BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag September óS73, A°. 1105. BINNENLaNDSCHE berigten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 30 Augustus. Naar men verneemt, meldt het V. D., hebben de concessionarissen van de spoorlijn Woerden—Leiden eene overeenkomst gesloten met een En- gelsch bankiershuis over de ontbrekende 1% millioen. zoodat, wanneer geen nieuwe bezwaren zich opdoen, de zaak zal tol stand komen. Door den uitgever J. L. Beijers, te Utrecht, is de inteekening openge steld op een werk, getiteld: «Het Amsterdamsche tooneel van 16171772, geschiedkundige bijdrage tot de kennis van den oorsprong, den bloei en het verval van hel Amsterdamsche tooneel, bewerkt mecrendeels naar onuitge geven authentieke stukken en bescheiden, door C. N. Wybrands" Het is het antwoord op eene door de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier uitgeschreven prijsvraag, waaraan door haar in het begin dezes jaars de uitgeloofde gouden medaille werd toege kend. Het werk zal verrijkt worden met platen, plattegronden en portret. In dezen tijd, waarin meer en meer de hand aan het werk wordt geslagen om den toestand van bet tooneel te verbeteren, zal deze uitgave gewis de algemeene aandacht trekken. De geschiedenis van liet Amsterdamsche tooneel is, zegt de schrijver in het voor zijn werk gekozen motto, die van het tooneel in Nederland in het algemeen. De heer Wybrands had het voorregt, de be kende verzameling van den heer Hilman tot zijne beschikking gesteld te zien, maar bovendien had hij het geluk een aantal handschriften te ontdek ken, die tot nu toe onbekend bleven, die zelfs aan mr. van Lennep e. a. waren ontgaan. Die handschriftennog onlangs verscholen in de archieven van het Amsterdamsche weeshuis, bragten verschillende toestanden aan het licht óf tot hiertoe onbekend, óf verkeerd voorgesteld. Dit werk zal dus in menig opzigt eene aanwinst voor de letterkundige geschiedenis van dit tijd perk zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tot 95 volwassen personen en 32 tol 42 kinderen. De minister van oorlog heelt de chefs der verschillende legercorpsen gemagtigd aan de miliciens (plaatsvervangers en nommerverwisselaars daar onder begrepen) der ligling van 1870, die daartoe aanzoek mogten doen, de toestemming tot het aangaan van een huwelijk te verleenen. Het regiment grenadiers en jagers zal Donderdag 11 September het kamp van Milligen verlaten en denzelfden dag te 's Hage aankomen. De twee regimenten infanterie zullen den l0deD uit de legerplaats vertrekken. Eene belooning van 5000 francs is uitgeloofd voor het geven van in lichtingen, welke leiden kunnen tot aanhouding van zekeren Jozef Cuccoli, een Italiaanlaatst beambte bij de afdeeling der Italiaansche bank te Milaan en makelaar in droogerijen. Hij wordt verdacht van ontvreemding eener som van 87.000 francs, ten nadeele van genoemde bank. Voor het doen terugkeeren der ontvreemde som in de bank worden eveneens 5000 francs uitgeloofd. Den 9dfD September zal het metropolitaansch kapittel der oud-roomsch katholieken voor de tweede maal te Utrecht bijeenkomen voor de verkiezing van een aartsbisschop. in hel juristen-congres te Utrecht is ten opzigte van het vraagpunt betreflende de stichtingen in hoofdzaak beslist dat liet onderwerp der stich tingen in hel Nederlandsche regt onvoldoende is geregeld en dringend rege ling behoeftin verband met het geheele onderwerp der regtspersoonlijkheid Daarna werd uitvoerig behandeld het pandregt, preferentie en retinentie in handelszakenmet inbegrip van wijzigingen die hieruit ook in het burger lijk regt zouden kunnen voortvloeijen. De vergadering besliste met meer derheid van stemmen dat het wenschelijk is ten aanzien van conventioneel pandregt een onderscheid te maken tusschen burgerlijk en handelsregt, en dat het niet wenschelijk is voor pandregt bij schulden boven een zeker be drag het vereischte eener schriftelijke akte te behouden, Voorts dat het wenschelijk is tusschen kooplieden ter zake van hunnen handel een alge meen regt van retentie en privilegie in te voeren in de manier waarop dit tegenwoordig in Duitschland bestaat. Voor een paar weken, meldt het iV. v. d. D., werd door een diamant slijper een partijtje diamant, in een sigarenkoker geborgen, op straat ver loren. Terstond werd hiervan de noodige aangifte gedaan, terwijl een om roeper in de wijk werd opgedragen dit feit met luider stemme den volke bekend te maken, doch alles te vergeefs; de diamantenliefhebber kwam niet uil zijn pothuis te voorschijn. Een paar dagen geleden echter begreep de man, een eerzame schoenlapper, dat diamanten eigenlijk niet ineen pothuis thuisbehooren en besloot hij zich daarvan te ontdoen. Het grootste ge deelte ter waarde van een goede ƒ200werd aan een persoon verkochtdie hem daarvoor 45 ter hand stelde. Deze in zijn oog aanzienlijke som noopte hem zich ook van een paar overgeblevenen te ontslaan, en zijne vrouw werd dan ook met dat doel uitgezonden. In het bezit van een fraaijen diamant begaf zij zich naar een commissionair in dat artikel. Op diens bevreemding hoe die eenvoudige vrouw aan zulk een edel sieraad kwamwerd door haar geantwoord, dat haar man een partijtje oude laarzen en schoenen had ge kocht en in een daarvan den diamant had gevonden. De commissionair trok dit beweren geenszins in twijfel en gaf de vrouw de volle waarde. Of de laatste diamant de beste was, weten wij niet, doch liij was het zeker in zooverre, dat hij de zaak aan het licht bragt. De vrouw begaf zich name lijk kort daarop nogmaals bij den commissionair om den laatstovergeblevene te koop aan te bieden en vertelde hem dat zij dien waarlijk weer in een laars gevonden had. Het begon nu echter den man vreemd voor te komen dat men zoo maar elk oogenblik diamanten in oude laarzen vond, en hij drong er ernstig op aan van de vrouw te vernemen wat er van de zaak was onder bedreiging haar te zullen aangeven bij de policie. De vrouw hield stp en sterk vol dat haar man die oude, doch kostbare laarzen gekocht had. Alsnu volgde aangifte bij de policie, die zich thans met de zaak bezig houdt. De verliezer heeft zijn eigendom herkregen, de vinder, de opkooper en de vrouw hebben hunne feiten bekend. Uit Kampen meldt men dat de werkzaamheden aan de nieuwe ijzeren IJsselbrug vlug vooruitgaan. De helft der brug aan de zijde van IJsselmui- den is zoo goed als afgewerkt. De andere helft der brug aan de zijde dezer stad is van ééne spanning voorzien en de hardsteenen onderlaag voor de ontvangst der laatste spanning is gereed. Het geheel kan wedijveren met de fraaiste bruggen van Europa. Buiten onvoorziene omstandigheden denkt men vóór den winter gereed te zijn. Nabij Coevorden is de bliksem geslagen in een arbeiderswoning, die in een oogenblik geheel is afgebrand. Zes schapen en twee geiten zijn mede verbrand; van den inboedel kon niets gered worden. Te Harich is mede de bliksem geslagen in eene boerenhuizingedie geheel is afgebrand, Door den heer A. CammengaIn leven hoofdonderwijzer te Deinum 1 dezer dagen overleden, zijn, gelijk thans nader is gebleken, o. a. de vol gende legaten vermaakt, als: Ned. Mettray 4000. het nieuwe stads-wees- j huis te Leeuwarden ƒ2000, de weduwen- en weezenbeurs voor onderwijzers j in Friesland, het Ned. onderwijzers-genootschap, de diaconie der Ned. herv. gemeente te Deinumhet instituut voor blinden te Amsterdamhet instituut voor doofstommen te Groningen, het instituut voor idioten te'sGravenhage, ieder 1000; het Ned. zendelinggenootschap en hel Ned. bijbelgenootschap ieder 1000, en aan de burgerlijke gemeente Menaldumadeel 1000, met uitnoodiging, om uit de inkomsten dezer som jaarlijks aan de leerlingen op de openbare lagere school te Deinum, aan wier hoofd hij eene reeks van jaren stond, een klein schoolfeest te bereiden. Men meldt uit LeeuwardenIn de Donderdag gehouden gemeenteraads vergadering is o. a. besloten in de op te rigten lokaalspoorweg-maatschappij i ten behoeve van den aanleg en exploitatie van een buurtspoorweg van Leeuwar- I den, langs Stiens, Hallum, Marrnm, Ferwerd. Blija, Holwerd, Ternaard, Dokkum, Veenwouden naar Dragten, met een zijtak naar (lostmahorn, deel te nemen voor ƒ50000. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ59.00, 2* soort ƒ53.00. per ton. Uit Megen schrijft men ons, meldt het Obl., dat aan het standbeeld van Karei van Brimen de neus is geschonden, naar men meent door kwaad willigen. Karei van Brimeu werd door Karei V aangesteld tot landvoogd van Gelderland en Zutphen. Vijf en twintig jaren geleden vond men zijn stoffelijk overschot onder de puinhoopen der oude kerk. Daarop werd hem door burgers van Megen, aanhangers van het oude geloof, een monument gesticht, dat toen ter tijd aanleiding gaf tot veel geschrijf. De regtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in het geding betref fende de nalatenschap van den beruehten advocaat van Baerle, wiens naam aan een bekend proces ter zake van echtscheiding is verbonden geweest. Het geheele fortuin is toegekend aan zijne gewezen echtgenoot en niet aan zijne zuster, daar de regtbank aannam dat deze de zegels geschonden en een gedeelte der nalatenschap had ontvreemd. Men begroot het fortuin van den man, die door zelfmoord om het leven kwam en steeds voorgaf arm te zijn, op 1 millioen fr. 'sGRAVENHAGE, 30 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de bh. mr. A. Iloynck van Papendrecht, wethouder te Rotterdam; dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs; dr. J. Bosscha Jr. gewezen inspecteur van het middelbaar onderwijs; alsmede de kapiteins der infanterie van het leger in Nederl. Indië L. \V. C. Gerlach en H. Demmeni; de majoors Wilhelmie, kommandant van het koloniaal werfdepot, en van Rhijn, van het corps ingenieurs en mineurs, werkzaam bij het depart, van oorlog, en de gezagvoerder van het stoomschip Prins van Oranje E. Oort. Door Z. M. is vergunning verleend: aan den heer P. Regout, te Maas tricht, tot liet dragen der versierselen van groot-officier der orde van Nischan Iftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken; aan de hh. J. P. H. van de Loo, doctor in de genees- en heelkunde te Venlo, tot het dragen van de medaille voor niet-slrijdcndenter herinnering aan den oorlog van 18701871 en D. J. Griot La Gave, doctor in de genees- en heelkunde te Blaricum, tot het dragen der versierselen van de Kroonorde 4e kl. met het Roode Kruis, hun door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, ge schonken aan den voor de dienst in O. I. bestemden soldaat E. Jüngst, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter berinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk 1870 en 1871; en aan den soldaat O. Ziegler, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van het Pruissischc herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtogt tegen Oostenrijk in 1866, en van de Duitsche medaille voor het bijwonen van den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Aan den heer F. N. Nieuwenhuyzenvice-president van den raad van Nederl. Indie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten in verschillende betrekkingen door hem aan den lande bewezen. Aan den heer mr. A. Schouten is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregter te Druten. Tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke acten n». 3 te Am sterdam is benoemd de heer J. H. van Nouhnys, thans ontvanger der regis- i| tratie te 's Bosch. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk is benoemd de heer J. C. van den Berg, te Gorinchem. Tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel der geneeskundige dienst van het leger in 0. I. zijn benoemd de studenten voor genoemde dienst (artsen) P. Schijff, N. L. Holwerda, J. C. Gaerthe en H. W. Sanberg. Z. K. II. prins Alexander is gisteren avond om 8 ure uit Wurtemberg hier ter stede teruggekeerd. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. ENGELAND. LONDEN29 Augustus. Dezer dagen zijn 88 zieken en gewonden van de Goudkust alhier aan gekomen. De stoomboot Gertrude neemt uit het arsenaal van Woolwich derwaarts mede: drie zevenponders, jvapenen, ammunitie, proviand, genees middelen, enz. een en ander ten behoeve van het Hussa-corps, dat onder bevel van kapt. Glover wordt gevormd. Zoo spoedig mogelijk zal een tweede stoomschip met gelijk doel naar de Kust vertrekken. FRANKRIJK. Door den minister van binnenlandsche zaken is den prefecten aanbevo len te waken voor de naleving der circulaire van zijn voorganger, verbie dende alle manifestatiën op 4 September. In le Soir wordt gezegd dat de ministerraad, zijne belangstelling in het lot der arbeidende klassen willende aan den dag leggen, besloten heeft tot verschillende maatregelenwelke kunnen strekken om de broodprijzen te verminderen; daartoe strekkende voorstellen zouden door de regering aan de goedkeuring der permanente commissie onderworpen worden. Zondag 11. vierde de graaf van Parijs zijnen 36stcn verjaardag. De Gaz. de Nimes spreekt van hem als "de kroonprins", en zegt: De gezigteinder was ligtelijk bewolkt; maar de ademtogt van den 5d"> Augustus heeft dc nevelen weggevaagd, en thans rijst de zon zuiver en schitterend aan den hemel, gereed om ons schoonc Frankrijk met haar weldadig licht te over- stroomen. De harten der royalisten zijn met hoop vervuld sedert de klein zoon van Lodewijk Philips het hoofd van zijn geslacht en den erfgenaam

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5