buitëlnlandsciie berigtkn. mede verworpen. Hel voorstel, zooals het door 'silage was geamendeerd werd met 407 tegen 24 G stemmen aangenomen. Des avonds had cr een feest plaats in het Park, dal druk bezocht werd. j L)e muziek en de prachtige verlichting schonken algemeen voldoening. Bij de voortzetting der vergadering op heden werd door den voorzitter het rapport medegedeeld der commissie, die over de urgentie der zeven hij liet hoofdbestuur ingekomen voorstellen, waaronder vijf op hel «Godsdienstig leeshoek" betrekking hebben, heeft moeten oordeelen. l)e commissie oor deelde dat drie voorstellen geene spoedige behandeling vorderden, maar dat vier voorstellen nu reeds overweging verdienden. Be voorzitter stelde daarop die voorstellen aan de orde. In het voor stel Rotterdam wordt de staking van de uitgave van bel Godsd. leesboek gevraagd. In bet voorstel Amsterdam II om geen tweede reeks uit le geven. In het voorstel Kollum om de uitgave niet voor te zetten.. In het voorstel 's llerlogenbosch, dat hoewel het bewuste boekje geen partijkeuze heeft gedaan en het hoofdbestuur allezins lot verdere uitgave gcregtigd is, het toch wcnscbelijk is de uitgave niet voort te zetten ter handhaving van het onzijdig standpunt. Be voorzitter gaf daarop het woord aan Rotterdam, ter nadere mededee- ling van bet gebeurde in de commissie van urgentie. Rotterdam zeide: «Toen de verschillende voorstellen gedurende meer dat»' twee uren besproken waren, heeft men in de commissie van urgentie ge vraagd of alle voorstellen niet tot ééne motie konden w orden verecnigd. Bie vraag is ten slotte bevestigend beantwoord en ziellier de motie die zoo doende geboren is: Be algemeenc vergadering, gehoord hebbende de verkla ringen hel verslag van hel hoofdbestuur, naar aanleiding van art. 62 der wel uit- gebiagl,'dat geen voorstel tot de uitgave van een tweede reeks der schetsen en lalcreelen, godsdienstig leesboek voor school en huis. van zijnent wege zal worden gedaan en wenschende dat geen nieuwe uitgave van de eerste reeks van wege de maatschappij tol Nut van 't algemeen zal worden bezorgd, gaat over tot de orde van den dag." Met die motie heeft de commissie van urgentie zich eenparig verecnigd, cn zij vraagt om haar terstond, zonder discussie, in stemming te brengen. Waartoe toch discussie? liet hoofd bestuur, dit weel Rotterdam, wil haar niet smoren, maar de commissie is van gevoelen dat discussie niet in hel belang is van de maatschappij wcikc allen liefhebben. Be motie, in stemming gebragt, werd aangenomen met G7G tegen 33 stemmen. Te Zttipheii is tot hoofdonderwijzer aan de tweede openbare school benoemd de heer Visser, hulponderwijzer le Leiden. Tc Enschede is Maandag en Dingsdag door de Twentsche landbottw- maatschappij hare 3,le tentoonstelling gehouden van land- en liiinbotiw- uerktiiigeij, vee en alles wat niet den land- en tuinbouw in betrekking staat. Ondanks hel ongunstige regenachtige weder, werd de tentoonstelling^ door een talrijk publiek bezocht. Onderscheidene werktuigen werden door tiet publiek, alsmede door de jury der tentoonstelling, aangekocht. Te Ilarlingfcn Werd dezer dagfcn in liet sterfhuis cener bejaarde bur gervrouw. die nog voor de leus een winkel in kockbakkcrswarcn hield, 'boelhuis gehouden; wat ilaar le voorschijn werd gebragt, verbaasde de.; ganschc stad. Onders'andere waren er vier gouden oorijzers, dozijnen gouden ringen, van welke er een verkocht werd voor ƒ154; verder 18' omslagdoeken, 400 vrouwedoeken, enkele honderden ellen nog geheel onge bruikt katoen cn linnen, zijden rokken cn japons uit een lang vervlogen tijdperk, genoeg, om de garderobe van een schouwburg le voorzien; verder porcelein cn glas. waaronder merkwaardige stukken. Men meldt uit Slads-Kanaal: Niettegenstaande het gure voorjaar, kun nen de landbouwers zich niet herinneren dat de boekweit in de laatste jaren zoo ruimschoots heeft gebloeid als thans. Be velden geleken een onafzienbare sneeuwvlakte. Ongelukkig ontlastte zich Maandag morgen een kortstondig, maar hevig on weder, vergezeld van een geduchtcn hagelslag, waardoor de licop op een ovcrvlocdigcn oogst eenigzins werd teleurgesteld. Te Y'lissingcn hebben burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie uit den gemeenteraad tot regeling der feestviering in Septem ber aanstaande, tien premiën, ieder van 10, uitgeloofd voor die buurten, die hel fraaist versierd en verlicht zullen zijn, Ier bcoordceling van een nit de burgerij le kiezen commissie, die bij haar uit te brengen rapport zal moeten letten op de versiering cn verlichting in verband met de gegoedheid van ue bewoners dier buurten. Ben 10dl™ Aug. jl.des morgens tusschen 7 cn 8 lire, is te Simpclveld, teil nadcele van den kapellaan B. Moslarl, door middel van braak cn inklim ming ontvreemd: 30 gefileerd zilveren eetlepels; 30 dito dito vorken16 dito dito kollijlepels; 5 dito dito koflïjlepels; 1 dito dito suikertang: 1 dito dito .servetband1 dito dito vischlepcl; 1 dito dito taartlepel1 dito dito .herderschap, alles gemerkt met de letters J. L. R., in elkander geschreven; i2 zilveren flesschenstoppen1 dito ankcrhorologic, waarop de naam van den labriekanl «Merken, Ie Aken", waarschijnlijk n°«. 072 of 973; 1 nieuwe revolver met zes schoten op één loop. Be officier van justitie le Maastricht verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. 's GRAVEND AGE, 13 Augustus. Bier Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. W. Hoefnagels, als ontvanger der directe belastingen te Ellen cn Leur. -■ Be benoeming lot directeur van bet postkantoor te Sas van Gent, dd. )2 Jaljj II., van den heer P. J. van Santen is ingetrokken cn hem is eervol ntslag verleend. Naar w.j \e nemen, zegt het Dbl, is dr. C. E. van Koetsveld, prech bij Ned. I erv. gemeente te dezer stede, wegens de ziekte zijner gade, verhinderd, aanstaandin Zondag de predikbeurt in hel kamp bij Milligen le vervullen. In zijne plaats zal zijn ambtgenoot d'. ,1. J. van den Broek in d enacm 'c legerplaats op reden. ENGELAND. LONDEN. 12 Augustus. Hier te lande wordt tegen het begin der volgende maand ecne bede vaart naar Paray-le-Monial georganiseerd. De 26-jarige hertog van Norfolk zal zich aan bet hoofd der bedevaartgangers stellen, en lord Waller Kerr zal als secretaris hunne belangen behartigen. Nabij Manchester, op de Bury-lijn van den Lancashire cn Yorkshire- spoorweg, heeft weder een ongeluk plaats gehad. Acht personen zijn daarbij gewondwaarvan er een is overleden. -• Blijkens berigten uit Rio Janeiro heeft de regering in de kamers ver klaard dat zij strenge maatregelen zal nemen om zich door de bisschoppen te doen gehoorzamen. Reeds was last gegeven den bisschop van Fernambuco geregtelijk te vervolgen. FRANKRIJK. De cfficicttse Fran pais vermeldt, onder bijvoeging dat de beschouwing niet onjuist is, bet volgende artikel uit den Mon. Univ. betreflende de hou ding der regering tegenover de tot stand gekomen fusie. In onze instellin gen hebben wij geene voorziening voor de toekomst gemaakt; wij hebben die daaruit met opzet verwijderd. De president der republiek en zijne ministers mogen die leemte niet aanvullen; alleen de nationale vergadering heeft daartoe de bevoegdheid, welke zij aan niemand overgedragen heeft en welke niemand zich mag aanmatigen. Aan de regering van 25 Mei is bjj het aan naar door de vergadering toevertrouwde mandaat hare plaats aan gewezen. Be vergadering heelt haar opgedragen le zorgen dat een ieder in gelijke male de wetten eerbiedigt, maar niet de ecne of andere oplossing voor le bereiden; de regering is verpligl de teugels van het bewind zoo krachtig te voeren dat de orde op gcenerlei wijze verstoord worde, maar zij mag niet de oplossing beproeven der quaesticn, waaromtrent het land ver deeld is. In één woord, de zorg voor liet tegenwoordige beeft de nationale vergadering aan de regering toevertrouwddie voor de toekomst heeft zij zich voorbehouden. Zoo liet al aan de regering niet gegeven is de onrust cn de onbestemdheid, welke uit den voorloopigen stand van zaken voort- vtoeijente beëindigengeeft zij ons toch de waarborgen dat de tegenwoor dige staal van zaken langs een vreedzamen weg tot eene oplossing zal komen, en dat de crisis zonder schokken tot een einde zal worden gebragt. - Be beer \euillol laat thans in I'llnit era mede zijne tevredenheid uit komen over het gebeurde te Frohsdorf. Die stap van den graaf van Parijs, zegt hij, is meer waard dan de kroon zelve, want hij rigt hel huis van Frankrijk, en wel in de volkomenste orde, weder op. Hij schenkt den koning hel eenige, hetwelk hem ontbrak, om, indien de natie dit wil, liet vaderland te reconstitueren. De koning bezit thans een vereend, sterk en bloeijend geslacht. Er rest ons nu nog slechts een weinig gezond verstand van God te vragen cn dan zijn wij gered. Be l'atrie wil weten, dal de hertogen van Nemours cn van Aumale zich insgelijks naar Frohsdorf zullen begeven, om een bezoek le brengen aan den graaf van Chambord. Doch dit bezoek zal niet eer plaats hebben dan eenige dagen vóór de hervatting der parlementaire werkzaamheden. De heer Rouher en een groot aantal politieke mannen van hel keizer rijk zullen zich tegen den 15Jf» Augustus (Napoleonsdag) naar Cliislcliurst begeven. Gambetla, Naquet en Gent willen een reis maken in bet zuiden van Frankrijk. Den 16dtD worden zij le Orange, den 18d« te Carpentras ver wacht. Vandaar begeeft zich Gambetta naar Tarascon. Rotivicr wacht hem daar op. Be prefecten hebben strenge bevelen ontvangen, om de wet op het vergaderregt strikt te handhaven. Op nieuw zijn twee prefecten ontslagen: graaf Rampont, republikein, en de heer de Gcurles, protestant. De laatste wordt vervangen door den heer Pascal, den steller van de circulaire Beulé, betreffende de drukpers- aangelegenheden. -- De Bonapartische Ordre beweert dat in de permanente commissie der nationale vergadering de ministers zullen geïnterpelleerd worden over de houding, die de regering zal aannemen tegenover hetgeen te Frohsdorf heeft plaats gehad* liet overlijden van den In er Odilon Barrot maakt ccne bijeenroeping van de nationale vergadering vóór 5 November noodzakelijk, daar in de wet tot regeling van den staatsraad bepaald is, dat. in geval van overlijden van een lid van dal ligchaam, de nationale vergadering binnen eene maand in de vacature voorziet. De lieer Odilon Barrot heeft bij testamentaire beschikking gelegateerd: 50000 frs. aan het Instituut voor een prijs van 5000 frs., die elke 2 jaar zal worden toegekend aan den schrijver van het beste werk over de dccen- tralisatic of over de rrgterlijke hervorming. 50000 fr. aan zijn geboorte plaats, de kleine gemeente Plancbamp in Lozere, en 50000 fr. aan de ge meente Bongival, waar hij sedert 1848 des zomers woonde. Een zijner i neven is universeel erfgenaam. De gemeenteraad van Parijs heeft, in weerwil van den tegenstand van den prefect der Seine, besloten eene som van 24000 fr. toe te kennen aan de particuliere commissie, die zich gevormd heeft met hel doel, om aan zeker aantal verdienstelijke werklieden de middelen le verschaflen om de tentoonstelling te Wccnen te bezoeken. SPANJE. Voor de overgave van Valencia aan de regeringstroepen heeft, naar i' men verneemt, het lioold der oproerlingen, zekere Aser, zich uil de voeten willen maken. Hij schoor zijne bakkebaarden en kneyel weg, en traditie zich met zijn zoon langs den weg van Grao te verwijderen. Hij werd cell ier door een schildwacht, die hem herkende, tegengehouden, maar gaf toen voor dat hij alleen zijn zoon in veiligheid wilde brengen en dan zou terug- I

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2