LimSCHE OURANT. C 1873. DONDERDAG 21 AUGUSTUS. ST A DS-DE RICH TEN. PATSHTBIASEN. 15L\'NKN LA Ml SC UK HKKIGTËÏN. -i De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» ƒ3.franco p.p.f 3.60/ met het Fer slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advortentiën voor Doitschl&ndOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA ASENSTEIN VOGLEH Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck Frankfort a, M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genive en Lausanne. BBBBBBB!1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24,tcn October 1867; Doen le welen dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, zjjn be noemd tot Raad der gebuurte n". 32, of n*. 7 van Wijk VU, de lieer ARIE IN 't HOLtol Raad der gebuurte n". 37 of ir. 4 van Wijk Vlll, de heer PETRUS JOHANNES VAN HOEKEN en tot Raad der gebuurte n'. 39 of de buitenwijk, de heer WILLEM BERGERS. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weill'. 1. B. Leiden, 20 Augustus 1873. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doei ie welen, dal de ingevulde palentbladenover het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 5 en 6, bij liet Collegie van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren, terwijl de belanghebbenden worden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede le brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 Augustus 1873. STOFFELS, Welh. 1°. Burg. LEIDEN, 20 Augustus. De jaarlijksche algemeene vergadering der Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal den 19»1'" der volgende maand alhier, in het gebouw der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, gehouden worden. - De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid lot liet geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het Ioopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 1 October, voor Zee land 15 October aanst. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af le leggen, zich uiterlijk vóór 10, voor Zeeland 24 September bevorens, behooren aan te melden bjj den schoolopziener van het district waarin zjj wonen, of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschrilten van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. De Nedei'landsche regering heelt medcdeeling ontvangen van ecne pro clamatie van den president der Vereenigde Staten van Amerika van 3 Julijjl., blijkens welke in liet jaar 1876, ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten, in de stad Philadelphia, slaat Pennsylvania, cene internationale tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid enz. zal worden gehouden. De opening zal plaats hebben op 19 April en de sluiting op 19 October. Eene vriendschappelijke uilnoodiging wordt bij deze tot alle volken der aarde gerigt, om zich aldaar door hunne kunst, nijverheid en ontwikkeling te doen vertegenwoordigen. Eene uitdrukkelijke aanneming van die uitnoodiging wordt ingewacht vóór 4 Maart 1874. Aanvragen om ruimte, binnen de gebouwen der tentoonstel ling of iu de aangrenzende localileiten en open ruimten ter beschikking van de eeuwfeest-commissie, moeten vóór 4 Maart 1875 worden ingediend. Alle ter tentoonstelling bestemde voorwerpen moeten, ter verzekering van be hoorlijke plaatsing en rangschikking, op of vóór 1 Januarij 1876 le Phila delphia aanwezig zijn. Ook is bij de regering berigt ontvangen dat de vierde van de reeks inter nationale Londcnsche tentoonstellingen van de schoone kunsten (met inbe grip van muziek), van de kunst op de nijverheid toegepast en van de jongste wetenschappelijke uitvindingen en ontdekkingen zal worden gehouden van 6 April lot 31 October 1874, te Sonlh Kensington. De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg der staats spoorwegen van 1 Jan. tot 30 Junij 1873. Onder de inzenders op de internationale tentoonstelling te Weenen, die het eerc-diploma hebben ontvangen, komen uit Nederland voor: de Ne- derlandsche regering; het Nederl. ministerie van binnenl. zaken; de heer A. Uoliwii, le Amsterdam; de Amstcrdamsche kanaalmaatschappij; de heer P. Galand cn de heer G. van Diesen. Volgens Propatria is het bedrag der gelden voor traclementsverhoo- ging der officieren van de aanstaande begrooting van oorlog geschrapt en daarmede de onhoudbare toestand van den officier op nieuw voor geruimen Ijjd bestendigd. Op verlangen der Fransche regering is haar eene vertaling gezonden van liet in de laatste algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen behandelde rapport der commissie over dc spaarbanken. De regering der kolonie Victoria (in Australië) heeft, door tusschen- komst van het Ncd. consulaal-generaal te Melbourne, Z. M dch koning een kostbaar geschenk aangeboden, bestaande uit zes varenboomen, als twee Alsophilastwee Dicksonias antaritica en twee Jodeas barbara. Deze »omcn zijn dc schoonste en gróótste exemplarenwelke tot nog toe naar Europa verzonden zijn. Iedere boom is circa 14 voet hoog, 1 voet dik en weegt meer dan 1000 kilo's. Zij zijn afkomstig uit de prachtige varenboom- bosschen nabij Fernsliaw, 80 mijlen van Melbourne. Baron von Mueller, de beroemde botanicus der kolonie, was met de keuze der boomen belast. On langs hier le lande aangekomen, zjjn deze boomen thans naar het Loo overgebragt. (IV. K. C.) Tot rector van het gymnasium le Groningen is door den minister van binnenl. zaken benoemd de heer d'. J. L. Sirks, thans conrector. Dal het onderhoud der zeeweringen in de provincie Noordholland nog al eenige uitgaven vordert, blijkt daaruit dat de kosten, door het rijk, de provincie en de waterschapsbesturen daarvoor besteed, in 1872 hebben be dragen 1,507,960.11 en in de laatste 5 jaren ƒ4,170.841.93%. Uit Moordrecht is gevankelijk naar Rotterdam overgebragt een persoon, vermoedelijk schuldig aan het stelen van een paard, dat hij te Oudshoorn had verkocht. De dood van een spoorwegbeambte van den Rijnspoorweg, die dezer dagen nabij Utrecht door overrijding plaats had, werd aan onvoorzigtigheid toegeschreven. De Stand, meldt daaromtrent nog het volgende: Een spoor wegwachter, belast met het uildooven der lichten, lag, waarschijnlijk over mand door den slaap, volgens sommigen had hij drie nachten gewaakt, slapende op de rails, met het ongelukkig gevolg dat de laatste trein over hem heen reed. en hem vermorzelde. De ongelukkige laat een zwangere weduwe cn twee kinderen na. Zooals bekend is. heeft de weinige rust, die de mindere beambten aan den Rijnspoor genieten, reeds meerdere treu rige gevolgen gehad voor hen zeiven of voor anderen. In hel park van prins Hendrik te Soestdijk bevindt zich eene zooge naamde honderdjarige aloë (Agave americana), die binnen weinige dagen zal bloeijen. Dc hoogte van den bloemstengel is 6 meter, het getal der takken 28, het getal der bloemen op iederen tak 320, de lengte der bladen 2,10 meter, de breedte der bladen 023 meter, de hoogte der plant met de tobbe 750, de middellijn van den bloemstengel 013 meter. Men meldt uil LeeuwardenOmtrent den gezondheidstoestand van het vee in deze provincie gedurende de afgeloopen maand kan het volgende worden medegedeeldDe longziekte onder het rundvee openbaarde zich in die maand bij een 4-lal veehouders. Aan die ziekte stierf 1 rund en 38 werden te dier zake afgemaakt. Het gchcele getal runderen in dit jaar aan de longziekte gestorven en afgemaakt klom daardoor tot 1238. Van dié andere veeziekten werd enkel de pokziekle onder de schapen waargenomen bij een 3-tal veehouders. 's GRAVENHAGE20 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den lieer J. Ekkart, luit.-kolonel der diensld. schutterij te Nijmegen, aan wien levens, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag is verleend.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1