LKIBSCBE COURANT. N°. 1873. VRIJDAG 15 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEK. lilNiN EN LA NI LSCilK BK BIGT EN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. 13.50y met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. ƒ3.85. Dot verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ("2.50 s jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor OnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door UAASENSTEIN VOQLER Expoditie-llantoor van Advertetrtiën te Hamburg Lubeekfrankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, ZurichSt, Gallen, Genhve en Lausanm De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladenover bet dienstjaar 1873 en 1874, voor wjjk vier, bij bet Collegie van Zetters, in eender vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijndagelijks van des middags twaalf lot twee uren en wel tot en met dcu 16llel> Augustus eerstkomende; terwijl ua het verstrijken van dien tijd, de onafgehaalde patentbladen van die wijk, aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 Augustus 1873. STOFFELS, Weth. 1°. Burg. LEIDEN, 14 Augustus. lieden werd door den eerslaanwezenden ingenieur, onder nadere goed keuring van den minister van oorlog, in het openbaar aanbesteed het ver beteren van de kazernen en stallen in den Doelen alhier, onder beheer van de genie te 's Gravenhage. Van deze werken is aannemer geworden de heer Jac. van der Kamp, aannemer alhier, voor de som van ƒ8989. Men meldt ons uit Voorschoten: De heer D. Beekman heeft, na de plaats gehad hebbende bevestiging door den predikant van Huizen in de voormiddag-godsdienstoefening, in de namiddag-godsdienstoefening van Zon dag den 10,l(» Augustus 11. zijne intrèerede gehouden als predikant van Voorschoten en Veur, naar aanleiding van Itom. XV: 29, 30. Kne over- groole schare van belangstellenden, ook van elders, was in het voor wei nige jaren geheel vernieuwde kerkgebouw opgekomenen daaronder een aantal leden zijner vorige gemeente Sassenheim. Dezer dagen zijn de examens afgenomen van de leerlingen der tuin bouwschool Linnaeus, te Watergraafsmeer. Het diploma is uitgereikt aan de heeren M. Blokhuis, van Nijkerk, met groote onderscheiding; A. E. van Ronveroy van Kieuwaal, van Batavia, met onderscheiding, en J. Vorstman, van Amsterdam, op voldoende wijze. Naar men uit de legerplaats bij Milligen meldt, zijn aldaar, bij verge lijking van vroeger, vele verbeteringen aangebragt, vooral wat betreft de militaire keukens en het drinkwater. Het laatste is thans zuiver en aan genaam van smaak. De kampbezoekers vinden goede gelegenheid om onder dak te komen, daar er vele flinke cn ruime kantines zijn opgerigt en voor alle noodigc behoeften en verversching is gezorgd, terwijl voldoende stalling voor paard en rjjluig aanwezig is. Twee vaste bakovens voor brood en koek werken dag en nachteene slagerij, die vergroot is, levert het noodige vleesch; de groentenmarkt is overvloedig voorzien; voor photogra phic is een doelmatige tent opgerigt. Het Vad. deelt eene opgave mede van de sterkte der scheepsmagt, die óf reeds op de kust van Atchin kruistóf weldra daar vereeiiigd zal zijn. De totale bemanning dier vloot, de inlandsche matrozen en vunrstokers tnedegerekendbestaat uit nagenoeg 2600 koppen. Behalve de schepen, alle stoomvaartuigenwelker magt door de snelheid, waarmede zij zich bewegen, zoodanig verhoogd wordt, dat het gezamenlijk offensief vermogen gerustelijk met dat van 40 zeiloorlogschepen van vroegeren tijd gelijkgesteld kan wor den, is op het terrein nog een tal van gewapende kruisboolen en stoom- barkassen aanwezig, zeer geschikt voor xvelerlei dienstvcrriglingen. De vloot telt ongeveer 175 kanonnen, waaronder een 50-ial getrokken van 16 c. m. In de tweede zitting van de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam gehouden, zijn, nadat de reeds ver melde beslissing in zake het "godsdienstig leesboek" was gevallen, nog de volgende punten behandeld: Punt VII (het doen vervaardigen van eene handleiding, waarin de grond slagen worden ontvouwd voor onderlinge vereenigingen tol voorkoming der gevolgen van loonderving in geval van onwillekeurige werkstaking door ziekte onder de arbeidersklasse). Door Nicuw-Lekkerland was daarop voor gesteld een amendement om de bewuste handleiding voor ieder lid in plaats van voor elk departement te doen drukken en het hun uit te reiken. Delft stelde voor, hel hoofdbestuur te magtigen tot het doen vervaardigen van be doelde handleiding en haar door den boekhandel onder het bereik te bren gen van allen die er belang by hebben. De voorzitter merkte op dat een dergelijke handelwijze reeds in zekeren zin gevolgd wordt; hij meende dat het amendement-Delft beter by gelegenheid van eene wetsherziening als nieuw voorstel in behandeling zou kunnen gebragt worden. Niettegenstaande de repliek van Delft werd, na bestrijding van het hoofdbestuur, het amen dement van dit departement verworpen. Dat van Nieuw-Lekkerland onder ging cenzellde lol, waarna het voorstel van het hoofdbestuur met 507 legen 181 stemmen werd aangenomen. De afgevaardigde van Haarlem lichtte het voorstel zijner afdeeling toe (punt VIII), strekkende om aan het departement een subsidie van ƒ5000 te verkenen ten behoeve van de uitbreiding zijner kweekschool voor onder wijzeressen, welk voorstel verdedigd werd door mr. T. Modderman namens het hoofdbestuur, liet depart. Deventer had als amendement voorgesteld, niet over te gaan tot toekenning van het subsidie, zoolang de regering niet hare bijdrage in evenredige mate heeft verhoogd. Na toelichting van het voorstel door het depart. Haarlem, ten gevolge waarvan Deventer zjjn amendement intrekt, is het bij acclamatie aangenomen. Bolsward's voorstelom bij de regering met" ernst aan te dringen op eene wet regelende het toezigt op alle scholen en bewaarplaatsen voor kinderen die bij het lager onderwijs nog niet worden toegelaten, is, na eenigzins ge wijzigd en aangevuld te zijn door Moordrecht en met de bijvoeging van Vlissingen: «wAnneer daartoe de tijd zal gekomen zijn", bij acclamatie aangenomen. Voorstel X (subsidie van ƒ250 aan het cenlraal-comité van bestuurders van volksvoordraglen) werd door de financiële commissie bestreden, omdat vanwege dc maatschappij reeds ƒ3000 voor gelijksoortig doel wordt aange wend. Na verdediging door hel voorstellende departement Delft, ondervond het voorstel bestrijding van het hoofdbestuur, waarna het met 443 tegen 202 stemmen werd verworpen. Door het kiescollege waren veertien departementen voorgedragen om zit ting te nemen in de financiële commissie; zeven dezer werden daartoe door het hoofdbestuur aangewezen. In zake de wetsherziening zullen de afdee- lingen Amsterdam le, Rotterdam, 's Bosch. Wildervank, Goes en Lochcm uitgenoodigd worden in de commissie zitting te nemen. Voorstel XI (om zich te wenden tot de regering ter verkrijging eener nationale pensioenwet) werd, na toelichting door het depart. Makkuin, door den heer mr. J. C. de Vries, namens het hooidbesluur, bestreden. Na ecnige bespreking werd liet ingetrokkenwaarmede de behandeling der pun ten van beschrijving was afgeloopen. Amersloort stelde nog voor, zijn vroeger als amendement ingediend voor stel thans als afzonderlijk voorstel te behandelen; het strekt om vanwege het hoofdbestuur bij circulaire de belangstelling in zake de bewaarscholen op le wekken. Nadat het hoofdbestuur er zich mede vereenigd heeft, werd het bij acclamatie aangenomen. Aan den voorzitter werd dank gebragt voor zijne uitmuntende leiding en den wensch le kenne.i gegeven dat zijne openingsrede in de werken der maatschappij mogt worden opgenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Te Vlaardingen werd jl. Dingsdag morgen door de leden der firma van der Drift en Nooten bemerkt dat op hun kantoor, voor de derde maal in enkele jaren, ongevraagd een bezoek was gebragt door industriëlen van nachtelijke bedrijvigheid, die door het openbreken van een kaslslot zich den toegang verschaft hebben tot een ijzeren geldkist, vermoedelijk met liet doel om de zich daarin bevindende waarde, zonder verlof, toe te eigenen. Misschien hij vorige gelegenheid teleurgesteld, daar de kist niet gemakkelijk te openen was. hebben zij die nu maar toegesloten medegenomen zonder overigens aan boeken of papieren de minste schade toe te brengen. Geluk kig voor dc zoo bij veorkenr bestolen firma, was toevallig zeer weinig waarde in de kist aanwezig. Door de bemocijingen der policie is de geld-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1