PER TELEGRAAF. lamilieleden van de drie gevangenen. In het bijzijn van den gouverneur der gevangenis werden de cipiers ondervraagd, en het bewijs werd verkre gen dat ieder reeds een som van 1200 ontvangen had om de gevangenen le doen ontvlugten. Volgens bcrigtcn uit de Vereenigde Staten heeft de president Grant liet over kapitein Jack en drie andere aanvoerders der Modoc-lndianen uitgesproken doodvonnis bekrachtigd. FRAKHR IJ K. In eene officieuse depêche uit Versailles aan de dagbladen der hoofd stad wordt gezegdEr is nooit sprake geweest van de erkenning der Car- listen als oorlogvoerende partij. De Fransche autoriteiten zijn van tijd tot tijd gedwongen geweest met hen in aanraking le komen, hetzij om tegen schending van ons gebied le waken hetzij om werken van mensch- lieveudheid; maar daarin lag de erkenning als oorlogvoerende partij niet opgesloten. [)c minister van marine beeft de volgende circulaire aan de kamers van koophandel der Fransche zeeplaatsen gerigt: Daar de stad Bilbao door de Carlislen ingesloten is, heb ik aan den gezagvoerder van het voor de haven gestationeerde Fransche oorlogschip den last gegeven de kapiteins der in de rivier aanwezige Fransche schepen uit te noodigen zoo spoedig mogelijk de rivier te verlaten en hen te waarschuwen dat, indien zij zulks niet mogten doen, de gevolgen geheel voor hunne rekening zullen blijven. De zittingen der algemeene raden worden, naar men verneemt, met de meeste kalmte voortgezet. La Liberté deelt berigten van de Virginie mede, het schip, aan boord waarvan Rochefort en een honderdtal andere tot deportatie veroordeelden naar Nieuw-Caledonie vertrokken zijn. Volgens die berigten scheen de ge zondheid van Rochefort door de zeereis niet te lijden. De president der republiek heeft aan het hoofd van den Afrikaanschen opstand van 1871. den Caïd Bon-Mezrag, op aandrang zijner hoogbejaarde moeder, die daartoe uit Algiers naar Versailles is gereisd, gratie van de tegen hem uitgesproken doodstraf verleend. Die straf is in eenvoudige depor tatie veranderd. Ten gevolge daarvan zal Bou-Mezrag naar Nieuw-Caledonic, dc thans met Parijsche Communisten bevolkte strafkolonie, worden overgebragt. SPANJE De aangekondigde bijeenkomst van de meerderheid der cortes-ledcn is thans gehouden. Daarin is besloten den heer Caslelar te verkiezen tot voorzitter en den heer Gil Bcrges tot ondervoorzitter der cortes. Ook is er besloten de door de regering aangevraagde credieten en ligtingen toe te staan. De minderheid daarentegen blijft zich verzetten tegen de financiële voorstellen der regering, welke nederkomen op het volgende: 1°. uitgifte van 1200 uiillioen aan hypotheekbrieven, af te lossen uit de opbrengst van den verkoop van domeinen en landsbezittingendoor verkoop der nog in de schatkist liggende schuldbrieven en schatkistbillettcn2". vooruitbetaling van 700 milltoen aan belastingen, des noods te heflen door middel eener gedwongen leening rentende 6 per cent en aflosbaar binnen tien jaren; 3». het te gelde maken der schuldbrieven wegens den verkoop der Rio-Tintomijnen. der zoutmeren van Torrevicja en het verkoopen van overtollig materieel van het leger en de vloot. De Carlislen hebben twee spoorwegbruggen nabij Gcrona afgebrand, zoodat de gemeenschap met Frankrijk verbroken is. Ook hebben zijzon der tegenstand te vinden, Fraga, eene plaats van gewigt, bezet en zich meester gemaakt van 3000 douros en van een 100-tal geweren. DIIITSCHhAlVD. De dagbladen bevatten een beschrijving van het gedenkteekendat op den algemeenen feestdag in Duitschland, deu 2clen September e. k., le Berlijn zal onthuld worden. Breede trappen voeren naar een kringvormig terras, dat 4 voet hoog is en van graauw Silczisch graniet is vervaardigd. Hier boven verheft zich de vierkante onderbouw van bet monument, dat uit rood Zweedsch graniet bestaat en aan de vier zijden hoofdmomenten toont van dc oorlogen, tot welker herinnering het gedenkteeken is opgcrigt. Aan de oostzijde van het monument is een afbeelding in relief aangebragt van de voorbereiding tot den togt naar Denemarken; afscheid, marsch en bestor ming der Diippelei' schansen. Aan de noordzijde ziet men een voorstelling van den slag bij Küniggratz, het merkwaardig oogenblik waarop de koning zijn zoon de orde van verdienste omhangt. Aan de westzijde wordt men herinnerd aan de capitulatie bij Sedan en den intogt in Parijs, terwijl ein delijk aan de zuidzijde de terugkomst in Berlijn wordt voorgesteld, met het opschrift: «liet dankbare vaderland aan het dappere leger." Boven dezen vierkanten onderbouw verheft zich een zuil, die het kolossale beeld der overwinning draagt, om welker hoofdzuil, 195 voet hoog, een kring van 16 kleinere zich bevinden. - Men verneemt uit Frankenthal dat bet gieten van den keizersklok voor den dom te Keulen, waartoe het metaal werd gebruikt van op de Fransehen veroverde kanonnen, waarschijnlijk is mislukt, lot groote teleur stelling van den gieter, maar ook van de duizenden personen, die daarbij tegenwoordig waren. Er moet eene scheur ontstaan zijnwaardoor het gietsel niet in den vorm is gebleven, want de gesmolten hoeveelheid was, tegen alle berekening aan, niet voldoende. Zalurdag avond 11. heeft er over verschillende plaatsen een zwaar on- weder gewoed. Te Briihl sloeg de straal het wijzerblad van den kerktoren C|t viel door een raam in het binnengedeelte van het kerkruim, waar hij langs het altaar eenige vernieling aanrigtte, gelukkig zonder dat een der aldaar aanwezige leerlingen der middelbare school getroffen werd. Op een nabij Dortmund gelegen boerenhofslede werd een troep hoenders en eenden, benevens drie varkens, door den bliksem doodgeslagen, waarbij tevens het geheele boerenhuis in brand geraakte. Naar men uit Genève meldt is het niet wel mogelijk zoo spoedig als vroeger was bepaald over te gaan tot dc teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van wijlen hertog Karei van Brunswijk. Te Genève kan men zich den noodigen rijk versierden lijkwagen niet verschaffen en hetgeen verder vereischt wordt voor een begrafenis met vorstelijke praal, zoodat men zich naar Lyon heeft gewend. Ook daar kon men niet slagen, ten gevolge waarvan men te Parijs pogingen tot dat einde in het werk heeft gesteld, welke met een gunstigen uitslag zullen worden bekroond. MADRID, 26 Augustus. In de cortes heeft heden de heer Castelar eene rede gehouden. Hij verklaarde, dat hij aan de discussie alle vrijheid zou laten, doch geen persoonlijkheden dulden zou. Zijn politiek, zeidc hij, zou die zijn, welke in het programma omschreven stond. Boven alles wenschtc hij de nationale eenheid en de onschendbaarheid van Spanje te handhaven. Maar hij verlangde ook le waken voor orde en gezag, daar anders de repu bliek te niet zou gaan. Daarom drong hij aan op de noodzakelijkheid om de tucht in het leger te herstellen. MADRID, 26 Augustus. De kapitein-generaal der regcrings-lroepen in de Baskische provinciën tclegrapheert dat Lizarraga met 3000 man is opgerukt om de belegeraars van Estella te gaan versterken. De Carlisten voor die plaats, 8000 man sterk, waren gisteren door Santapan geslagen en uit hunne positiën verdreven. Daarbij hadden de regerings troepen 50 man ver loren; het verlies der Carlisten was onbekend, doch moet, volgens latere berigten, aanzienlijk wezen. Don Carlos voerde over de Carlisten bij Es tella het bevel. Serrano wordt eerstdaags te Madrid verwacht. PARIJS, 25 Augustus. Het hof van assises te Parijs heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak eener bende moordenaars en dieven van acht mecrcndeels n°8 jeugdige personen, behoorende tot deftige en fatsoenlijke familiën, en onder welke een leeraar van het middelbaar onderwijs zich bevindt. Drie der beschuldigden zyn vrijgesproken; eene. Marie Mathey, nog zeer jong, is schuldig verklaard met de bijvoeging dat zij gehandeld heeft met oordeel des onderscheids. De aanvoerder der bende, Gelgnier, is tot twintig jaren op sluiting in een verbeterhuis, Mouret en de docent Touzard zijn ieder lot vijftien jaren dwangarbeiden Renault is tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. MADRID, 26 Augustus. Dc Cortes hebben lieden met 134 stemmen Castelar tot hunnen voorzitter benoemd; 75 stemmen waren uitgebragt op den heer Olave. Burgerlijke £»taub. Van 21 tot en met 2? Augustas 1873. BEVALLENM. C. Habraken, geb. van der Tuin, tweel. Z. en D. J. W. van Straalen, geb. de Bok, D. N. Cornelisse, geb. Stouten, D. P. Buitendijk, geb. de l'Eclnse, D. I. Seyn, geb. Garrer, Z. T. Arbouw, geb. Molenaar, D. M. J^ ïpn Driel. geb. Bommezijn, D. M. Riebeek, geb. Monlie, Z. S. F. van der Ilorst, geb. Voorzaat, D. S. M. van Dis. geb. Bink, Z. M. E. van Haarlem, geb. den Oude, D. R. van der Linden, geb. Hoorn, D. C. M. van Es, geb. Kriek, D. S. M. Bourgeois, geb. Brokaar, D. J. Sloppcndaal, geb. van Wijk, D. E. Kruit, geb. van der Leek, Z. B. Bink. geb. Kenbeck, Z. J. P. Mooten. geb. Slegtenhorst, Z. M. de Bruin, geb. Meijer, D. J. M. Kooreman, geb. Platted, Z. E. Transe, geb. de Heyden, Z. H. P. Langezaal, geb. van Zijl, D. E. De- vitec, geb. Ivarreman, Z. - J. van der Poel. geb. Dolle, Z. II. J. Lugligheid, geb. Molenaar. Z. M. Selier, geb. Piket, Z. H. J. Hartendorp, geb. van der Drift, D. E. Brakel, geb. Huisman, Z. GEHUWD: P. Hassclbach, jm. en H. Zandbergen, jd. P. van Zanten, jm. en M. E. Verbeek, jd. J Filippo, jm. en C. J. van 't Hooft, jd. OVERLEDENS. C. M. Falck, geb. Geerling, 48 j. C. W. Bekooy, D„ 7 j. J. J. Meerburg, D„ 30 j. - C. Los, geb. van Rijn, Z. lcvenl. - G. de Graaf, geb. van Leeuwen, Z. levenl. J. Plezier, 40 j. J. M. T. Visser, D., 19 m. C. van der Schilp, 79 j. W. Gout, D., 16 m. C. C. Smit. D„ 18 m. II. Eduard, Z13j.— A. W. J. Aniba, Z„ 14 m. J. van der Velden, D., 8 j. W. B. de Roo. Z., 16m. H. J. van Egmond, V„ 43 j. E. van Wesel, D„ 13 m - G. Stavelcu, geb. van Stralen, 77 j. -- J. W. Corpel, D., 3 j. F. P. Hakkaart, Z., 19 d. A. W. Pels, wed». J. Brugman, 41 j. J. O. Verhaar, Z., 3 j. PROGRAMMA VAX MUZIEKIITVWERIVGKV. Musis Sacrum. Op Donderdag 28 Augustus, des avonds te half acht. door het corps Muziekanten van de Lcidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. II. Mulleb. le Afd. 1. King William-Marsch Jeschko; 2. Ouverture: "Jessonda", Spohr; 3. "Immortellen", Walzer, GungT; 4. Fest-Chor//Tannhauser", Wagner5. Ungarischer KrönungsmarscliStrauss. 2° Afd.: 6. Ouverture: «Guillaume Tell", Rossini; 7. "Vision", Phautasiesliick, J. K. H. Miiller; 8. Grande Fantaisie de i'ope'ra: "Nabuchodonosor", Verdi; 9. "Gruss an Leiden", Marsch, J. K. H. Miiller; 10. «VorwUrts", Galop, Kiihucr. AD VKJtTKNTIRN. Getrouwd: JAN FILIPPO Hz. en CLASINA JOHANNA VAN 'T HOOFT, die, mede uit naam van wederzijdsche betrekkingen, hunnen welgemeenden dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 27 Augustus 1873. C. C. VAN R1JSBERGEN en Echtgenoolc betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun kind. Leiden, 27 Augustus 1873.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3