zijn meesterstuk Lucifer. De bewering, dat in Milton's Paradise Lost Vondcl's Lucifer wordt teruggevonden en dal Mllton dus in the Paradise Lost de hoofdgedachte aan Vondel ontleende, verkrijgt daar door groote waarschijnlijkheid. Het plan. door den minister van oorlog opgevat, om de tractemenlen van de officieren der landmagt te verbeteren wat thans gezegd wordt weer te zijn opgegeven moet, naar wij vernemen, voor een groot deel toe te schrijven zijn aan de vereende pogingen van de heeren officieren van het 4e regiment, alhier in garnizoen. In het voorjaar hebben genoemde heeren 'zich ieder schriftelijk tot hun betrokken superieuren gewend en hunne bezwaren kenbaar gemaakt over de wanverhouding tusschen den stand dien zij in de maatschappij moeten ophoudeh en de bezoldiging aan hunnen rang verbonden. Met cijfers heeft ieder aangetoond dat zijne be zwaren niet zonder grond werden geopperd. Curieuse, maar niettemin over- tuigende feiten moeten bij die gelegenheid zijn blootgelegd. Men meldt ons uit Katwijk: Van de Kalwrjksche bomschuiten, die alle achtereenvolgens ter steurharingvangst zijn uitgezeild, zijn er 5 aan wal geweestgrootendeels met pekelharing. De vangst is tot dusver nog niet gunstig. Van de voor zes of zeven weken uitgezeilde bomschuiten zijn er nog niet eens huiswaarts gekeerdterwijl hel tjjd begint te worden om I steurharing aan te brengen. Versche visch is er van andere plaatsen niet of zeer weinig te wachten, wegens ongunstigen wind en stormachtig weer. Naar wij uit Rijnsburg vernemen slaagt de koolteelt aldaar dit jaar weder zeer goed. Alleen is er in de laatste dagen veel regen gevallenten gevolge waarvan het land drassig wordt en de jonge koolplanten in het water staan. Groote drukle levert op den duur de inmaak van bloemkool op. die zelfs de verzending van versche bloemkool, niettegenstaande de hooge prijzen, overtreft. Duizenden fusten met ingemaakte kool worden, winstgevend, voor het buitenland in gereedheid gebragt en verzonden. Van goed onderrigte zjjde meldt men aan Pro Patria, dat er reeds een commissie is benoemd tot het ontwerpen van een plan voor het oprig- ten eener Indische brigade; de generaal Weitzel, de luit.-kolonel Netscher, van het leger hier te lande, en de majoor Wijnen, van het Oost-Indisch leger, zouden tot leden dier commissie zijn benoemd. Tot leeraar in de natuurkunde, natuurlijke historie en wiskunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer is benoemd de heer J. J. Le Roy, te Voorburg. Als leeraren in de wis- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Goes zijn voorgedragen de bh. II. Japikse, te Lelden, en 11. A. Lorents. te Arnhem, beiden doctorandus in die wetenschappen. Docr den gemeenteraad van Amsterdam is tot 2den praeceptor aan het gymnasium aldaar benoemd de heer dr. J. Roos, thans 3de praeceptor: tot hooglceraar in de chirurgie, in plaats van den, op zijn verzoekna45-jarige dienst eervol als zoodanig ontslagen heer dr. C. B. Tilanus, de heer d'. C. L. Wurfbain. Het voorstel om aan den hooglceraar Tilanus, uit erkentelijkheid voor zijn bewezen diensten, levenslang een jaargeld van /3200 toe te ken nen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel om aan het beslaand corps hoogleeraren in de geneeskunde er nog één toe te voegen werd, na langdurige discussien, verworpen. De diergaarde van het kon. Zoölogisch genootschap Natura Artis Ma- gistra, meldt het IJbl., werd met een zeldzaam dier verrijkt, dat mei uit zondering van Londen, voor zooverre ons bekend is, in geene Europesche verzameling werd vertoond. Het is de ruigoor-beerUrsus piscator, in noord-oostelijk Azië voorkomende, en, te oordeelen naar den naam hem ge geven, bij voorkeur van visch schijnen te leven. Dit merkwaardig dier werd door den heer Emlijn Peacock, gezagvoerder van het Engelsche koopvaar dijschip Lothairte Londen aangebragt, als een geschenk van den lieer M. J. B. Noordhoek Hegt, le Yokohama. Door den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente te Utrecht is, ter ver vulling van de vacature ontstaan door het overlijden van d». Gewin, weder het volgende drietal predikanten gevormd: de Koe, le Buitenpost; VerhoeH, te Charlois, en dr. Bronsveld, te Haarlem.' In de legerplaats bij Miliigen hadden Maandag weder groote manoeu vres plaats; de troepen waren daartoe van losse patronen voorzien. Te Vught is Zondag II. een kapitaal huis, bewoond door zeven ge zinnen afgebrand. In een oogenblik lag het gebouw in de asch, en de bewoners hebben bijna niets kunnen redden; zij zijn bijna geheel hulpbehoe vend geworden. Vier geiten henevens een varken ziju in de vlammen omgekomen. Berigten uit de Kaapstad van 2 Aug. bevatten o. a. het volgende: De wet tot het vestigen eener universiteit aan de Kaap de Goede Hoop is thans m.NN KALA ADsaiE m:nigtka. LEIDEN, 3 September. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren 121 kin deren, als: 67 zoons en 54 dochters, waaronder zjjn begrepen 2 tweeling- geboorten. Overleden 101 personen', als: 8 mannen, 16 vrouwen, 31 zoons en 46 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd: 28 paren. De aangekondigde promotie en prjjsuitdccling onder de leerlingen van het gymnasium heeft lieden namiddag te 2 uur plaats gehad in de stads gehoorzaal. Nadat de rector verslag had uilgebragt over den afgeloopen jaarcursus en daarbij melding gemaakt had van een prachtig geschenk, waarmede het collegie van bh. curatoren onlangs het gymnasium vereerd heeft, werden de namen afgelezen van de leerlingen, die lot hoogere klassen bevorderd waren en prijzen zouden ontvangen. Bij het uitreiken dezer prijzen door den heer president-curator, werd door den primus van iedere klasse een kort woord van dankbetuiging uit gesproken, t. w.: in de le kl. door P. du Bieu, in 't Fransch. 2' II. G. Kleynn Duilsch. n 3e A. Kist. h Engelsch. 4e r r H. R. Goudsmit, Latijn. Behalve dezen ontvingen nog prijzen: in de le kl. A. C. Hartevelt, M. Rijke, C. \V. Corts, T. S. van Iletlinga Tromp, E. J. J. Homan, A. van Ipcrcn, L. J. C. A. Gordon; in de 2' kl. Isid. van Praag, B. N. J. J. Schrant, J. II. Muller, W. Vlasveld, H. G. Gordon, A. Maclaine Pont; in de 3C kl. P. II. Simon Thomas, J. C. Sasse; in de 4e kl. 11. Harmens, A. van den Brandeler, J. L. T. Rhemrev, H. Krabbe. Daarna reciteerde J. II. Simon Thomas, die uit de hoogste klasse naar de academie bevorderd werd, tot afscheid aan het gymnasium, z(jne Latijnsche oratiuncula: De diversis hominum studiis ex sententia lioratii. Ten slotte wenschte de rector dezen jongeling en de overige leerlingen, die prijzen ontvangen hadden, geluk, en spoorde allen aan om met vernieuwde inspanning van krachten hunne studiën voort te zetten. Ter gelegenheid van het ophanden 300-jarig jubileum der Leidsche hoogeschool, zal ook het licht zien een naamlijst, voorzien van belangrijke aanleekeningenvan alle studenten, die gedurende de weldra verloopen drie eeuwen de lessen dezer universiteit bijwoonden en als zoodanig in het aka- demisch album werden ingeschreven. Naar wij vernemen zal ook daaruit blijkendat Milton op 20-jarigen leeftijd als student hier te Leiden verkeerd heeft iR de dagen van Joost van den Vondel's groolsten bloeitijd en van de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1