aanslaande Pomologisclie Tenlooftslelling !e Weencn", liet volgende mede gedeeld «Hel is ons een bijzonder genoegen aan onze lezers te kunnen mede- dcelen, dat ons opwekkend woord, pas geuit, gereeden ingang vond. Naauwelijks toch was ons laatst voorgaand nonimer verschenenwaarin gewezen werd op de wensehchjkheid, dat zich ook hier te lande, even als in België, hel bestuur van de een of andere maatschappij of vereeniging be reid mogt tooncn, om, door een tentoonstelling te organiseren van vruch ten, ten einde de best gekeurde als céne (collectieve) inzending naar Wecnen te zenden, om daar de Ncderlandsche pomologie waardiglijk te vertegen woordigen of het bestuur der Pomologisclie Vereeniging te Boskoop was gereed die laak op zich te nemen. lieden toch ontvingen wij een schrijven van den secretaris dezer vereeni ging, den heer J. van Groos Jzn., waarin deze ons berigt, dat hel bestuur besloten had een ttilnoodiging te rigten tot allen, die zich met vruchten- cultuur bezig bonden, met liet verzoek aan hen, die goede vruchten hebben, er eenige tot dit doel Ie willen afstaan, en daarvan aan het bestuur der vereeniging kennis Ie geven. Van wege het bestuur zal dan nader tijd en plaats bepaald wordenwaar de vruchten moeten worden ingezondenten einde daarvan in een onzer voornaamste steden een'tentoonstelling te hou den. Ook zal door het bestuur een jury worden benoemdom uit het in- gezondene datgene te kiezen, wat bijdragen kan <m aan de naar Wcenen te zenden collectie een degelijk karakter te geven, en te maken dal zjj ons land lol eer verstrekt. Daar de internationale pomologisclie tentoonstelling te Wecnen den lsle" October geopend wcr.lt, spreekt het van zelf dat alles hier spoedig in zijn werk moet gaan. 'tZal dan ook wel onnoodig zijn 0111 belangstellenden aan te sporen, bet bovengenoemd bestuur ook in dit opzigl in de hand te wer- k<n. Ons werd verzocht daaraan zoo spoedig mogelijk publiciteit te geven, en wij haasten ons om aan dit verzoek te voldoen. Eerstdaags zal, naar wij vernemen, door genoemd bestuur een circulaire worden verzonden, waarin nadere bijzonderheden omtrent de voorloopige tentoonstelling, enz. zullen voorkomen." Volgens hel Fad. zouden er door eenige kapitalisten te 'sGravcnhage, in vereeniging met eenige aanzienlijke huizen te Botterdam, pogingen wor den aangewend om concessie te bekomen voor een in noordelijke rigtiiig loopende spoorwegljjnwaardoor 's Gravenhage en Rotterdam een kortere verbinding met Duitschlandvooral met Hamburg, zouden bekomen, en waarvoor de Ned. cenlraal-spoor als overgang zou dienen, met verlenging dier lijn van Zwolle af. l)e voortdurende kolossale rijzing der aandeelen cmlraal-spoor zouden hierdoor eenige verklaring bekomen. Aan den Hoorn op Texel is Zaturdag morgen liet lijk aangespoeld van een onbekend manspersoonhel lijk miste hoofd en handen en was aan de becnen met een riem gebonden. Men veronderstelt met grond dal lrrer een uiisdaad is gepleegd. Nabij Kijkduin zijn de lijken aangespoeld van den stuurman en van de vrouw van den kapitein van het gestrande Engclschc schip Gratitude. Burgemeester en wethouders, predikant en onderwijzer van Petten komen in de II. en N. D. Ct. op legen hetgeen dezer dagen gemeld is omtrent de schipbreuk van genoemd barkschip, waarin 0. a. voorkwam dat, ware er een reddingsboot voorhanden geweest, de gcheele equipage gemakkelijk had kunnen gered worden. Volgens hen hadden de manschap pen der reddingsboot van de Noord- en Zuidhollandsche redding-maatschap pij die reeds vroeger zooveel bewijzen van moed en energie geleverd hebben, al de in nood vcrkccrende schipbreukelingen met gevaar van hun leven willen redden, als er slechts eenige mogelijkheid toe had bestaan, liet schip is ten 6 "4 ure gestrand, bijna uur bezuiden Petten, vlak voor de llondsbossehe zeewering, die met haar uitstekende steenen hoofden, sleeuglooijing en paalwerken de ongelukkigste plaats ter wereld is voor ecu strandend schip. De reddingsboot kan bij ruw weder daar onmogelijk van dienst zijnwant zij wordt met haar bemanning ongetwijfeld verbrijzeld. De zee was den 10-,CD niet slechts eenigzins onstuimig, maar liooge golven, met een voor dit jaargetijde ongemeen feilen wind en zeer snellen stroom, maakten het duidelijk dal de reddingsboot het reeds vóór de stranding lekke schip, dat dadelijk bij liet stooten in stukken sloeg, niet kon naderen. Toch bleef het vuurpijltoestel over om pogingen tot redding der schipbreuke lingen te wagen, doch 3£ 11111" van de strandingplaats verwijderd, kon het niet spoedig genoeg worden aangewend daar het oude schip in een oog wenk tijds ophield een toevlugt aan de ongclukkigen te verschaffen. AI ware dit toestel echter op dezelfde plaats bij de hand geweest, toch had het niet van dienst kunnen zijn, daar de zee de romp van het zinkend schip geheel bedekte en de bezaansmast, waarin de bemanning redding zocht, dadelijk van allen steun was ontbloot en zoo heilig heen en weder slinger de, dat de tros. die aan den vuurpijl is verbonden, onmogelijk door de schipbreukelingen zóó daaraan kon gevestigd worden, dat hel reddingstoe stel zich daarlangs bad kunnen bewegen. Zeer spoedig stortte die mast dan ook in zee met de zich daarop bevindende ongelukkigcn. Eén matroos slechts was zoo gelukkig, in hel drijfhout een reddingsmiddel te vinden. Dadelijk werd een vuurpijl gerigtmet het gelukkig gevolg dat de lijn vlak bij hem neerviel, maar bij maakte er geen gebruik van, daar hij vreesde hel hout, waarop hij dreef, los te laten. Toen bij den wal naderde, waagde een der aanwezigen zich 111 zee om hem spoedig te redden, maar moest die poging opgeventen slotte echter was men zoo gelukkig hem te kunnen vatten, cp bel drooge te halen, naar het dorp te brengen en door alle mogelijke middelen het kwijnend leven weder op te wekken. Nabij Utrecht is eergisteren avond een wachter door een van Rotter dam komenden trein overreden. Hel ongeluk wordt aan 's mans onvoor- zigtigheid toegeschreven. In de lcgcrpjaats te Miiligen trokken Zondag morgen ten hall 10 ure de troepen naar de plaatsen voor de godsdienstoefening bestemd. Vele aan zienlijken met hunne dames namen" deel aan die plegtigheid, terwijl htm de gelegenheid werd gelalen om plaats te nemen bij en vóór de niet ingedeelde hoold- en andere officieren. De kerkparadc voor de protestanten werd gecommandeerd door den majoor Engelen, van de reserve-brigade infanterie. De predikbeurt werd vervuld door d5. J. J. van den Broek, van 'sGraven hage, wiens tekst was Eleze VI vs. 13. De gezangen waren, voorzang: Gezang 15 vs 1; tusscbcnzang: Psalm 84 vs. 6; nazang: Gezang 96. De kerkparade voor de katholieken werd gecommandeerd door den majoor F. F. Stcenberghe, van het regiment rijdende artillerie. De dienst werd verrigt door den wclccrw. heer M. Maas, pastoor te Putten. Hel muziekcorps van de grenadiers en jagers begeleidde het proleslanlsche kerkgezang. Tegen 12 ure had de groolc parade plaats. Toen de infanterie op de lijn van balaille in gesloten colon nes was gesteld, werd gcdeployeerden plaatste zich de cavalerie achter het midden als tweede linie, de veld-artillerie ter regter-, de rijdende artil lerie ter linkerzijde. Nadat de infanterie was geïnspecteerd, trok deze op liet midden in gesloten colonnes zamen; de beredencn stelden zich daarna aan den linkervleugel en het defileren nam een aanvang. Het weder was gunstig. Op den 15Jbij de afzonderlijke oefening der cavalerie, had hel vol gende ongeluk plaats. Bij een snelle beweging en met getrokken sabel, zijn een officier en een huzaar tegen elkander geredenwaarbij de punt der sabel den huzaar in de borst trof, en wel zóó, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De officier was op het oogenblik dat dit on geluk plaats had, zoodanig ontsteld, dat hij achterover van zijn paard stortte. Hij bevindt zich in de ambulance en, naar hetgeen gezegd wordt, moet zijn toestand ernstig wezen. Te Maastricht viel dezer dagen een korporaal-milicien, toen men na afloop der militaire exercitiën terugkeerde, door ecne beroerte getroffen voor de kazerne dood neder. 'sGRAVENHAGE. 19 Augustus. Z. M. heelt vergunning verleend aan den heer mr. J. II. Gecrlsema, minister van binncniandschc zakentol het dragen der onderscheidingslee. kencn van ridder grootkruis der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan den voor de militaire dienst in 0. I. bestemden fcurrier E. Jany, van het koloniaal werfdepot, lot bel dragen der Diiitsehe medaille, ingesteld ter herinnering aan de krijgsverrigtingen tegen Frank rijk in 1870 en 1871. Aan den heer mr. .1. Hosting is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als regler-plaatsvervangerv in de arrond.-regtbank te Assen. Tot notaris te llecnvliet is benoemd de lieer \V. F. J. van Dullemen, eand.-notaris te Maarssen. - Aan den officier van gezondheid 1< kl. II. A. Kooyker, van hel per soneel van de geneeskundige dienst der landmagt, is, op zijn verzoek, eer vol ontslag uit de militaire dienst verleend, cp de kapitein C. P. van Pom- meren, van den staf der infanterie, werkzaam by de kon. militaire akademic, is in zijnen rang overgeplaatst bij den gcneralen staf. Dezen morgen hebben de vreemde vorstelijke personen gedeeltelijk ten 7 u. 50 min. per liijnspoor de holstad verlaten, ten einde zich over Parijs naar de Fransche badplaats Biaritz te begeven, waar zij eenigen tijd zullen vertoeven. H. M. de koningin bevond zich bij het vertrek met Z. K. H. prins Alexander aan het slation. De prinsen en prinsessen, die nog alhier aanwezig zijn, zullen heden middag bij II. M. de koningin dineren en morgen ochtend naar Berlijn vertrekken. De heer Target, gevolmagtigd minister van Frankrijk in Nederland, zal den 23-,c0 dezer wederom alhier aankomen, ter overhandiging alsdan van zijne geloofsbrieven aan Z. M. den koning. De kiesvereeniging «de Grondwet" heelt de kandidatuur van den lieer nr. J. .1. van Geuns ook voor de aanstaande verkiezing van een gemeente raadslid gehandhaafd.- BÜITEiNLAM)SCUtHEHIGTli^7T BELGIË. De koning en de koningin bevinden zich thans te Antwerpen, alwaar zij een hartelijk onthaal van de zijde der burgery ondervinden. Wel hoort men. ten gevolge der staatkundige verwikkelingen van vroeger, eenige wanklanken, maar daarvan wordt niet de minste aandacht geschonken. De driejaarlijksche tentoonstelling van schilderijen zal door den koning bezocht worden. In de zestien salons van het tentoonstellingsgebouw zijn 1256 schilder-, beeldhouw en andere kunstwerken tentoongesteld, ingezonden door 720 kunstenaars, namelijk door 221 uit Brussel, 170 uit Antwerpen, 98 uit verschillende andere Belgische plaatsen, 87 uit Duitschland, 71 uit Nederland, 58 uit Frankrijk, 5 uit Engeland, 5 uit Italië, 2 uit Zwitserland, en 1 uit Rusland, 1 uit Spanje en 1 uit de Vereenigdc Staten. De stad is ter eere van het kon. gezin in een feestdos gesloken. De oude vestingwal St. Catherine is versierd met tien triomfbogendie door ciectrisch licht zullen worden beschenen. In de avenue de Keyscr stelt een zegeboog de stad Antwerpen voor; zelden is een schels van zoo kolossale afmetingen vervaardigd. De zinnebeeldige figuren van vrede, gereglighcid, wijsheid en voorzigligheid versieren de arcaden, waaruit de boog is zamen- gesteld; in zegenende houding verheft de Maagd van Antwerpen zich boven allen uit. Het geheele monument is 35 meter hoog. Op het plein de la Com mune worden kunst en handel door een dergelijk prachtwerk vertegenwoor digd. Om een bewijs te geven van de geestdrift, waarmede de bevolking de toebereidselen heeft gemaakt, wordt gemeld, dal een rijk eigenaar van buizen een perceel beeft laten wegbrekenomdat dit hel welslagen eener smaakvolle decoratie zou bevorderen. F RAW KB IJK. Bij een door het Jonrn. Off. openbaar gemaakt decreet is bepaald,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2