De staats commissie voor tie geneeskundige examens heeft lot arts be vorderd de Mi. 11. Mocrmans, P. O. Buysc,. N". L. Holwerda en A. J. Geluk. Bij bel van 21 lol 24 Julij le Leeuwarden gehouden examen voor leerling-apotheker zijn van de 18 candidaten, waaronder 3 jonge jufvrouwen1 15 toegelaten, t. w. de jufvrouwen N. Groot, van Zaandijk. E. de Leeuw, van 'silage, en .1. C. Filedl, van Schiedam: de hh. A. W. lleemshergen van Arnhem; A de Weerd, van Groningen; J. S. Barghoorn, van Appin- gadamC. ,1. C. Wieringa, van Groningen: P. 1'. Heilkema, van Jourc; G. Frankema, van Lemmer; S. van Nus en B. A. B. de Boer, van Leeuwarden: G. L. Pilger. van Broek in Waterland; W. Buys, D. 11. van Ingen, van Alkmaar, en J. T. Jlruglvan Nieuwe Diep. De minister van oorlog heeft aan de hecren plaatselijke en garnizoens: kommandanten kenbaar gemaakt dat de klagtcn tegen hoofdofficieren, door mindere militairen ter zake van opgelegde krijgsluchlelijke bestraffing inge diend. reglslreeks aan het hoog militair geregtshof. zonder de tusschen- komst van den advocaat-fiscaal voor de zee- en landmagl, ter behandeling moeten worden gezonden. De minister van financiën heeft bij resolutie van 30 Junij jl. bepaald dat voortaan zoowel hij uilslag van gedistilleerd met vrijdom als bij uitvoer met teruggaaf of vergoeding voor de wettelijke verificatie geen roeiloon moet gevorderd worden. Dit loon is wel verschuldigd wanneer bij uitvoer de sterkte op verzoek var. den belanghebbende vooraf door ambtenaren wordt opgenomen, zonder dat het gedistilleerd dadelijk wordt verzegeld. lil eenc goede bron vernemen wij, zegt het llbl., dat hij de regering op dezen oogenbük in behandeling is een wets-ontwerp op de visscherij. Deeds zouden de adviezen vau gedep. staten der verschillende provinciën' zijn gevraagd. In het officieel weekberigt van de handelingen der synode van de Ned. herv. kerk wordt een brief medegedeeld, namens de synode gerigt tot de leden der commissie uitgenoodigd tot tiet doen van \oorstellen lot reorganisatie der kerk, wier namen reeds zijn medegedeeld. In dien brief leest men o. a.: De synode kon zich, vooreerst, niet ontveinzen, dat de regeling van hel bestuur der kerk in steeds wijderen kring onvoldoende wordt ge keurd. Vim onderscheidene kanten wordt op doortastende hervorming aan gedrongen. Plannen van reorganisatie zijn bij de synode ingediend, sommige door lal van adressen gesteund. Het antwoord op de vraag, wat in dezen behoort te geschieden om billijke grieven uit den weg le ruimen, schijnt geen langer uitstel te gedoogen. Doch meer nog dan de vrij algemeenc ontevredenheid met de inrigiing van hel kerkbestuur maakt de heftige strijd der rigliugen in de hervormde kerk de bezorgdheid der synode gaande. Door de bekende voorstellen der synode van 1872 lot, wijziging van de bepalingen der kerkelijke reglementen, de leer of de belijdenis betreffende, is die strijd meer nog dan vroeger in al zijnen omvang en principiële betee- kenis openbaar geworden. De vrees voor scheuring of ontbinding der kerk is geenszins overdréven te achten. De spanning is zóó groot, dat de geringste aanleiding voldoende zijn kan, om hel drei.ende gevaar in droevige werke lijkheid le doen verkeeren. De brandstof ligt opeengestapeldéène ciikcTdV vonk kan haar doen ontvlammen. Van deze overtuiging doordrongen, mag de synode niet lijdelijk toezien. Bij verschil van kcikcli k standpunt en van verwachting omtrent de uitkomst zijn al hare leden hieromtrent ccnslemming. dat lot afwending van de ge vreesde sehcuring der kerk het mogelijke moet worden beproefd. Ook hierin dromen zij overeen dal het allereerst op den weg der synode ligt, tot dat doel werkzaam te zijn. Daartoe is zij evenzeer vcrpligt als bevoegd. Welken weg zij moest inslaan, is der synode na lang en ernstig beraad duidelijk geworden. De pligten. haar door het algenleen reglement opgelegd, mag zij niet aan anderen overdragen. Hel is hare laakhet ontwerp cencr reorganisatie voorloopig vast te stellen, daarover l et oordcel der provinciale kerkbesturen en elassicalc vergaderingen in te winnen en zoo aan de vol- j geilde synode de gelegenheid te geven om, voorgelicht door de kerk, dal ontwerp te arresteeren en aan de stemming der kerkbesturen le onderwee- pen. Doch niets verhindert haar, hij dit gewichtige werk de voorlichting van anderen iu te roepen. 'En wal haar vrijstaat, dal schijnt haar in dit geval raadzaam, ja voorgeschreven. De synode is niet met hel oog op dit bepaalde doel zamcugesteld. Toch is er haar alles aan gelegende uiteen- loopcnde zienswijzen zoo zuiver mogelijk te lccrcn kennen, en, bovenal, uit den eigen mond van hen, die ze voorstaan, te vernemen, wat zij gezamen lijk in het belang der kerk wenschelijk achten en van welke middelen zij de verbetering van haren toestand verwachten. Te Botterdam heeft gisteren avond ds. M. Cohen Stuart, pred. bij de iemonstranlsche gemeente aldaar, zijne afscheidsrede gehouden, naar aan leiding van 1 Cor. Ill vs. 5. - pij oenc Zalurdag 11. te Amsterdam gehouden- zwemwedstrijd van de Amslerdamsche zvvemclub is hij de tweede afdeeling. snclzwcmmen op den rug, de prijs behaald door den heer P. C. Nicola ,P\, van Leiden, bij loling met den beer L. J. Andt'c, van Utrecht, en hij de vierde aldeeling, gekleed zwemmen, is de premie behaald door den heer C. Noothoven van Goor, van Leiden, hij loling met den heer .1. C. 11. Sluiter, van Amsterdam. Donderdag D. trof, bij gelegenheid der begrafenis van een militair te Gorinchem. een der manschappen van hel garnizoen, die belast waren met het doen der gebruikelijke scholen, hel ongeluk, dat onder hel laden zijn geweer afging. Het schot trof den luitenant D. M., die met de leiding be last was, op de borst, zonder echter eenig letsel veroorzaakt te hebben. De krijgsman was lievig verschrikt, barstte in tranen los. en eerst de ver zekering van den officier, dat het zijn schuld niet was en een flinke teug water, konden hem tot kalmte brengen. Te Ilecg is in de vorige week een arbeider, ten gevolge der hitte, op het veld ineengezakt en kort daarop overleden. 'sGBAVENUAGE, 28 Julij. Tol reglcr plaatsvervanger in de arrond.-regtbank le Roermond is be noemd de heef mr. 0. P. M. W. 11. Beercnbroek, advocaat aldaar, en tot procureur bij genoemde regibank de heer mr. L. J. E. 11. Geradls, advo caat aldaar. -— De luit. ter zee 2e kl. .1. F. N. van Oosterzee is, op zijn verzoek, eer vol uit de zeedienst ontslagen. Tot apothekers 3e kl. hij de militaire geneeskundige dienst in Neder], Indie zijn benoemd de voor die betrekking opgeleide kweckelingen der pharmacie S. Bleekrode en 11. J. B. Dekema. Door den minister van koloniën zijn W. C. Meijer, gewezen 3e stuur man aan boord van 's rijks wachtschip te Willemsoord, D. Schippers, ge wezen kweekeling van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en geëxamineerd 2e stuurman ter koopvaardij, en G. N. Z. Wallin, zeevarende, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marinc daar te lande. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. -- Thans verneemt men, dat de stukken in zake den dubbelen moord voor eenige dagen werkelijk zijn gesteld in handen van den grocureur-gene- raal bij het provinciaal geregtshof iu Zuidhollaud. BurriiMLvNusciiK nI:HIGTI<;N BELGÏE. De jury wan den tooncelwedstrijd le Brussel heelt, voor wat betreft de Noord-Nederlaudsche mededingende maatschappijen, de drie le behalen prij zen toegekend als volgt: le prijs, met 4 tegen 3 stemmen, aan het drama tisch gezelschap van Roermondmet hel stuk «Een Franseh Krijgsgevangene": 2e prijs, met algcmcene stemmen, aan de vereeniging V. U. O. G. van Am sterdam, met het stuk »Tooneelstudiën"; 3e prijs, met algemeene stemmen, aan de Plctterij-vereeniging van 's Gravenhagc, met het stuk /'De Bloedzuigers". Een wachter op den spoorweg van Antwerpen naar Brussel is nabij eerstgenoemde plaats op eene treurige wijze omgekomen. De sluitboom was voor de naderende komst van den trein gesloten en hij had reeds het sig naal geblazen, toen nog iemand over den weg wilde loopen. De wachter wilde hem terughouden, om ongelukken te voorkomen, doch struikelde over een rail en viel met hel ongelukkig gevolg, dat de trein hem overreed en het hoofd bijna geheel van het ligchaam scheidde. De volgende bijzonderheden omtrent het losbreken van de leeuwen uit het circus, dat te llalle voorstellingen gaf, worden in het plaatselijk blad vermeld: Maandag morgen om 4y2 ure verliet een knecht het leeuwenhok, hetwelk hij schoongemaakt had, en vergat zich le verzekeren of de deur goed gesloten was. Daar deze was opengebleven, liepen er vier der leeuwen uit het hok: de eerste wierp een paard van den circus op den grond, doch eenige bedienden verschrikten den leeuwwelke zijn prooi losliet. De vijfde leeuw, die uit het hok kwam, keerde er onmiddellijk in terug, verschrikt döor het gerucht, dat de bedienden maakten. Gelukkig was de dieren temmer aanwezig; hij verzocht dat men niet op de leeuwen zou schieten en verzekerde dat hij ze zonder ongelukken in het hok zou terugbrengen. Ten 7 ure was hij er in geslaagd den eerste te vangen, welke reeds ver scheidene straten had doorloopen. De tweede liep den akkerweg op, van nabij gevolgd door eenige inwonersgendarmen en bedienden van den circus, wie hel gelukte hem in eene plaats le drijven, waarvan de twee uitgangen werden gesloten. Op een Stuk vleesch strooide men 60 grammen morphine en wierp dat voor de twee leeuwen, welke nog in vrijheid op de markt rondliepen, en niet zonder groole moeite gelukte het een hunner een strop om den hals le werpen. De andere werd ten 9'A 's morgens gevangen. De temmer cn een bediende van den circus gingen naar de plaats, waarin zich de laatste leeuw bevond en ook deze werd door hen in zijn hok terug gevoerd. Verscheidene personen, en vooral de dierentemmer cn eep bediende van den circus, hebben groot gevaar geloopen. Deleeuwen, welke hel geheele fortuin van den dierentemmer uitmaken, hebben eene waarde van 5000 fr. elk. ËNGEIilN». LONDEN27 Julij Aan de beurs le Londen was Donderdag het volgende aangeplakt: «Berigt van de Spaansche commissie aan den secretaris der effectenbeurs. «Mijnheer! Ik heb zoo even een telegram van den Spaanschen minister van financiën ontvangen, meldende dal hij een specialen gemagligde zendt met de fondsen, noodig voor de betaling der coupons van de Spaansche buiten- landsche schuld. Dien ten gevolge heb ik de eer it le berigten, dat alle tot op heden bij de commissie ingeleverde coupons betaald zullen worden op den eersten Dingsdag in Augustus, cn voorts dat de coupons op de gebrui kelijke wijze zullen worden aangenomen ter betaling. J. S. Hory, Financieel Commissaris." In eencn aan de Times' gerigtcn brief berigl de financiële commissaris van Spanje dat hij van den Spaanschen minister ven financiën een tele gram ontvangen heeft, waarin het berigt tegengesproken wordt, volgens hetwelk de noodige gelden voor de betaling der coupons zouden overgezon den zijn. De commissaris zegt niet te welen, wie hel vroegere telegram kan afgezonden hebbenwaarbij de overmaking van liet geld aangekon digd werd. Hel disconto van de bank, thans 4 pCt., zal volgens het Daily iVews nog meer verlaagd wordrn. De geldmarkt toch is zoo ruim voorzien dat men ter beurse tot lagcren prijs dan bij de bank kan disconteren. De tegen woordige overvloed van geld is gedeeltelijk een gevolg van den stilstand des handels. Volgens berigten uit New-York heeft er op 25 Julij te Baltimore een lievige brand plaats gehad, die een ainvang nam op de scheepswerven m de Clay. Een 100-tal huizen zijn vernield. Bij deze ramp moeten ook eenige menschen l et leven hebben verloren.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2