I PER TELEGRAAF. Naar men uit Weenen meldt zijn zes bureaulisten der tentoonstelling in hechtenis genomenomdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan liet verduisteren van de ontvangen entreegelden, van 20 tot 50 11. daags. WEENEN, 27 Augustus. Prins Milan, vorst van Servië, is alhier aange komen en door den keizerlijken stadhouder, den militairen kommandant van beneden-Oostenrijk en den oppcr-kamerlieer namens den keizer ont vangen. GASTEIN27 Augustus. De Üuitsche keizer heeft -van de Oostenrijksche en Pruissisehe notabiliteiten afscheid genomen en een langdurig onderhoud met graaf Deust gehad, waarna hij vertrokken is. WEENEN, 27 Augustus. De Neuc freie Presse verneemt uit Rome dat tot de reis van den koning van Italië naar Weenen en Berlijn thans defini tief besloten is. De minister-president en de minister van buitenlandsche zaken zullen hem vergezellen. MADRID, 27 Augustus. Men verzekert dat de minister van financien in onderhandeling is met Spaansche en buitenlandsche kapitalisten over een belangrijke crediet-operatiewelke de regering in staat zou stellen te voorzien in de uitgaven door den oorlog vereischt en de vervallen coupons te betalen. rommune zijn voorgevallen en die in een winkel in eene der wijken van den linkeroever der Seine werden verkocht. Het ingestelde onderzoek heeft geleid tot het ontdekken van de fabriek dezer penningen, met de daartoe gebezigde werktuigen, enz., alsmede van een elfhondertal exempla- ren meerendeels van lood of brons, maar gedeeltelijk ook, door middel der salvanoplasliekverguld of verzilverd. In het Oude Nijverheids-paleis te Parijs is ter bezigtiging gesteld een j strategisch plan of plattegrond en relief van de belegering van Parijs door de Duitschers, hetwelk, onder de leiding van den heer Lie'nard, door ver scheidene kunstenaars en officieren der genie is vervaardigd. Dit op eene i zeer uitgebreide schaal ontworpen tafereel der belegerde hoofdstad trekt de belangstelling van velen tot zich. De opbrengst dezer tentoonstelling is ge deeltelijk ten behoeve der noodlijdende Elzasser uitgewekenen bestemd. De prefect te Lyon, de heer Ducros, heeft de bijzondere scholen in het zesde arrondissement dier stad, welke gesticht zijn door de Vereeniging tot bevordering van hel bijzondere en leeken-onderwijs, doen sluiten en de ver- eeniging zelve ontbonden. Volgens den Salut public zou die prefect voor nemens zijn alle bijzondere scholen in het departement, waar geen gods dienst-onderwijs naar zijne begrippen gegeven wordt, te sluiten. SPANJE. De staat van zaken, meldt men thans uit Madrid, wordt beter. De Carlisten zijn in verscheidene gevechten verslagen. Zij hebben Estella ont ruimd op het vernemen der nadering van de troepen van Santapan. In de omstreken van Estella wordt een beslissend gevecht verwacht. Sommige benden weigeren de bevelen van don Carlos op te volgenzij gaan voort j met de stations en het materieel der spoorwegen te verbranden en de werk zaamheden in de aan vreemdelingen toebehoorende mijnwerken te beletten. J ln de provincie Aslurie vertoonen zich geen Carlisten meer. De versterkin gen van Bilbao zijn voltooid. De blokkade van Carthagena te land en te water duurt voort. Men betwijfelt of de tegenstand wel langer duren zal. Hei gerucht dat er onder dc bemanning der naar Carthagena gezonden sche pen een opstand zou uitgebroken zijnwordt tegengesproken. In dc pro- viucie Castellon maken de demagogen en de Carlisten gemeene zaak. ITALIË. Uit Florence meldt men aan de Times: De Italianen zijn omtrent hunne eigene toekomst niet zoo gerust als hunne naburen. Het is hun wat al te spoedig en wat al te zeer medegeloopcn. Zij hebben al hunne wenschen vervuld gezien en hebben thans geen anderen wensch meer dan' die naar vrede met alle natiën. Maar zij houden zich van dien vrede niet zoo ver zekerd; zij vleijen er zich niet mede dat al hunne naburen hun laatste woord gesproken hebben. Frankrijks houding en de agitatie onder de ultra- moutanen dwingt hen tot een gewapenden vrede. De noodzakelijkheid om de strijdmiddelen des lands uit te breiden in cenige evenredigheid tot de ontzaggelijke wapeningen, welke hen omringen, belemmert de materiële ontwikkeling en verlamt den verstandelijken en zedelijken vooruitgang dei- natie. De Italianen zijn van oordeel dat er geen oorlog in Europa kan ont staan. waarin Italië zich neutraal zal kunnen houden, zelfs geen oorlog, waarvan Italië den eersten stoot niet ondervinden zal. Het is mogelijk dat der Italianen vrees overdreven is. doch de overtuiging dat Frankrijk hun 1 niet genegen is. is algemeen verspreid en diep in de gemoederen vastgewor- telil: zij beheerschl ook de politiek der regering. DlIlTgCHLANO. De opperbevelhebber der bezettingstroepen in Frankrijk heeft maatre gelen genomenom intijds gereed te zijn tot het verlaten van het Fransche grondgebied. Op 5 September e. k. zal de laatste storting door de Fransche j regering geschieden en daarmede zal de oorlogsschuld zijn aangezuiverd. Volgens de vastgestelde bepaling moet het bezettingsleger 14 dagen na de vereffening der schuld het Fransche grondgebied hebben ontruimd. Ten einde j die bepaling stipt te vervullen, heeft de generaal von Manteuffel al het j noodige in gereedheid doen brengen. Op den bepaalden tijd verlaten onze troepen Verdun, en langs den etappen-weg is alles gereed, om op het be- j paalde oogenblik het Fransche grondgebied tot op den laatsten man met i wapenen en bagage te hebben ontruimd. Naar men uit Hamburg meldt, hebben de scheepsreeders aldaar, in j navolging der bevolking van Wilhelmshaven beslotenkapitein Werner een geschenk aan te bieden, uit erkentelijkheid van zijne diensten ter bescher ming der üuitsche handelsbelangen in de Spaansche wateren. Te Koningsbergen blijft de cholera nog vrij hevig heerschen. In de week van 17 op 23 dezer zijn aldaar aangegeven 315 ziekte- en 140 sterf gevallen. Genoemde stad telt omstreeks 110,000 inwoners. Te Würzburg zijn in het geheel sedert o Jul ij tot 19 Augustus aangetast 96, gestor ven 41; den 20 Aug. aangetast 11, bijgekomen 2, gestorven 0. Dc laat ste mededeelingen over de cholera te Berlijn luiden, dat den 20slc° dezer •les middags in het geheel 123 lijders waren; daarvan zijn er gestor ven 87, hersteld 8, in behandeling gebleven 28. In Dresden en cenige omlig gende plaatsen bevonden zich den 4den dezer 69 lijders; in de week van 5—10 dezer waren aangetast 72, gestorven 38, hersteld 25. In Anho'.t van 512 Aug. 6 gevallenallen met doodelijken afloop. In Hamburg zijn van 3-9 dezer 206 aangetast, gestorven 113, hersteld 80; den 16 Aug. waren er 213 lijders. In Beijercn loopt het gerucht dat dc regering geneigd zou zijp tot «nige tegemoetkoming in de kerkelijke quaestic. Zij zou zich bereid heb ben verklaard aan de Redemptoristen te Passatt. die als zoodanig vol gens de rijkswet geene funcliën mogen yerrigten, vergunning te verleenen hunne werkzaamheden voort te zetten, mits zij hun ordekleed afleggen en verklaren de orde te hebben verlaten. Te Munchen is eene reglsvervolging ingesteld tegen elf koffijliuishou- ders, wegens het verkoopen van slecht bier. INGEZONDEN. De Schutterij-muziek en de Weesjongens. Aardige combinatie, vreemd motto, door d. R. genomen, om iets te zeg gen over het muziek-corps der dd. schutterij en tot ontwikkeling en aan moediging der edele toonkunst bij de weesburgers (Zie Lcidsch Dagblad van 21 Aug. 11.). Wat dit laatste betreft, daarmede stemmen wij volkomen in, en zouden gaarne zien dat bh. regenten der verschillende gestichten daar gevolg aan gaven. Het deed ons leed dat deze schoone opmerking van d. R. gepaard ging met eene minder humane en minder mannelijke omtrent ons stedelijk muziek-corps. d. R. zegt, dat van alle muziekuitvoeringen, ditjaaropMusisgegeven.dat der dd. schutterij hem hel minst beviel, dat het orchest niet compleet is en de noodige krachten ontbreken om solo-partijen flink te presenteren en dc bas-partijen uiterst schraal zijn. Andere verslaggevers, zooals wij die nl. nog aantroffen in het Dagbl. v. 'sGrav., waarbij, volgens onze opinie, aan het muziek-corps der Leidsche schutterij en zijn waardigen kapelmeester de welverdiende hulde wierd ge- bragt, en zoovele andere muziekkenners weten er niets van, of het is met d. R. zoo gesteld. Wij verklaren in te stemmen met allen, die niet alleen tevreden zijn over de uitvoeringen van gezegd corps, maar daarmede zelfs hoogst ingenomen zijn, en beweren dat, naar de krachten die dit corps, uit een dertigtal personen bestaande, bezit, de solo-partijen zeer goed en flifik werden voorgedragen. Wil men daarbij een goed en zuiver ensemble, eene welluidende harmonie, dan mogen de bas-partijen niet sterker vertegen woordigd zijn, altijd naar de tegenwoordige getalsterkte en indeeling van andere instrumentenen dan is er dit jaar op Musis Sacrum geen muziek corps geweest dal ons natuurlijk met uitzondering van dat der grenadiers zelfs in de verte zoo goed beviel als ons muziek-corps der dd. schutterij hetwelk, zonder dat het getal musici direct vermeerdert, nog veel in kracht en uitvoering kan winnen, indien de jeugdige krachten, die zich bij bet corps bevinden, zich steeds oefenen en niet bevreesd zijn bun instrument aan te pakken en te geven wat het vraagt, eene stevige embouchure. Nie mand mag bevreesd zijn voor zijn instrument, wel het tegendeel. Ons komt het voor dat, wanneer men zich wil aanmatigen op muziekaal gebied iets te zeggen, zoo ook van een muziek-corps en zijne uitvoeringen, solo's en bas-partijen, zooals de R., dat men dan toch minst genomen billijk moet zijn. Immers, wil men in Leiden een corps, zooals d. R. dat voor den geest zweeft, dan moet men het corps der grenadiers of dat van Slumplf nemen. Dat zijn corpsenwaarvan men mag vorderen dat daaraan niets ontbreekt en de uitvoeringen der solo's meesterlijk zijn. Maar daarbij wor den ook de solisten betaald met 161)0, 1800. 2000 en meer. Het is onmogelijk in Leiden zulk een muziek-corps te formeren, wegens de enorme kosten daaraan verbonden. Laat ons billijk zijn. en dan mag de vraag niet zijn: wat verlangen wij? maar wel: wat wordt ons gegeven door het muziek-corps der dd. schutterij, bestaande nil een dertigtal personen, die bijna allen eene burgerbelrckking hebben en bij wie bet muziekale bijzaak is? In antwoord dus op de vraagkunnen wij met ons muziek-corps der dd. scliut- j terij genoegen en vrede hebben? prijzen wij dat corps nogmaals en niet het minst den waardigen kapelmeester, den heer MttUer, die in betrekkelijk kor ten tijd het corps tot die hoogte gebragt en ons reeds zoovele genoegeiijke avonden verschaft heeft. Dat het jammer is, dat enkele goede musici zich aan het corps onttrokken I hebben, ten gevolge waarvan voorshands de toevlugt is genomen tol enkelen uit 's Ilage, stemmen wij toe; wij voor ons vermeenen dat bij enkelen caprice, bjj anderen dc Zondags-concerten daar wel eenige schuld aan hebben. s. ADV KHTKiVI'tKA. Getrouwd: JAN FILIPPO IIz. en CLASINA JOHANNA VAN 'T HOOFT, die, mede uit naam van wederzijdsche betrekkingen, hunnen welgemecnden dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 27 Augustus 1873.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3