I,i: I BSE HE CODKIHT. <873. ZATURDAG 2 AUGUSTUS. N°. 180. f>e Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. t 3.50 «el hei Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 s !ears, buiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor DnhschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck t frankfort aM. Berlijn t LeipzigVrrsdm BreslauKeulen.StuttgartWtenenPraagBazelZurichStGallenf Qenève en Laueanne RINNEM. \M)SCIIE BKRIGTKN. LEIDEN, 1 Augustus. Bij het departement van koloniën is liet berigt ontvangen dat het stoomschip Prins Hendrik van de stoomvaart-maatschappij Nederland' Point de Galle is gepasseerd, en dat aan boord alles wel was. Het de tachement militairen, dat op het stoomschip Tromp was ingescheept en, na de verongelukking van dit stoomschip bij Suez, op den Prins Hendrik naar Aden is overgehragtheeft de reis van daar naar lndië voortgezet in liet extra-stoomschip Indus van de Peninsular Oriental Company. Om trent den gezondheidstoestand der troepen lot den dag van hun vertrek uil Aden zijn de meest bevredigende tijdingen ontvangen. Door het ministerie van binnenl. zaken is bekend gemaakt dat er met 1 October dezes jaars gelegenheid is tot plaatsing van 15 leerlingen aan de rijks-kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedu rende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken on- geschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Alleen zij worden opgenomen, die 1» van 20 tot 35 jaren oud zijn, eene goede gezondheid genieten en vrij zijn van ligchaams- gebreken, welke haar bij de uitoefening van het beroep van vroedvrouw- hinderlijk zouden zijn: 2°. in staat zijn hare gedachten, zoowel mondeling als schriftelijk, geregeld mede te deelen, eene duidelijke hand schrijven en bekend zijn met de hoofdregels van de rekenkunde, en 3". onbesproken van gedrag zijn, waarvan moet blijken uit een getuigschrift, door het gemeente bestuur vau hare woonplaats in Augustus dezes jaars af te geven. Belang hebbenden zijn nitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden, v^ór 10 September c. k., kennis te geven aan den voorzitter van den genees kundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, voor Zuid- holland, dr. L. J. Egeling te 's Gravenhage. Daar ook de nadere pogingen om het kapitaal van 3 millioèn voor den spoorweg Leiden—Woerden in Nederland geheel te vinden mislukt zijn, zal men zich nu voor het ontbrekende millioen tol hel buitenland wenden. (U. D.) Door de staats-commissie voor de geneeskundige examens zijn in hare zittingen van 4 Junij tot 31 Julij de volgende 28 candidate!) tot arts be vorderd, te welen: G. II. Roessingb, A. J. van Rhijn, H. J. OHerhaus, A 0. 11. Moll, S. Meihuizen. J. A. M. F. Sannes. J. W. Engels, 1'. YV. Onncn, Ph. Kooperberg, A. 11. de Lang, J. S. Snellen van Vollenhoven, W. K. M. Gölte, T. TalmaJ. Meijers, J. P. M. Trousselot, F. D. A. C. van'Moll, J. van Geuns, J. C. Gaerihé, H. YV. Sandberg, II. F. J. Immens, J. van Deventer Szn., P. Schijff, N. L. Hohverda, 11. Moermans, A. J. Ge luk, P. G. C. Buyze, C. J. A. Seignette en 11. Slingenberg. Door de llollandschc ijzeren spoorwegmaatschappij zal aan het station ,1e Piet-Gijzenbrug een geheel nieuw gebouw gemaakt worden. Bij de voortzetting der werkzaamheden in de algcmcene vergadering ■van het Nedcrl. onderwijzers-genootschap, te Arnhem gehouden, werd de vraag behandeld of het oogenblik al of niet gekomen is om op eene her ziening der wet van 1857 aan te dringen. De heer Dewuld, uit 's liage, stelde voor het benoemen cener commissie om alle bezwaren tegen de wet van 1857, zoowel op praclisch als paedagogisch gebied, te onderzoeken. Dit voorstel, dat krachtige verdediging, maar ook ernstige bestrijding onder vond, werd ten slotte aangenomen. Voorts kwam ter sprake de vraag: «f men de afschaffing der vergelijkende examens wenschelijk achtte, en zoo ja, wat men er voor in de plaats zou stellen. liet behoud van die examens werd door velen wenschelijk geacht; door anderen niet. De heer van Dijk, uit Leidenstelde voor uil het daarop doelende wetsartikel te laten ver vallen: «na gehouden vergelijkend examen", maar als slotbepaling er bij te voegen, dal een vergelijkend examen zoude gehouden worden, indien bur gemeester en wethouders het niet eens konden worden met den schoolop ziener, om de nominatie vast te stellen. Daardoor verviel de verpligting om bij iedere vacature een examen te houden en werd dit facultatief. De voorzitter stelde, na uitvoerige discussie de vraag: Behouden of afschaffen? om daarna liet voorstel van den heer van Dijk in stemming te brengen. Met 63 legen 15 stemmen besliste de vergadering, dat zij het behouden der vergelijkende examens wenschelijk acht. De heer van Dijk trok daarop zijn voorstel in. Vervolgens werd nog onderling besproken de schoollucht en hel lezen; wat betreft het laatste de vraag: wat de onderwijzer kan verrig- ten om dit middel van volksbeschaving meer en beter te doen werken dan thans. De overige aan de orde gestelde onderwerpen werden tol een vol gend jaar aangehouden, daar de hitte niet toeliet langdurige bijeenkomsten in eene zaal te houden. Te YVoubrugge had Dingsdag 11. des voormiddags en des namiddags eene harddraverij plaats. Bij de voormiddag-harddraverij, voor boerenpaar den die nimmer een prjjs gewonnen hebben, was overwinnaar het paard de Dikke, van A. de Graaf, le Watergraafsmeer, waarvoor eene prachtige pendule uitgeloofd was; de premie, eene kleinere dito. behaalde de Suzanna, van P. Langendam, te Zevenhuizen. Bij de namiddag-harddraverij voor paar den van zessen klaar, behaalde liet paard de Marianne, van A. de Graaf, te YVatergraafsmeer, de prijs ad ƒ200 en het paard de Snelle, van YV. C. Duik, te Leimuiden, de premie ad 50. Hel feest werd opgeluisterd door de muziek van het 4' reg. infanterie. Te Botterdam is gisteren de 7algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch weerbaarheidsbond. Blijkens hel verslag bestaan er thans 57 verecnigingen. De effectieve sterkte, vooral der oudere vercenigingen, is afnemende. Men ziet intusschen in de noordelijke provinciën de toetreding van nieuwe vereen igingen te gemoet. In het volgende jaar zal de vergade ring te Utrecht worden gehouden. Bij den gemeenteraad van Dordrecht is ingekomen een voorstel van burg. en weth. om te beslissen of daar ter stede het Liernur-stelsel zal ingevoerd worden en in dat geval hen te magligen de bereids door de hh. Liernur en de Bruyn Kops ingediende plannen uit te voeren; of bij ontkennende beslissing tijdelijk te voorzien in den afvoer door gedeeltelijke uitvoering van een door den directeur der gemeentewerken ingediend ont werp. In beide gevallen wordt evenwel voorgesteld te besluiten dat de di recte afvoer der faecaie stollen, door middel van hel dusgenaamde tonnen stelsel en door den aanleg van waterdigte verzamelputlen, geschikt om door luchtdruk menigvuldig geledigd te wordenzal worden toegepast bij groote gcmcente-iniigiingenen. zooveel mogelijk, bevorderd, zoo in de buitenwij ken der gemeente in het algemeen, als bij particuliere gestichten, en voorts de exploitatie van directen afvoer der faecaliën voorloopig le doen in eigen beheer. Morgen, 2 Augustus, zal de feestelijke viering van liet 25-jarig bestaan der ilollandsche maatschappij van landbouw, afdeeling Haarlem en omstre ken, te Haarlem een aanvang nemen, en op dien dag zal de bloementen toonstelling in de Hertenkamp geopend worden. Het aantal daarvoor in gekomen inzendingen is buitengewoon groot en de meeste daarvan zijn uiislekcnd fraai. Den volgenden dag, Zondag, zullen onderscheidene feeste lijkheden plaats hebben iu den trant van die, welke ccnigc jaren geleden zoo algemeen hebben voldaan. Van Texel meldt men: Dezer dagen gingen eenige meisjes naar het strand, achter het dorp de Koog, ten einde zich aldaar, wegens de druk kende almospheer, in het koele Noordzeewater wat te verfrisschen. Die juffertjes, onbekend met het getij en zonder eenig geleide, begaven zich door het Zwin op een der droogliggende zandbanken en vermaakten zich naar hartelust, zonder eenigzins het steeds naderend gevaar te vermoeden, doch helaas! spoedig bragt het steeds wassend water daarin verandering; zij wilden zich nu in allerijl naar liet vaste strand begeven, doch werden door het steeds booger en hooger stijgend water verhinderd; het Zwin was reeds te diep geworden en de stroom sterker en zij alzoo totaal afgesneden; hare positie was hopeloos. Zekere Kuiper, diensldicnde bij de reddingboot, en die juist bijlijds nog op het strand kwam, had het geluk de dames van een groot gevaar te verlossen. Te Utrecht is naast de rijks-veeartsenijschool eene inrigthig voor gratis koepokinenting met dierlijke stof geopend, waarvan reeds velen gebruik maken, die bezwaren hadden legen de inenting mei andere dan dierlijke stol. Te Doesburgh is, volgens het V. D.een geval van vrij lievige cholera aangegeven. Het gevaar voor den patient was echter geweken. JIct scheen slechts een sporadisch geval le zijn geweest. Men schrijft van Berg-en-.Dal, bij Nijmegen, aan het BI. v. d. D.\

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1