LEIDSCIIE COURANT. 1873. ZATURDAG 23 AUGUSTUS. ST A DS-BERICHT EN. OPROEPING in werkelijken dienst, van milicien-verlofgangers der lichtingen van 1869 en 1870. i\°. 108. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cour au' is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. t 3.50,- met hei Verslag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12 50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advenentiën voor DnitschlnndOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te hamburg lubtckfrankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne. DE BURGEMEESTER VAN LEIDEN, Gezien de Circulaires van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Znid-llolland, van den 30"™ Mei en den 27"" Juni 11., A. N°. 1581/1 en 1883/1 (2e afd.). Provinciaal blad n". 60 en n°. 65; Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het den Koning behaagd heeft., bij Zr. M'. besluit van den 25"" April dezes jaars, n°. 16. o a. te bepalen, dat lot het houden van practische oefeningen in de verschillende legerplaatsen, van najaarsoeleningen in het algemeen en tot verdere oefening in den wapenhandel, te dezen jare in werkelijken dienst zullen worden op geroepen de navermelde milicien-verlofgangers, met dien verstande, dat de opgekomen manschappen in het genot van onbepaald verlof zullen worden hersteld; de infanteristen vóór of op den 13J*'11 September; de artilleristen der lichting van 1869, zoodra zij uit het kamp tcrugkeeren of gedurende 30 dagen in activiteit zijn geweest; de artilleristen der lichting van 1870, zoodra zij gedurende zes weken in werkelgken dienst zjjn geweest; dat ten gevolge daarvan de Heer Minister van Oorlog de vereischte beve len heelt uitgevaardigd tot het oproepen in werkelijken dienst: tegen den 16 Juli e. k. van de milicien-verlofgangers der Vesting-artillerie van de lichting van 1870; tegen den 2 Augustus e. k. van de milicien-verlofgangers der lichting van 1869 van het le regiment Vesting-artillerie en van de helft van die van het 2® regiment Vesting artillerie; tegen den 9 Augustus e. k. van de milicien-verlofgangers der lichtingen van 1869 en 1870 van het re giment Grenadiers en Jagers en van de overige regimenten Infanterieen tegen den 28 Augustus daaraanvolgende van de overige milicien-verlofgangers der lichting van 1869, van het 2e, cn van allen van dezelfde lichting van het 3e regiment Vesting-artillerie; met bepaling dat de manschappen der lichting van 1869, zoo van de Infanterie als van de Artillerie, die voor den 1"" Augustus dezes jaars gehuwd zijn, ditmaal builen oproeping worden gelaten; dat mitsdien bedoelde miliciens verplicht zijn zich, voorzien van al de voorwerpen van kleedin« en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van hunne verlofpassen en zakboekjes, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen te bevinden; dat aan die miliciens, welke, hetzij daartoe verplicht of op hun verlan gen, zich rechtstreeks naar hunne korpsen hegevennadrukkelijk wordt aanbevolen om te zorgen, dal zij op den 16 JtiU, of op den 2", den 9 11 of den 28" Augustus aanstaandenaar gelang der categorie waartoe zij belmoren, des namiddags vóór vier uren, hij hunne korpsen zijn aangekomen; dat den overigen in detachement te verecnigen milliciens wordt gelast, op den bepaalden dag, des voormiddags te negen uren, tegenwoordig te zijn aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te 's Gravenhage dat de miliciens, die meer dan dertig kilometers moeten afleggen, van het gewone reisgeld tot aan de plaats van bestemming zullen worden voorzien, tot de uitbetaling waarvan ter Secretarie wordt gevaceerd gedurende twee of drie dagen vóór den tjjd tot de opkomst bepaald, van 'svoormiddags 10 lot 's namiddags 2 uren en eindelijk, dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen moch ten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig Ier plaat selijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder over legging eener geneeskundige verklaring. En ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing m de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 Juli 1873. v. d. BRANDELER. BIN IN KIN LA IN DSC li K BK RIGT KIN LEIDEN, 22 Augustus. Wij vernemen nader dat het 14e taal- en letterkundig congres, alhier te houdenzal plaats hebben in de eerste dagen van October 1874 en dus zal samenvallen met het derde eeuwfeest van heidens ontzet. Wij vernemen dat door den raad van administratie van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij aan den heer Jac. van der Kamp, aannemer alhier, is opgedragen de uitvoering van het maken van het station en ver dere werken op het stations-terrein te Pietgijzenbrugvoor zjjne inschrij ving ad ƒ23579. Naar men ons nader uit Zoetermeer meldt, zjjn van de eergisteren aldaar ter markt gebragte paarden een deel tegen hooge prjjzen van de hand gezet. Voor veulens werden sommen van ƒ150 uitgelegd. Door wijlen den heer D. Groen, te Zegwaart, is aan de Ned. herv. kerk van Zoetermeer en Zegwaart gelegateerd een zilveren doopvont, vrij van het regt van successie. Het heeft Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden in een zeervleijend schrijven behaagd, de opdragt aan te nemen van de //Officiële gids van de stoomvaart maatschappij Nederland", door A. van Otterloo en P. Crans, uit- i gave van C. L. Brinkman en Scheltema Holkema, te Amsterdam. Dezer dagen verscheen de eerste aflevering van den zevenden jaargang der Katholieke Illustratie, een tijdschrift, dat genoegzaam bekend is, zoo dat het overbodig is er veel van te zeggen. Evenals in vorige jaren munt het uit door uitstekende gravures en neemt daardoor eene eerste plaats in onder de tijdschriften, die wij in dat genre bezitten. Het eerste nommcr levert daarvan reeds een bewijs, o. a. de gravure, voorstellende //liet portaal van het noorder-transept van de kathedraal van 's Herlogenbosch." En wat den tekst betreft, de bekendheid alleen, dat de heeren Snieders hunne nieuwste pennevruchten aan dat tijdschrift toegezegd hebben, is reden ge noeg voor ons iedereen aan te raden zich dat waarlijk interessante werk aan te schaffen. De premieplaat, het portret van onzen veelgeliefden vorst, is keurig uit gevoerd. De prijs voor den eersten rebus, eene naaimachine, is ook een bewijs, dat de administratie geen kosten ontziet, om de inteekenaren niet alleen op alle mogelijke wjjzen te bevredigen, maar zelfs hunne verwach ting te overtreffen Dezer dagen is het prospcclus verschenen ecner nieuw op te riglen Naamlooze Vennootschap, genaamd: //West-IndischeStoomvaartmaatschappij", waarvan de zetel zal gevestigd zijn te Amsterdam. Het kapitaal bedraagt ƒ600.000, behoudens uitbreiding onder koninklijke goedkeuring tot een be drag van 3,000,000, verdeeld volgens de ontwerp-stalulen in aandeelen van ƒ1200 of 100 splitsbaar in onder-aandeelen van ƒ300 of 25 Het kapitaal zal worden aangewend tot het aanschaffen en uitrusten van stoom schepen, bestemd voor de vaart tusschen Nederland en West-fiidië. Het plan is voorloopig alleen Suriname, Demerary en Curasao aan te doen en de goederen naar nabij gelegen plaatsen in doorvracht aan te nemen, doch zoo noodig de directe vaart naar Barbados en St. Thomas uit te strekken. Naar men verneemt, zullen de te Nieuwe Diep gestationeerde ramlo- renschepen Buffel, kommandant kapitein-luit. ter zee Sluyterman van Loo, en de Schorpioen, kommandant kapitein-luit. Ier zee Coops, in het begin der volgende maand van daar naar Vlissingen stoomen, ten einde den luister der voorgenomen feesten aldaar te verhoogen. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel zijn tot de evangeliebedie ning in de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. R. Visscher en W. A. Kuiperi. Te Kralingen is gisteren nacht diefstal gepleegd in de r. k. kerk. De daders hebben zich door het breken eener glasruit toegang tot het kerkge bouw weten te verschaffen. Zij hebben de oflerbussen geledigd, waarvan de inhoud echter weinig kon beteekenen; voorts hebben zij weggenomen den zilveren krans van het Mariabeeld, een gebedenboek met zilveren slot en twee kleine tinnen kannetjes met schenkbord. Te Amsterdam werd Woensdag morgen te 4 uur in de Karthuiser- straat, in een kelder, het lijk gevonden van een man, staande op zijn hoofd. Uit Zwolle klaagt men weder over den last, dien men aldaar heeft van ontslagen kolonisten uit de Ommerschans. Eenigen gaan terstond rond met bedelbrieven, ten einde weder opgenomen le worden; anderen plegen kleine diefstallen. Op een dag werden drie dergelijke personen, als beschonken zijnde, opgebragt cn een liep des avonds in het water en verdronk. Te Leeuwarden heeft in de sloom- stroo-cartonfabriek op nieuw een Jj treurig ongeval plaats gehad. Woensdag namiddag nl. is daar weder een

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1