LEIBSCHE COURANT. DONDERDAG 14 AUGUSTUS. ST A DS-BE RICH TEN. PATEWTBLADEM. BlNNEiNLANDSCUK BKRIGTEN. 1873. N°. 190. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- 'en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.5" met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Uei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor DuitschlandOontenrtjk en Zwitserland worden nitsloitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentien te Hamburg LubeckFrankfort a, M, Herlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genive en Lausaunt. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor wijk vier, bij hel Collegie van Zeilers, in eender vertrekken van het Raadhuis dezer gemeenteverkrijgbaar zijndageljjks van des middags twaalf lol twee uren en wel lot en met den 16,lc0 Augustus eerstkomende; terwijl na het verstrijken van dien lijd, de onafgehaalde patentbladen van die wijk, aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 Augustus 1873. STOFFELS, Wetli. 1°. Burg. LEIDEN, 13 Augustus. Tol nog toe is hel den concessionarissen van den spoorweg Leiden— Woerden niet mogen gelukken, bet noodige kapitaal te krijgen; ook in het buitenland is dit lot nog toe niet gelukt. Men vreest dan ook, dat er daardoor vooreerst van deze hoogst nuttige spoorlijn niets zal komen. VD.) In de legerplaats bij Milligeu zijn vereenigd: 308 opper-, hoofd- en verdere officieren; 8033 onderofficieren en manschappen; 1087 paarden; 36 stukken geschut. Hel aantal tenten bedraagt 1127, dat der gemetselde veldkeukens 78. Volgens het Vad. is het nieuwe getrokken belegeringsgeschut, dat onder de leiding van den kapitein der artillerie Borel voor het eerst tegen Alchin gebruikt zal worden, te 's Hage gegoten en ontworpen door den majoor-directeur Sluiter. Als model voor deze 12 centim.-stukken heeft ge diend het 8.4 cèntim. geschut van Zwitsersche vinding. De stukken zijn ligt, kort en werken uitstekend, zooals herhaalde proeven aan het strand hebben bewezen. Behalve 8 van deze stukken zijn 18 lange achterladers reeds naar Tndic verzonden De Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels hield gisteren te Amsterdam, onder voorzitting van den heer J. 11. Gebhard, liare jaarlijksche algemcene vergadering, ltuim 100 boekhandelaren uit alie oor den des lands waren daartoe zamengekomen. In plaats van de altredende bestuursleden, de hh. G. van lvesleren en 11. A. Tjeenk Willink, zijn be noemd de hh. C. L. Brinkman en S. C. van Doesbttrgh. 1 Tot eerelid der vereeniging werd benoemd de heer dr. A. M. Ledeboer te Deventer, wegens zijne verdienstelijke studiën betreflende de geschiedenis van den Nederland- scben boekhandel. De algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is gisteren te Amsterdam geopend, met eene rede van den voorzitter, dr. H. F. R. Hubrecht, over "de buigzaamheid der vormen en onwrikbaarheid der beginselen." Blijkens het uitgebragt verslag mag de maatschappij zich in toenemenden bloei verheugen. Haar ledental is in het afgeloopen dienstjaar weder met 466 vermeerderd, zoodat het thans 15819 bedraagt. Tegenover liet verlies van vijf afdeelingen, te zamen met 55 leden, die zich niet staande konden houdenstaat de aanwinst van acht nieuwe, met 203 leden. De boeken wijzen een niet onbelangrijk batig slot aan, waaraan echter niet hel karak ter van inkomst mag gegeven worden, maar dat te beschouwen is als eene tijdelijke ruimte van kas, ten gevolge van het terugkeeren van vroeger ver leende toelagen, of het ongebruikt blijven van op de vorige begrooling aan gewezen middelen. Op grond van het een en ander is liet quotum op 2 gesteld. Ter voldoening aan het besluit der vorige algemcene vergadering, heeft het hooldbcsttiur den koning een adres aangeboden, de strekking heb bende om, door eene wijziging der schoolwet van 1857, de verhooging van onderwijzcrsbezoldigingen tc bevorderen. Wat de bezorging en uitgave der «Schetsen en Tafereelen, godsdienstig leesboek", betreft, meent het hoofdbe stuur zich van den in 1807 ontvangen last gekweten te hebben. Het hoekje, aan alle leden uitgereikt en door velen met ingenomenheid ontvangen, lokte echter niet minder bedenkingen uit, die het onraadzaam deden achten, mag- liging tot voortzetting van liet geschrift aan te vragen. Zonder die roagti- ging kan daaraan geen gevolg worden gegevenzoodal een verbodsbepaling, om dit te verhinderen, gelijk enkele afdeelingen wenschten, geheel overbo dig voorkwam. Het geschrift over "het cultuurstelsel" nadert, ondanks de vele gerezen moeijelijkhedenthans zijne voltooijing. De laatste bladen wor den afgedrukt. Met de bewerking van het geschrift over "de voordcelen des vredes", houdt de schrjjver zich onledig. Met leedwezen wordt gewag ge maakt van de traagheid van het Nederlandsch tooneelverbond in zake de openstelling der tooneelscliool. Terwijl de maatschappij reeds een jaar met hare krachtige luilp (ƒ10000) gereed stond, werd eerst eenigen lijd ge leden berigt ontvangen, dat men zich met de overweging van voorbereidende maatregelen van uitvoering onledig houdt. Inmiddels heeft de commissie, namens liet Nul, belast met de taak om enkele jongelieden bij hunne oplei ding tot het toonecl behulpzaam te zijn, hare bemoeijingen voortgezet. De meest belovende der kweekelingcn. mej. Sablairolles, is echter door de gun stige beschikking des konings tot eene andere oefenschool geroepen; terwjjl enkele anderen zich, uithoofde van onberaden aandrang der ouders, om spoedig wat te verdienen, aan de leiding onttrokken. Als naar gewoonte hebben de afdeelingen, elk in baar kring, zich voor de oogmerken der maatschappij beijverd. De reeks nuttige instellingen, door haar lot stand gebragt, is onderhouden, uitgebreid of verbeterd. De belangen van het on derwijs der jeugd trekken nog altijd de aandacht. Ook aan volksvermaken, voorlezingen en voordragten laten de afdeelingen zich bij voortduring veel gelegen liggen. De maatschappij stelt, met het oog daarop, jaarlijks eene som van 3000 Ier beschikking. Het loffelijk getuigschrift met zilveren eeremetaal werd uitgereikt aan 93 personen; 27 daarvan hadden er aan spraak op verkregen door daden van moed of zelfopoffering. 21 (onderwij zers) wegens veeljarige schooldienst45 (werklieden of dienstboden) wegens beproefde trouw. Na het uitbrengen van het verslag deelde de voorzitter mede dat de be raadslagingen over de voorstellen nopens het "godsdienstig leeshoek", bjj urgentverklaring, den volgenden dag bij opening der zitting zouden gehou den worden, en niet, zooals de gewoonte meebrengt, hij het eindigen. Punt 3 der agenda (spaarbanken) werd aangenomen. Bij punt 4 (maatschappelijk vraagstuk) voegde prof. mr. G. van Tienhoven een uitvoerige toelichting omtrent den aard van hel door liet hoofdbestuur en de departementen ingesteld onderzoek en dien van de uitkomsten. Door een der afgevaardigden werd ais amendement voorgesteld bij de conclusie den dank te voegen aan liet hoofdbestuur. Een ander pleitte voor den bij stand der vrouw in zake de sociale quaeslie, waarbij hel hoofdbestuur zich aansloot, onder opmerking dat het zich reeds m dien geest had uitgelaten. Ook werd aangedrongen op het sluiten van schriftelijke contracten tusschen werkman en werkgevers. De conclusie werd aangenomen. Namens het hoofdbestuur werd punt 5 (de uitgave van het werk van Samuel Smiles "Ren u zeiven") toegelicht. Het voorstel vond bestrijding, van de eene zijde uit een financieel oogpunt, van een anderen kant uit een bezwaar tegen het werk zelf. Een ander had bezwaar tegen de uitgave van werken door het Nut in het algemeen, en wenschte dat het de uitgave van een of ander nuttig werk steunde, waardoor de boekhandel de prijzen belangrijk zou kunnen verlagen. Ten slotte is het met 654 tegen 102 stem men aangenomen. Puilt 6 (uitgave van een werkje betrekkelijk het wets-ontwerp tegen be smettelijke ziekten) werd wederom door prof. van Tienhoven toegelicht,Als amendement was voorgesteld om in de conclusie van hel voorstel achter de woorden: de bezwaren daartegen, te voegen: "voor zoover die ongegrond zijn", en achter: liet beoogde doel, "ook buiten de grenzen der wet". Het hoofdbestuur nam die amendementen over. Amsterdam's 1« departement stelde voorhet schrijven van liet werk niet aan een bepaald persoon op te dragen, maar eene prijsvraag tot dat doel uit te schrijven. Nog werd door een ander in bedenking gegeven den omvang van het geschrift aanmerkelijk te beperken, men meende dat het als volksblaadje meer zou gelezen worden dan als geschritt van 5 bladen druks. Na discussie is hel amendement van Amsterdam's Ie departement verworpen. Een amendement van hel depart. Enschedé om het werkje slechts een kwartvcl druks te doen beslaan, werd

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1