dal dikwijls van het walcr gemaakt wordt, waarop door de daarloe aange stelde personen le weinig loezigt wordt gehouden. Wanneer men voor hel walcr iels liet betalen, zooals de commissie van financiën vroeger voorgesteld hadzou daarin wel verbetering komen. De voorzitter verklaarde ten slotte dat, naar aanleiding van het gesprokene, nader onderzoek en nadere over wegingen zouden plaats hebben. Aan de admissie-examens voor de hoogere burgerschool, welke op 28, 29 cu 30 Augustus zijn afgenomen, hebben zich 44 jongelingen onderwor pen. Van deze zijn toegelaten: 25 tol de le klasse, 11 tot de 2" klasse, 3 tot de 3e klasse. Daarenboven zijn nog 2 jongelingen als toehoorders in enkele vakken zonder examen aangenomen. Op den 2Jl° September is de hoogere burgerschool geopend met 145 leer lingen, aldus over de vcrsclnllendc klassen verdeeld: le klasse 28, 2e klasse 33, 3' klasse 3G. 4" klasse 30, 5C klasse 9, toehoorders 9, Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prjjzen besteed Hoogste prijs. Minste prjjs. partijen van 100 hectoliters 65.05. 50 33.50 ƒ33.— 10 6.00 6.30 5 3.45 3.25 Gedurende de maand Augustus 1873 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd: 3170 portion warme spijs. 259 portièn vleesch, 91 portion spek; totaal 3520 porliën. De commissie, betast met het examineren van hen, die liet diploma, vermeld in art. 16 der wel van 1 Junij 1865, weuschen te verkrijgen, zal zitting houden te Leiden, op Maandag 8 September e. k. en volgende dagen. -- Bij kon. besluit van 1 Sept. jl. is bepaald dal, zoolang de behoefte aan officieren van gezondheid bij het leger in Nederl. Indië zulks vordert, ook civile geneeskundigen, Nederlanders van geboorte, die ofschoon het radicaal van a.rts niet bezittende, evenwel krachlens de wet van 1 Junij 1805 bevoegd zijn hier te lande de genees- en heelkunde uit le oefe nen, onder genot eener gratificatie voor eerste uitrusting van ƒ4500, kun- j ncn worden benoemd lol officier van gezondheid der 2lle kl. bij het voor melde leger, mits zij bij een vooraf te houden colloquium doclum blijken van bekwaamheid voor die betrekking hebben gegeven. Blijkens een bij het depart, van koloniën ontvangen telegrafisch berigt, is het stoomschip Conrad, waarmede een aantal gedetacheerde officieren en 400 man troepen naar Ned.-Indië waren vertrokken, den 315lc" Augustus jl. te Batavia aangekomen. Den 8s,tn dezer zal met ]iet stoomschip Holland van de stoomvaart maatschappij «Nederland" le Nieuwediep een detachement suppletie-troepen worden ingescheept, om met dien bodem via Suez naar Java le vertrekken. Tc Schiedam is gisteren inbraak gepleegd ten kantore eener handels firma. De dieven hebben het achter-kantoor niet kunnen bereiken, omdat het was afgesloten. Op het voor-kantoor hebben zij de lessenaars en een kast opengebroken, en een klein bedrag in specie ontvreemd. Door het ver wringen van een voorraam zijn zij binnengekomen. In eene schuur aan de gasfabriek aldaar zijn de steenkolen in broeijing geraakt. Men heeft de noodige maatregelen genomen om onheilen te voorkomen. De op Linnaeus, te Watergraafsmeer, gehouden tentoonstelling van bloemen, gekweekt door de arbeidende klasse, is Zondag II. door ongeveer 2500 personen bezocht. Burg. en weth. van Amsterdam stellen aan den gemeenteraad voor ecne leening aan te gaan groot ƒ14,000.000 voor openbare werken, waar onder 2,200,000 voor eene nieuwe beurs, 1.00(1,000 voor waterverver- sching. ƒ3,000.000 voor uitbreiding der stad en verbetering van land- en waterwegen, ƒ1.000,000 voor de houthaven2.000,000 voor onteigening in den Binnendijkschen Buitenvelderschen polder, ƒ3,200,000 voor de kade aaa den Oosicrdoksdijk; voorts 660,000 voor sehoolbouw. Te Iloorn is men ijverig bezig de feesten te regelen en voor te berei den, ter viering van den 300-jarigen gedenkdag der gevangenneming van Bossh in October 1573. De feesten zullen twee dagen duren eu bestaan in optoglen, concerten en volksvermaken. In de legerplaats te Miliigen werd Zondag 11. de kerkparade voor de protestanten gecommandeerd door den majoor de Favauge, van de 2Jc bri gade infanterie; die der katholieken door den majoor F. F. Steeuberghe, van het reg. rijdende artillerie. De dienst bij de katholieken werd vervuld door den pastoor van Putten, den heer M. Maas. De godsdienstoefening bij de protestanten werd geleid door d5. A. 11. de Klerckpred. te Lopik. Ten 12 ure had de groote parade plaats, ditmaal niet in groot tenue, maar in marsch-ienue. en niet op het gewone paradeveld, maar voor het front der bmdière; zij werd gecommandeerd door den luit.-kolonel Queyscn. De wedrennen, te half twee aangevangen, zijn zonder ongelukken afge- loopeu. Een enkel paard is neergestort, zonder dat echter de ruiter, een korporaal der veldartillerie, ecnig letsel heeft bekomen. De baan was min der gevaarlijk dan verleden jaar, toen er dan ook ongelukken voorkwamen, j Men heeft zich nu bepaald tot sprongen over den damterwijl die over de sloot achterwege werden gelaten. Het weder w as zeer gunstig en een tal rijk publiek van allerlei rang en stand woonde de wedrennen bij. De Spaansche en Fransche hoofdofficieren waren bij de parade en wedrennen tegenwoordig. 'sGRAVENHAGE, 2 Septembe. Z. M. heelt vergunning verleend aan den lieer E. II. F. W. Mathon, I directeur der registratie cn domeinen te Middelburg, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopo!ds-ordehem door den koning der Belgen geschonken. De heer O. van Rees, lid der tweede kamer, is benoemd lot vice-pre sident van den raad van Nederl. Indië. Bij kon. besluit is de waarneming van de controle der directe belas tingen opgedragen, als: te 's Ilerlogenbosch (2e afd.) aan dén heer M. A. Bringcnberg, thans adjunct-controleur te Schiedam; le Helmond, aan den heer M. Schuylenburgthans adjunct-controleur te Rotterdam; zijn verplaatst de navolgende adjunct-controleurs der directe belastingen, als: de lieer P. A. F. Rooscboom van Leiden naar Schiedam; de heer D. van Nievelt van Groningen naar Rotterdam; de heer N. Glinderman van Dordrecht naar Lei den; en zijn benoemd tot adjunct-controleur, als; te Dordrecht, de heer J. Halt ink, thans surnumerair te Rotterdam; le Groningen, de hecrC. L. Blaau- bocr, thans surnumerair te Amsterdam; voorts is de controleur der directe belastingen de heer A. P. Boellaard verplaatst van Breda naar Haarlem. De heer jhr. F. J. J. van Rijckevorsel van Ivessel, thans ontvanger der directe belastingen te St. Michiels-Gestcl, is benoemd lot ontvanger dcrzellde middelen, le Asten c. a. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst aan den Oost-Indischcn ambtenaar dr. C. Swaving, laatstelijk eersten stads geneesheer te Batavia, en tijdelijk belast met de waarneming der betrek king van tweeden stads-geneesheer aldaar, en aan den Oost-Indischen hoofd ambtenaar J. II. van der Palm, laatstelijk resident van Bantam, beiden thans met verlof hier le lande. Tot commissaris van policic te Amsterdam is benoemd de heer L. G. Vernée, thans adjunct-commandant van het huis van correctie te Hoorn. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn C. Stoffers Jr., ge wezen kweckeling van dë kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en geëxamineerd 3Je stuurman ter koopvaardij, en L. Alings, gewezen kwecke ling van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en' geëxamineerd 2Je stuurman ter koopvaardij, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned -Indië,s om te worden benoemd lot 3'len stuurman bjj de gouvernemenls-marine daar te lande. Z. K. H. prins Hendrik zal den 7de" dezer uit Duilschland hier terug- keeren. Men verneemt dat het standbeeld van wijlen den minister Thorbecke met goedkeuring der regering zal worden opgcrigt op hel Binnenhof cn wel op de plaats, waar thans de lantaarn staat. Een winkelier ontving dezer dagen een in het Fransch geschreven brief uit Londen, waarin verzocht werd eene bijgaande cheque ad ƒ87 Hol!, courant bij een geacht inwoner te dezer stede te innen, onder bijvoe ging, dal de firma met ƒ80 zou volstaan cn de winkelier de ƒ7 als com missie-loon kon behouden. Tevens werd in dezen brief gevraagd naar dc waarde van een handelsartikel. De cheque werd vervolgens den betrokkene aangeboden, maar deze weigerde de betaling, omdat hij niets aan een Lon- densch huis schuldig was. Dit strekke tot waarschuwing aan het publiek. BUITEN LANDSCII ITBEIUGTENT" EXGELAJll), LONDEN1 September. De uitslag der laatste proefnemingen met den 700-ponder van Wool wich is dezer dagen aan het ministerie van oorlog medegedeeld. Daaruit blijkt, dat een kogel van 700 pond, uit den zoogenaamden "Woolwiclicr zuigeling", bij eene gewone lading en op een afstand van 600 voet, een 15 duim dikke pantserplaal met daarbij behoorende houten beschutting, kan doorboren. Op een afstand van 1500 voet werd een gepantserde plaat van 14 duim doorboord; op 5100 voet een van 12 duim, op 7800 voet een van 11 duim, op 12000 voet een van 9 duim en op 13500 voet een van 8duim, alles met houten beschutting. Volgens berigten uit de Vereenigde Stalen heeft de regering aan de gemagiigden der Meniioniten, welke uit Rusland wenschen te verhuizen, zulke gunstige voorwaarden gesteld dat zij waarschijnlijk aangenomen zul len worden. Men verwacht dal deze immigranten, wier aantal ongeveer 30000 bedraagt, zich in drie gedeelten zullen splitsen; dat dc behoeltigen in Manitoba, de meer bemiddelden bij Minnesota cn de gegoeden in den slaat Nebraska woonplaatsen zullen zoeken. FRANKRIJK. In het Journ. off. wordt het besluit van den president der republiek afgekondigd, waarbij voor de ter zee of te lande ingevoerde granen dc dif ferentiële scheepvaart- cn entrcpötregleii worden afgeschaft. In ofificicuse bladen wordt bovendien medegedeeld dat de minister van openbare werken bij de direclien der spoorwegmaatschappijen stappen heeft gedaan om eene tariefsverlaging voor het vervoer van granen te verkrijgen. De directie» zelve onbevoegd om tot eene zoodanige verlaging over te gaan. hadden aan den minister beloofd daartoe de noodige voorstellen aan hare raden van administratie te doen. Ook wordt van officicusc zijde gemeld dat de prelect der Seine eene bijeenkomst heeft gehad met den syndicus der bak kers te Parijs om de rijzing der graan- en broodprijzen le bespreken, in welk gesprek de prefect zich niet ongenegen moet hebben betoond tot de wederoprigting der zoogenaamde //caisse dc la boulangerie", eene kas waarin door de broodbakkers het verschil gestort werd tusschen den koslenden prijs van het brood en de door de overheid vastgestelde broodzetting, terwijl de bakkers ingeval van groote duurte der granen daaruit restitutie omvingen van hel nadeeüge verschil tusschen die beide prijzen. Volgens bijzondere medcdeelingen zouden er voortdurend zeer hartelijke betrekkingen tusschen den graaf van Parjjs en den graaf van Qjjambord bestaan, welke laatste in zijne brieven en in bijzondere gesprekken aan den eerstgenoemde den titel van Dauphin geeft. Te Havre heeft de cholera zich geopenbaard. Tot dusver zijn er om streeks 20 personen aan die ziekte in het hospitaal overleden. Doch in de laatste dagen scheen zij aan bet afnemen le zijn. Men vermoedt dat de ziekte er is aangebragt door iict schip Ammonia, dal van Hamburg kwant.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2