BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leid soke Clour ant van Maandag dó Augustus dS73, V°. d67. BUITENLANDSCllE BERIGTEtN. Overeenkomstig eene beslissing van den minister van binnenl. zaken is de heer J. C. van Marken Jr. té Delftdie- tot lid van de schoolcommissie benoemd was en bezwaar had tegen het afleggen van den eed-niettegen staande hij niet tot de doopsgezinde gemeente behoort, toegelaten op het afleggen eener belofte. Bij de Ned. herv. gemeente te Haarlem is, ter vervulling der aldaar bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal het volgende drietal op gemaakt: dd. Huet, te Dirksland; Smeding, te Nederhorst den Berg; Rade- maker, te Sneek. Te Amsterdam is, op uilnoodiging van den burgemeester, de cholera- commissie, welke voor eenigen tijd daar ter stede benoemd is, weder bij eengekomen, ten einde maatregelen te beramen om de verspreiding der vreeselijke ziekte, voor het geval zij zich aldaar mogt vertoonen, legen te gaan. Naar wij vernemen, zegt het Hbl., is het gerucht, alsof zich reeds eenige ziektegevallen van dien aard hebben voorgedaanonjuist. Te Arasterdam zijn gisteren nacht twee personen uit de Geldersche kade gehaald, waarvan een onmiddellijk daarna is overleden. Bedoelde per sonen waren besehonken en voornemens te gaan zwemmen. Te Amersfoort is Donderdag avond brand uitgebarsten in een lompen pakhuis. Dat perceel is geheel uitgebrand, doch men is er in geslaagd de belende percelen te beveiligen. De naauwte der straat waarin de brand plaats had en de aanwezigheid van eene groote hoeveelheid spiritus en terpentijn in een nabijgelegen pakhuis deden het ergste vreezen. - Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Arnhem is door wijlen den heer mr. W. F. Vriese eene som van 3000 gelegateerd. Naar men uit Staphorst meldt is in dié streek door Fransche en Duitsche paardenkoopers in de laatste dagen eene menigte schoone paarden aangekocht legen zeer hooge prijzen, zoodat 2jarige tot ƒ300 en 3jarige tot ƒ450 golden, terwijl men voor 5 jarige van 600 tot ƒ1000 besteedde. Men meldt uit Leeuwarden: Omtrent de werken tot verbinding van het eiland Ameland aan den vasten wal wordt medegedeeld, dat de verbin ding sdam weer hersteld en aaneengesloten is en dat de laagste gedeelten van dien dam en de plaatsen, waar de aanslibbing liet noodig maakte in dit jaar, ter gezamenlijke lengte van ongeveer 6000 meter, zijn verhoogd, te gelijker tijd is de dam, gedeeltelijk door verbreeding en verzwaring, veel verbeterd. De vergelijking van de in dezen zomer langs het werk ge dane peilingen met die van vorige jaren gaf gunstige uilkomsten, daar het bleek, dat de bodem van het Wad, ter wederzijden van den dam, op onder scheidene plaatsen, en vooral aan de zijde der Friesche kust, reeds aan merkelijk was verhoogd. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ53.50, 2e soort ƒ47.— per ft ton, 's GRAVENHAGE9 Augustus. Aan den heer dr. J. A. C. Rovers, emeritus-hoogleeraar aan de hooge- school te Utrecht, is een pensioen verleend ten bedrage van 2750. De terugkomst van Z. M. den koning is thans bepaald op Woensdag den 20 dezer. Zooals vroeger gemeld werd, zal Z. M. dan in de residentie vertoeven tot na den verjaardag van Z. K. H. prins Alexander, om daarna de feeslelijkheden te Vlissingen en Brielle te gaan bijwonen. Vervolgens vertrekt Z. M. naar het Loo, om het kamp te Milligen te bezoeken. Na de opening der staten-generaal zal de koning in hep begin van October naar het lustslot het Loo terugkeeren. Wij vernemen dat de getuigendie zich gisteren hebben aangemeld in zake den bekenden moord, zijn twee vrouwspersonen, wonende in het Kik- kerslraatje alhier, die verklaard hebben dat twee van de verdachten in den nacht van den gepleegden moord bij haar in huis zijn geweest, heigeen zjj tot nog toe verzwegen hielden. Bij de verdere behandeling van de zaak van den te Meerkerk gepleeg den kindermoord, voor het prov. geregtshof in Zuidholland, heeft de advo caat-generaal, mr. van Maanen, betoogd dat het duidelijk gebleken was dat er eene ongeoorloofde verstandhouding tusschen oom en nicht bestoud. De justitie zag zich dus voor een vreeselijk drama geplaatst. Het was duidelijk dat de vrucht van die ongeoorloofde verstandhouding was uit den weg ge maakt en duidelijk was het z. i. nu gebleken, dat dit niet voor de eerste maal het geval was. Het onderzoek bleef ook vruchteloos totdat F. B. de plaats aanwees waar hij het kind had begraven en de toestand van het kind toonde toen duidelijk aan, dat het een gewelddadigen dood was ge storven. Ofschoon de beschuldigden ieder alle schuld van zich afwierpen vermeende Z. E. G. A. toch dat beider schuld voldoende wettig was ge staald door verschillende uit het getuigenverhoor voortgevloeide aanwijzin gen. Beide besch. hadden groot belang bij de verdwijning van het kind. Al die aanwijzingen, zoowel de besch. gezamenlijk, als ieder afzonderlijk betreffende, in onderling verband beschouwd, leverden volgens adv.-gen. het bewijs op dat beide besch. hebben gepleegd het hun ten laste gelegde feit. Hij requirecrde schuldigverklaring van F. B. aan kindermoord en van A. B. aan kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd en veroordeeling van den eersten tot levenslange en van de tweede besch. tot minstens 5 en hoogstens 20 jaren tuchthuisstraf. Daarna was aan het woord de verdediger van de eerste besch.mr. J. van Gigch, die beweerde dat het niet aangaat eene veroordeeling te vragen .wan neer die niet met de krachtigste en onwederlegbaarste bewijzen is te staven. Wat zijn client, den le° besch,, betreft, hem wordt een feit van kinder moord ten laste gelegd, maar wanneer dat feit is geschied, is het openb. ministerie in gebreke gebleven te zeggen, veel min te bewijzen. Het vroeger gebeurde had met deze zaak niets gemeen en is ook niet ten laste gelegd, Wel staat vast dat de 2* besch. in den nacht van 7 op 8 April jl. is beval- i len, maar dat de le besch. dat kind zou vermoord hebben, is niet bewezen. Op hét openb. ministerie rustte z. i. de pligt te bewijzen, wanneer die besch. moet worden veroordeeld, dat hij de hand had geslagen aan het levend kind. i Gaarne had pleiter eene enkele aanwijzing, waaruit zou volgen dat F. B. de hand had geslagen aan het kind, toen het nog leefde, maar die aanwijzing ontbreekt. Alle aanwijzigingen, waarop de beschuldiging wordt gegrond, liggen buiten die eene aanwijzing. Tegen het visum repertum zou hij wel eenige bedenkingen in het midden kunnen brengen. Hij neemt aan dat het kind hoogst waarschijnlijk om het leven is gebragt, maar hij vraagt door wie, door den 1'° of door de 2C besch., of door beiden. Het openb. minis terie beweerde het laatste, maar hij moest op het bewijs daarvan aandrin gen. Nu ging het niet aan zonder direct bewijs, maar op enkele losse aan wijzingen levenslange tuchthuisstraf te eischen. Vervolgens de aanwijzingen een voor een behandelende, kwam pleiter tot het resultaat, dat alles in dit geding onzekerheid is. Hij eindigde met er op te wijzen dat zijn cliënt alleen te vervolgen zou zijn wegens het begraven van het kind, hetgeen een afzonderlijk delict is en waartegen ook afzonderlijk door het wetboek van I strafregt wordt voorziendoch hij achtte eene verandering van qualificatie niet wel mogelijk. Op grond dus van gemis aan alle mogelijk bewijs, con cludeerde hij tot vrijspraak van den len besch. Mr. Pape, voor de 2e besch. optredende, trachtte het hof le overtuigen dat zjj niet bedreven heeft het feit, haar ten laste gelegd. Bij hare beval ling was zekere handeling haar eerste werk, ten einde het leven van het kind te redden. Indien zij het van het leven had willen berooven, was die voorzorgsmaatregel niet noodig geweest. Naar zijne meening was heden wel het tegendeel gebleken, dan dat zij het kind vermoord zou hebben. Ook in haar gedrag was niets gelegen, waaruit eene enkele aanwijzing ten haren nadeele kon worden afgeleid. Zij was geheel afhankelijk van haren oom en dus achtte hij het zeer aannemelijk dat zij zich niet tegen zijne hande lingen durfde verzetten. Pleiter geloofde dat de vrouw in alles de waar heid gesproken had en dat geene enkele aanwijzing hare schuld motiveerde. Ook hij concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Na re- en dupliek is de uitspraak door het hot bepaald op Vrijdag 15 Augustus. Aanstaanden Maandag vertrekt des morgens ten 6 ure per Rijnspoor van hier het regiment grenadiers en jagers, om dien dag nog in de legerplaats te Milligen te arriveren; dienzellden dag komt le dezer stede het 2ie bat. van het 4de reg. infanterie uit Leiden, onder bevel van den majoor M. M. Westenberg, dat alhier zal verblijven tot bovengemeld regiment weder uit het kamp alhier zal zijn teruggekeerd. Van dat balaillon komt een detachement vooruit, om Zondag reeds de wachten te betreKken. Naar wij vernemen gaat de Haagsche Tramway eerst met 1 October, na de zomerdienst, in handen der nieuwe koopers over. De koop en ver koop is gesloten tusschen den heer Furnée aan de eene en den heer Ed. Otlet aan de andere zijde. De maatschappij, die eigenaresse is geworden van de Tram, is die, welke van onzen landgenoot den heer van den Ouwe- lantverblijf houdende te Parijs, de concessie tot aanleg en exploitatie van een spoorweg van Rotterdam naar Arnhem heeft overgenomen. Tol Octo ber blijft de directeur D. Romijn van de Haagsche Tram als zoodanig in functie. ENGELAND. LONDEN 8 Augustus. De bisschop van Londen heeft een uitvoerig antwoord openbaar ge maakt op een tot hem gerigt verzoekschrift, inhoudende de klagt over de pogingen tot de invoering van de oorbiecht in de Engelsche kerk en het verzoek dat hij die pogingen zou verbieden. In dat antwoord geeft de bis schop te kennen dat de oorbiecht als sacrament in strijd is met de leer stellingen der Anglieaanschc kerk en dus niet kan worden toegelatendoch dat het vrijwillige biechten der leeken aan de geestelijken, schoon evenzeer met eene gezonde opvatting der kerkleer in strijd, niet binnen het bereik der kerkelijke overheid valt. Wanneer derhalve een geestelijke van de En gelsche kerk de sacramentele oorbiecht predikt, stelt hij zich bloot aan vervolging voor en veroordeeling door de kerkelrjke reglbankendoch tegen de vrijwillige biecht zijn, naar de meening van den bisschop, geene maat regelen te nemen. Er zouden, zegt hij,- minder biechtvaders onder dc geestelijken gevonden worden, wanneer er minder biechtelingen onder de leeken waren. - Het Daily News zegt gemagligd te zijn het gerucht van de verloving van prins Arthur van Engeland met prinses Thyra van Denemarken tegen te spreken. De British Medical Association heelt op 5 Augustus alhier harealgc- meene vergadering gehouden. Van de 5000 leden waren er 1700 tegen woordig. De heer W. Ferguson heeft als voorzitter der vereeniging eene openingsrede gehouden, waarin hij de stelling ontwikkelde, dat de zuiver heid van het water voor de gezondheid van een betrekkelijk uiterst gering belang is; geheel zuiver water was, zeide hij, nooit te verkrijgen, en de beslanddeelcn, die men uit hel water weren wil, komen toch met de spij zen enz. in groote hoeveelheid in het menschelijk ligchaam, en dat het be lang der zuiverheid van het water niet is te vergelijken met het belang van overvloed van water. De Times betreurt het dat de spreker door deze redenering den steun van zijne vermaardheid gegeven heeft aan dwalingen waartegen het publiek met nadruk behoort gewaarschuwd le worden. Im mers de hedendaagsche leer omtrent de verspreiding van besmettelijke ziek ten is niet, dat het onzuivere of vuile water zelf de oorzaak is der ziekte, maar dat water, hetwelk de smetstof der cholera opgenomen heeft en be vat, cholera voortbrengen kan, en dat hetzelfde met andere smetstoffen het geval is.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5