LEiMCHE 1873. sir. ?c tos. Z A TURD AG 19 JULIJ. 96 98 95 93 96 1051 92 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Com ant is per vierendeel jaars 3. franco p.p. f 3.8^ met het Ferslag der Handelingen var, den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. 3.85. Del verslag afzonderlijk ts verkrijgbaar voor z.50 'siaars, buiten de expeditiekostenAfzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 rents. De prijs der Advcrtentiën is vail 14 regels f 1.iedere vege! meer 25 cents. Advertcntiën voor Onitschland Oostenrflk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOOI,LU Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg fstbeckfrankfort aM. Berlijn, LeipzigDresden BreslnuKeulen, Stuttgart, Weenen, PraagBazel, Zurich, St. Gallen, Genève on bausanne. STADS-BERICI1T EiV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente, over liet dienstjaar 1872, met al de daarbij behcorende bescheiden aan den Gemeenteraad op heden is overgelegdte gelijk voor een ieder gedurende reertien dagen ter lezing nedergelcgd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaat gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n". 85), openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 17 Juli 1873. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Iloofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee. op den I6d*4 dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren van hel patentrecht, dienstjaar 1873 en 1874, houdende aanslagen voor de wijken 5 en 6, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voelte voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Juli 1873. v. d. BRANDELER. ttlNNENI,.\NI)S<;iiiï ÜikiUG l'EiN. LEIDEN, 18 Jiilij/"-: Rij het depart, van koloniën is liet berigt ontvangen dat de herstelling der machine van het stoomschip Prins Hendrik nog cenigen lijd zal vorde ren; dal de passagiers en troepen zicli in goeden welstand bevinden en dal de troepen tijdelijk te Aden in tenten zijn gekampeerd. De derde zitting van de jaarvergadering van het Netlcrl. zendelingge nootschap te Rotterdam was gewijd aan de vaststelling der uitgaven voor het volgende jaar. Het eindcijfer der mét zuinigheid opgemaakte begroo ting, ongeveer ƒ100000, leverde groote bezwaren op. Het zendelinghuis trok vooral de aandacht, omdat hel getal kweckelingen niet langer aan dén omvang van het gebouw beantwoordt, en men niet algemeen kon toegeven, dat de opvoeding van zendeling-kinderen daar op de meest gepaste en minst kostbare wijze kon plaats hebben. Aan liet hoofdbestuur werd de vrijheid verleend, len aanzien van dit huis. naar voorkomende omstandigheden en ten meestcn voordecle van het genootschap te handelen. Waren de uitga ven vooé de thans opgeheven zending Amboina verminderende, men kon zicli van de nog te haren aanzien bestaande vorbimilenissen niet ontslaan. De Minahassa moest volgens sommiger meening minder als zendinggebied worden beschouwd cn althans een gróót deel van hare gemeenten worden overgegeven aan de prot. kerk in Ned. Indie. Bij naauwkeitriger beschou wing bleek echter, dat hiertegen, vooralsnog, groote bezwaren bestonden. Het hoofdbestuur ontving in opdragl nader te overwegenwat ten aanzien dezer zending behoorde gedaan te worden, om zoo mogelijk een deel van de uitgaven, ten bedrage van ƒ33000 'sjaars, voor bet genootschap te doen vervallen. Vele leden der vergadering meenden, dal men bij verre niet vol doende pogingen bail in bet werk gesteld, om belangstellenden cn wclgc- zinden te winnen, cn al waren ook anderen van gevoelen, dat men op sommige plaatsen de uiterste grens van deelneming bereikt had, zoo werd toch met groote meerderheid besloten, nogmaals bij eenige vroeger reeds aangewende, enkele nieuwe middelen te beproeven, om de inkomsten in «overeenstemming te brengen met de toenemende behoeften. Wijlen den lieer mr. Jacob Crans, raadsheer bij den Imogen raad der Nederlanden, op 20 Mei II. te 's Hage overleden, beeft bij uitersten wil aan het museum te Dordrecht vermaakt vijf familie-portretten, door den vader van Ary Schetter vervaardigd, en welke vermaking blijkt geschiedt te zijn op verlangen van mevr. Majolin, geb Schetter, te Parijs. Uit Amsterdam meldt men aan de Asser C. hel volgende: Dikwijls worden er ware of overdrevene staaltjes in de dagbladen medegedeeld van de buitengewoon hooge verdiensten der diamantwerkers, doch wat ik daar over uit den mond van een hunner heb vernomen wensch ik hier mede te decien. liet loon van de diamantklovers loopt, volgens bekwaamheid, van tcirea ƒ140 tot f200 wekelijks, dat der diamantslijpers is lager, doch die 70 wekelijks verdient behoed nog geen heksenmeester in het vak te zijn. Hun werktijd is hoogstens 10 uren daags en ze zijn onderling zoo veree- nigd, dat nog geen vader zijn zoon bij het vak mag opleiden builen toe stemming der verceniging. Dal de fabrikanten evenwel ook goede zaken maken kan uit bet vólgende staaltje blijken.' Eenige dagen geleden kwam een juwelier met een grooten diamant aan een der fabrieken alhier om dien te laten kloven. Hij vroeg naar den arbeidsprijs en ontving ten antwoord //tachtig gulden." //Dat is veel", zeidc de juwelier, en het antwoord was een onverschillig schouderophalen. Eerst besloot de juwelier naar eenc an dere fabriek 1c gaan. maar bedenkende dat hem daar wel ƒ100 kon wor den gevraagd, vroeg bij wanneer bij de diamant kon terughalen. //Och wacht maar even", zeide de cltel der fabriek, en waarlijk binnen 15 minu ten was de diamant naar opgave gekloofd. Overigens bloeit dal vak beden zeer. Gedurende den Duitsch-Eraiisehcn oorlog siond liet bijna totaal siil, nnlat hel reeds lang kwijnende was geweest, zoodat menig diamantwerker destijds zijn leven rekte door met den schoenenbak te staan. Blijven de werkzaamheden dan ook nog drie jaren zoo als zij op lieden zijn, zeker zal er dan ook geen onbemiddelde diamantwerker meer gevonden worden. De uitvoer van bessen, schrijft men uil Utrecht, die anders om dezen tijd van bet jaar met zulke aanzienlijke massa's om en in deze gemeente plaats heeft, is voor dit jaar van bijna geene beteekenis. liet aangebragle wordt alleen voor het binnenland gebruikt. De oorzaak daarvan is vooral daaraan toe te schrijven, dal de markt hier hooger is dan elders cn er weinig aanvraag uil Engeland is. Bij de oefeningen op de heide bij Schaarsbcrgcn heelt weder een onge luk plaats gehad. Een korporaal is door een kogel vrij gevaarlijk gewond. Door de regterlijke magt Ie Arnhem is een onderzoek ingesteld naar den brand, die in den nacht van 14 April jl.aan de llorumelschc straat onder die gemeente, beeft plaats gehad. Ten gevolge van dat Onderzoek is een der bewoners J. Wonsing in hechleiiis genomen, als verdacht van moed willig» brandstichting. Hij beeft zijne misdaad reeds beleden. Te Kampen is dezer dagen de vergadering van curatoren det* theolo gische school geopend. 10 candidaten hebben zich voor het literarisch examen aangemeld. Te Zwolle is Woensdag nacht de bliksem geslagen in den schoorsteen van de woning der wed. Nieuwenbuis, aan liet Frankhuis, builen de Kam perpoort: bij verbrijzelde bet ijzeren luik van dep schoorsteen, sloeg eenc groote kast en een slijpsteen op den zolder eenige meiers weg cn vond een uitweg door een gat in cene pan te boren. De knecht, die op den zolder lag te slapen,, beeft geruimen lijd bewusteloos gelegen, maar is er mei den schrik afgekomen. j Te Ruinen is tegelijkertijd liet gemeentehuis door den bliksem getroffen; een aanlal voorwerpen zijn aldaar verplaatst. Te Sleenwijk zijn de kuipen eener leerlooijerij getroffen en onder Steenwijkerwold zijn vijf boomen ge- 1 trollen en vernield. Te Giethoorn vielen hagelsleenen als duiveneijeren. Te Winschoten vond men dezer dagen op de zoogenaamde geluigen- kamer van het kanlongeregt, gelegen op de bovenverdieping van het raad huis, onder de daar geplaatste kleerkisl van de dienstbode van den concierge een grof linnen zakje, hetwelk bij nader onderzoek bleek te bevatten 7 gouden vingerringen. 3 dito doekspelden of broches, alsmede een gouden vrouwen-collier. Al die voorwerpen zijn in handen der justitie gesteld: de vraag, hoe zij daar zijn gekomen, of wie de wettige eigenaar is, is niet opgelost. De Propi Nbr. Cour. meldt: Dingstlag ochtend ongeveer 7 ure kwam te Boxtel de eerste spoortrein uil Gccli aan. Hoewel de opening van de Noord- brabantschDuitsche spoorweglijn voor het algemeen verkeer schier onbe kend was gebleven en zonder eenige plegtiglieid plaats had, bevatte deze trein toch reeds onderscheidene reizigers. De rijtuigen zijn doelmatig en prachtig ingertgl, de locomotieven naar de nieuwste constructie gebouwd. 's GRAVEN 11 AGE 18 Julij. Bij het begin van de zitting der eerste kanier van heden, heeft de heer van Gollslein. mef het oog op de parlementaire gebeurtenissen en den poli- licken toestand van den laatsten tijd. verlof gevraagd en bekomen tot inter pellatie en gevraagd: heeft het kabinet zijn ontslag aan den koning aange boden en, zoo niet, op welke wijze ziet bet kabinet den tfgcnwoordigeu toestand in en welke voornemens heeft het

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1