LEIDNCDE COURANT. n°. 2(h). d1ngsdag 2 september. stads-bericiiten. bin n en la n dscu e bek igtein. 8 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaari ƒ3.franco p.p./3.50 met hei Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars, huiten de exf^ditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advartentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN &VOGLEU Expeditie-Kantoor van Advertenttën te Hamburg Lubeck frankfort aMBerlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Kezlen, Stuttgart, Yrter.tr,Praag, BazelZurich, St. Gallen, Genèrt on Lausanne. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2C alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad 11°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den lstcn tot en met den 13dcn September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Rrandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan liet plantsoen en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 Augustus 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 September. Het lieden morgen gehouden admissie-examen voor het gymnasinm is met gunstig gevolgd afgelegd door de volgende 15 adspiranten: G. J. Koop- mans van BoekcrenF. A. Palmer van den Brock, G. B. Noothoven van Goor, J. P. Groenevelt, H. C. Los, C. J. Luzac, G. Rebèl, L. van Rhyn, A. J. J. Sinclair de Rochemont, G. II. Sijlhoff, G. M. Slothouwer, S. G. de Vries, R. J. de Wal, die op de eerste klasse geplaatst zijn. Tot de tweede klasse is toegelaten W. F. van Wjjk, en tot de derde klasse J. W. Palmer van den Broek. Men verzoekt ons het publiek te waarschuwen tegen zekeren D. volgens zijne opgave timmerman van beroep en woonachtig in de Mosterd- poort op de Middclslegracht alhier. Deze persoon gaat met bedelbrieven rond, voorgevende in hoogst ongunstige omstandigheden te verkeeren, dat zijne vrouw bevallen is, enz. enz. Bij gedaan onderzoek is echter de on waarheid van het laatste gebleken, maar tevens dat de man het op die wijze verkregen geld gebruikt om zich aan sterken drank te buiten te gaan. Door de policie zijn maatregelen genomen om deze opligtcrij tegen te gaan. Men meldt ons: De doorlating van water uit den IJssel te Gouda in den boezem van Rijnland is geëindigd en er wordt nu water afgevoerd naar zee. De poldermolens zijn begonnen met water uit te malen, want er zijn stortbuijen gevallen, ten gevolge waarvan dan ook de boezem is gestegen. Bij de Zaturdag II. te Amsterdam gehouden wedstrijd op het IJ, van wege de kon. Nederl. zeil- en roeivereeniging, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaanis de prjjs voor jagtenboeijers enz.van 5 tot 7.50 me ters, een kristal met zilver gemonteerd pièce de milieu, uitgeloofd door de kon. jachtclub te Rotterdam, behaald door de Herstellingvan den heer P. lloos te Leiden. Bij besluit van 29 Aug. 1873 heeft Z. M. o. a. HD. tevredenheid gelie ven te betuigen aan den heer A. van der Velde Az.commies bij het depart, van binnenl. zaken, ter zake van zijn belangrijk aandeel in de zamenstelling der beschrijving van het lager en middelbaar onderwijs hier te lande, voor namelijk van de ontwikkeling, welke het heeft verkregen door de invoering der wetten van 1857 en 1863, welk boekwerk op de wereldtentoonstelling te Weenen bijzondere onderscheiding is waardig gekeurd. Aan deze be schrijving, die, naar men verneemt, eerlang in den handel zal worden ge- bragt, is op de wereldtentoonstelling de hoogste bekrooning (het ecre-diploma) te beurt gevallen. Het gedeelte «lager onderwijs" is bewerkt door den heer A. van der Velde Az., het gedeelte «middelbaar onderwijs" door dr. D. J. Stcyn Parvé, de vertaling in het Duitsch geschiedde door den heer II. Hart man te 's Gravcnhage. Door het Weekblad van het Regt worden de heeren advocaten herin nerd aan de bepaling, waarbij zij jaarlijks in de maand September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collcgic waarbij zij zijn. ingeschreven. De hoogleeraar-directeur van 's rijks akademie van, beeldende kunsten te Amsterdam heeft allen, die gebruik wenschen te maken van het akademic- onderwijs gedurende den cursus 187374, uilgenoodigd zich hij hem aan te melden in het akademiegebouw op 22 en 23 September aanst., tusschcn 1 en 4 ure, of schriftelijk tot op den 25,icD September aanst. liet Nbl. v. d. Boekh. deelt nader mede dat niet de firma Hachette belast is met de uitgave van den in het Pransch verlaaiden «Bijbel voor jongelieden", van dr. Oort en dr. Ilooykaas, maar dat zij te Lausanne, in Zwitserland, door de zorg van het huis Howard-Dclisle zal verschijnen. Eetie Parijsche firma, waarschijnlijk Sandoz en Fischbacher, zal met de verspreiding van het werk in Frankrjjk belast worden. De vertalers zjjn twee Waalsche predikanten. Van de Engelsche vertaling van hetzelfde werk zijn reeds zeven afleveringen verschenen; deze zal zonder twijfel gere geld voortgezet worden, daar zich reeds meer dan 1000 koopers daarvoor hebben aangemeld. - De minister van binnenl. zaken heeft het verzoek van den heer J. J. Brant, te Amsterdam, om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam naar Haarlemdoor den Haarlemmermeer- polder gewezen van de hand. Bij de voortzetting der beraadslagingen in het juristen-congres, te Utrecht, was aan de orde de vraag: Of en in welke gevallen revisie be hoort te worden toegelaten legen vonnissen of arresten in strafzaken, die in kracht van gewijsde zijn gegaan. Met groote meerderheid werd het beginsel: revisie ten voordeele van beklaagden, aangenomen. Eenparige af keuring vond daarentegen de revisie ten nadeele van beklaagden en de revisie tot herstel van dwaling in het regt. De volgende vergadering zal te Groningen worden gehouden; het bestuur had Leiden voorgesteld. Tot nieuwe leden van het bestuur zjjn benoemd de bh. mr. P. R. Feith, mr. M. S. Pols en prol. Opzoomer. Gisteren avond is op den Holl. spoorweg een treurig ongeluk voorge vallen. De conducteur B., die op den voorlaalsten trein dienst deed, is tus- schen Delft en Schiedam van de loopplank gevallen en onder den trein ge raakt, zoodat zijn ligchaam letterlijk verbrijzeld werd. Heden ochtend vroeg tijdig vond men het verminkte lijk op de baan liggen. Er moeten du$ 's avonds nog twee treinen over hem heengegaan zijn. B. was een oppas send en geschikt man, die in zijne betrekking de achting zijner superieuren genoot. Hij laat eene weduwe met een zeer jong kind na. Van Rotterdam is Zaturdag morgen naar New-York vertrokken het stoomschip Rotterdam met eene goede lading en 200 passagiers. Aan boord bevindt zich mede de emeritus-predikant Cohen Stuart, die derwaarts gaat ter bijwoning der Evangelische Alliantie in October te New-York Ie houden. Zaturdag 11. is op de terreinen van de Kon. Néd. tuinbouwmaatschappfj te Watergraafsmeer de tentoonstelling geopend van planten door den arbei denden stand gekweekt. De heer II. Luessen, commissaris van Linnaeus, hield daarbij eene gepaste toespraak. Na een woord van welkom, bragt de feestredenaar aan allen, die tot de totstandkoming dezer even aangename als nuttige zaak hadden bijgedragen, zijn bijzonderen dank. Vervolgens wees de spreker erop, hoede liefelijke, teedere bloem het gemoed tot het goede stemt, zoodat de gewenschle vruchten dezer tentoonstelling, volksbeschaving en volksveredeling, voorzeker niet zullen uitblijven. Ter mededinging heb ben zich 334 personen aangeboden, terwijl 485 hunner kinderen aan de tijdens de tentoonstelling te houden spelen zullen deelnemen. De ingezonden gewassen waren alle met zorg gerangschikt in de met slingers van eiken loof versierde gebouwtjes op de terreinen van Linnaeus. Een twintigtal afzonderlijk uilgeslaldc potjes vertoonde den toestand, waarin de deelne mers de planten ontvangen hebben, zoodat de bezoekers in de gelegenheid zijn den al of niet gelukkigen groei te heoordcelen. Over het algemeen is de proefneming naar wensch geslaagd. Zelfs de wijze, waarop de planten zijn opgebonden of hare loten tegen hekjes opgeleid, getuigt gunstig voor de zorgvuldige behandeling. Er is een tal van eerste en tweede prijzen en getuigschriften toegewezen. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den gemeenteraad voorge steld: 1°. den lieer prof. C. D. Tilaiius, op zijn verzoek en onder dankbe tuiging voor zijne buitengewoon groote diensten, eervol ontslag teverlcenen en hem als blijk van erkentelijkheid gedurende zijn leven een jaargeld van ƒ3200 toe te kennen; 2°. in plaats van één. twee professoren te benoemen; 3°. voor deze benoemingen de volgende voordraglen goed te keuren: a. dr.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1