jongen zóódanig lusschen de machine beklemd geraakt, dat een arm geheel verbrijzeld en de andere zwaar gekwetst werd. Ook aan andere deelen van iet ligcbaam moet bij zich nog al bezeerd hebben. De ongelukkige, die naar siads-ziekcnhuis is overgebragt, verkeert in bedenkelijken bet stads-ziekcnbuis is toestand. Te Beetgum is de emeritus-predikant VV. van Holwcrd, een man van 82 jaar, terwijl bij eene wandeling deed, door een rijtuig overreden. Hij is kort daarop overleden. Door wijlen den heer M. Wijnaendts, te Maarsseveen overleden, zijn onderscheiden legalen en erfstellingen aan liefdadige gestichten vermaakt en o. a. aan de hcrv. gemeente Ie Breda een legaat van 100,000. met bepaalde doeleinden teil nutte van ouden en jongen, liet overschot zijner nalaten schap, dat na de uitbetaling en afgifte der legaten voor voor bijzondere leden der familie en dienstbaren nog ovi - ---- !-Jdat ook ten deel valt drie slichtingen en familie en dienstbaren nog overblijft, wordt toe- ekend aan drie godshuizen, ieder voor cén derde, weeshuis te Leiden. Dbl.v.'sGr aan bet gereformeerde 's GRAVEN11AGE22 Augustus. verblijf van twee maanden te Vevey. gis- •"lieren reiswaggon 1, met gevolgo. a. bestaande Z. 51. door avond ten 7% ure met HD. particulieren reiswaggon langs dra Rijn; Uit 51' Z M. de koning is. na een teren spoorweg in de residentie teruggekeerd, generaal Tolsma. adjudant, en graaf van llogendorp, ambtenaar bij Zr kabinet. De ontvangst en verwelkoming van Z. 51. door till. KK. 1111. de prinsen van Oranje. Hendrik en Alexander was regt hartelijk. Na zich den bofsalon met de prinsen en de aan het slation tegen- te hebben onderhouden, nam Z. 51. mei den prins om onmiddellijk naar het Huis ten Bosch plaats eoiiigc minuten in woordige autoriteiten van Oranje in 11D. rij lui; te rijden. Z. K. H. de prins van Oranje is lieden morgen ten 9 ure naar Haar lem vertrokken, ter inspectie van de cavalerie aldaar. lieden ochtend verliet Z. K. H. prins Hendrik wederom de stad en is per Rijnspoor naar Mainz vertrokken, om de reis vervolgens naar Wttrlem- berg voort te zetten, ten einde bij de huwelijksplegtighcid tegenwoordig te zijn van een zijner bloedverwanten welke te Kriedrichshafen zal voltrok ken worden. Met denzelfden trein en in gezelschap van UD. oom begaf Z. K. 11. prins Alexander, reizende onder den naam van graaf van Buren, zich eveneens naar Wurlemberg, naar wij vernemen, lot hetzelfde doeleinde. -- Door de arrondissements-reglbank te dezer stede is opgemaakt de na volgende lijst van aanbeveling voor kantonregter te Naaldwijk: jhr. mr. A. R. P. van Kinschot, kantonregter te 'sGravendeelmr. A. lloeth, kanton- re.'lcr te Vollenhove, en mr. C. Krabbe, griffier bij het kantongeregt te Naaldwijk. In de gemeenteraadszitting van Dingsdag jl. is ingekomen eene aanbe veling ter benoeming van een leeraar in de scheikunde en natuurlijke his torie aan het gymnasium, waarop geplaatst zijn de heeren G. G. van Rencsse. te 'sGravenhage. en Z. Th. Diehl. te Leerdam. Voor de benoeming van een inspecteur en adjunct-inspecteur der bouw-policie worden aanbevolen, als inspecteur C. van der Eem, onderbaas bij de aannemers van 51alsen alhier, en D. van der Tas Lzn., civiel architect te 51iddclburg: als adjunct A. Ros- sius. onderbaas bij den aannemer van Zanten, en J. van 't llolï', lijdelijk opzigler bij de gemeentewerf. Eene belangrijke schrede voorwaarts is gedaan iot meerdere ontdek king of beter gezegd lol meerdere scliuldovertiiiging van de drie verdachten van den moord en diefstal, gepleegd in den nacht van den 13l,<n op den I4ll,n December 1872. De nicht van Bcliagel, dienstbode alhier, n. 1. is in het bezit gevonden van een zilveren knipje, dat mevr. de wed. v. d. K. altoos bij zich had. Hetzelfde geldbeursje zit. naar men wil, niet meer aan het knipje, maar in weerwil daarvan en niettegenstaande de verzeke ring van de dienstbode, dat zij het reeds geruimen lijd te voren van hare moeder, vrouw B.te Schoonhoven, bad gekregen, hebben vijf getuigen bij de policic reeds verklaard dat het aan hen vertoonde knipje aan mevr. v. d. K. toebehoorde. Eene vriendin en naaister, die veel bij de verslagene aan buis kwamen en voor deze meermalen uit bet knipje kleine betalingen hebben gedaan, moeten bet dadelijk hebben herkend. Deze ontdekking is nog de meest gewigtige, die men in deze zaak gedaan heeft. Nog zelden waren zooveel personen op het terras van net badhuis te Scheveningen bijeen, als gister avond ter bijwoning van de buitengewone muziekuitvoering en bet vuurwerk ter herdenking aan de Ruyter's helden daden bij Kijkduin voor 200 jaar. Het terras en de toegangen daarheen waren met de Nederlandsclic en Oranje-vlaggen net versierd en voor het midden van hel badhuis-gebouw prijkte eene gas-illumiiialie: de Ruyter's naam en de jaarlallen 1673 en 1373. Diezelfde naam en diezelfde jaartallen waren ziglbaar op een chassinel op het terras en werden later nogmaals aan den volke verkondigd in het vlammend letter- en cijferschrift, dat, door het woord Kijkduin gekroond, het slotiableau van het vuurwerk uitmaakte. voor 25 jaren een aanvang gemaakt. De haven beeft eene uitgestrektheid van 107 hectaren, en bovendien wordt eene reede van 160 hectaren diepe zee beschermd door een zeebreker van 7860 voeten in lengte, aan welks uiteinde een vuurtoren gebouwd is. Van de vlugthaven wordt 'sjaars ge middeld door 3500 schepen gebruik gemaakt. Het geheele werk heeft onge veer J.500,000 gekost. - - Volgens door de Times ontvangen berigten van de Goudkust bleef de gezondheidstoestand te Cape Coast allerellendigst, en verergerde die zelfs met den dag. Behalve de gewone aan de Kust heerschende ziekten, rigtten de pokken er geduchte verwoestingen aan. Van de Europesche bezotting was de helft in liet hospitaal, en de andere helft zoó verzwakt en ziekelijk, dat zij slechts luttel dienst kon doen; zelfs de negersoldaten van het korte lings aangekomen West-Indische regiment waren niet gezond. De nieuwe plaatselijke kommandant. kolonel Wise, was reeds een maand na zijne aan komst door de Afrikaansche koorts aangetast, zoodat bij zeer bedenkelijk lag en met de eerstvolgende mailboot naar Europa zou terugkeeren. Wat de Ashantijnen van een aanval op Cape Coast Castle schijnt te hebben terug gehouden, is hunne vrees voor de achlerlaadgeweren, waarmede zij bij hun jongsten aanval op Elmina kennis maakten. - Aan de Times wordt het volgende medegedeeld: Op Zondag 17 Julij stond op den top van den Rigi een gezelschap van omstreeks 100 personen het opgaan der zon af te wachten, toen eensklaps een 16-tal Ilaliaansche spoorwegwerkers verscheen. Het was nog half donker en men kon dus niet goed waarnemen, hoe zij daar waren gekomen en wat zij voorhadden. Zonder dat iemand er op verdacht was, nam plotseling een dier werklieden zijne spade op en sloeg daarmede een ander dood. De overigen hieven een juichkreet aan en verdwenen weder in de duisternis. Vermoedelijk was het eene persoonlijke wraakoefening en de dader zal dus wel niet te vinden Men kan zich de ontsteltenis voorstellen der gastentoen zij zoo BUlTEN LAN DSC 11E BEK HiEN BELGIE. De werkzaamheden van het Ned. taal- en letterkundig congres zijn ten einde gebragt. In de laatste aigemeene vergadering werden de voorstel len der afdeeling nog met overhaasting afgedaan. Tot besluit droeg de heer Sebaepmau een fraai vers voor op de overwinning der Nederlandsehe vloot onder de Ruyter. op 21 Aug 1673. Bij het bespreken van de plaats, alwaar het volgende congres zou gehou den worden, noodigde de heer Dercksen uit Leiden, de vergadering, namens den burgemeester dier stad, uit daar in 1874 bijeen te komen, waarna de voorzitter een brief voorlas van het gemeentebestuur van Maastricht met het verzoek om daar te komen vergaderen. Door den heer Franquinet werd het verzoek den Maastrichtschc regering krachtig ondersteund, maar bij eene hoofdelijke stemming werd met 61 tegen 15 stemmen beslist dat het volgende congres te Leiden zal bijeenkomen. De koning had den wensch te kennen gegeven het bureau van bel con gres ter audiëntie te ontvangen. Hieraan is dan ook gevolg gegeven. Z. 51. betuigde bij die gelegenheid zijne ingenomenheid met de werkzaamheden van liet congres. heeft mede de stad Antwerpen verlaten. Door den bevolking de dank van Z. 51. overgebragt voor de te beurt gevallen. Z. 51. de koning burgemeester is aan de hartelijke ontvangst hem De prins' van Wales en de nieuwe zeewering E Hf G EE A N O. LONDEN, 21 Augustus, beeft ie Holyhead de nieuwe pleglig voor voltooid verklaard vlugthaven geopend 5!et dit werk was zijn. --- onverwacht getuigen waren van een moord. FBANHRIJ K. De beschouwing over den legenwoordigcn toestand des lands, door het Journ. des Déb. geleverd, wordt door de ultra-republikeinsche dagbladen uitvoerig besproken. De Siècle ziet er slechts een kenmerk in van de kleinmoedigheid der redactie. De liep. Prang verdedigt de houding der radicale partij. Hebben wij verdiend, vraagt zij. voor revolutionairen te worden uitgemaakt omdat wij die groote massa's burgers, welke op den 27>on April naar de slembus zijn opgegaan, hebben weten te houden binnen de perken eener wettige optreding en over te halen tot eene vredelievende belooning? Wij moeten aan alles wanhopen, wanneer de conservalivcn niet inzien hoe volkomen conservatief en boe volkomen vredelievend hel ai gemeene stemregt werkt. Wij hebben niet gewild dat de groote meerder heid der republikeinsche partij, dat baar nasieep buiten de deelneming der verkiezingen bleef; en daarvan maakt men ons een verwijt! 5laar wat wil men dan? Wil men de burgers van hunne regten berooven? want daarop zou hel nederkomen wanneer men hen dwong tegen hunne overtuiging te stemmen. Hel orgaan zijnde van eene partij welke voor achterdochtig en wantrouwend te boek staat, deelen wij in die achterdochtigheid niet, maar wij zijn als mannen van eer verpligt voor de eer der onzen te waken en de gevoeligheid onzer vrienden te eerbiedigen. Hebben wij daarom een enkel oogenblik opgehouden de broederschap van alle klassen te prediken? Hebben wjj ooit gezondigd tegen onzen eersten pligt, welke ons gebiedt de republiek te beschouwen als den regeringsvorm van allen ten behoeve van allen, als het einde van alle gewelddadige omwentelingen, als den toegang tot regelmatige en vreedzame ontwikkeling op elk gebied Over de slot woorden van het artikel in het Journ. des Déb. waarin de schrijver ver klaarde dat de conservativen het werk der radicalen om de republiek tegen de fusionisten te verdedigen zouden aanzien zonder hun hulp te verleenen, zegt het blad: *Eene treurige raadgeving, welke wij hopen dat de vrienden van den schrijver in den wind zullen siaan. Wij hebben het reeds gezegd op dit oogenblik rusten er groote pligten op de conservativen, vooral op de meer verlichten onder hen. die niet geschroomd hebben hun wantrouwen jegens de republiek ter zijde te stellen en zich bereid hebben verklaard haar te helpen grondvesten." De Duitsche gezant te Parijs heeft, volgens de Köln. Zeitbij de Fransche regering zijn beklag gedaan wegens belecdigingen en mishandelin gen. welke een gezelschap vreedzame Duilschers voor eenige-dagen van de bevolking van Pont a 51ousson ondergaan heeft, naar welke stad zij van uit Lotharingen een uitstapje hadden gemaakt. Volgens Paris Journal zal den 15lleD September een aanvang worden gemaakt met de 'werkzaamheden aan de nieuwe forten van Parijs, liet aantal nieuwe forten zal 22 bedragen; de middellijn van den kring, dien zij beslaanzal 55 kilometer lang zijn. Maarschalk Bazaine ligt overhoop met den stads-fiscus. Volgens de be lastingwet zij" paarden en rijtuigen, die te koop zijn en waarvan men zich niet bedient, vrij van belasting. De maarschalk zegt in dat geval te ver- keeren. Hij is in de onmogelijkheid zich van zijne paarden en rijtuigen te bedienen en heeft die daarom te koop aangeboden. Dat zij nog niet ver kocht zijn, is zijn schuld niet. De stads-fiscus echter antwoordt, dat het artikel der belastingwet, waarop de maarschalk zich beroept, alleen voor kooplieden, niet voor particulieren geldt. SPANJE. De Gaceta van 18 Julij deelt mede dat aan de( Cortes een wets-ont- werp is aangeboden, waarbij aan alle militairen van 'het leier en de vloot, die deel genomen hebben aan eencn opstand, amnestie wordt geschonken. Zoodra de zitting der Cortes gesloten zal zijn. zal de heer Castelar naar Londen, en vervolgens naar Berlijn, Weenen en Rome vertrekken, ten einde tc onderhandelen over de erkenning der Spa3nsche republiek. IT A E I E. 51en schrijft uit Rome: De volgens de wet op de kerkelijke corpora tion ingestelde commissie van liquidatie ontdekt voortdurend grove onregel matigheden en wels-overtredingen in de door de kerkelijke corporation van de stad en provincie Rome sedert 20 Sept., deels werkelijk, deels gefingeerd gesloten verkoopen van vaste goederen. 5Ien verwacht niet alleen een aantal civile processen, maar ook strafvervolgingen, daar de minister Vigliani be sloten heeft met de meeste gestrengheid te werk te gaan. Het nieuwe mi nisterie heeft zich in het algemeen voorgenomen met vastberadenheid te werk tc gaan, daar waar het vorige ministerie maar al te veel toegevend heid betoonde. Als een bewijs dat dezelfde geest ook de mindere organen der regering doordringt kan het vonnis dienen van de regtbank te Chiavari. waarbij een pastoor schuldig verklaard werd aan bet inbreuk maken op de vrijheid bij eene openbare verkooping, door de gegadigden met den ban en de onthouding van sacramenten te bedreigen, zoo zij op de te koop

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2