LKItSCIK C 0 DIIA ft T» 1875. ZATURDAG 9 AUGUSTUS. lV. 180. BINNEN LA N DSCHE BERIGTEN. Pe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De'prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p.f 3.50 net het Verslag der Mandelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. 'Iet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 s jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DniischlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advortenticn te Hamburg LubeckFrankfort a. M, Berlijn, Leipzig, Cresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genive en Lausanne. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 31 {blad 40) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 8 Augustus. De rederijkerskamer "Borger" hield gisteren avond in het locaal Zomer- zorg cenc algemeene vergadering. Het eersle deel van het programma was gewijd aan declamatorische werkzaamheden, als de voordragl van het dicht stuk van Hofdijk "de Stalboef'; "Hondentrouw", van Tollens; "Ilans Mieg- cliel", van Terwogt; "Abd-El-Kader", van Ter Haar, eik "de Telegraaf", ge sprek tusschen twee Schcveningers, van van Ticl. De tweede afdeeling be stond in de uitvoering van een tooncelspel van den heer D. F. van Ileyst, "De zamenzwering te Venetië." Schrijver noemt dit stuk eene "dramatische caprice", waarschijnlijk omdat daarin cenige toeschouwers handelend optre den en ieder oogenblik de tooneelspelers met hunne dwaze soms grappige opmerkingen in de rede vallen. De natuurlijke wijze waarop dit plaats had bragt in den beginne nog menigeen in der. waan dal de orde door eenigc opgewonden jongelieden werd gestoord en eerst toen later die mcêpralers onder het publiek op uitnoodiging van de tooneelspelers op de planken kwamen, om eens eerlijk en opregt het stuk en het spel te critiseeren, be greep men dal hier een uitstek end geslaagde farce, door den schrijver be doeld, was uitgevoerd. De voordragt van »dc Telegraaf", in Schcveningsch dialect, slaagde mede uitnemend goed. Op het plein van den Doele is thans een twaalftal lenten geplaatst, met het oog op de vermeerdering van het garnizoen, die in de volgende weck zal plaats hebben. Het le regiment huzaren,dat te 's Hage in garnizoen ligt, zal Zondag morgen vertrekken, onder bevel van den kolonel-kommandant W. A. A. B. van Toll, evenals de 7e, 8", 9C en 10C batterij van het regiment veldartillerie, onder commando van den majoor H. A. A. Rijssen. De geheele troep zal naar Leiden marcheren en zich daar splitsen in drie afdeelingen, waarvan er een over Aarlanderveen, een over Bodegraven en een over Oudewaler verder den weg over Utrecht naar de legerplaats te Milligen zal nemen. De godsdienstoefening voor de troependie in deze en in de volgende maand in de legerplaats le Milligen, zullen kamperen, zal worden vervuld; voor de protestantschc militairen op Zondag 17 Augustus door den heer dr. C. E. van Koetsveld, predikant te 's Gravenbagc; op Zondag 24 Augustus door den lieer dr. E Laurillard, predikant te Amsterdam: op Zondag 31 Augustus door den heer A. 11. de Klerck, predikant te Lopik, en op Zon dag 7 September door den heer F. C. A. Pantekoek, predikant te Amster dam. Voorde r. k. militairen, gedurende de vier bovengemelde Zondagen, door den heer M. Maas. pastoor le Putten. Naar men zegt zou cr sprake van zijn de hoofdcursussen der infanterie «n cavalerie van 's Hertogenbosch, Maastricht en Haarlem te verplaatsen naar Bredaomdat er bijna geen cadetten voor die wapens aan de kon. militaire academie aldaar zijn. Dc leeraars dier academie zouden met de les sen van den hoofdcursus der onderofficieren van beide wapens heiast worden. Volgens een van den commandant der zeemagt en chef van het depar tement der marine in Nederl. Indië ontvangen telegram van den dezer, is hel schrocfstoomschip Djambi van Batavia vertrokken, met bestemming naar Nederland, het schroefstoomschip Rionw aldaar aangekomen en het schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman naar Atchin vertrokken. Het stoomschip Prins Hendrik, kapitein E. Gort, is den 7Jfn dezer des ochtends le 11 uur te Batavia aangekomen; alles wel, machine ingoede •ordepassagiers tevreden. De directie der stoomvaartmaatschappij »Java" verzoekt het Hbl. medé te deelen, dat volgens brief van kapt. E. van Ingen, voerende hel stoom schip Java, deze wel degelijk zijne hulp aan de gestrande stoomboot-Tromp, tocbehoorendc aan den heer Engels, en varende in dc lijn der Commercial Steamship Company, heeft aangeboden; dat van land geseind werd, dat er muiterij aan boord was, en dus dc kommandant der troepen zich tegen de landing verzette, en dal overigens kapt. Gort van het stoomschip Prins Hendrik seindereeds bijna alles aan boord te hebben en te kunnen ber gen, Tc Aden is door kapt. van Ingen weder aangedrongen op het afgeven van een gedeelte der troepen, doch kapt. Oort weigerde iets anders dan de postpakketten aan boord der Java te zenden. Uit liet 25e verslag van den staat en de verrigtingen der Doopsgezinde verccniging tot bevordering der cvangelieverbreiding in de Nederlandsche overzeesche bezittingen, dat ons welwillend werd toegezonden, meldt het N. v. d. D., blijkt, dat de verceniging den 18cn April 1. 1. haar 25-jarig bestaan heeft mogen vieren. Voorts dat, voor hare rekening, thans drie zendelingen werkzaam zijn: twee te Japara, op Java. en één te Pakan- tcn, op Sumatra. Deze zendelingen worden bijgestaan door-drie inlandsche helpers en leggen zich, behalve op de evangelicverbreiding, met name toe op het onderwijs der inlandsche kinderen. Verder worden, op kosten der vereeniging, hier te lande cenige kweekelingen voor de zending opgeleid. De heer L. L. Kleyn, leeraar in het handleekencn aan de middelbare scholen te Zutphen, zal zich te Gicsenheim vestigen als conservator der mu seums van 11. K. H. prinses Marianne. Op den 9J,n en !0d(" September a. s. zal, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Alphen en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw, aan 's Molenaarshrug plaats hebben eene groote harddraverij om aanzienlijke prijzen; te Alphen en Aarlanderveen tentoonstelling van bloemen, bloemruikers, sierplanten, heesters en boomgewas; muziekuitvoe ringen en een gemeenschappelijke maaltijd. Te Woerden is voor de beide stadspoortenter amotie op nieuw in veiling gebragtde som van 1402 geboden. Bij de eersle veiling werd slechts voor ƒ435 ingeschreven. Be aldaaar ingestelde nieuwe paardenmarkten schijnen niet te gelukken. Op de drie eerste markten waren tamelijk paarden aangevoerd, deels ten gevolge van uitgeloofde premiën voor den meesten aanvoer, deels door het aankoopen van paarden door de verlotings-commissie. Daar dit echter thans geen plaats hadwaren cr maar vijf paarden aangevoerd; het schijnt dat die markten eerst een geruimen tijd door kunstmatige middelen in stand moeten worden gehouden. Door den gemeenteraad van Rotterdam is benoemd tot conrector aan het gymnasium aldaar de heer dr. II. E. Karsten, thans praeceptor aan liet gymnasium te Amsterdam. Te Schiedam had gisteren morgen een treurig voorval plaats. Bij het schoonmaken van het zoogenaamde "beste val", een grondvat, waarin jene ver wordt bewaard, zijn de meesterknecht en de onderkneeht, die in dat vat waren afgedaald, bedwelmd geworden, met dat gevolg dat. toen zij uit hel vat werden gehaald, de eerste reeds was overleden en bij den laatste nog leven werd bespeurd. De Dordr. C. deelt het volgende mede: In dc zitting der commissie voor liet burgerlijk armbestuur werd door den heer A, de Vogel, alhier, corresponderend lid van het doofstommen-instituut te Botterdam, een zeven jarig meisje ingeleid, hetwelk lijdende aan doolstomheid, voor rekening van het burgerlijk armbestuur naar genoemd gesticht le Rotterdam voor onge veer 9 maanden gezonden werd en nu proeven van hare bekwaamheid zou geven. Met eene duidelijke hand schreel het kind op eene lei verschillende woorden en begon die vervolgens reeds vrij duidelijk uit te spreken. Maar wal vooral daarbij zeer trof, was het volgende: Zooals uit den aard der zaak zich denken laat, verwachtte men. daar het kind nog niet geheel volleerd is, welligt moeijelijkheidom aan het kind duidelijk te maken wat men verlangde te weten. Daartoe had de heer de Vogel medegehragt «en vijftienjarigen knaap, thans alhier werkzaam, die, op zijn 4lle jaar als doof stom op het instituut gekomenvan daar als volleerd ontslagen was. Als vanzelf bragt dit tot zamenspreking tusschen dezen en de commissie, en leidde die zamenspreking tot de ontdekking, dat bij dezen jongeling, door het kunstmatig spraakvermogen, zoo hij meende, een ander zintuig, het gehoor, nagenoeg geheel was opgewekt, zocdat hij al wal men hem zeidc duidelijk verslond en daarop antwoord gaf. Te Sloten had dezer dagen een persoon, die zich «p de jagt bevond, hel geweer neergelegdt< en het door een ongelukkig toevalmen zegt doordat de haan met de lijn eener seluiit in aanraking kwam. ontbrandde. Een boerenknaap, die zijn werk had verlaten om het bedrijl van den jager gade te slaan, werd in de borst gelroden, en was onmiddellijk dood. Te Leeuwarden heeft- m\ J. Bieruma Gosling, burgemeester, tegen zijn

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1