HUITEN LA NDSCIIE BEKIGTE N BELGIE. In den Monileur is dezer dagen afgekondigd de wet op het gebruik der Vlaamsche taal in strafgedingen. In de provinciën Oost-Vlaanderen Wcst-YlaanderenAntwerpen en Limburg, alsmede in liet arrondissement Leuven zal, van de eerste verschijning van den beklaagde voor den regter van instructie af, het strafproces in de Vlaamsche taal gevoerd worden. Wanneer ecliter de gedaagde verlangt dat er van de Fransehe taal gebruik zal worden gemaakt, zal het proces in het Fransch gevoerd en het vonnis in die taal gewezen worden. De getuigen zullen worden endervraagd en hunne verklaringen ontvangen en gerelateerd worden in de Vlaamsche taal, tenzij zij verkiezen moglen van de Fransehe gebruik te maken. Zoo cene criminele zaak in het Vlaamsch behandeld wordt, zal er bij de stukken eene Fransehe vertaling gevoegd worden van de processen-verbaal, de ver klaringen der getuigen en de rapporten der deskundigen. Zoo het proces in het Fransch gevoerd wordt, zal er bij de stukken eene Vlaamsche ver taling der bedoelde bescheiden gevoegd worden. De verdediger van eiken beklaagde of beschuldigde is, alleen behoudens de toestemming van den te- regtgcslelde, vrij om de verdediging hetzij in het Fransch, hetzij in het Vlaamsch voor te dragen. De wet is niet van toepassing op de regtspleging voor de hoven van appèl te Brussel en te Luik. Binnen een jaar zal er van regeringswege eene Vlaamsche vertaling van het wetboek van strafvor dering worden uitgegeven. liet te Antwerpen afgebrande goederen-magazijn, een groot en stevig gebouw, is gebouwd door Gillibert van Schoonbeke, en diende vroeger tot stadswaag, voor het wegen van zware koopwaren. Het gebouw werd op 12 Maart 1548 ingehuldigd door de Oostersche hooplieden, welke er vlas lieten wegen. Op de verschillende verdiepingen bevonden zich vroeger verscheidene zalen, prachtig behangen en versierd. In het midden der 16dc eeuw, op het oogenblik dat de stad meer dan 100,000 inwoners bevatte, en dat de vooruitgang van handel en nijverheid overal welzijn had gebragt, werden hier de trouwfeesten met een buitengewonen luisler gevierd en de schoone en prachtige zalen van gemeld gebouw dienden alsdan cm gemelde leesten te vieren. Onder het keizerrijk dienden deze zalen voor de zittin gen der burgerlijke regtbank. Sedert 1818 diende het gebouw voor maga zijn. liet werd toen verkocht voor 19400 fr. Later ging het meermalen <n steeds lot hoogeren prijs in andere handen over, tot dat het in 1872 door den krachtigec wind van den lioogen wal in de vaart geslingerd en zwaar beschadigd. Men meldt uit Woulerswoudein Friesland: Dingsdag middag van 12% 2 uur woedde over ons dorp en omstreken een onweder, zoo hevig als wij dit jaar nog niet beleefden. Van brand hebben wij niet vernomen maar de persoon van D. J. van der Meuleneen weduwnaar van 58 jaren wonende op de Sandharst, is nabij zijn huis dood gevonden. De kleederen van den ongelukkige waren aan flarden, een diep gat, waaruit nog het bloed stroomde, was in zijn hoofd geslagen en sommige stukken van zijn gewaad waren eenige meters van hem weggeslingerd; blaauwe striemen zag men op zijn borst en oogharen en wenkbraauwen waren geschroeid. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van 11. Gesquièrre, ontslagen concierge der bank van leening te Mid delburg; het hof heeft hem schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren en de be taling eener geldboete van ƒ1350. Op de Belgische grenzen, nabij het dorp Putten, heeft Zondag 11. een tweegevecht plaats gehad tusschen twee Belgische officieren, een van de artillerie en een van de genie. Van elk der beide wapens waren twee kapi teins als getuigen tegenwoordig. De artillerie-officier werd door een pis toolschot dooöelijk getroffen, zoodat hij eenige uren later is overleden. 'sGRAVENHAGE, 29 Augustus. De ministers van koloniën en buitenlandsche zaken hebben gisteren eene langdurige conferentie gehouden met den heer directeur van het kabi net des konings. Gisteren namiddag is uit Parijs hier ter stede aangekomen en afgestapt aan hel hotel Patilez baron van Ztiylen van Nijevelt, gezant van Nederland in Frankrijk. In de residentie wordt verwacht graaf van Bijlandt, Zr. M*. buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister hij het hof van Groot-Britlannië. De minister van binnenl. zaken zal morgen geen gehoor verleenen. Op de hegraalplaats Eik-en-Duinen zijn gisteren voormiddag de stoffe lijke overblijfselen van het lid van hel hoog militair geregtshof, luit-gene raal Doorman, die dezer dagen hier ter stede op 74-jarigen leeftijd overleed, ter laatste rustplaats geleid. De broeder des overleden krijgsmans sprak, diep getroffen, een kort woord bij het graf van hem, die in zijn werk- zatnen militairen werkkring gelijk in de dagelijksche betrekkingen met zoo- velen in aanraking was geweest en aller hoogschatting en eerbied had mogen wegdragen. De minister van oorlog sprak mede een krachtig woord van hulde aan den ontslapen wapenbroeder, dien hij herinnerde als een trouw vriend en als een ijverig dienaar voor koning en vaderland. Een der leden van de familie dankte hierna voor de bewijzen van achting aan de nage dachtenis des afgestorvenen bewezen. Gisteren middag is op den Rijswijkschen weg een paard met tilbury op hol geraakt. Bij liet hek van den Ilollandschen spoorweg gekomen, dat juist gesloten was, omdat men op de lijn bezig was met het rangeren van wagens, rende het paard er door, zoodat de afsluiting werd verbroken. Door den schok werd de bestuurder uit het rijtuig geworpen en bekwam hij een wond aan het hoofd. Het paard stortte later aan hel Zieken neder, waardoor het lemoen der tilbury brak. door den tegen woord igen eigenaar, den heer Ceulemans, werd gekocht voor 84GOO fr. liet gebouw besloeg eeue oppervlakte van 340 meters. K X V E E A X LONDEN28 Augustus. Zondag II. heelt te Armagh in Ierland de inwijding der katholieke kathedraal van St. Patrick met buitengewone praal plaats gehad. Niet min der dan 15 aartsbisschoppen en bisschoppen namen aan de plegligheid deel en ruim 400 priesters waren tegenwoordig. Deze kerk is de grootste in Ierland en kan 8000 personen bevatten. Meer dan 20000 belangstellenden waren opgekomenzoodat de meesten geen ingang tot het gebouw konden vinden. Na de inwijdingsrede werd eene collecte gehoudenwelke ongeveer 35000 opbragt, terwijl in het geheel ƒ84000 werd ontvangen. Onder de aanwezigen bevonden zich vele protestanten en dissenters en hel verdient vermelding, dat in den loop van den dag ook de klokken der prolestantsche hoofdkerk werden geluid, ter viering van het feest. Aan den Sultan van Zanzibar, die voornemens was aan Engeland een bezoek te brengen, heeft de regering kennis gegeven dat zij hem voorloopig niet kon ontvangen. De vier Amerikanen, die onlangs de bank van Engeland voor eene aanzienlijke som hebben opgeligt, zijn veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Op nieuw heelt er een spoorwegongeluk plaats gehad. Bij eene bot sing zijn twee jockey's, die drie prachtige renpaarden vervoerden, ernstig gekwetst. De paarden zijn zoodanig getroffen dat zij zullen moeten worden afgemaakt. - Ten gevolge van een hevigen storm is nabij Kaap Breton een dertig tal vaartuigen verongelukt en op het strand geworpen. FltAlVKKU Si. De sub-commissie uit den algemeenen raad voor krijgszaken heeft haar rapport betreffende de indeeling van Frankrijk in 18 militaire afdeelingen vastgesteld. Bij die indeeling is zij te werk gegaan naar het beginsel dat de afdeelingen zóó belmoren ingerigt te zijn dat zij over hare grootste lengte door eenen spoorweg worden doorsneden, ten einde het bijeen bren gen der troepen op een enkel punt gemakkelijk te maken. Naar men thans zegt zal het regtsgeding van maarschalk Bazaine niet te Compiègne, maar te Versailles gevoerd worden, aangezien de kosten tot liet inrigten eener gercgtszaal ter eerstgenoemde plaatse te groot zouden zijn. De aanwezigheid van mgr. Mermillodden gewezen bisschop van Ge- nève, te Versailles, geeft aan de republikeinsche dagbladen van Parijs aan leiding om het gerucht in omloop te brengen dat bij de regering in overleg uiet de Curie het plan bestaat dien geestelijke lot de waardigheid van bis schop van Chambéry te verheffen, liet dioecese van Chambéry loopt tot aan de grenzen van Zwitserland, doch zou volgens die dagbladen thans lot over die grenzen worden uitgebreid in dier voege dat het nieuw opgerigte bisdom van Genève, waarover het geschil lusscben de Zwitsersche autori teiten en den Paus is ontstaan, een deel van het bisdom van Chambéry worden zou, en derhalve de heer Mermillod toch mede bisschop van Genève zou blijven. De prefect van Savoye heelt de Rép. Frang. in zijn departe ment verboden, omdat dit blad zich op eene min voegezame wijze over den heer Mermillod uitgelaten had. Volgens 1' Vnivers zullen de Engelsche katholieken, die ter bedevaart naar Paray-le-Monial gaan, den lste° September van Londen vertrekken. Talrijk, zegt het blad, zeer talrijk zal de stoet zijn. Deze godsdienstige beweging van de Engelsche katholieken zal in de geschiedboeken eene plaats blijven beslaan. Het gebouw van Hendrik VIII stort stuk voor stuk in. Het Anglicaansch Episcopaal vindt zijn eenigen steun in zakken met kroonen. Ontneem het zijne geldelijke inkomsten, en liet zal verdwijnen als een schadelijke uitwaseming. In de orde van zakendie het te voorschijn heeft geroepen, staan het rationalisme en het atheïsme gereed om het te vervangen. De toekomst in Engeland behoort aan de katholieken. Uit de Fransehe nederzettingen op de Africaansche Westkust berigt men liet overlijden van den koning van Dahomey, ten gevolge van het overdadig gebruik van tafia, hetwelk tot zijne hebbelijkheden behoorde.. Daar hij niet bemind was is hij weinig betreurd. Er zijn dan ook op zijn graf slechts 24 vrouwen geofferd, in de plaats der duizenden slaven, die men bij zooda nige gelegenheid pleegt om te brengen. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt gemeld dat, vermits de Russische en Fransehe rege ringen hebben medegedeeld dat zij in 1873 geen deel konden nemen aan het te Bern bijeengeroepen internationale post-congres, de bondsraad op voorstel der Dnitsche regering besloten heeft dat congres voor een onbcpaa'den tijd uit te stellen. Naar men uit Genève meldt heeft er op nieuw eene zeer belangrijke schenking ten gunste van die stad plaats gehad. De heer Rangier, dezer dagen te Belley, in liet Fransehe departement van de Ain, overleden, heeft aan hel kantonnale hospitaal te Genève zijn ganschc vermogen bij uitersten wil vermaakt. Het bedrag daervan is ruim 170,000 fr. SPANJE. Naar men uit Barcelona meldt heeft de krijgsraad uitspraak gedaan in de zaak der muitende artilleristen; twaalf hunner zijn ter dood en zevenen dertig tot de galeijen veroordeeld. De Carlisten hebben eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij het doen ver trekken van spoortreinen naar Frankrijk op straffe des doods verboden wordt, en straffen worden bedreigd tegen het herstellen der verbroken telegraafdraden. De doodvonnissen, over sommige oproerlingen uitgesproken, zullen ter ratificatie worden voorgelegd aan den lioogen raad en vervolgens aan de corles. Verscheidene ministers en generaals hebben verklaard dal zij zullen aftreden, wanneer de vonnissen niet worden ten uitvoer gelegd.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2