BUÏTKNLA .M1SC11K jÜ UI '1 K.N j - Als burgemeester der gemeenle Zwammerdam is lierbenocmd de lieer J. A. ile Ridderen aan den lieer J. Meijer is, op zijn verzoek, eervol ont- j slag verleend ais burgemeester der gemeente Dralen. Tol reclor-magnificiis aan de hoogcschoo! te Groningen, gedurende bet akademiejaar 1873/74. is benoemd de hoogleeraar C. M. Franeken. Aan den lieor dr. A. T. van Aken is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als direclcur en Ieeraar der rijks lioogere burgerschool te Alkmaar, en als zoodanig is benoemd de heer dr. J. I). lloeke, Ieeraar aan die school; voorls is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. Ritzema Bos, als Ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool Ie Warffum, en de lieer .1. Slcyns, Ieeraar aan de hoogere burgerschool Ie Breda, benoemd lol Ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool Willem II te Tilburg. Aan den heer A. F. Aarls is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ijker der maten en gevvigtcn. De luit. ter zee 2' kl. jhr. F. G. M. van der Wijck, behoord hebbende lot de rol van liet schroefsloomsehip Ainstel, gestationeerd in Suriname, thans in Nederland teruggekeerd, is op non-aciivitcit gesteld. Morgen zal op het Huis ten Bosch door II. M. de koningin eene soiree musicale worden gegeven, waarop een 70-ia! personen, waaronder de meeste leden van liet corps diplomatique, genoodigd zijn. De heer Gccrlscma. minisicr van biunenl. zaken, is gisteren avond van zijne buitcnlandsche reis hier aangekomen en heelt heden morgen zijne werkzaamheden aan liet .departement hervat. lil den nacht van Zaturdag op Zondag jl. wist zeker persoon, die vroeger bij de hceren II. en C°.pianofabriekanten in de Hofstraat alhier, in dienst was, maar thans ook weder bij een andere fabrickant ontslagen is, hel kantoor van eerstgenoemde heeren te bereiken en aldaar met een ciutelboor eene lade te openen en daaruit te ontvreemden eene som van 17.50. De wijze waarop hij zich den toegang verschaft heeft moet niet van de gemakkelijkste geweest zijn. daar hij op liet Plein langs het gebouw van den hoogen raad een gang doorgaande een aantal muren en daken heelt moeten overklimmcn, terwijl bij, op verschillende binnenplaatsen leregt- komende, telkens weder zijne kunst in bel klimmen moest beproeven. Eindelijk ter plaatse van zijn doel gekomenwasdaar bij met de Iocali- teil bekend was, het kantoor spoedig gevonden en het geld in zijn bezit. Deze persoon werd gisteren ochtend door de policie alhier aangehouden en ter bewaring gesteld in een daarvoor bestemd en goed gesloten vertrek van bet policicbureau op de Nieuwe Haven, waar liet hem echter niet scheen te bevallen, want ook "daar beproefde hij weder zijn klimtalenl en wel met gord gevolg. Door een luchtgat hoog drie en breed twee decimeters, dat zich daar twee meters boven den grond bevindt, wist hij te ontsnappen en zich blootshoofds en met achterlating van zijn goed lift de voeten te.ma ken. De policie zat echter na deze ontdekking niet stil, want zij herin nerde zich dat zijne moeder te Oegslgeest woonde. Zij haastte zich dan ook naar die gemeente en had de voldoening dezen klimmer weder te vat ten en herwaarts terug te brengenwaar men thans wel zal zorgen dak hij vooreerst builen de gelegenheid zal zijn zich op vrije voeten te stellen. De twee escadrons van het alhier garnizoen houdende lc reg. huzaren, die aangewezen zijn om in de legerplaats te Milligen te kamperen, ver trekken daartoe aanstaanden Zondag vroegtijdig. De route naar het kamp zal te paard worden afgelegd, zoodat de cavalerie eerst den daarop volgen den Woensdag in het kamp zal arriveren. Men verneemt dal de eigenaren van den tramway vast besloten heb ben de dienst niet meer te hervatten en de onderneming met al hetgeen er toebehoort zal worden verkocht. E M O E L. A X 35. LONDEN4 Augustus. til hel lagerhuis is de wet tot het toekennen van een verhoogd jaar- geld aan den hertog van Edinburgh bij selegcuheid van zijn huwelijk met de grootvorstin Maria Alexandrowna van Rusland voor de derde maal gele- j zen en aangenomen. Bij het tweede artikel, behelzende dat, in geval de Iierlog den troon van eenige Enropeschc mogen ikcid beklimmen niogt, de koningin bevoegd pon zijn hel jaargeld in Ie trekken, gaf een der leden in overweging deze bepaling te' vervangen door de bepaling dat in zoodanig I geval het jaargeld van regtswege zou ophouden. De heer Gladstone verde- j digde echter den tekst van de bill. Tegen een vervallen van het jaargeld, zoodra de hertog van Edinburgh den hertog van Cobnrg zou zijn opgevolgd, j verklaarde hij zich, omdat de prins, al werd hij regerend hertog in DuitschlandI ioeli altoos prins van Engeland bleef, in welke hoedanigheid hem een jaargeld uit de Engelsche schatkist werd toegelegd. De voorgestelde bepa ling. verklaarde hij. was alleen in de wet opgenomen ten einde de regering niet te binden tegenover zekere mogelijke, doch niet voorziene gebeurtenissen. De minister beriep zich op hetgeen met den voormaligen koning der Belgen gebeurd was. aan vvien. bij gelegenheid van zijn huwelijk met de Brilsche kroonprinses Charlotte, levenslang een inkomen van 50,000 was toegelegd geworden, hetwelk, zoo Leopold daarvan zeil later geen afstand had ge daan, tot aan zijnen dood zou zijn uitbetaald geworden, ook nadat de koning der Belgen een tweede huwelijk bad aangegaan en geheel en al van Engeland was vervreemd geworden. Iets dergelijks nu was met prins Arthur wel niet waarschijnlijk, maar de ondervinding had geleerd dat men zich ook op bijna ondenkbare gevallen behoorde te wapenen In Hydc-Park heeft de aangekondigde demonstratie om tegen de ver booging van het jaargeld van den hertog van Edinburgh te protesteren plaatsgehad. Er zijn geenc wanordelijkheden voorgevallen. Zaturdag II. heeft op den trein van Londen naar Schotland een vree- selijk ongeluk plaats gehad. Dc trein bestond uil 25 waggons en was vol. Dp de hoogte van Wigan gekomen, waar hij met een snelheid liep van 33 mijlen per uur. geraakten(de zeven achterste waggons los en werden, juist ter hoogte van het station te Wigan van den London and North Western Railway op zij geworpen. Vier rijtuigen werden vernield; drie vielen onderst boven. Tien personen werden op de plaats gedood, terwijl men verwacht dat eenigen der dertig gewonden het niet zullen te boven komen. Dc oor zaak van liet onheil is nog onbekend. Onder de Deensché landverhuizers, die te Gravesend op bet hospitaal- schip onder geneeskundig loezigt zijn gesteld, heeft zich een derde geval van cholera voorgedaan. De strenge en snelle voorzorgs-maalrcgclen, door de medische overheid genomen, zijn dus niet overbodig geweest. Te Konstantinopel is eene overeenkomst tot het sluiten cener Turksclie leening van 15 millioen met het Crédit general Ottoman en een groep vreemde bankiers geteekend. De koers van uitgifte is 54 zonder commissie loon cn de leening draagt 6 pCt. rente. In Brazilië heeft de regering uitspraak gedaan in eene quaestie van huwclijksrcgt, namelijk over de vraag of de tusschen protestanten gesloten huwelijken nietig worden door den overgang van een der eclitgenooten tot de katholieke kerk. Verschillende regtsgeleerden beantwoordden die vraag bevestigend en de bisschoppen hebben meermalen in dien zin beslist door aan de tol het kalholicismus overgegane echtelingen vergunning te geven tot liet aangaan van een ander huwelijk, het vroeger gcslotene vervallen achtende. Toen de Duitsclie zaakgelastigde echter de aandacht der regering gevestigd had op het aangaan van een tweede huwelijk door twee tot liet kalholicismus overgegane Duitsclie vrouwenterw ijl hare protestantsche eclitgenooten nog in leven waren, heeft de keizer, na den staatsraad te hebben gehoord, verklaard dal de tusschen protestanten gesloten huwelijken niet anders kunnen ontbonden worden dan door eene uitspraak van den bevoegden regter, dat de beide Duitsclie vrouwen bigamie hadden bedre ven. en dat zij, benevens de priesters die het tweede huwelijk voltrokken hadden, wegens dat misdrijf en wegens inedepligtigheid te regt moesten staan. FBAVHB IJ K. In de Corresp. de Versailles wordt, betreffende Frankrijk's staatkunde ten opzigte van Spanje, o. a. liet volgende gelezen: «Onze staatkundige ge dragslijn bestaat in het betrachten eencr strikte onzijdigheid. De Fransche regering stelt zich geen partij, noch voor liet bewind der Spaansche repu bliek, ncch voor de Carlisten. De Spaansche republiek is niet door Frank rijk erkend; onze betrekkingen met haar zijn slechts van zuiver officieusen aardzij berusten op liet beginsel van goede nabuurschap en Frankrijk acht zich volstrekt niet geroepen tusschenbeide te komen in moejjelijUliedcn, welke van zuiver inwendigen aard zijn. Onze taak beslaat dns uitsluitend hierin, om Spanje's onschendbaarheid Ie verzekeren en onze in Spanje wo nende landgenoolcn te besehermen. In geval van insluiting of beschieting eencr stad moeien onze consuls het volkcnregt inroepen, ten einde aan onze landgenoolen den behoorlijken tijd te laten, om zich in veiligheid te stellen. -Met betrekking tol dc partijen, welke zich tegenwoordig liet gezag in Spanje betwistenhebben wij denzelfden regel van onzijdigheid in acht te nemen. Hetzij men de schepen der opstandelingen al dan niet als zeeschuimers be- schouwe; hetzij men al dan niet met zekere voorliefde wijze op het onlangs door schepen eener vreemde mogendheid gegeven voorbeeld, zoolang die vaartuigen zich in Spaansche wateren bevinden, moeten wij ons van elke vijandelijke daad onthouden; want indien wij aan de zijde der Pyreneeën de onschendbaarheid van ons grondgebied eischenbebooren wij aan den anderen kant de onschendbaarheid van het Spaansche grondgebied en van zijne wateren te eerbiedigen. Indien dc bedoelde schepen, in volle zee krui sende, onze koopvaardijvloot bedreigden, dan eerst zou men hchoorcn over te gaan tot het nemen van maatregelen, geschikt om onze handelsbelangen te beschermen. De staatkunde van Frankrijk tegenover Spanje berust dus uitsluitend op hel beginsel van onzijdigheid, en zij is in volmaakte overeen stemming met dc gedragslijn van Frankrijk tegenover liet buitenland in het algemeen. De Ind. Beige komt krachtig op tegen deze verklaring van non-interven tie, omdat dc Fransche regering in alles de woelingen der Carlisten op de grenzen heelt begunstigd. In een schrijven aan mevrouw Kocchlin te Miihlhausen, welke een geschenk namens de dames dier stad aan den heer Thiers had aangeboden, zegt deze, dat dc blijken van achting, welke hij van alle zijden ontvangt, be wijzen dat Frankrijk niet ondankbaar jegens hem is. Hij voegt er hij: De nationale vergadering is in haar regt; wanneer zij andere politieke inzigleii heeft dan ik, dan moest zij liet mij verleende gezag terugnemen; ik heb geene reden om mij te beklagen en acht mij gelukkig de rust te vinden waaraan ik behoclte had. j De regering schijnt maatregelen te willen nemen legen de vrijmetse laars. Zij heeft aan dc prefecten de volgende vragen ter beantwoording voorgelegd: 1°. hoeveel leden telt de loge in uw departement; 2». weike zijn linn namen; 3". weihen dag vergaderen zij? 4'. heeft de loge een vergunning? De stukken betreffende het rcglsgeding Bazainc zijn Zaturdag 11. in vier groote wagens van Versailles naar Parijs overgehragt. De lieer Eymanl, bijgestaan door verscheiden onderofficieren, was met liet loezigt gedurende de reis beiast. De griffie van den eersten krijgsraad zal dus eerlang in een der zalen van liet kasteel te Compiégne ingerigt wezen. De zittingen van den krijgsraad zullen vermoedelijk in de zaal van den schouwburg plaats vinden, doch niets zekers is dienaangaande hekend. De abt St. Ange-Lièvre te Lyon. oud-vicaris van Onze Lieve Vrouwe kerk Ie Gcnève. apostolisch missionaris, heeft aan den aartsbisschop van Lyon kennis gegeven dat hij zich hij de oud-katliolicken aansluit. SPAN J E. Uit Madrid meldt men: De beweging, om kantons onafhankelijk Ie verklaren, slaat zoozeer over tot plundering, dat vele republikeinen, die er

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2