I» U T C SS L, X Nf PER TELEGRAAF. fiurgcrltf&c 3>fanb. AI) V KK.TKÜ TI O. aan maarschalk Mac Mahon, waarin hij vraagt in zijn rang als divisie-ge neraal hersteld Ie worden, hij den raad van state overleggen, en dus die (juacstic bij dal ligchaam aanhangig maken. De Piogressif, een blad in liet dep. der Haute-Vienne, is bij arrest van den generaal, commandant Ie Limoges, opgeheven. De reden van de opheffing wordt niet opgegeven. Op 23 Julij beeft voor de civile regtbank te Versailles de zaak ge diend der weduwe van den communislischen volksvertegenwoordiger Mil- lière, die, van den commandant Garcin, kapitein bij den staf van den gewezen minister van oorlog de Cissey, in reglen de betaling eischte eener schadevergoeding van 150,000 fr., wegens het doen fusilleren van haren echtgenoot op het plein van het Pantheon te Parijs, op den 2Gstc» Mei 1871 De genoemde officier is, op last zijner superieuren, van de lereglzitling weggebleven en heeft zich daar ook niet door een advocaat doen vertegen woordigen. De regtbank heelt, na den advocaat der eischeresse en het openbaar ministerie gehoord te hebben, hare uitspraak acht dagen uitgesteld. Jl. Woensdag heeft deze plaats gehad, geheel overeenkomstig de conclusien van den procureur der republiek, waarbij deze de regtbank had uitgenoo- digdzich oubcvoegd te verklaren. Zij heeft dit gedaan op grond dat de executie van Millière niet als eene personele daad van den commandant Garcin beschouwd kan worden, maar een uitvloeisel is geweest van de mi litaire opcratien. die de misdadige en geduchte Parijsche opstand noodzake lijk had gemaakt; operatien, uitsluitend tot de bevoegdheid van het uitvoe rend bewind behoorendc en waarover de regterlijke magt gcenerleiuitspraak kondoen. §PAVJE De regering heeft bij de cortes een wels-onlwcrp ingediend, volgens hetwelk eene strafkolonie op de Ladroncn of Dievcn-eilanden zal opgerigt worden. Hel doel is om de in hare handen gevallen en nog te vallen op standelingen derwaarts te deporteren, even als Frankrijk voor de oproerlin gen van de Commune eene straf kolonie in Caledoniö heeft opgerigt. - Omtrent de strijdkrachten der Carlisten wordt het volgende gemeld: Er zijn zeer uiteenloopende opgaven in omloop van de krachten, waarover don Carlos te beschikken heeft. Zonder tol overdrijving te vervallen, kan men de volgende cijfers als juist aannemen: 0500 man in Riscaye, 1500 in Alava, 7000 in Navarra, 1500 in Guipuzcoa, in liet geheel dus in de llaskische provinciën 10000 man. Twee derden van deze magt houden het veld in afdcclingen van 1500 lot 3000 man: de overigen zijn in kleinere benden verdeeld, welke van 30 tol 200 man lellen. Door de aanwervingen, welke thans aangevangen zijn en de ontscheping van wapenen, zal men het gehcele leger lot een cijfer van 20000 man kunnen brengen, maar verder zal men wel niet komen. Wat de republikeinen betreft, zij hebben omstreeks 8000 man te velde in Navarra en Alava, 4000 in Guipuzcoa en 3000 in Bilbao. Hunne magt staat dus nagenoeg met die der Carlisten gelijk, en kan mede nog met een derde vermeerderd worden door het op- Yocpcn der reserve en het-aanvoeren van troepen uit het zuiden des lands, wanneer de opstand der onverzoenlijken aldaar gedempt zal zijn. De opstandelingen in Carthagena hebben getracht, de Almansn en Victoria dnor middel van het stoomschip lUcitdcz Nunez te hernemen, doch ten gevolge van de onbedrevenheid der bemanning is laatstgenoemd schip gestrand: men hoopt het nog te kunnen afbrengen. De opstandelingen hebben 30 leden van het republikeinsche casino als gijzelaars in hechtenis genomen. Naar men zegt zal de kapitein ter zee von Reibnitz, kommandanl der Duitschc korvet Gazelle, die naar China vertrekt om aldaar de Nymp/r af te lossen, met eene bijzondere zending worden belast, namelijk: de Samoa- ol Schippcrs-eilandcn in den Stillen Oceaan aan te doen en er rene schadevergoeding van 8000 dollars te eischen. Tijdens de Dlymph er zich had opgehouden, hadden de hoofden der aldaar oorlogvoerende partijen zich verbonden, die som aan den Duitschen consul Weber uil te koeren, als schadeloosstelling voor dieverijen op plantages van aldaar gevestigde Duilsche landverhuizers en andere jegens de Duitschcrs gepleegde misdrijven; maar naauwelijks was de Nymph vertrokken, of de hoofden verklaarden aan den consul, dal zij niet voornemens waren die verbindtenis na te komen en dat zij verder in alles naar goedvinden zouden handelen. Een in hel district Solingén gevestigd beriglgever der Köln. Zeit. meldt, dat aldaar zoogenaamde agenten der Nederlandschc regering rond trekken om vrijwilligers te werven voor het Oost-Indische leger. De berigt- gever klaagt er over, dat die agenten den lieden allerlei fraaijc dingen voorspiegelen, die zijns inziens niet waar kunnen zijn. en hij hoopt, dat de policie hare aandacht op deze aangelegenheid zal vestigen. //Laat het roemrijke Nederland, zegt hij, zijne oorlogen door zijne éigen zonen voeren." De aan den directeur van het zoogenaamde Dcmcritenhuis te Slorch- nest, in Posen, opgelegde geldboete heeft ten gevolge gehad, dal hij de gevraagde, maar eerst door hem geweigerde inlichtingen betrcflende die instelling aan den opper-president van Posen beeft toegezonden. liet Beijersche stadje Immensladt werd dezer dagen door eene zware ramp getroffen. Er ontlastte zich boven die plaats en omstreken een aller hevigst onweder, gepaard gaande met stortregens. Binnen weinige oogen- blikken trad de Reinbach builen haar oevers en stond het water meer dan 10 voel hoog op de markt en in de benedenstad. Boomen werden door de kracht van het afstroomend water ontworteld, huizen omvergeworpen en met al wat er in was vernield en verbrijzeld. De bewoners van de be nedenstad hebben daarenboven veel geleden, vooral de eigenaars van winkels en magazijnen, die meerendeels al hun voorraad verloren hebben. Acht perso nen hebben daarbij het leven verloren; hiervan heeft men zich overtuigd door het aantreden hunner lijken, maar men vreest voor nog veel zwaar der onheilen; des daags pa hel onweder werden nog 57 personen vermist. Het berigt, dat de vorst van Montenegro door een pistoolschot zou zijn verwond, wordt tegengesproken. MADRID, 10 Augustus. De overgave van Grenada wordt bevestigd. De Cortes hebben magtiging verleend om eene vervolging in te stellen tegen 9 algevaardigden. l)c minderheid zal zich terugtrekken, als de rege ring weigert amnestie te verleenen. LONDEN, 11 Augustus. .De heer Ayrlon, afgetreden minister van open bare werken, wordt advocaat-generaal, doch de heer Childers keert stellig tot het ambtelooze leven terug. Het gerucht, dat hij tot kanselier der schat kist benoemd zal wordenis onjuist. PARIJS, 10 Augustus, liet Journ. Off. meldt dat de heer Lelibon, admi nistrateur der posterijen, tot directeur-generaal van dezen lak van dienst benoemd is, ter vervanging van den heer Rampont. WEENEN, 10 Augustus. Al de geruchten betreffende een rcgtstreeksche of zijdclingsche (usschenkomst van Oostenrijk in de onderhandelingen over de fusie Bourbon-Orleansdie in Frankrijk thans in gang zijn, worden in de officiële kringen als louter verzinsel aangemerkt. Zulk een interventie is in lijnrcgten strijd met de builenlandsche politiek der Oostcnrijksche regering. MADRID, 10 Augustus. De kolonne van Salccdo heeft bij Chincilla gesla gen en uiteengejaagd de kolonnes der opstandelingen, die aangevoerd waren docr Galvez, Contreras en Pernoz, en haar de artillerie benevens den leger tros ontnomen; 400 gevangenen en een gedeelte van het bataillon mariniers zijn den overwinnaars in handen gevallen. De drie aanvoerders zijn ont snapt en de Carlisten zijn Mondragon binnengerukt. De linkerzijde, heden vergaderd, heeft besloten, zich aan de beraadslaging over de staatsregeling te onttrekken, indien de regering niet een algemeene amnestie verleent aan de republikeinen die aan de kantonnale beweging hebben deelgenomen. Men verzekert dat de regering het tegenwoordig oogenblik niet geschikt acht om lot de amnestie over te gaan. Zeeofficieren zijn te Alicante teruggekomen; de Pruissen hadden gewei gerd hun de fregatten terug te geven, ofschoon zij aan de overheid te Alicanlc vergunning hadden gevraagd er weder bezit van té komen nemen. Naar het schijnt zijn aan de Duilsche gezagvoerders nieuwe instrucliën uit Berlijn geworden. PETERSBURG, 10 Augustus. Do postweg tusschen Khiwa en Kindesli wordt door de Kirghizcn in negen dagen afgelegd. üc broeder van den kban heelt zich met 100 kameelen, beladen met koopwaren, van Khiwa naar Kindesli begevenom de jaarmarkt te N'ischnei-Nowogorod te bezoeken. NEW-YORK, 10 Augustus. Een brand in Portland, staal Maine, heeft drie Amcrikaansche schepen en twee dokken vernield. Ecu groot aantal ladingen koopmanschap is een prooi der vlammen-gewordende schade wordt op 000,000 dollars begroot. Bos ONDERTROUWD: P. J. W. Knaap, jm. 21 j. en A. Rodenburg, jd. 23 j. M. B. is. jm. 35 j. en M. A. Visser, jd. 25.j. 1'. van Zanten, jm. 23 j. en M. E. Ver beek, jd. 29 j. -- P. van der Mcy, jm. 34 j. en J. Wagemans, jd. 36 j. A. Brag- gaar, jm. 29 j. en M. E. C. E. Hoek, jd. 23 j. II. J. Gans, jm. 25 j. en E C. KropfT. jd. 20 j. J. Tcgclaar, jm. 22 j. en J. Rogge, jd. 21 j. J. vanNieiiwenhoyen, jm. 21 j. en J. C. Brocaar, jd. 23 j. 11. G. Schmill, jm. 21 j. en A van Zijp. jd.24j. - A. C. Rombouls, jm. 32 j. en C. Corduwener. jd. 23 j - II. Potlum. jm. 26 j. 'en S. Mecliclse, jd. 24 j. E. liaan, jm. 28 j. en K. Krijgsman, jd. 30 j. Ondertrouwd: Amstehdam, 6 Augustus 1873. Eenige kennisgeving. A. J. C0EBERG1I van li otterdam en A. C. W. DE MOL. Bevallen van een Zoon M. M. POOT, geb. GEITENBEEK. Leiden, 11 Augustus 1873. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van bijna 57 jaren, onze geliefde Vader JOHANNES CORNELIS EGGINK. Mede uil naam van mijne broeders en zusters, J. G. EGGINK. Marcndijk, bij Leiden, 9 Augustus 1873. Heden overleed ons eenigst geliefd kind MARIA ADRIANA, in den ouder dom van elf maanden. D. SLAGT. Leiden, 10 Augustus 1873. A. M. SLAGT, de Jong. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden onzer geliefde Zuster CATI1ARINA HENDRINA BR1ËR. beluigen wij, ook namens verdere broeders en zusters, onzen opregten dank. S. BR1ËR. G. VILDERS. Leiden, 11 Augustus 1873. G. BEKOOY. Zij, die iets te vorderen hebben van den lieer C. L. BREVET, gelieven hunne rekeningen in te zenden vóór H September, Rapenburg, bij VAN DER STOK.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3