kist in bet l'rikkenwater aldaar gevonden, aan den onderkant opengebro ken en natuurlijk van de weinige daarin geweest zijyde specie verlost. Z. K. II. prins Hendrik heeft zich gisteren naar Rotterdam begeven en met de leden van den raad der kon. Nedcrl. daglclub langs den nieuwen waterweg per stoomboot een logt gedaan naar den Iloek van Holland. Te Rotterdam stond gisteren voor de arrond.-reglbank te regt een jonge Duitscher, knecht op de stoomboot Rotterdam II, wegens het ont vreemden van circa 4 mud tarwe uit het Rijnschip Ravaria, ten nadeele van de hoeren Gebr. van Stolk. Vier getuigen, allen eveneens Duitschers, die, evenals de beklaagde, door tnsschenkoinst van den lieer C. W. Marga- dant, als tolk, werden ondervraagd, bevestigden het plegen van den dief stal, terwijl de beklaagde erkende de tarwe te hebben gestolen, en op het door den officier genomen requisitoir aanmerkte: "dat hij dit niet kon aan nemen, omdat hij legen 10 Augustus "einberufen" was en soldaat moest worden, bij gebreke waarvan hij ook daarvoor zou gestraft worden." Niet te min veroordeelde de rcglbankhem lot eene maand cellulaire gevangenisstraf, zoodat het Duilsche leger hem nog eenigen tijd zal moeten missen. {IV. R. C.) Omtrent eenige ongeregeldheden, voorgevallen in het diaconie-weeshuis der lierv. gemeente te Amsterdam, meldt de Stand, het volgende: Aan een viertal jongens was vóór veertien dagen aangezegd, dat zij. wegens wange drag, het gesticht zonden moeten verlaten. Toen II. Zatnrdag echter het oogenblik daarvoor gekomen was, weigerden zij hardnekkig te vertrekken; familieleden van de jongens hadden hen aangespoord, geen geld of kleeding voor hun uitzet aan te nemen, en het gesticht niet te verlaten. Bij het tumult, dal daardoor ontstond, voegden zich een aantal andere jongens, die, naar hunne meening,, regt tot ontevredenheid hadden over eene nieuw inge voerde financiële regeling, waarbij bepaald werd. dat er eene vermindering in hun zakgeld zou gcbragl worden, ten einde hunne spaarpenningen te vermeerderen en aan allerlei onnoodige uitgaven een einde te maken. Niettemin verzetten zij zich met alle kracht er legen; een hunner verstoutte zich zelfs te zeggen: «Zoo ik minder dan een rijksdaalder zakgeld krijg, ga ik stelenWeldra werd de zucht tot opstand dan ook door daden aan den dag gelegd; de familieleden, dievzich buiten liet gesticht geschaard hadden, en de jongens daarbinnen, werden oproerig, waarbij lal van glasruiten werden ingeworpen. Zoo de politie niet tusschenbeidc ware ge komen, zouden er welligt nog ergerlijker tooneclen zijn voorgevallenschoon het gebeurde op zich zelf reeds treurig genoeg is. Gisteren morgen had aan den Helder een allertreurigst ongeluk plaats. Rij het binnenkomen van vischschnitenwerd een daarvaneen Urkerdoor een hooge zee omvergeworpen en kwamen al de opvarenden op noodlottige wijze om het leven. De schipper, die met zijn zoontje het leven verloor, laat eene weduwe met 5 nog zeer jeugdige kinderen na. De gemeenteraad van Zalt-Bommel heeft besloten de bank van leening aldaar niet 1 September aanst. op te heffendaar men geen pachter voor die inrigting heeft kunnen bekomen en de financiën der gemeente niet toe laten die bank. waarvoor naar 's raads oordeel aldaar geen behoefte beslaat in eigen beheer te nemen. Voor de geldlcening der gemeente Kampen, groot f 300,000 a 5 pCt. is ingeschreven voor ƒ740,000, waarvan 10 inschrijvingen boven pari, 5 a pari en 13 beneden pari. Door roej. Jacoba van Heek, onlangs te Bentheim overleden, zijnde volgende sommen gelegateerd: aan de armen der lierv. gemeente te Enschede ƒ1400; aan die der r. kalh. aldaar ƒ1000; aan die der Israëlilen aldaar ƒ500; aan het weeshuis aldaar ƒ1000; en aan de bewaarschool aldaarƒ500. Bcrigten uit Paramaribo, van 19 Julij, melden dat de gewijzigde ont- werp-verordening tot voorloopige vaststelling van de koloniale huishoude lijke begrooting voor het dienstjaar 1874 is aangenomen met 0 tegen 3 stemmen. De voornaamste wijziging, welke aan het ontwerp is gebragt, is, dal de vijftig opcenten op de invoerregten zijn verdwenen. De financiële verordening, die de middelen moet aanwijzen om de vervallen opcenten te vervangen, zou later in behandeling komen. Bij de algemeene beschou- wingen over de begrooting constateerde de heer Colago Belmonte dat Ne derland thans ijverig in het belang van Suriname schijnt te willen hande- lcii; dat de door hel tegenwoordige ministerie gevolgde rigting eene is, die aan Suriname eene toekomst belooft. Heeft hij vroeger, onder een ander ministerie, klagtcn doen hooren, thans verheugde hij zich, toonen van dank- i baarheid te kunnen aanslaan. Bij gouvcrnrmeiils-resolulie is, ten gevolge van het aan den gouvernements- secretaris mr. E A. van Emden verleend buitcnlandsch verlof, in afwachting i van nadere voorzieningen, bepaald, dat de hoofd commies L. C. Batenburg het gouvcrnemcnts-secrctariaat en de functièn van ambtenaar van den bur gerlijken stand te Paramaribo zal waarnemen. 's GRAVEN 11AGE. 14 Augustus. Tot procureur bij het prov. gereglshof in Zeeland en de arrond.-rcgt- bank Ie Middelburg is benoemd de heer mr. F. M. C. van Deinse, advocaat te Middelburg. Door Z. M. is de luit. ter zee 2e kl. F. A. J. P. van Alphen, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pensioen gesteld; en zijn bevorderd tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. H. Quispel, en tot luit. ter zee 2e kl de a'elborsten le kl. A. G. J, Ivroef, J. M. Steers. G. deFremery, 11. VclthiiyzenY. D. baron van Wassenaar lol Calwyck, J. C. Jcekel, A. W. F. C. van Woerden en J. G. Snethlage. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie benoemd: bij hel 4e reg. tot kapitein 3' kl.de 1' luit. B. van F.rp Taalman Kip, van het rcg.grena- i diers en jagers, bij besluit van 24 October 1872, gedetacheerd bij het leger in Nedcrl. Indië, en de le luit-adjudant F. J. Meijer, van het instructie- bataillon; tot lp" luit., de 2e luit. J. F. P. Bekkers, van het corps. Z. K-. H. prins Hendrik, gisteren avond van Rotterdam alhier aange komen, is heden morgen weder naar Soestdijk vertrokken. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed: het maken van havens, goederen-stations-plein en andere werken op en nabij Fcijenoord. Er waren zes billetten ingekomen; minste inschrijver was de heer A. W. van Tienhoven, le Werkendam, voor ƒ2.303.000. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraadwelke op Dings- dag 20 dezer alhier zal plaats hebben, is door de kicsvereeniging "Vader land en Koning candidaat gesteld de procureur bij den hoogen raad mr. J. II. C. Lisman. HUITEN LA NDSCIl E BE IIIG TEN EYGELAYC. LONDEN. 13 Augustus. De minister Brncc is verheven tot den pairsrang, onder den titel van baron Aberdare. De nieuw benoemde of naar een ander departement over geplaatste ministers bebbcti allen den eed in handen der koningin afgelegd. De heer Butt, afgevaardigde van Limerick in het parlement, heeft dezer dagen het woord gevoerd in eene te Waterford gehouden vergadering van leden der verceniging voor het zelfbestuur van Ierland. Hij zeide dat hij het parlement verlaten had met de overtuiging dat Ierland geene goede wetgeving zou kunnen erlangen, zoo lang het geen eigen parlement bezat. Ierland verlangde hard naar een eigen parlement, en naar zijne meening zou het dat spoedig bezitten, liet feil besprekende dat dé bevolking van Ierland blijkens de officiële statistiek afneemt, terwijl die van Engeland toe neemt, en dat de landverhuizing zich steeds uitbreidt, verklaarde hij dat hieraan geen einde te maken was zoo lang Ierland zelve geene wetten maakte en toeliet dat vreemdelingen de politiek der Engelsche regering, welke honderd jaren geleden reeds door den markies van Lansdownc aan bevolen was, toepasten en Ierland vernederden tot eene groote boerderij, welke Engeland van het noodige moet voorzien. Hij beweerde dat zelfbe stuur voor Ierland beteekende opheffing der Unie. voer in heftige bewoor dingen over de «vervloekte acte van verceniging" uit, en gaf te kennen dat, wanneer Ierland maar tachtig voorstanders van het zelfbestuur naar hel parlement afvaardigde, het de Engelsche regering tol de erkenning der onafhankelijkheid van Ierland zou kunnen dwingen. Aan de stad Sheffield is dezer dagen door mej. Harris eene aanzien lijke som gelegateerd tot aanleg en onderhoud van een wandelpark, onder voorwaarde dat daarin geen sterke drank mag worden verkocht. De stad heeft dit lcgacl aanvaard en reeds den noodigen grond aangekocht. FRJINHRM K. De heer Victor Hugo heeft, onder dagteekenifig van 8 Aug. 1873, aan den heer de Broglie, minister van bnitenlandsche zaken, een brief geschre ven waarin hij op dien staatsman een beroep doet om de verbanning van Hocheforl naar Nicuw-Caledonië te beletten. Victor Hugo noemt Rochcfort «een der beroemdste schrijvers van zijn tijd", cu beweert, dat llocheforls gewondheid niet bestand zal zijn tegen de reis naar en liet verblijf in Nieuw- Caledonië. Waarom, vraagt hij, hem niet naar het eiland Ste Marguerite vervoerd? De dag, zegt hij, waarop Frankrijk zal vernemen, dat het graf zich geopènd heeft voor dien schitterenden en moedigen geest, zou voorliet land een dag van rouw zijn! Op den heer de Broglie, als lid van de aka- demie, als man van letteren, doet de schrijver een beroep; hem verzoekt hij Rochefort in bescherming te nemen en zijn vertrek te beletten, «dat zijn dood zou wezen." De heer de Broglie heeft hoofdzakelijk het volgende geantwoord: «De heer Rochefort is onderworpen geworden aan een geneeskundig onderzoek, dal met buitengewone naauwkeurigheid is ingesteld geworden en de last tot vertrek heeft niet mogen worden gegeven dan wanneer het zeker was, dat de uitvoering van de wet noch het leven, noch de gezondheid van den veroordeelde in gevaar zou brengen. In dat geval zult gij ongetwijfeld oor- deelcn dal de intellectuele gaven, welke den lieer Rochefort eigen zijn. zijn verantwoordelijkheid verzwaren en niet tot reden kunnen dienen, om de straf te verzachten, welke geëvenredigd is aan de zwaarte van zijn misdaad. Ongelukkige onwetenden of verdoolden, door zijn woord verleid en die familiën achterlaten, welke aan de ellende ten prooi zijn, zouden veeleer op toegevendheid aanspraak mogen maken. Volgens sommige bladen zou de heer Guizot van het tegenwoordig be wind de toezegging hebben verworven, dat de door de Parijsche hervormde synode genomen besluiten bjj regerings-decreet algekondigd of bekrachtigd eu alzoo verpligtcnd verklaard zullen worden. De heer Ath. Coquerel be ijvert zich, melden zij, om onderteekeningen op een hiertegen gerigt pro test te verzamelen. Tot dusver was er enkel van eene wettelijke, van de Yegering en de vertegenwoordiging gezamenlijk uitgaande bekrachtiging spraak geweest. Te Arbresle, nabij Lyon, is een republikein, de industrieel Durdilly, die zich tijdens de Septcmher-rcvolutie zeer op den voorgrond heeft ge plaatst. in de vorige week, terwijl hij met zijne echigenoote en den maire van het plaatsje te middernacht huiswaarts keerde, door een staatkundig nog meer gcavanccerden schoenmaker, Placide gcheeten, onverhoeds aan gevallen en zoodanig met een dolk in de borst getroffen, dat hij op de straat dood nedcrzceg. Naar hel schijnt, werd Durdilly door de radicalen, of althans door Placide, er van verdacht, dat hij de revolutionaire partij «verried". De moordenaar bevindt zich in hechtenis. SPANJE. Op 11. Augustus is in de cortes een begin gemaakt met de behandeling van de ontworpen grondwet. Van de discussie is niets anders bekend dan dat de heer Leon met warmte hel federalisme bestreden heelt, als een terng- krer naar de middenecuw-sche begrippen en naar het leenstelsel.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2