kamers der siafen-generaal inet liet verzoek over te gaan tot de herziening der weltclijke regeling van het notarisambt. Heden Maandag over acht dagen ten 5 ure in den ochtend vertrekt liet regiment grenadiers en jagers naar liet kamp te Milligen. De slafmu- ziek gaat mede naar de legerplaats. Wij vernemen dal het rollend materieel van de tramwaymaatsehappij door bekwame deskundigen is goedgekeurd, onder verklaring tevens dat liet zich in uitmuntenden toestand bevond. Van een en ander is kennis gegeven aan den burgemeester, en hel is te verwachten dat het hoofd van bet gemeentebestuur het rapport dier deskundigen, alsook van de anderen, wie een onderzoek is opgedragen aan liet publiek zal bekend maken. Hel gemis van de tramway deed zich gisterenavond, na afloop van cene soire'e in de Kurzaalzeer gevoelen, daar geen omnibus te bespeuren was, de schuit niet meer voer en de koetsiers van rijtuigjes, zoo die al Ie ver krijgen waren, zich goed lieten betalen, zoodat er niets anders overbleef dan te voet naar huis te gaan. m.rrKM.AMjscii)': HKMGTKN. k ark Ij x u. HINDEN, 3 Augustus. Er zijn krachtige maatregelen genomen om te voorkomen dal de cho lera, in hel slaaphuis op Tower-hill uitgebroken, zich verspreiden zou. De partij landverhuizers, waartoe de beide aangetaste personen behoorden, is weder bijeengebragt, en afgezonderd op een hospitaal-schip, nabij Gravesend, aan boord waarvan zijonder geneeskundig toezigteen zekeren lijd onder quarantaine zal blijven. De aangetaste mail is streng afgezonderd. Ook liet vaartuig, dat de landverhuizers van Hamburg overbragtis naar den mond van den Theems vervoerd om ontsmet te worden. Uit New-York wordt gemeld dat er een zware brand heeft gewoed te Portland in Oregon. 355 huizen zijn vernield, en 150 huisgezinnen zon der dak. De schade wordt begroot op 1,500,000 dollars. F RAK» II 2 J K. Paris-Journal meldt dat, ten gevolge van den ernstigen staat van zaken in Spanje, bevelen zijn gezonden naar Rocheforl en Toulon, om drie korvetten naar de kusten van Spanje te zenden, liet eskader der Middel- laudsche zee moet zich op hel eerste tecken gereed houden.' Een groot aantal afgevaardigden der regterzijde zal, naar men ver neemt, gedurende de parlementaire vacanlie zich naar den graaf van Cliain- bord te Frohsdorff begeven. Men zal dan op nieuw trachten cene fusie lus- schen de beide takken der Bourbons lot stand te brengen. L'Echo du Nord meldt dat door den grooien krijgsraad, in beginsel is besloten lot het,slechten der bestaande vestingwerken te Bijssel, en dat in' plaats daarvan een rij van forten op grooien afstand der stad zal worden opgerigt. SPANJE. Uit Uarlliagena is ontvangen eene door den heer Spotturno, consul van Dnilschland te dier plaatse, en den heer Calaminus in naam der geza menlijke aldaar gevestigde Duitschers onderteekende verklaring, betreffende het gebeurde met den Friedrich Carl en de Vigilante. Daarin wordt de zaak aldus voorgesteld: Op het punt om zich den 22»tfn Julij des avonds van Alicante naar Car- thagena te begeven, ten einde met zij i schip de aldaar gevestigde Duitschers tegen mogelijke aanranding van de zijde des oproerigen volks te beschermen, werd aan den kapitein Werner het besluit der nieuw opgetreden regering te Madrid medegedeeld, hetwelk de schepen der opstandelingen voor zeeroovers verklaart, vermits dier roode vlag door geene natie erkend wordt, en deze schepen als vogelvrij aan de binnen- en buitcnlandsche oorlogsvaartuigen prijs geeft. Digt voor Carihagena ontmoette de Friedrich Carl in den morgen van 23 Julij de Spaansche kanonneerboot Vigilante. welke van cene expeditie naar Torrevieja terugkeerde en.,gelijk de kapitein Werner later vernam, den hoofdaanvoerder van den opstand te Carihagena aan boord bail. De kapitein Werner besloot terstond op grond van hel internationale zeeregt het schip Ie nemen, en onder de kanonnen van liet fort van Carihagena en der in de haven liggende veel sterkere schepen noodzaakte hij hel zijne roode vlag te strijken, en 'belette in gemeen schap met het Engelsche adviesjagt Pigeon, hetwelk zich bij hem gevoegd had, de genoemde flotille uit te loopen. Verscheidene der mede-ondergetee- Uenden, die zich voor het opgewonden gepeupel in veiligheid wenschtcn Ie stellen, begaven zich in den loop des voormiddags aan boord van den Friedrich Cart. De revolutionaire regering, inmiddels van hel gebeurde onderrigt, zond tegen 12 ure eene commissie aan boord om van den bevel hebber ophelderingen te vragen en te vernemen onder welke voorwaarden de vrijlating der gevangen genomen aanvoerders en manschappen verkregen zou kunnen worden. De kapitein Werner deelde terstond aan de commissie mede dat het volstrekt niet in zijne bedoeling lag zich in de inwendige aangelegenheden van Carihagena of van Spanje te mengen, maar dat hij, op grond van het volkenregt. bevoegd cn verpligt was geweest het van zeeroof verdachte schip weg te nemen: dat hij echter ter vermijding van bloedvergieting en van verdere conflicten, en met name om de te Carihagena woonachtige Duitschers te behoeden voor de onaangenaamheden, w elke eene gestienge toepassing des regts voor hen zou kunnen na zich slepen, bereid was de aanvoerders en manschappen onder de volgende voorwaarden vrij te laten, terwijl liet schip ter beschikking van zijnen wettigen souvcrcin moest blijven 1". Uitdrukkelijke erkenning dat de vlag der revolutionaire regering als i irregulier te beschouwen is en da! liet wegnemen der Visilante bij gevolg cene volkomen wettige cn door het volkenregt gcrcglvaarriigde bande- j li' g was. 2". Dat de regering van Carihagena aan de Duitschers, Engelsekrn en andere buitenlanders volledige veiligheid voor hunne personen en bezittingen waarborge. 3\ Dat geen der in Carihagena liggende de roode vlag voerende schepen de haven verlate, alvorens bij den kapitein Werner eene beslissing van zijne regering ontvangen zal zijn. Na eene langdurige beraadslaging met de revolutionaire regering keerde de commissie terug om mede te dcelcn dal de gestelde voorwaarden aange nomen warenwaarop dc beide partijen de bovenstaande overeenkomst onderteekenden. - Te Carihagena zag dezer dagen reeds bet licht een officieel orgaan van het directorium, onder den titel van El Canton Murcia. Daarin kwam voor een besluit van Contreras, waarbjj de inhechtenisneming wordt bevo len van de Madridsche verraders, ten einde dezen onmiddellijk de gestrenge straf te doen ondergaan, die zij hebben verdiend. Bij de regering is uit Malaga het berigt ontvangen dat de bevelheb bers van het Engelsch, Fransch en Duitsch eskader voor de haven van Malaga eene conferentie hebben gehad met Contreras, die zich aan boord van de jlhndnsa bevond en Malaga wilde bombarderen. De bevelhebbers gaven hem te verslaan dat hij de schepen der opstandelingen naar Cariha gena moest terugzenden en hielden hem als gijzelaar, tot zekerheid dal dit bevel zou worden nagekomen. Don Carlos cn. een groot deel zijner troepen zijn uit Navarre Biscayc binnengetrokken. Men verzekert, dat hij naar Guernica gaat. Afdcclingcn der Carlisten zijn in de omstreken van Bilbao gezien. ITALIË. Men verneemt bij voortduring ongunstige bcrigten uit het Alvitodal, hetwelk het middelpunt schijnt te zijn van dc aardbeving, welke sedert 14 dezer de bevolking van Alvito, San-Donato, Teltefrati en Atina beang stigt. Op 21 dezer zijn te Alvito verscheidene door ondeiaardschen donder vergezelde aai'dstoolen waargenomen, en te San-Donato in vier uren zes schokkendoch zonder onderaardsch gcdruisch. De aangerigle schade is aanzienlijkzeer vele huizen zijn onbewoonbaar gewordende inwoners van geheele streken wonen in tenten op bet veld, en alle handel en verkeer slaan stil. Prof. Palmieri zendt den burgemeester van Atina dagelijks den uitslag zijner waarnemingen op het observatorium. De thermometer wijst een geweldige ontwikkeling van cleclriciteit aan, cn men verwacht daarom zwaar onwedcr. DU IT8CMLAND. Te Fulda zal het kleine seminarium, wegens verzet van den bisschop, op last van den opper-president, met 1 October opgeheven worden. Naar men uit Posen meldt heeft de jongste crisis aan dc beurs Ie Wcenen aldaar bare terugwerking in lievige male doen gevoelen. Eenige bankiersbuizen hebben hunne betalingen gestaakt of geliquideerd; dc direc teur van een dier huizen heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. Hon derden personen hebben hun vermogen geheel of ten deele verloren. Een hunner, die er 200,0U0 th. bij verloor, is krankzinnig geworden. Van de Israëlitische kapitalisten in de provincie zijn er minstens 150 geruïneerd. Velen zijn voornemens naar Amerika te verhuizen. Er zijn personen die een kapitaal van 50 a 100,000 th. hebben bezeten en thans tot den bedel staf zijn gebragt. Te Bremen is in den morgen van 1 Aug. een hevige brand uitgebarsten in cm pakhuis, gelegen in de Neustadt. In bedoeld pakhuis waren opge slagen 1200 balen katoen en in de kelders 200 vaten talk en reuzel. Niet tegenstaande de brandweer zich zoo snel doenlijk met al de beschikbare middelen op de plaats des onheils bevond, was het niet mogelijk het bran dende perceel te redden. Men moest zich bepalen tol hel beschermen der nevensstaande gebouwen en dit doel heeft men volkomen bereikt. De aan wezige voorraad katoen, waarvan slechts een zeer gering gedeelte in bescha digden toestand is geredwas den voorgaanden dag verkocht en zon worden afgeleverd door den heer Lerche. Het daartoe noodig geoordeelde getal werklieden was lot dat einde Ie 0 uren liet pakhuis ingegaan, om de massa aan boord te brengen Bij verschillende maatschappijen in Engeland was de katoen verzekerd voor een bedrag van 500,000 m. b., de aanwezige talk voor 37,000 en bet pakhuis voor 50,000 m. b. De Ostpr. Zeitang deelt mede, dat van 6 tot 26 Julij jl. teJvonings- bergen-20 personen door de cholera zijn aangetast; 19 lijders zijn bezwe ken, de overigen zijn hersteld. Ten einde de uitbreiding dier ziekte legen te gaan heeft de president van policie de leden der talrijke menigte geheel onbemiddelde Israëlitische gezinnen, uit Polen herkomstig, bevolen naar hun vaderland terug Ie kecren. Een 30-tal hunner is onder militaire begeleiding over de grenzen gezet. Onverwijld heeft zich hierop uit den boezem der te Koningsbergen gevestigde Israëlieten eene commissie gevormd, welke ten doel heeft om dc behoeftige vreemde Israëlieten te ondersteunen en hen den terugkeer naar hun vaderland te vergemakkelijken. OOSTENRIJK. In den nacht van 2 Augustus is op het terrein der tentoonstelling brand ontstaan in het Elzasscr boerenhuis. Dit huis is geheel afgebrand, maar door spoedige hulp is men er in geslaagd de verdere verspre ding van den brand te voorkomen. De schach van I'erzië heeft, vergezeld van den keizer, de ten toon sluiting bezteht. OOST-INDIK. BATAVIA. 21 Junij. De Ja va-Code deelt het volgende mede: De regens van de laatste dagen zouden den vreemdeling, die wel eens van regen- en droegen moes son gehoord heeft, in den waan hebben gebragt dat dc west-moesson nog niet heeft plaats gemaakt voor den oostmoesson. Over de zamcnslcl- ling van de tweede expeditie zouden wij gaarne het een en ander meededen, indien dit met het verzoek der regering ware overeen te brengen. Alleen

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2