Zekere héér James Baird, ijzerfabrikant te Auchmedden, in Schotland, j heeft eene som van 500,000 gesteld in handen van eene commissie van beheer, ten einde deze som aan te wenden voor godsdienstige doeleinden, die in verband staan met de kerk van Schotland. Aan deti Friend of India werden uit eene goede bron de volgende mededeelingen aangaande den toestand der Christenen in Perzie gedaan. De Christen-bevolking van Perzie bestaat uit omstreeks 25000 Armeniërs en even veel Nestorianen, Van de eerstgcnoemden wonen er 6000 in Tabriz en Julfa in de nabjjheid van Ispahan, terwijl de overigen het landbouwersbe- drijf uitoefenen en over de provinciën Ispahanj, Iral en Azar-Bijan verstrooid zijn. De Armeniërs staan tegenwoordig niet meer aaii vervolgingen bloot en de Nestorianen zijn verschoond van de militaire dienstniettemin slaan de Christenen in Perzie aan dezelfde onwettige onderdrukkingen bloot, welke de Mohamedaansche boeren daar te lande ondervinden. De Nestoria- I nen wonen in de omstreken van Orumia en Selmat. Op de bergvlakte van Orumia liggen een 300tal dorpenwaarvan er 40 uitsluitend door Nestorianen 60 door christenen en Mohamedancn en de overigen alleen door Mohame- danen bewoond worden. De Afscharen maken zich hoofdzakelijk aan het onderdrukken der christenen en der Mohamedanen schuldig. De geldafper singen, aan welke zij ten doel staan zullen wel niet eindigen voordat het geheele finantiewezen en het belastingstelsel van Perzie op een goeden voet zullen geregeld zijn. Vroeger hadden de Nestorianen van de bergvlakte van J Orumia zich nog over andere mishandelingen te beklagen, met name over de gedwongen bekeering hunner dochters tot den Islam. Door de krachtige houding der Amerikaansche zendelingen en door het gestreng bestraffen dezer handelingen is hieraan echter een einde gemaakt. Het staat aan de Christenen in Perzie vrij tot een andere godsdienst over te gaan, doch een eenmaal tot den Islam bekeerde Christen mag op straffe des doods niet wederom Christen worden. Volgens een schrijven uit Philadelphia aan de Times was de heer S. Mills, van Brooklyn, bij het nemen van een zeebad verdronken. Hij j stond in hoog aanzien en was bezitter van een groot fortuin, en stond in betrekking met verschillende financiële instellingeno. a. was hij directeur van de Brooklyn Trust Company. Een talrijk publiek bewees hem de laatste eer; algemeen was het leedwezen over het onheil, dat den heer Mills had getroffen. Maar te naauwernood was zijn stoffelijk overschot ter aarde j besteld, of er begonnen geruchten te loopen dat er iets aan de genoemde bank haperde. De bank had een kapitaal van 500.000 dollars met een reser vefonds van 100,000 dollars; zij deed veel zaken en de deposito's beliepen ongeveer 2,900,000 dollars. Op 19 Julij schorste de bank plotseling hare be talingen, en toen kwam de waarheid aan het licht. De overleden president was een bedrieger; waarschijnlijk had hij een zelfmoord gepleegt, ofschopn dit geenszins bewezen is. Zijne bezittingen konden het tekort, dat hij bij de bank had, niet dekken. Daarenboven waren er eenige slechte zaken ge daan en men onderstelt dat zoowel het kapitaal als het reservefonds te loor is gegaan. Hel deficit door den president veroorzaakt bedroeg 150,000 a 200,000 dollarsen de twijfelachtige posten 300,000 dollars. FRASKRIJH. Uit Parijs meldt men aan de Ind. BeigeIn alle departementen wordt er eene legitimistische propaganda gedreven, welke in geen enkel opzigt onderdoet voor de Bonapartistische propaganda. Boekjes, prenten, portret ten van Hendrik V met het onderschrift //redder van Frankrijk" worden met ruime hand verspreid, zonder eenige tegenwerking van de overheid, welke voor den 24,,en Mei althans de Bonapartistische propaganda eeniger- mate bemoeijelijkte. Van alle kanten worden er bedevaarten opgezet, waarbij men de werklieden en boeren aanzet zich aan te sluiten. Te Laon is afge kondigd dat aan de werklieden, die den 17den Augustus aan eene bedevaart naar Liesse zouden deelnemen, indien het mogelijk was, de reiskosten zouden vergoed worden. Overal worden adressen geteekendwaarbij aan de nationale vergadering strenge wetten op de handhaving der Zondagsrust worden gevraagd. Voorts wordt medegedeeld dat de regering, op aandrang van den heer Guizot, bij besluit aan de besluiten van de protestanlsche synode kracht van wet zal toekennen. De minister van financien heeft aan de directeuren der in- en uit gaande regten doen welen dat de heffing van de differentiële regten der Brit- sche oorlogschepen, moet worden gestaakt. De minister Dubarail heelt den chefs der legercorpsen gelast, bij de verschillende regimenten een naauwkeurig onderzoek in te stellen ter op sporing van gewezen soldaten der Commune, die getracht hebben zich aan de vervolgingen der militaire justitie te onttrekken door dienst bij het leger te nemen, of die bij het overhaast vertrek der troepen uit Parijs in Maart 1871 gedeserteerd zjjn en later er middel op hebben gevonden om zonder vermoedens op te wekken bij het vaandel terug te keeren. De heer Odilon Barrot, president van den raad van state, is dezer dagen overleden. Hij bereikte den ouderdom van 82 jaren. Van het jaar 1815 af nam hij, als lid der kamer, onder verschillende regeringen een werkzaam aandeel in de staatkundige gebeurtenissen. Zoowel onder Ka rei X als onder koning Lodewijk Philips was hij lid der oppositie en onderscheidde zich door kunde en een groot redenaarstalent. Sedert den coup-d'état van Lodewijk Napoleon had hij zich uit het staatkundig leven teruggetrokken; maar zijn vriend Thiers had hem weten over te halen ten vorigeu jare het presidentschap van den raad van state aan te nemen. Uit Parijs zijn ruim 100 werklieden naar de Weener tentoonstelling vertrokken. De onkosten worden gedekt door de voor dat doel bij het blad Le Corsaire ingekomen giften. Roehefort is aan boord van de Virginie ingescheept. De geneesheeren hadden verklaard dat zijn gezondheidstoestand toeliet hem over te brengen. De heer Gambetta wordt te Marseille verwacht. 8PANJE. Door een der Spaansche dagbladen wordt medegedeeld dat de regering aan den heer Abarzuza eene zending naar Frankrijk heeft opgedragen, welke ten doel heeft de Fransche regering terug te brengen van haar voornemen om de Carlisten te erkennen als oorlogvoerende partij. Het blad voegt er bij; //Deze zending is van een hoogst moeijelijken aard. Wij kunnen vol mondig verklaren dat de Carlistische opstand door de openbare meening in Spanje sterk veroordeeld wordt. Wanneer de Fransche regering toegeeft, dan zal haar besluit bij de meeste mogendheden van Europa goedkeuring ontmoeten, omdat men alom den noodlGttigen invloed van den opstand erkent. De heer Abarzuza kan te Parijs niet anders dan langs den officieu- j sen weg werkzaam zijn, daar de Spaansche republiek nog niet door de i Fransche regering is erkend geworden." DVIT8CHLAN». Volgens de Ostpreussische Zeit. is thans officieel het uitbarsten der cholera-epidemie in Koningsbergen geconstateerd. Tot 5 Augustus waren 164 ziektegevallen, waarvan 85 met doodelijken afloop, aangegeven. Dé dagelijksche ziektegevallen bedragen 20 a 25 en de sterfgevallen 10 a 12. Genoemd blad verlangt dat uit hoofde der epidemie de op den 9de" begin nende groote manoeuvres der troepen uitgesteld zullen worden. Te Dantzig waren in de stad tot 2 dezer aangestast 28 en overleden 22 personen; in het geheele district 222, waarvan 117 zijn bezweken. Te Dresden bedroeg het aantal nieuwe lijders van 2 tot 4 dezer 18, waarvan 8 zijn overleden. Tc Braunsberg bedroeg het aantal gevallen tot 3 dezer 174. Het vroeger ontworpen plan, om Rijn, Weser en Elbe door middel van een scheepvaartkanaal met elkander te vereenigen, is weder opgevat en I heeft veel kans eindelijk te worden verwezenlijkt. Met de leiding van dat werk zal de heer Michaelis, bouwraad te Munster, worden belast. Daar het ontwerp van wet op het lager onderwijs in het hertogdom Saksen-Coburg den onderwijzers weinig of geen vooruitzigt op verbetering van hun bestaan geeft, hebben ongeveer 30 hunner besloten, ingeval de Landdag daarin geen voldoende wijziging maakt, gezamenlijk naar Beijeren te verhuizen, waar zij, wegens het heerschend gebrek aan onderwijzend personeel, met open armen zullen worden ontvangen. De zevende Duitsche Protestantendag zal op 12, 13 en 14 Augustus te Leipzig gehouden worden. De akademisclie senaat van Straatsburg heeft bepaald: dat de vergun ning, die in het algemeen aan de docenten is verleend, om ook niet-inge- schreven personen bij hunne voorlezingen toe te latenzal worden geschorst, zoodra die voorlezingen door dames worden bijgewoond. Bij warm weder. Geen beter middel is er bij warm weder dan het Eau d'Anvers. In Italië, het Zuiden van Frankrijk en Spanje wordt het Eau d'Anvers veelge bruikt. Men neemt slechts een weinig van deze parfumerie en wrijft er de slapen en voorhoofd mede in. De uitwerking zal zich niet laten wachten en na eenige oogenblikken is de mensch in denzclfden opgewekten toestand als voorheen. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de maanden April, Mei en Junij 1873 door het postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wien zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: F. B. Boecker l'Hzn C".te Limburg; P. Pottman, te Remscheid; H. v. d. Moolen, te Geldern; W. C. van Meerten, te Lock- stedt; mej. van Assen, te Bonn, Meijer, te Hamburg; F. Heymans, te Aken; E. Schaalc, te Danzig; J. B. Jonas, L. Goldsmith, beiden le Mannheim; N. W. Huffman, te Marseille; Dozy, te Paris; made M. C. Vogel de Prusse, te Napels; R. Stufken, te Aiexandrië; F. Frachsel, te Bern; F. Nippold, te Zurich; J C. Schotel, te Philadelphia; Chs. Ducbatel (2 stuks), te Cincin- I natie; J. C. Frecker, Ch. Fey, beiden le Brussel; F. van Wessem, te Luik; Simmiss, Woodlield Sons, beiden te Londen; J. 11. Gillissen, te Bradford; Blanchy C°.le Londen. fe Leiden ter Boekdrukkerij van J C. DRABRE i

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6