PER TELEGRAAF. onzer koningen is gaan begroeten. Zou het mogelijk zijn, dat wij eene i zoo sehoone gelegenheid om den adel en de grootheid van 's prinsen ge- J moed te erkennen, ongebruikt lieten? De 24s,e Augustus 1838 is van nu af i aan onder de heildagen der monarchie opgenomen. iPASJE. Volgens berigt uit Alicante, van 27 Augustus, verlieten Zondagavond, j 24 Augustus, de twee gepantserde schepen der opstandelingen Numancia en Mendez Nunezgoed gewapend en wel bemandde haven van Cartha- gena, om den admiraal Lobo, welke de blokkadeschepen kommandeert. aan te vallen. Die schepen keerden echter Maandag in de haven terug zonder den admiraal Lobo te hebben ontmoet. De opstandelingen toonen meer vastberadenheid dan voorheen, en maken gebruik van den aanzienlijken voorraad in de tuighuizen om de stad te versterken. Carthagena zal alleen ten gevolge van de onderlinge verdeeldheid en de twisten der opstandelingen ten val komen. De partij der orde in de stad heeft de tusschenkomst der vreemde consuls ingeroepen om van de regering te Madrid eene amnestie te verwerven. Dit verzoek geeft het vermoeden dat de zaak spoedig tot een einde komen zal. liet gerucht dat de opstandelingen reeds met elkander handgemeen zijn geweest is ongegrond. Martinez-Campos is de stad digter genaderd en heeft haar thans geheel ingesloten, zoodat de toevoer van levensmiddelen geheel algesneden is. Er liep een gerucht dat er onder de bemanning van admiraal Lobo's eskader muiterij was ontstaan en dat som mige zeeofficieren met een oproer hebben gedreigd, indien de regering de krijgswetten niet krachtig handhaafde. ZWIT8ERLAKD. In het kanton St, Gallen is bij algemeene volksstemming de nieuwe wet betreffende de begraafplaatsen, waarbij die onder het beheer der bur gerlijke besturen worden gesteld, met eene meerderheid van 3600 stemmen aangenomen. DVIT8CHLAAD. De Pruissische cavalerie zal, naar men verneemt, voorzien worden van werktuigen om spoorwegrails op te breken en telegraaflijnen te vernielen. De Magdenb. Zeit. heeft medegedeeld dat zij wegens het heerschen der cholera niet geregeld kan verschijnen, aangezien onder de slagtoffers dier ziekte ook eenige personen van haar personeel zijn, die op dit oogen- blik nog niet te vervangen zijn. Omtrent de jongste voorvallen te Leipzig verneemt men nader de vol gende bijzonderheden; De aanleiding tot het plegen der rustverstoringen moet, gezocht worden in een valsch gerucht. Er werd verhaalddat in een huis een militair van het corps jagers was vermoord. Dit gerucht, waarvan de ongegrondheid overtuigend is geblekenhad aanleiding gegeven tot op schudding en zamenscholingen De policie had ten gevolge daarvan in den ochtend van 26 dezer waarschuwingen'aan de hoeken der straten doen aan plakken, waarbij werd gewezen op art. 116 van het rijksstrafwetboek, en de burgerij ten dringendste aangemaand om geen verdere rustverstoringen te plegen. De eerste ongeregeldheden hebben plaats gehad op Zondag avond in de Pleissengasse. Algemeen was men van gevoelendat de ongeregeld heden. welke zich hoofdzakelijk hadden bepaald tot het verbrijzelen van een gedeelte der meubelen in het slecht befaamde huis, in hetwelk de zooge- naamde moord of gruwelijke mishandeling, zoo men zeide, was geschied, zich niet zouden herhalen. Dit was echter niet het geval, want den-vol genden dag, een Maandag, werden nieuwe rustverstoringen gepleegd, waarbij niet alleen het vroeger bedoelde huis verder inwendig geheel en van buiten gedeeltelijk werd vernield, maar nog andere dergelijke inrigtingen, winkels, enz. in de Pleissengasse werden beschadigd. Welk soort van volk daaraan had deelgenomen, dit ziet men uit een mededeeling, welke de Weser Zeit. dienaangaande heeft ontvangen; die huizen werden niet slechts vernield, maar tevens geplunderd. De policie was niet in staat die buitensporig heden tegen te gaan, en toen de militaire magt eindelijk op de been kwam I om de rust te herstellen, was alles reeds afgelöopen en moest men zich ver- genoegen met het in verzekerde bewaring nemen van eenige belhamels en dieven, Hierop heeft het stedelijk bestuur op 26 dezer de vroeger vermelde //waarschuwingen" doen aanplakken. In den avond van dien dag hadden echter nieuwe zamenscholingen plaats. Men deed nu vroegtijdig een paar compagniën jagers uitrukken, terwijl voor het geval dat die magt niet vol doende zou zijn, een geheel bataillon in een kazerne gereed werd gehouden, om op het eersle sein te hulp te snellen. De zaamgeschoolde menigte werd echter, op de herhaalde aanmaningen, uit de straten verwijderd, zonder dat van de wapenen was gebruik gemaakt. Er werden enkele belhamels in ver zekerde bewaring genomen, en in den loop van den nacht keerden de troe pen naar hunne kazerne terug. 'sGRAVENHAGE, 30 Augustus. Door Z. M. is benoemd tot ridder dei- orde van den Nederl. Leeuw, de heer J. C. Jansen, referendaris bij het depart, van koloniën. BERLIJN, 29 Augustus. De keizer kwam alhier ten 83A uur aan. Z. M. werd door prins lvarel en den prins van Wurtemberg, benevens door een tal van autoriteiten begroet. Er was eene groote menschenmassa op de been. De keizer werd zeer toegejuicht. MADRID, 29 Augustus. In een bijeenkomst van de meerderheid der Cortes heeft Castelar gezegd dat men het geweld door magt moet tegen gaan. De heer Saimeron heeft uiteengezet de resultatendie door de rege ring verkregen zijn. Hij verklaarde dat het ministerie een kabinetsquaestie maakte van de schorsing der zitting. In de bijeenkomst werd met 94 tegen 14 stemmen goedgekeurd het voorstel om de zitting van I September tot 3 November te schorsen. AGrAM, 28 Augustus. De regering heeft bij den landdag een ontwerp van wet ingediend tot emancipatie der Joden. STRAATSBURG, 29 Augustus. Het Elsasscr Journ. bevat een brief van den voormaligen redacteur van den Rheinischen Courier, later lid van de nationale vergadering, August Schneegans, die zijn positie als redacteur van het Journal de Lyon heelt moeten laten varen wegens smaad en hoon, hem in de laatste twee jaren in Frankrijk aangedaan als republikein, protestant en Elzasser. Schneegans zegt de politieke loopbaan voor altijd vaarwel. PARIJS, 29 Augustus. Heden werd een zitting gehouden der Union Rêpublicaine. Het bureau deelde een brief mede van afgevaardigden en kiezers uit de departementen, waarin gezegd werd, dat de republiek eiken dag meer veld wint, alsmede de overtuiging, dat het noodzakelijk is haar te versterken tegenover de pogingen om de monarchie te herstellen. Een der leden legde aan de vereeniging een statistiek over van de maatregelen, die genomen zijn tegenover departementale bladen. PERPIGNAN, 28 Augustus. Gisteren is een gedeelte van een detachement Spaansche vrijwilligers (republikeinen) over de grenzen getrokken om ge wonde Carlislen op te sporen. De boeren boden weerstand. De vrijwilligers trokken zich terug en losten eenigen schoten om den boeren schrik aan te jagen. Er zijn maatregelen genomen om het grondgebied te doen eerbiedigen, LONDEN, 30 Augustus. De heer Stanford, conservatief, is tot parle mentslid voor Shaftesbury gekozen. De Daily Telegraph bevat eene depêche uit Taschkend van 26 Augustus, meldende dat in Chiwa en het Khanaat een ernstige opstand tegen Rusland is uitgebarsten, gedurende de afwezigheid van generaal Kaufmann. 600 op standelingen zijn ter dood gebragt. De stad Chiwa is verwoest. PARIJS, 30 Augustus. De Semaine financière zegt dat de regering in staat zal zijn den 4den September het saldo der oorlogsschadeloosstelling, nl. 250 millioen met de rente, te betalen. PARIJS, 30 Augustus. Het Journal des Débats bevat een artikel van John Lemoinne, waarin hij verklaart het //droit divin" te erkennen, daar de republiek onmogelijk geworden is. Frankrijk heeft behoeftezegt hij, aan een liberale monarchie. Nadat de graaf van Parijs afstand heeft gedaan van het bij keuze op te dragen koningschapis de graaf van Chambord de eenig mogelijke koning in Frankrijk, maar op voorwaarde dat hij liandele met de natie, die niet gezind is hare openbare vrijheden op te geven. In navolging van Lodewijk XVIII kan de graaf van Chambord waarborgen geven bij een charter. Zoo niet. dan maakt hij zich onmogelijk tegen over de republiek. MADRID, 28 Augustus. De Correspondencia gelooft dat de betaling van vervallen coupons in September zal aanvangen. Een syqdicaat van staats- schuldeischers zal morgen onder presidentschap van den minister van finan ciën vergaderen. PERPIGNAN, 29 Augustus. Uit Figuières wordt van gisteren gemeld, dat de Carlisten, uitvoering gevende aan het bando betreffende den spoorweg naar Frankrijk, heden nabij Laperini op den trein geschoten hebben. De stoker werd gedood en de machinist gekwetst. Al de waggons zijn bescha digd. Van de passagiers is niemand getroffen. Ziekenbezoeken. Leg nimmer ziekenbezoeken af zonder eenige voorzorgen te nemen. Som mige ziekten zooals typhus, pokken, tering zijn besmettelijk, en men gaat dikwijls een lid van de familie of een vriend bezoekenzonder dat men ei genlijk weet dat die ziekte daar aanwezig is. Ga nimmer een zieke bezoe ken zonder vooraf Eau d'Anvers (Royale) op uwe handen en zakdoek gewor pen te hebben, deze heerlijke parfumerie heeft de eigenschap om de slechte lucht te ontbinden. De meeste geneesheeren hebben een zakdoek met Eau d'Anvers bij zich en als zij een onzuivere lucht, ruikenhouden zij bun zak doek voor den mond en ademen zoodoende in hun longen een heerlijke reuk in. I NGE Z O D K Aan de Redactie der Leidsche Courant. Wil ons zeer verpligten door het plaatsen der volgende regelen in uw geacht blad. Met de meeste bescheidenheid deelen wij aan belanghebbenden mede, dat in den nacht van 26 Augustus 11. wij met onze spuit n°. 7 het eerste bij den brand waren, staande in de poort van den heer van Rossen, en met de perspomp het eerst water gaven. Dat spuit n°. 1 vijf minuten ongeveer na ons kwam, en vijf minuten na ons water gaf; deze stond over de Kui- persteeg. Wij wilden echter ook met onze zuigpomp water geven en van daar het misverstand, want toen dachten sommigen dat wij nog in 'tge heel geen water gegeven hadden. Niettegenstaande bij ons de dubbeltjes zeer welkom zijn, willen wij ze gaarne missen, indien in bovenstaande regelen iets bezijden de waarheid is. Het is niet alleen om de knikkers, maar ook om de regteu van het spel; want al was daar geen sprake van premie's, toch zouden wij voor onze reputatie hard loopen bij brand om de eersten te zijn. Hoogachtend en dankzeggend voor de plaatsing, De gezamentlijke Weesburgers, Spuitgasten van n°. 7. Edele Menschenvrienden! Wie gevoelt zich niet gedrongen om te helpen bij eene roepstem om hulp voor werklieden, welke bij onvoorziene ramp bet middel om hun brood te verdienen voor hun gezin, hun gereedschap hebben verloren, en zelf niet bij magte zijn om dit aan te schaffen. Wie zou niet een penningske afzonderen om zijnen broeder in staat te stellen met handenarbeid eerlijk zijn brood te verdienen. Ik vertrouw dat er weinigen zullen zijn die deze roepstem niet zuilenter harte nemen. Vele kleintjes maken één groote. Zoo zullen er broeders worden geholpen. Zoo deze gedachte het algemeen bezielde, hoe veel smart zou er bij ram pen worden gelenigd en lioevele rampen kunnen geweerd worden. Deze vrome wensch moet noodwendig uit elk welgesteld hart oprijzen. Te bejammeren is het dat er zooveel geredeneerd word uit allerlei begin selen en oogmerken waardoor deze vrome wensch niet in praktijk wordt gebragt. Edele menschenvrienden! Wat baat redeneren over voor en tegen, is het niet beter dat de handen worden ineen geslagen om rampen te weren door assurantie, dan beschamende uitkomsten te moeten ondervinden? Zou liet doel der werkmans-vereenigingen niet veredeld worden als wij hoorden dat door deze eene kleine jaarlijksche opoffering werd gedaan om het gereed schap der werklieden, hun rijkdom, in eene brandwaarborg-maatschappij te verzekeren? Zoo ja, sporen wij ben hiertoe aan: en zoo wij terug stuiten op onwil of welke beginselen ook, door ons voorbeeld worde dit eenmaal bereikt. Ilet is oneindig verkieselijker dat wij ons eene kleine jaarlijksche opoffe ring getroosten om het gereedschap van ons werkvolk te assureeren dan dat één onzer bij zulk eene ramp beschaamd en verlegen voor de algemeene opinie staal. X. Aan de Redactie der Leidsche Courant. Uw berigtgever uit Nieuwveen, nopens brand in een watermolen, ontstaan door het inslaan van den bliksem, vraagt: waarom toch geen bliksem-aflei- ders op hooge gebouwen, enz. geplaatst? Indien deze vraag was gedaan bij den brand van eenig hoog gebouw, door het inslaan van den bliksem, zou hierop geantwoord kunnen worden: bliksem-afleiders worden meer en meer j op hooge geboujven geplaatst. Maar de vraag komt bij den brand van een watermolen. Uw berigtgever zal denkelijk wel weten dat de kap van alle molens //gekrooijen" wordt; plaats daar nu een bliksem-afleider op. Hoe i zou men het wel met stang en afleider moeten stellen? Als men in dat ge- j val het gevonden hader zouden zeker reeds lang bliksem-afleiders op molens geplaatst zijn. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6