PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. beslaat, aangezien hij zich heroept op een volkomen wettig besluit, en, zoo de regering tegen dit»besluit bezwaren niogl hebben, zij eene aanvrage lot vernietiging bij den staatsraad zal moeten indienen. Gcenc autoriteit, beweert hij,-is bij magie een besiuit des keizers op eene slinksche wijze tc vernietigen, en de verkregen regten van eenen officier te schenden. lleeds is gemeld dat toen de generaal von Manleuflel 20000 frs had «resclionken aan bel hospitaal te Nancy, graaf d'lluussoiivillc eene even groote som aan den gemeenteraad zond, met verzoek, die over te maken naar Melz. Hij meende dat op deze wijze bet geschenk der Duitschers werd geneutraliseerd. De gemeenteraad heeft echter zijn aanbod van de hand gewezen. I De Decentralisation van Lyon maakt een pauselijke breve bekend, ten antwoord strekkende op een door 100 afgevaardigden aan Z. II. gerigt schrijven. De Paus zegt daarin dat hij nooit getwijfeld heeft aan het we- j der opgaan van de zon der regtvaardigheid over Frankrijk; dat Maria zich in Frankrijk een nieuw koningrijk sticht; en dat de bedevaarten een voor engelen en menschen welbehagelijk schouwspel opleveren. Hij wenscht de afgevaardigden en de regering geluk, en voorspelt het einde van het rijk der dwaling en het herstel van Frankrijks grootheid en glorie. Dezer dagen is door de policie gearresteerd zekere Legrand, voor zeker de oudste pick-pocketdie ooit gevangen genomen is. Hij is 74 jaar oud en bragl er 50 van in de gevangenis door. Geen dievenbende van eenige belcekenis hield zich in de laatste eeuw tc Parijs op of hij maakte er deel van uit. Van daar dan ook dat hij al de dieven kent en der policie thans groote diensten bewijst, door velen, die hunne indentiteil verbergen en wier papieren tijdens de commune verbrand zijn, bekend te maken. §PAN JE. Van Grenada en Salamanca wordt thans gemeld dat de onvcrzocnlijken daar meester zyn, zich wapenen, barrikaden opwerpen, de openbare mag- icn ontzetten en in hare plaats optreden en belastingen heffen van de ge goeden, terwijl zij de indirecte belastingen, voornamelijk die op den tabak en bet gedistilleerd, afschaffen. De beide steden hebben zich tot onafhanke- lyke kantons verklaard en de Spaansche staatsschuld gerepudieerd. liet comité van algemeen welzijn tc Grenada heeft tevens hevolcn dat de hoofd kerk van San Geronimo zal worden geslecht. Van Ceuta is te Madrid het herigt aangekomen dat een in de bezittingen ter kuste van Afrika gestationeerd regiment in opstand gekomen is. Te Cai'thagena neemt de verdeeldheid toe. Zekere Sinillo, een slager, slaat aan het hoofd der schutterij, en Jose Saez, gewezen brievengaarder, is commandant van het fort Galcras. Bij het in bezit nemen van Sevilla door de regeringstroepen moeten een 1000-tal oproerlingen het leven hebben verloren, liet verlies der troe pen is nog niet bekend. Naarmate de oproerlingen hunne positicn moesten verlaten, staken zij al wat onder hun bereik was in brand. De militairen I en de ingezetenen zijn thans bezig de puinhoopen op te ruimen. DVITSCIILAND. Dc aangelegenheid der Vigilante kan volgens een officieus blad. wat hare politieke zijde betreft, als algedaan beschouwd worden, maar met be trekking tol dc dienstreglementenzal die vermoedelijk nog tol verdere maatregelen aanleiding geven. De handelingen van kapitein Werner worden in dc regeringskringen niet met zoo veel vcrschooniug beoordeeld, als dit door een groot deel der drukpers geschied is, en eenen tijd lang beeft men er zelfs aan gedacht om hem voor eenen krijgsraad te roepen, waarvoor men meende dat zoowel feitelijke als aan het regt ontleende gronden aan wezig waren. Wat het feitelijke betreft valt op tc merken dat kapitein Werner gecne andere instructie had, dan om in de Spaansche wateren te kruisen, ten einde de regten van Duitschc onderdanen met allen nadruk te beschermen, en des noods gewapemtcr hand te werk te gaan, zoo die bedreigd mogten worden. Uit bet oogpunt van het zeeregt is de handeling van den kapitein Werner strijdig met den regel, dal de handha ving der maritime politie tegen eene volkenregtelijk niet erkende vlag wel in dc openc zee geoorloofd is, maar in dc kustwateren (d. i. tot op drie zeemijlen afstands van de kust) niet uitgeoefend kan worden zonder feite lijke inbreuk op de regten van den staat, aan welken de kust toebehoort. De Ueichs-Anz. bevat weder eene lijst van onderteekenaars van nader ingekomen verklaringen van adhacsic aan het adres van den hertog van Ratibor en andere jegens den staat getrouwe katholieken. Het Frankf Journal zegt dat de bisschop van Fulda voornemens is zich rcglstreeks tot den koning van Pruissen te wenden, met verzoek om intrekking van liet regeringsbesluit, waarbij liet jongens-seminarium te Fulda is opgeheven. Mogt die stap vruchteloos zijn, dan zal hij zich tegen dc uil voering van het besluit tot hot uiterste verzetten. - Hel gemeentebestuur van Berlijn heeft aan de gezondheidscommissie een bedrag van G000 tb. ter hand gesteld, bestemd tot bel nemen van voor behoedmiddelen legen de cholera. In twee verschillende deelen der stad, in liloabit en in dc Palissadensirasse, heeft men houten gebouwen opgeslagen, waarin choleralijders worden opgenomen. Met het-doel om het aanvoeren van smetstof van elders zooveel doenlijk tegen te gaanis bepaalddat alle vaartuigen aan het Plólzermcer quarantaine moeten houden; eerst na afloop daarvan en na een zorgvuldig onderzoek door geneeskundigen te hebben ondergaan en gezuiverd te zijn, is het vergund stadwaarts te varen. Onlangs verhaalde men te Berlijn dat de Japansche regering alle jon gelieden, die in Duitschland en andere landen voor hare rekening bij de universiteiten studeren, had teruggeroepen, omdat de kosten van verblijf veel hoogcr loopen dan zij had berekend. Dit gerucht is gebleken onjuist te zijn. Zij heeft wel eenige studenten teruggeroepen, maar alleen omdat deze geen voldoende vorderingen maakten. Er is ook geen sprake van be zwaar omtrent de kosten. hoor den keizer van Rusland is eene medaille ingesteld voor de mili tairen die aan de espeditie naar Chivva hebben deelgenomen. Generaal Kaufmann en andere hoofdofficieren hebben onderscheidingen) of bevordering verkregen. OOSTENRIJK. In zake het afbranden van de Elzasser boerenwoning op het tenloon- stellings-terrein te Weenen zal een regterlijk onderzoek plaats hebben. Men is tot de overtuiging gekomen dat er kwaadwilligheid in het spel moet geweest zijn. i LONDEN, 7 Augustus. Het herigt, dat de heer Motley door een aanval van beroerte is getroffen, is geheel onjuist. Motley bevindt zich hier en is welvarend. PARIJS, 7 Augustus. De graaf van Parijs zal legen het einde dezer weck hier aankomen. Thiers zal de begrafenis van Barrot bijwonen en Maandag naar Luzern vertrekken. De dochter van Henri Rochefort heeft een dépêche ontvangen, gedaglee- kend van gisteren en houdende bcrigt dat haar vader naar Ncw-Caledoniê zal overgebragt worden. PAKIJS, 7 Augustus. Uit Weenen bcrigt men, dat de graaf van Cham- bord gisteren een bezoek gebragt heeft aan den graaf van Parijs, die hem aan de deur van zijn hotel opwachtte. De president, maarschalk Mac-Mahonis gisteren Ie Versailles teruggekomen. BERLIJN, 7 Augustus. De Nordd. Alig. Zeit. verklaart uit zeer goede bron voor ongegrond het in Fransche particuliere telegrammen medegedeelde berigt van een reis van den Duitschcn consul te Cai'thagena naar Madrid, om twee door het Duitsche eskader genomen insurgentcn-schepen ter beschik king van de Spaansche regering tc stellen. PERPIGNAN, 7 Augustus. 23 Spaansche officieren, die te Baga, Alpens en Tgualada door dc Carlisten gevangen genomen en daarna tot dc gren zen gebragt waren, zijn hier aangekomen. Zij zullen op dc citadel blijven tot dat zij vergunning hebben gekregen naar Spanje terug tc keeren. PERPIGNAN, 7 Augustus. De hh. Meta en Teixidor, rijke grondeigenaren in de provincie Girona, zijn op last van Saballs doodgeschoten geworden, ofschoon zij Carlistisch gezind waren. KOPPENHAGEN, 6 Augustus, liet hooggcregtsliof heeft heden in hooger beroep uitspraak gedaan in het socialisten-proces. Pio is tot vijf jaren en Brix en Geleff zijn ieder tot drie jaren dwangarbeid veroordeeld, ter zake van overtreding van een politie-verbod en van het doen cener poging om onder den werkenden stand een oproer te bewerken, met het doel den bc- staanden regeringsvorm omver te werpen. LONDEN, 8 Augustus. Dc lieeren Ripon en Childers keeren lot liet pri vate leven terug. De heer Bruce, lot pair benoemd, wordt lord-president. De heer Lowe wordt minister van binnetilandsche zaken; de heer Bright kanselier van het hertogdom Lancaster; de heer Gladstone kanselier van de schatkist. Dc heer Dodson volgt den heer Baxter op. WEENEN, 8 Augustus. De Forstadtzcitung verneemt dat de graaf van Chambord van eene deputatie der legitimisten de koninklijke waardigheid heeft aangenomen. Nadat de graaf van Parijs tc Frohsdorff'was ontvangen, keerde hij naar Weenen terug, werwaarts de graaf van Chambord hem volgde, en voor de genoemde deputatie de verklaring aflegde dat hij de kroon van Frankrijk wilde "aannemen. PKOGRAHHA VAN MUZIEKVITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 10 Augustus, des avonds te half zeven, door hel muziekcorps van het 41" regiment infanterie, onder directie van den Kapelmeester A. Giientzius. Aangeboden door den kastelein der verecniging, den heer Wennekcrs. lc Afd.1. «The blue bell ol Scotland", Marsch, Keuser; 2. Ouverture: «Festival", Leulner; 3. «Souvenir d'Eischen", Valse, llumbelt; 4. Fantaisic: «Orphée aux enfers", Offenbach; 5. Quadrille des Amazones, Riiggenhout. 2' Afd.: G. Ouverture: «Robin des mers", Nilioul; 7. «Ein Mahrchen aus schoner Zeit", Walzer. Strauss; 8. «Opernschau", Fantaisie, Faulwclter; 9. Grand Bouquet de melodies, Ltiurmans; 10. Zer- linen-Polka, Bender. Ondertrouwd: MAR1NUS BERNARDUS BOS met Leiden, 8 Augustus 11173. MARIA ADRIANA VISSER. Receptie 10 Augustus, Warmocsmarkt. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: 11. J. VAN LITI1 en Arnhem, G Augustus. J. AV. F. RIJLEVELT. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij bet overlijden van onzen geliefden Vader, betuigen wij onzen harle- lijken dank. Uil aller naam. Leiden, 8 Augustus 1873. J. T11EYSSEN. Voor de vele bjijken van belangstelling, bij gelegenheid van zijne benoe ming tot Lid van den Gemeenteraad ontvangenbrengt de Ondergeteekende zijn harlèlijken dank. Leiden, 8 Augustus 1873. AP. L. D. SUR1NGAR.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3