PER TELEGRAAF. zekert en eene doelmatige inrigting schenkt aan het leger, hetwelk gij kor telings met uwe toejuichingen hebt begroet. Wanneer gij weder bijeen zult komen, zal er eeue groote, met ongeduld verwachte gebeurtenis hebben plaats gehad. Aan de vreemde bezetting zal een einde zijn gekomende oostelijke departementenwelke op zoo edelaar dige wijze de schuld des vaderlands gedragen hebbendaar zij de eerste slaglollers van den oorlog en dc laatste onderpanden van den vrede zijn ge weest, zullen ontlast zijn van de zoo heldhaftig door hen gedragen beproe ving. Op bel Fransche grondgebied zal zich geen andcr.lcger dan liet Fran- sclie bevinden. Pit onwaardeerbaar voorregt is het gemeenschappelijk en vaderlandlievend werk van allen; mijn voorganger heeft daartoe krachtig bjjgedragcn door welgeslaagde onderhandelingen; gij hebt hem in die taak ter zjjde geslaan door uwe nooit te vergeefs ingeroepen medewerking, en u laatstelijk aan gesloten aan eene voorzigligc en vastberadene staatkunde, welke aan den nationalen rijkdom eene nieuwe ontwikkeling geschonken en dien in slaat gesteld heelt de sporen onzer ongelukken spoedig uit te wisschen. Ten slotte heeft vooral onze arbeidzame bevolking veel bijgedragen tot de ver haasting van onze vrijmaking door de bereidwilligheid, waarmede zij zware lasten heeft op zich genomen. Op dezen plegligcn dag betuigt Frankrijk zijne dankbaarheid aan allen die het hebben gediend; maar het zal zich bij de uitdrukking van zijne vaderlandlievende vreugde binnen dc perken der waardigheid weten te hou den; het zal uitbundige beloouingen afkeuren, welke weinig zouden slroo- ken met de herinnering aan den smartclijken prijs, waarvoor de vrede ge kocht is. Deze zoo duur gekochte vrede is onze eerste behoefte; dien te handhaven is ons vaste voornemen. Geheel zijn eigen meester geworden, zal Frankrijk nog beter dan voorheen in slaat zijn met alle mogendheden oprcgle vriend- I sehapsbetrekkingen te onderhouden. Deze gevoeleus zijn wederkecrig; dagelijks ontvang ik daarvan van de vreemde mogendheden de stellige b:tuigingen. '/ücldaar de vruchten van dc verstandige gedragslijn der nationale verga dering zelve, welke, innerlijke verdeeldheid op zijde zettende om alleen op het gemeene belang des vaderlands bedacht te zijn, haar bij vele gelegen heden tot eenstemmigheid heeft gevoerd. Gij zult het goedkeuren, zoo ik die gedragslijn blijf volgen." 1 De maire van Blois, de lieer Dufay, heeft zijn ontslag genomen. Onder Thiers tot maire benoemd, voelt hjj zich thans gedrongen eene betrekking neer Ie leggen, waarin bij zou moeten weigeren maatregelen uit te voeren, die met zijne staatkundige en wijsgcerige denkbeelden in strijd zijn en waar tegen hij als lid der nationale vergadering zou hebben gestemd. Volgens llavas. heeft de keizer van üuilschland aan den lieer Saint- Vallier, den vertegenwoordiger van Frankrijk bij het Duitsche hoofdkwar tier, een cigenhandigen brief geschreven, om hem te bedanken voor zijne hemoeijingen ten bate der Duitsche soldaten van Sedan, die, door zonne steek getroffen, op gulle wijze door de bevolking zijn verpleegd. De overbrenging van Rochefort naar Nicuw-Caledonië is dezer dagen door verschillende bladen weder op nieuw besproken, t.e Uien public ver klaart echter dat hij nog altijd zoodanig lijdende is aan zijne hartkwaal, dat hem elke beweging, dc geringste wandeling zells op het plein zijner gevangenis, verboden is. Men houdt er zich dus van overtuigd, dat de ge- neesliceren in hun eerstdaags uit te brengen rapport, evenals vroeger, zul len verklaren, dat zijn toestand gcene zeereis van 2000 mijlen gedoogt. De regtbank van correctionele policie te Castelnaudary heeft dezer dagen een ingezetene van la BécèdcLauragnais, nabij Carcassonne, veroor deeld lot eene boete van 10 Ir., omdat hij, bij het voorbijtrekken ccner processie, geweigerd heeft het hoofd te ontbloolen. DIIITSCIILAK». In Elzas en Lotharingen klagen dc onderwijzers ten sterkste over ach teruitzetting. Zoowel zij die onder liet Fransche als die onder hel Duitsche bestuur hunne opleiding ontvingen, moeten achterstaan bij jongelieden, die uit Pruissen komen, en die niet altijd, wat de kunde betreft, hunnen stand lot eer verstrekken. Richard Wagner heeft in een dagblad bekend gemaakt dat op 2 Au gustus de bouw van zijn schouwburg te Bayreuth zoover zal zijn gevorderd, dat de vlag op hel voltooide dakwerk zal worden gehcschcn. llij noodigl zijne vrienden en begunstigers uit, die plegtiglieid te komen bijwonen cn zich van den voortgang dier reusachtige onderneming te komen over tuigen. Is die schouwburg gereed, dan zal dit gebouw elk ander van dien aard in Europa in grootte overtreflen. Dc vredesvoorwaarden, door Rusland aan Chiwa opgelegd, geven dé Augsb. Allg. Zeil. aanleiding lot dc opmerking dat het daar al dadelijk onder de aandacht valt dat met liet oog op de financiële hulpmiddelen van den klian de betaling der oorlogsscliadcvergoeding over zeven jaren verdeeld is, en dal tot aan de volledige afbetaling der bcdongene som twee gewig- lige strategische punten aan dc beide oevers van den beneden-Amu-Darja, welke de verbinding met het Aral-tneir cn den weg naar lvasalinsk aan den ccnen en dien naar Orenburg aan den anderen kant dekken, door dc Russen bezet zullen blijven. Indien aan den wenscli van Engeland, dat J Chiwa niet geannexeerd zal worden, voldaan is, dan biedt de bezetting des lands gedurende zeven jaren eene ruime vergoeding daarvoor aan. In zeven jaren kan veel gebeuren. DRESDEN, 30 July. Het Dresd. Jonrn. zegt in liet bulletin omtrent den gezondheidstoestand des konings, dal ondanks de verbetering, die zich in de laatste weken in 'skonings aamborstigheid heeft geopenbaard, de krach ten des lijders sedert gisteren avond merkelijk zijn afgenomen. BERLIJN, 30 Julij. De Staalsans. berigt, dat de heer Otlomar von Mold, kanselier bij het duitsche consulaat-generaal te New-York, benoemd is tot consul te Singapore. KONSTANTINOPEL29 Julij. Op bijzondere uitnoodiging van den sultan heeft de onderkoning van Egypte zijn vertrek herwaarts uitgesteld tot na het bezoek van den schacli van Perzië. NEW-YORK, 30 Julij. De gemiddelde graanoogst in dc staten Wisconsin en Minnesota zal zijn 20 a 30 schepels per acre. De qualileit is voortreffelijk. In het noordwesten is de oogst goed. MADRID, 30 Julij. De opstand te Scviila is volkomen onderdrukt. De troepen hebben alle punten bezet. Er heerseht eene groote verontwaardiging tegen dc opstandelingen, die bij het verlaten hunner positiën verschillende plaatsen in brand hebben gestoken. De stad Almeria heeft den eersten aanval van de schepen der opstandelingen afgeslagen. De cortes hebben besloten eene dankbetuiging tot Almeria te rigten. De meerderheid is gezind de regering krachtig te ondersteunen, door het toestaan van al de credielcn noodig tot herstel der orde. I X K X O 5> K X. NA DE KERMIS. Bij gelegenheid van een examen in de natuurkunde zeiden de leerlingen dat 's racnschen maag op een doedelzak gelijkt, maar de onderwijzer maakte terstond de opmerking dat, beter gezegd, een doedelzak op 'smenschcn maag gelijkt; en daar had hij gelijk 111, daar was bij onderwijzer voor. Waar zou echter wel dc muziek, die door zoo'n doedelzak wordt voortge bracht, op gelijken? Als den jongens ook deze vraag eens, bij manier van spreken, was voorgelegd geworden, wie weet hoe de antwoorden dan wel uil elkander zouden geloopcn hebben, 't Is een perpetuum mobile van onsamenhangende geluiden, zou misschien de oudste van de klas. die al menige bevredigende oplossing op liet gebied der mechanica geleverd heeft, hebben geantwoord, 't ls het gegons en gesjirp van verscheidene zwermen wespen cn vliegen te samen, zou een ander zeggen, die, getuige zijn mooie kast met opgeprikte kapellen, een gelukkige neiging loont te bezitten tot entomologische waarnemingen, 't ls als liet gemurmelpas op, jon gen ïi". 3, als het gemurmel van wal? Toch niet als het gemurmel van een beek of van een waterval? want dat is muziek. De jongen had stellig romannetjes gelezen. Let eens op. Cornement is oortuiling en Corncmuse doedelzakde Franschen hebben die woorden mooi bij elkadr gebracht 't Is een muziek waarvan 's meuschen ooren tuilenroepen al de leerlingen te gelijk. Juist. De doedelzakblazer is zelf niet in staat cenige oplossing te geven van wat hij speelt; dal raadselachtig warrelen en wielen der tooncn is nog nooit door iemand opgelost en zal wel' nooit opgelost worden ook. En nu heeft men mij willen wijs maken dat, daar de doedelzakblazcr in zjjn eigen land al lang ontvlucht wordt, hij naar Holland wordt gezonden om de Hollanders met zijn instrument op de vlucht te jagen. Het is moge lijk; maar er was beloofd dat we van alle wanklinkende muziek zouden verschoond blijven! Ziedaar nu al weder het bewijs dat over den smaak niet te twisten valt. Er zijn docdelzakblazcrs geweest en liedjeszangsters met guitaar of mandoline, net als op een boerenkermis, cn menigeen heeft gevraagd, of dat nu niel-wanluidcnd was. Het woord is eigenlijk nog te deftig; doch, zooals ik zei. over den smaak valt niet te twisten. Ik heli hiervan niet vroeger willen spreken, om de kermisvreugde niet te storen. Dc een verkwikt zich bij zoo'n gelegenheid met poffertjes, een ander be kijkt door de stereoscoop dc poolstreken of maakt kennis met de kerken en havens aan gen zijde van den aardbol, een derde tracht zich cenigc afleiding te bezorgen iu den Brussclschen schommel; ik heb mij in een ge- makkelijken leunstoel uitgestrekt met blad 33, 34 en 35 der Handelingen van den gemeenteraad. Wie zou gedacht hebben dat den lezer zooveel ver maak in eene week tegelijk beschoren was? Doojgaans zijn de Handelin gen leerzaam en niet vermakelijk, nu waren zij het beiden. Er is besch kt met of zonder strafbepalingen over de vermaken en spelen van dc kinderen der meuschen; er zijn vliegers ncêrgelaten en er zijn plaatsen aangeduid waar nooit ter wereld een vlieger kan opgaan, noch van kinderen, noch van groote meuschenen er is met steentjes gegooid ook. Er is gericht gehouden over en ge sproken «van het gevogelte na sijnenaert, ende van het vee na sijnen aert.' van al het kruipende gedierte des aerdtbodems na sijnen aert." De knapen en do kippen zijn er goed afgekomen. De kippen mogen voor het vervolg losloopen cn de knapen mogen met sneeuwballen gooien zonder straf te be- loopen. Maar wacht eens! onder de knapen worden verstaan de echte Hol- landsclie jongens, die geen sneeuwbal kneden lot de hardheid van een steen. Dan is het ook geen sneeuwbal meer, zoodra hij zijn donzig karak ter verloren heeft. Die ze zoo kneedt is een genicpcrt en een valschaard; hij behoort niet tot de //speelsche en blozende hoop des vaderlands!" Daar kan hij van verzekerd zijn. Met liet oog dan op den echten llollandschcn jongen, hebben zij, geloof ik, veel te danken aan een lid van den raad. die. het zij met allen eerbied voor de gestelde machten gezegd, gevende en nemende, genoegzaam toonde een echte Hollandsclic jongen geweest te zijn. En dat is wel waard, bij al den ernst onzer veel bewogen tijden, op prijs te worden gesteld, mijne vrienden! Bij vonnis der arrond.-regtbank te Leiden van 31 Julij zijn de volgende vonnissen uitgesprokenS. C. R., wegens weigering van verschuldigd tol geld (in booger beroep), tot geldboete van ƒ10 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen; H. v. D. en M. v. D., dc le wegens liet jagen zonder acte of permissie (in hooger beroep), tot 2 geldboeten elk van ƒ10 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen voor iedere boeteS. v. S.wegens beleediging met woorden van een bedienend beambte in functie, tol geldboete van 15 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen; W. B.wegens landlooperij, tol gevangenisstraf van 14 dagen en daarna opzending naar dé bedelaarsc. - stichten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3