wellen behandeld. De koopman heeft reeds een request aan den minister van oorlog ingediend len gunste van den jeugdigen militair. Den 7,lcn en 8s,e° September a. s. zal le Leeuwarden worden gehouden de jaarlijksche vergadering van het Nederlandsch rederijkersverbond en bij deze gelegenheid een wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid, waartoe dertig mededingers zijn ingeschreven. Als prijzen zijn uitgeloofd vijf zilveren me dailles en vier getuigschriften. Te Ooslerhoul is gisteren morgen de looijcrij van den heer Schaapman met de gereedschappen, schors, huiden, enz., benevens een belendend huis een prooi der vlammen geworden. Te Middelburg is door den gemeenteraad besloten tot opheffing der tegenwoordige bank van leening en aan burg. en wetli. is opgedragen te adviseren over het al of niet opriglen eener nieuwe bank. Te Maastricht is gevankelijk binnengebragt zekere R. de C., vroeger aldaar, thans le 's llage woonachtig. Op 12 Mei jl. zouden door hem op liet postkantoor te Maastricht bezorgd zijn vier pakketten, op ieder van welke als ingesloten waarde stond aangegeven ƒ6000 en bestemd voor per sonen te Amsterdam, terwijl het later gebleken is, dat gemelde pakketten niet bankpapier, maar slechts couranten inhielden. 's GRAVENHAGE28 Augustus. Aan de voor de dienst in Oost-lndië bestemde soldaten F. E. Pierre en A. J. J. J. Delanchy is vergunning verleend lot het dragen der Franschc medailles voor liet deelnemen aan den veldlogt in Italië en aan de expeditie in Mexico, en aan den voor die dienst bestemden soldaat C. Adam tot het dragen der Fransche medaille voor hel deelnemen aan laatslgemelde expeditie. Tot referendaris bij den raad van state is benoemd de heer mr. G. J. Roijaards, commies van slaat bij dien raad, en tot lid van den hoogen raad van adel is benoemd de lieer mr. M. C. 11. ridder Pauw van Wiel- drecht, le 's Gravenhage. Aan den heer uir. A. de Ruylcr de YVildt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Smilde, en aan den heer G. G. A. van Essen, op zjjn verzoek, eervol ontslag als commissaris van policie te Tiel. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg is benoemd de heer A. J. G. Paardekooper. Tot rijkstelegraafkantoorhoudcr te Lobilh is benoemd de brievengaarder aldaar M. J. van Aken. Als consul van Chili te Rotterdam is erkend en toegelaten de heer G. A. C. II. de Kuyper; als vice-consul van Turkye le Amsterdam de heer E. J. Posno; als consul van Belgie te Groningen de heer P. Beekhuis Damsté; voorts is tot consul der Nederlanden te Djeddak benoemd de heer W. ilane- graalT. - Tot officier van gezondheid 2C kl. bij de militaire geneeskundige dienst van de landmagt in West-Indië is bevorderd de officier van gezondheid 3e kl. bij die dienst P. A. Risch, en aan J. P. Smits, dienende als opzigter le kl. over de werktuigelijke inrigtingen bij de artillerie stapel- en conslrnctie- magezijnen te Delft, is eervol ontslag verleend. De lc luit. der infanterie A. J. Prager, die voor 5 jaren bij het O. I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande bij het i 7e reg. infanterie ingedeeld. Alhier is het examen gehouden van de 14 candidaten, die zich hebben aangemeld, om opgeleid te worden lot tolk voor de Chincsche taal in Nederl Indië. Het aantal beschikbare plaatsen bedraagt drie. Verscheiden der can- didaten hebben het eindexamen der hoogere burgerscholen met goed gevolg afgelegd. Het Fad. deelt een omstandig verhaal mede van de omstandigheden, waardoor de policie in het bezit is gekomen van het vroeger vermelde knipje, dat. naar het getuigenis van verschillende personen, heeft toebe hoord aan wijlen mevr. van der Kouwen, en voegt daarbij nog het volgende: Ten gevolge van de ontdekking van dit knipje moet er nu ook uog weer meer aan het licht zijn gekomen. Rehagcl heeft steeds beweerd, dat hij in den bewusten nacht in het geheel niet bij zijn zuster in huis is geweest, en zijn zuster bevestigt dit; doch nu is het uitgekomen dat vier personen hem in den bewusten nacht circa half twee met de Jong het huis van vrouw Behagel hebben zien binnengaanen de Jong tot Behagel hebben hooren zeggen: «Als jij nu maar zwijgen kunt, anders hangen we toch nog." Na een half uur moeten zij genoemd huis weder hebben verlaten. liet oppervlakkig zeer vreemde geval dat eerst nu die vier personen daar mede voor den dag komen, wordt opgehelderd, als men weet dat een van die vier personen een heer was, die daar in dat hofje een liefje had wonen en niet gaarne wilde dat zijn verblijf aldaar op dat nachtelijk uur bekend zou worden, hetwelk natuurlijk het gevolg zou zijn van eene aangifte bij de policie. Dat Behagcl en de Jong vroeger elkander zeer goed gekend heb benwat zij maar pertinent blijven ontkennen, wordt ook nog steeds be vestigd. liet is uitgekomen dat zij o. a. van 1844-49 altijd op ééne slaap zaal in het tuchthuis te Hoorn hebben gelogeerd Ook is er een getuige, die hen meermalen te zaïnen met de pont aan de Vcenkade heeft overgezet, terwijl dan één voor beiden betaalde. Heden morgen is in de H. Theresia kerk, in het Westeinde, de dag, waarop de wel eerw. heer G. Eisen voor 40 jaren als pastoor bij de ge meente optrad, plegtig gevierd, door de uitvoering van eene mis van Cheru- bini, door het zangcollegie aan genoemde kerk verbonden, gearrangeerd door den heer J. C. Bongartz en geleid door den lieer Iscrief. Vele geeste lijken uit andere plaatsen, deputatiën van r. k. kerkbesturen, zoomede een groot aantal gemeenlenarcn en belangstellenden waren in het bij deze gele genheid fraai en toepasselijk versierde kerkgebouw vcrcenigd. Zondag a. s. zal de wel eerw. heer E. C. Segerspred. te Leidenin de Fransche taal voorgaan in de kapel op villa Riva, te Scheveningen. Een volgende maal zal de dienst weder in het Duitsch plaats hebben, in gevolge de beoog le afwisseling van talen in het belang der badgasten. -■ Gisteren avond heeft er op de Geest een twist plaats gehad lusschen twee broeders. De een deed daarbij zijn broeder door een bijlslag op het hoofd nedervallenmaar de ander trok zijn mes en gaf zijne tegenpartij daarmede eene diepe snede in den hals. Beiden zijn door de policie ter ver antwoording geroependie de zaak onderzoekt. BUITKN LA l\ DSCI11: BER1GTEN ÏSNïi&EkAW©. LONDEN27 Augustus. In den Observer geeft een te Cape Coast Castle gevestigd Engelschman der regering den raad, aan de Ashantijnen een stuk van de Kust af te staan, opdat zij gelijk vroeger onder de Hollanders den toegang lot de zee behou den. Dat zij die nu missen is hun grootste grief en door dit toegeven kon men de Ashantijnen van gevaarlijke vijanden tot nuttige bondgenooten maken. Verder ontraadt diezelfde schrijver de verwoesting van de hoofdstad Comassi, van verschillende kanten, o. a. door de Times, aangeraden; dat toch zou de haat der negers tegen Engeland versterken en een zich zeer ontwikkelenden handel geheel vernietigen. Volgens de Times mag men weldra weder eene wijziging van het mi nisterie verwachten. Te Southampton werd dezer dagen de Pcronelle, een klein reddings schip met stoomvermogen, le water gelaten. Dit vaartuig is bestemd om voortdurend in hel Kanaal te kruissen, en hulp te bieden aan schepen, die in gevaar verkeeren van op de Engeische kust gedreven te worden. Zondag avond is over de hoofdstad een hevige storm losgebroken, die verscheiden uren aanhield. Het licht was zeer hevig en van een flaauwe purpcre kleur. Wel veroorzaakte de storm veel schade, maar ernstige on heilen hadden gelukkig niet plaats. Ook in andere deelen des lands woedde de storm hevig, maar niet overal met denzelfden gunstigen afloop. In 1872 werden te Londen door de policie 78203 personen in verze kerde bewaring gesteld, tegen 71961 in 1871. Arrestatiën wegens dronken schap namen in de laatste jaren zeer toe; zij bedroegen 33867 in 1872, tegen 23007 in 1869. Te Loughborough is dezer dagen de held van het bekende Tichborne- proces, met eene stellaadje, waarop hij voor duizenden personen eene rede voering hield, ter aarde gestort, zijne vrienden en cenige verslaggevers van dagbladen in zijnen val medeslepende. Ilij is er zonder letsel afgekomen en de sympathie, die het gebeurde voor hem deed ontstaan, was zoo groot dat eene dame hero in het openbaar kuste en hem de verzekering gaf dat zij niet zou ophouden voor zijn goed regt te strijden. Aan de Times wordt uit Konstantinopel gemeld dat de Sultan en de schach van Perzië tot eene schikking gekomen zijn van de tusschen de beide staten hangende geschillen. Het geschil over de grensscheiding zal worden geschikt door eene gemengde commissie, waarbij de regeringen van Enge land en Rusland als sciieidsreglers zullen optreden, indieri de leden dier commissie niet tot overeenstemming mogten komen. Het vertrek van den schach uit Konstantinopel was op 25 Augustus bepaald. Uit New-York meldt men dat bij een grooten brand te Belfast in den slaat Maine eene schade is geleden van één millioen dollars en dat 130 ge zinnen zonder dak zijn geraakt. Van daar meldt men ook het springen van den stoomketel van de George Wolff, waardoor 12 personen gedood en 15 gewond zijn. FRAKliRIJH. b De liep. Frang. deelt een adres mede, hetwelk de verschillende monarchaal gezinde dagbladen van Frankrijk «uit naam der natie" voorne mens zijn tot den graaf van Chambcrd te rigten. Daarin wordt betuigd dat het ware Frankrijk vurig verlangt naar den dag, waarop het zonder schokken, naar vrije keuze en langs een wettigen weg kan wederkeeren lot de voorwaarden eener natuurlijke ontwikkeling en zijn lot in 's graven hand leggen. Men leest daarin Wij twijfelen niet of de nationale verga dering zal hare aanstaande zitting aanvangen met de monarchie uit te roe pen en Frankrrjks koning uit te noodigen den troon in bezit te nemen. De koning en de nationale vergadering zullen gemeenschappelijk den band aanleggen, welke op nieuw en voor goed het. lot der natie aan het huis van Frankrijk verbinden zal en alle regtmalige vrijheden des volks zal be vestigen. Den dag, waarop de koning en de nationale vergadering in gemeen overleg kunnen treden, zal het wederzijdsche vertrouwen de oplossing ge makkelijk maken van vraagstukken, welke, te vroeg te berde gebragt, tot eene netelige discussie aanleiding geven en onrust wekken zouden. Met eene diep gevoelde vreugde hebben wij door eene gedenkwaardige en vader landlievende handeling de eenheid in de koninklijke familie hersteld gezien. Dit door ons vurig gewenschlc voorval, hetwelk wij als eene groote weldaad des hemels beschouwen, behoort een voorbeeld te zijn voor alle burgers, welke in 's lands belang hun verschil van mcening moeten vergeten. //Gelukkiger dan Hendrik IV zult gij geene Franschen tegen ti gewapend vinden; maar gij zult, even als de stamvader der Bourbons, de harlslogten moeten ontwapenen, de vooroordeeien moeten overwinnen, de eendragt lusschen de burgers moeten bezegelen, onze rarnpen moeten genezen, alle werken des vredes moeten aanmoedigen, den druk der belastingen moeten verminderen, en door het zedelijk overwigt uwer regering aan Frankrijk zijnen ouden voorrang ouder de mogendheden van Europa moeten terugge ven. Eene roemvolle en uwe groote ziel wel waardige taak! Het is ons, monseigneur, als of wij de dageraad reeds zien aanbreken van eene der meest roemvolle regeringen uit onze geschiedenis, en wij hebben gemeend I geen beteren dag te kunnen vinden om onze verwachtingen aan u te kennen te geven dan dien. waarop het Fransche grondgebied geheel bevrijd werd. Door de Parijsche policie is dezer dagen beslag gelegd op een aantal gedenkpenningen, op gebeurtenissen betrekking hebbende, welke onder de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2