PER TELEGRAAF. aangeboden kerkelijke goederen een bod deden. De geestelijke werd lot „ene boete van 300 lires met cenc subsidiaire gevangenisstraf van 100 dagen en in de kosten veroordeeld. D li IT S C IIL A Si D. Ten opzigte der districtsraden in EIzas-Lotharingenj wordt aan de Kölln. Zeil- I"et volgende gemeld: De beriglen aangaande de districtsraden luiden gunstiger dan men na de eerste mededeelingen verwachtte. Het is daar mede gegaan zoo als dat meer gebeurt; van hetgeen goed en geregeld gaat maakt "uien geene melding, om alleen op de uilzonderiugen dc aandacht te vestigen. In Straatsburg heelt de wijsheid de zich zelve straffende hard nekkigheid overwonnen; alle leden van den districtsraad hebben den eed afgelegd. Verder zijn ook de districlsraden van Mülhausen, Gebweiler en Thann wettig geconstitueerd en talrijk genoeg om besluiten te nemen. In Opper-Elzas hebben van de 54 verkozenen er 22 geweigerd den eed a( te leggendoor Hcze wederspannigheid zijn twee districtsraden beroofd vah de tot het nemen van een wettig besluit gevorderde meerderheid. Wat Lotha ringen aangaat zijn de districtsraden van Metz, Chateau-SalinsSaarburg en Bolden geopend; in Metz, Diedenhofen. Forbach en Saargemiind weigerden Be verkozenen den eed. Zoo ver de uitkomst thans bekend is, zijn in ge heel Elzas-Lotharingen van de twintig districtsraden niet meer dan zeven wegens het weigeren van dc eedsaflegging door de leden onbekwaam tot het nemen van een wettig besluit geworden, namelijk in Lotharingen vier, in Opper-Elzas twee, in Neder-Elzas een. Deze uilkomst is al zoo gunstig als men na al het voorgevallene verwachten kon. Van het seminarium te Paderborn, dat op den tegenwoordigen voet niet door de regering wordt erkend, zijn reeds 20 studenten naar Amerika vertrokken. Te Leipzig is aan alle ingezetenen verboden, deel te nemen aan het socialistisch congres te Eisenach. Op de overtreding van dit verbod is ge steld eene gevangenisstral voor den lijd van vier weken. Het Journ. de Gerieve deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het testament van den dezer dagen overleden hertog van Brunswijk. De stad Genève is benoemd tot universele ertgenaam van al zijne roerende en on roerende goederen, doch moet een groot aantal legaten uitkceren. Voorts Bevat het testament o. a. de volgende bepalingen: Het lijk moet door vijl geneeskundigen onderzocht worden, om te weten of er ook vergiftiging is gepleegddaarna moet het gebalsemd of versieend en met koninklijken praal,in een grafkelder bijgezet worden, te bouwen naar het model van het mausoleum van Scaliger te Verona. Ook wil de hertog met zijnen broeder en zijnen grootvader in een ruiterstandbeeld van brons en marmer voorgesteld worden. Den executeuren-testamentair is het verboden zich op eenige wijze in aanraking te stellen met de bloed- of aanverwanten des erflaters. Zij moeten trachten in het bezit te geraken van het vermogen, dat zich nog in Brunswijk, Hannover, Pruissen of Amerika bevindt. De roerende goederen, de juweelen er onder begrepen, moeten te gelde gemaakt worden. De administrateur-generaal Smith in Engeland krijgt een mil- lioeu en is tot executeur-testamentair benoemd. Hoeveel het werkelijke vermogen bedraagt is niet opgegeven, maar het wordt op 25 millioen geschat. OOST-I IV ÏÏIE. BATAVIA. ,16 Julij. De Jacn-Bode deelt mede: Uit Atchin komen van lijd tot tijd berig len. waarin gesproken wordt van een voorbereiding der Atchinezen tot een krachtigen tegenstand, wanneer zij voor dc tweede ma3l zullen worden aangevallen. In een hier verschijnend blad was gezegd, dat gezanten van Atchin hier zouden zijn aangekomen met vredesvoorstellen. Wij hebben er op gewezen dal dit berigt onjuist was. Wel kwamen gezanten van eenige westelijk ge legen staatjes, die verklaarden zich in den strijd onzijdig te zullen houden en niet den minsten lust te gevoelen om zich aan de zijde van Atchin te scharen. De enquête is nog niet afgeloopen. Dc ondervraging der verschillende per sonen, die voor de commissie worden geroepen, duurt dikwijls zeer lang. De assist.-resident J. van Hoek, die ter beschikking van den resident van Amboina was gesteld, is ongevraagd gepensioneerd, terwijl de assistent- resident van Boeleleng, de Scheemaker, uit zijne betrekking is ontslagen. De reden, die den gouverneur-generaal tot deze laatste beschikking heeft genoopt, is ons onbekend. Niet echter dc reden waarom de geschorste secretaris van Bantam, die mede de iunctiën van vendumeester en notaris vervulde, uit zijne betrekking ontslagen is. De oorzaak ligt in een tekort in zijne kas, dat niet minder dan i23,000 bedraagt. Wanneer men weet. dal de meeste rekenpligtiaen bijna ongecontroleerd van het eene jaar op liet andere voortwerken, doordien sommige inspecteurs van financiën hunne pligtcn zoo slecht vervullen, schijnt het bijna bevreemdend, dat, al is hun getal groot, er niet nog meer tekorten aan den dag komen. De Indiër meldt het volgende: De policie te Batavia en te Samarang beeft het in de laatste dagen druk gehad met het onderzoek, of van Singa pore aangekomen Arabieren niet waren spionnen van Atchin. Hier zijn drie personen verdacht en weder vrijgelaten. Van Arabieren, te Samarang aan gekomen, zijn twee terstond en later dc overigen weder in vrijheid gesteld. De Pinang Gaz. meldt dal aldaar 700 picols peper zijn aangebragt van Atchin, in een vaartuig onder Alchinesche vlag, een sterk bewijs, dat de blokkade slechts op papier bestaat en dus eigenlijk niets beteekent. llit Samarang wordt gemeld dat in den nacht van 4 op 5 Julij een keljoe-parlij plaats had bij een Chineschen handelaar in suiker te Bandjarardjo (Djoka); eenige goederen van waarde werden geroofd. In den nacht van den 5den 0p (jdtti hebben op de hoofdplaats Djokja in kampong Mergansan een bende roovers bij een Javaan alles gestolen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 2A"> commies bij het depart, der burgcrl. openb. werken G. E. E. Phi lips; aan den ambtenaar op wachtgeld J. M. Ivluppell; aan den 3de" commies bij de algem. rekenkamer W. W. van Weelderen, en aan den ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. bestuur op Java en Madura M. T. J. A. Keus. Benoemd: tot chef van het kadastr. statist.-bureau in de resid. Japara, de chef van het kadastr. statist.-bureau in de resid. Pckalongan F. G. A. van Deldcn; tot chef van het kadastr. statist.-bureau in de resid. I'ekalongan, de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura E. Ketjeiitot controleur lc kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit 11. 11. Donker Curtius; lot comptabel hoofdcommies bij 'sl.mds kas te Soerabaijade lc commies bij die kas J, Binkhnysen; lot resident van Banjoewangide assist.-resident van Bondowoso (Bezoeki) A. 11. G. Blokzeyl; tot predikant bij de prot. gemeente te Palembang, dc be noemde predikant bij de prot. gemeente in Ned.-Indië G. C. Balsem; tot ondercommies le kl. bij de controle en recherche te Batavia, de ondercom mies 2C kl. bij die tak van dienst A. A. A. Liedermooy; tot griffier bij den landraad le Salatiga (Samarang), de adjunct-griffier bij den landraad te Sa marang H. E. Baeh; tot ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar voor de burgerl. dienst in Ned.-Indië S. W. van der Ploeg. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk ter algem. secretarie A. van Ameyden van Dnym; de ambtenaar op wachtgeld R. F. N. Meijer; de leerling-telegrafist A. E. van Kiel; de resident van Banjoewangi, gecommitteerde voor de zaken van Bali en Lombok, A. Taunay; de assist.- resident ter beschikking van den resident van Amboina J. van Hoekde assist.-resident van Boeleleng (Bali) L. de Scheemaker; de geschorste opzig- ter 3C kl. bij het bosch'wezen op Java en Madura J. C. Nijendorff; de ge schorste secretaris der resid. Bantam, tevens vendum, en fung. notaris te Serang, Brouwer. Tijdelijk opgedragen: liet bestuur van de resid. Ban joewangi en de leiding der zaken van Bali en Lombok, aan den hoofd inspecteur der culturen J. P. Zoetelief. Werkzaam gesteld: ter algem. secre tarie, de ambtenaren voor de burgerl. dienst iu Ned.-Indië N. J. Slruick en A. II. Moorrees; bij het depart, van binnenl. bestuur, de ambtenaren voor de burgerl. dienst in Ned.-Indië H. P. A. Bakker, W. E. M. S. Aernout en L. C. Welsink. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der infant. D. Schilfer; aan den kapt. der genie J. D. Dozy, en aan den officier van gezondh. 2e kl. K. J. van der Veen. Ontslagen: de 2' luit. der infant. F. Schullz; op verzoek, eervol, de klerk bij de milit. administratie A. van Daalen. Bevorderd: bij het wapen der cavalerie: tot l!Ul1 luit., de 2e luit. J. T. ten Bosch; bij het wapen der artillerie: tot kapt., de le luitt. J. Schneither, J. L. van YVijhe en B. Lamberts; tot lslen luit., de 2' luit. K. A. M. van Aleurs. Gesteld op non-activiteit: bij de artil lerie, de magazijnm. 3e kl. W. E. P. Monhemius, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Departement van marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk bij het havendepart. te Sumanap (Madura) S. S. Samuelsz, en de klerk bij de administratie der fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija C. Grondhout. Ingetrokken: de detachering bij hel depart, der marine in Ned.-Indie, van den luit. ter zee le kl. G. Kruys. MADRID, 20 Augustus. In de Cortes heeft de heer Castelar heden ver klaard, dat het er in de eerste plaats op aankomt de republiek te redden en de regering van geld en soldaten te voorzien. Hij stelde voor de zittin gen te schorsen en de discussiën over de constitutie te verdagen. Bilbao blijft aan de Carlisten weerstand bieden. Er zijn regeringstroepen in aanlogt tot ontzet van de stad. MADRID, 21 Augustus. De strijdkrachten, door de regering tegenover de Carlisten in liet veld gebragt, worden begroot op 90000 man geregelde troepen, gendarmerie en carabiniers, en 80000 man reserve, waarvan 60000 tegën het laatst van September zullen zyn gemobiliseerd. Ondanks deze overmagt, wat het getal betreft, erkent de regering het ernstige van den opstand. Heden is bij de Cortes ingediend een ontwerp van wet tot schorsing der individuele vrijheden. De regering weigert de amnestie uit te vaardigen, door een groot deel der Cortes gevraagd, in ruil voor hun steun. Te Segovia hebben de Carlisten gisteren zes personen gefusilleerd, wier eenige misdaad was dat zij liberalen waren. PARIJS, 21 Augustus. Gambetta is voornemens, dadelijk nadat al de Duitsche troepen zullen vertrokken zijn, een reis te doen door al de departe menten welke zij bezet hielden. Deze logt heeft ten doel republikeinsche propaganda te maken, voor het geval dat Thiers niet mogt besluiten, op zijne terugkomst uit Zwitserland, aan te nemen de hem gedane uitnoodi- ging om Nancy en Luneville le bezoeken. GENEVE, 21 Augustus. Gisteren avond werd het lijk van hertog Karei van Brunswijk geopend en toen bleek dal hij aan een beroerte overleden is. De ingewanden werden, overeenkomstig de bepalingen van het testa ment, aan twee scheikundigen ter onderzoeking overgegeven. De gemeen teraad van Genève is bijeengeroepen om heden over de aanvaarding der nalatenschap te beraadslagen. Waarschijnlijk wordt Maandag het lijk bijge zet. Men weet niet of de familie van den hertog zich daarbij zal doen vertegenwoordigen. PARIJS, 22 Augustus. De brigadier Reyes meldt uit Mauresa (nabij Bar celona) dat bij het gevecht van den 16drn Saballs, Miret en Tristany gewond zijn geworden, de laatste zeer zwaar. 85 Carlisten zijn begraven; daaren boven waren er nog meer dan 200 gewond. Er heeft eene poging van moord plaats gehad op don Alphonsus. De dader is gefusilleerd. PROGRAMMA VAV MUZIEKUITVOERINGEN. Musts Sacrum. Zondag 24 Augustus, des avonds te hall zeven, door het muziekcorps van het 4de regiment infanterie, onder directie van den Kapelmeester A. Grentzius. lste Afd.: 1. Marsch, Zinnen: 2. Ouverture: rune Fête de nuit", Palrie; 3. «Souvenir d'Eischen", Valse, Hiimblet; 4. Potpourri de l'opéra; «le Muleticr de Tolède", Clément; 5. Trompeltinen-Polka, Wag ner. 2ie Afd.: 6. Ouverture: «Aurore", Clément; 7. Grande Valse, Faust; 8. Fan- taisie sur l'opéra «1 Masnadieri", Verdi; 9. «Herinnering aan Piet llein", Potpourri, Grentzius; 10. Marche liirque, Beethoven.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3